Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Dindar gençlik yetiştirmek..... - Sayfa 16 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Serbest Kürsü
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Kürsü Serbest Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 19.02.2012, 22:49   #151
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 05:48

Tecrübe Puanı: 687 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Dindar gençlik yetiştirmek.....

Peki devam edelim o halde. Anlayabilmek veya anlatabilmek te bir üstün özellik. (Benim açımdan, üzerinize alınmayın)
Alıntı:
LaEdri Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Aynı şeyi ben de düşündüm şu an.
"Dindar nesil" ifadesinde evrensel hukuka aykırı bir durum yok.
Ne yazdım?
Dindar nesile şu,şu imtiyazlar tanınacak,şu haklar verilecek denirse o zaman isyan edersiniz dedim.
1- Dindar nesil demekle tüm inançlar mı, yoksa özellik mi kastediliyor? (Kaldı ki devlet görevi de değil)
2- Evrensel hukukta, "her hangi bir guruba ait değerlerin dayatılması kabul edilemez" açıklaması anlaşıldı mı?
sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı sivaslınet'e Teşekkür Ediyor...
Alt 20.02.2012, 15:43   #152
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1266 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Alıntı:
sivaslınet Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Peki devam edelim o halde. Anlayabilmek veya anlatabilmek te bir üstün özellik. (Benim açımdan, üzerinize alınmayın)

1- Dindar nesil demekle tüm inançlar mı, yoksa özellik mi kastediliyor? (Kaldı ki devlet görevi de değil)
2- Evrensel hukukta, "her hangi bir guruba ait değerlerin dayatılması kabul edilemez" açıklaması anlaşıldı mı?
Siz benim soruma cevap vermediniz ama..Hangi hukuki ve siyasi imtiyazlar tanınacak bu dindar nesile?Ben araştırdım baktım bulamadım,sizden bekliyorum.
Alt 20.02.2012, 17:26   #153
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 18:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

İki hassas nokta biri dini diğeri milli duygular. Meyve veren ağaç taşlanır misali istismarcilar bunları işine geldiği gibi kullanabiliyor. Başarılımı evet gayette iyi başarıyorlar herşey ortada zaten. Durup durup ortaya birşey atıyorlar. Bir süre oyalanıp unutulunca sonra benzer birşeyler daha.
Alt 20.02.2012, 19:27   #154
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
LaEdri Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Siz benim soruma cevap vermediniz ama..Hangi hukuki ve siyasi imtiyazlar tanınacak bu dindar nesile?Ben araştırdım baktım bulamadım,sizden bekliyorum.
Yani bir defa, saymakla bitmez. Daha din devleti oluşmadan ayrıcalıkları sayayım sana. Bir iki misal vereyim. Aslında demokratik hukuk devletinde bir iki misalin bile olmaması lazım.

Din vakfı olan deniz feneri olayında trilyonları götürenler bir ay yatar. Bir liralık baklava çalan kişi 8-9 yıl yatar. Bu hukuki imtiyaz değilmi? Ülkemizde çoğunluğun inancına sağlanan imtiyazlar azınlıkların inançlarına sağlanıyormu sence?

Daha biraz önce haberlerde dinledim. Azınlık inançlar(Hristiyan ve Musevi din liderleri) başbakana maaş bağlanması için talebini iletmeye gitmiş. Tabi bir de ibadet yerlerinin açılmasını da sıralıyorlar bu arada.

Ben burada din ve mezhep tartışması başlatmak istemiyorum. Ama diğer din ve mezheplere tanınan imkanlar eşit mi ülkemizde? Diyanet bütçesinin Milli savunma bakanlığı bütçesini geçtiğini yazıyorlar gazeteler.

Gelelim siyasi ayrıcalığa.. Bu ise artık komedi halini aldı. Bir gecede çıkan yasadan mı bahsedelim. Cemaat farkından dolayı kurumların imtiyazı ele geçirme kavgalarından mı bahsedeyim. Sivas belediyesi ile diğer belediylerin imtiyaz farklarından mı bahsedeyim. Hangisinden bahsedeyim?

Fazla da açılmak istemiyorum. Bu kadar yeterli. Ama sizin haliniz, sanki uzayda yaşıyor da ülkenin halinden bi haber gibisiniz.

Tekrarlayayım ve siz de tekrarlayın:

Demokratik hukuk devleti, tüm inanç ve etnik kimliklere eşit uzaklıkta/yakınlıkta olmalıdır. Bu sadece teokratik dikta düzenlerde mümkün olmaz.
Alt 21.02.2012, 20:48   #155
amet_58
Tecrübeli Yiğido

amet_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

amet_58 Şuan amet_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.04.2015 15:33

Tecrübe Puanı: 673 amet_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Alibaba58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Hala o sözlere hak verenler varya ben en çok ona şaşırıyorum. Birde bir noktayı eleştirmeden geçemeyeceğim. Yazılan yorumları okuyanlar nedense ister olumlu olsun, ister olumsuz yorum yapmaktan çekiniyorlar. Kimse yazdığımız yorumlar için bizi öldürmez. Öldürse bile Allaha bir can borcumuz var. Onu da veririz gider.
“Dünya ile rekabet edebilen, dünyayı yakından takip eden, meselelere sahip çıkan, bir ayağı bu topraklarda, diğer ayağı ile alemleri gezen bir gençlik tahayyül ediyoruz. En önemlisi de milli, manevi değerlerine sahip çıkan, onları yaşatan, geleceğini geçmişinden aldığı güç, gurur ve ilhamla şekillendiren bir gençlik tasavvur ediyoruz.”

“Altını çiziyorum; modern, dindar bir gençlikten bahsediyorum. Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kalbinin davacısı bir gençlikten bahsediyorum. Kökü ezelde, dalı ebedde bir sistemin aşkına, vecdine, diyalektiğine, estetiğine, irfanına, idrakine sahip bir gençlikten bahsediyorum.” recep tayyip erdoğan

ben hakveriyorum bu sözlere neresi yanlış neresine şaşırıyorsunuz
amet_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı amet_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 21.02.2012, 21:53   #156
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
amet_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
ben hakveriyorum bu sözlere neresi yanlış neresine şaşırıyorsunuz
Şaşırmıyoruz.. Bizim asıl şaşırdığımız, demokratik hukuk devletinde böyle bir şeyin olamayacağı. Zira Teokratik dikta düzenlerin haricinde, dünyada hiç bir devletin böyle dindar insan yetiştirme görevi yoktur. Yapmazlar. Böyle bir görevin demokratik olmadığını bilirler. Tüm devletlerde çeşitli din inançları vardır. Devlet her hangi bir din veya ırk taraflısı olamaz. Evrensel hukuka da aykırıdır.

Sn. Başbakanımız Mısıra gittiğnde Laik devlet önerisi yapıyordu. Bunun anlamı devletin din işlerine karışmaması. Ama kendisi karıştırmış galiba.

Demokratik hukuk devletlerinin asıl görevi topluma sosyal hizmettir. Bunun dışında bir hizmeti olamaz.

Siyasi partilerin dini ve milli değerleri kullanmaktaki asıl amacı oy kaygusundan dolayıdır. Bu değerleri kullanarak çok kolay oy sağlanacağını bilirler.

Diyanet işleri başkanının yaptığı bir ankette halkın çoğunluğunun tercihi siyasetin dine karışmaması. Dinin özerk olması demek, devletin karışmaması demektir. Halk, kendi dinini diyanetin görevlendirdiği din adamlarından öğrenebilir. Tıpkı üniversitelerin özerkliği gibi.

Resim Gazetevatan sitesinden alıntıdır.

Alt 21.02.2012, 22:09   #157
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1266 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Alıntı:
Yani bir defa, saymakla bitmez. Daha din devleti oluşmadan ayrıcalıkları sayayım sana. Bir iki misal vereyim. Aslında demokratik hukuk devletinde bir iki misalin bile olmaması lazım.

Din vakfı olan deniz feneri olayında trilyonları götürenler bir ay yatar. Bir liralık baklava çalan kişi 8-9 yıl yatar. Bu hukuki imtiyaz değilmi? Ülkemizde çoğunluğun inancına sağlanan imtiyazlar azınlıkların inançlarına sağlanıyormu sence?

Daha biraz önce haberlerde dinledim. Azınlık inançlar(Hristiyan ve Musevi din liderleri) başbakana maaş bağlanması için talebini iletmeye gitmiş. Tabi bir de ibadet yerlerinin açılmasını da sıralıyorlar bu arada.

Ben burada din ve mezhep tartışması başlatmak istemiyorum. Ama diğer din ve mezheplere tanınan imkanlar eşit mi ülkemizde? Diyanet bütçesinin Milli savunma bakanlığı bütçesini geçtiğini yazıyorlar gazeteler.

Gelelim siyasi ayrıcalığa.. Bu ise artık komedi halini aldı. Bir gecede çıkan yasadan mı bahsedelim. Cemaat farkından dolayı kurumların imtiyazı ele geçirme kavgalarından mı bahsedeyim. Sivas belediyesi ile diğer belediylerin imtiyaz farklarından mı bahsedeyim. Hangisinden bahsedeyim?

Fazla da açılmak istemiyorum. Bu kadar yeterli. Ama sizin haliniz, sanki uzayda yaşıyor da ülkenin halinden bi haber gibisiniz.

Tekrarlayayım ve siz de tekrarlayın:

Demokratik hukuk devleti, tüm inanç ve etnik kimliklere eşit uzaklıkta/yakınlıkta olmalıdır. Bu sadece teokratik dikta düzenlerde mümkün olmaz.
Deniz Fener'i davası sonuçlanmış bir dava mıdır?
Alt 21.02.2012, 22:48   #158
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
Bizim asıl şaşırdığımız, demokratik hukuk devletinde böyle bir şeyin olamayacağı. Zira Teokratik dikta düzenlerin haricinde, dünyada hiç bir devletin böyle dindar insan yetiştirme görevi yoktur. Yapmazlar. Böyle bir görevin demokratik olmadığını bilirler. Tüm devletlerde çeşitli din inançları vardır. Devlet her hangi bir din veya ırk taraflısı olamaz. Evrensel hukuka da aykırıdır.

"Dindar gençlik yetiştirmek." cümlesindeki dinardan maksat, "Müslüman gençlik yetiştirmek". Hristiyanlarda dindar olabilir yada yahudiler. Her neyse.

Peki bu gençlik kendi kendine mi müslüman olacak. Dış etkenlerle kendisine öğretilecek. Dış etkenler neler olabilir, aile olabilir çevresi olabilir.. Peki bu aile nereden öğrendi, onlarada birileri öğretti, birileri geçmişten bu yana müslümanlığı yaydı ve devam ediliyor.. Fazla eskiye gitmeden Osmanlı dönemine geçiyorum. Osmanlı döneminde din, müslümanlık, islam.. medrese ekollü eğitim yerlerinde anlatılır, öğretilirdi. Günümüzde bunların yerini bir nevi de olsa, Diyanete bağlı Kuran Kursları vs almıştır. Anlatmak istediğim nokta şu, geçmişten bu yana müslüman nesil yetiştirmek için Devlete bağlı kurumlar çalışmıştır, çalışmaktadır. Üzerinde bulunduğumuz topraklarda onlarca ülke geldi geçti, benimsedikleri sistem ne olursa olsun, ister demokratik olsun ister monarşi olsun, hepside benimsedikleri dini yaymaya, nesilden nesilden aktarmaya çalışmaktadırlar. Bu söylediklerim Hristiyanlar içinde geçerli Yahudiler içinde Müslümanlar içinde. Hepsinin tek gayesi mensubu olduğu din yaymaktır. Bunu yaparken, yönetim şekli benimsenmez. Bu hizmetin önünde hiç bir engel olamaz. Teokrasi tarzı yönetimi olan Vatikandan bahsedelim, eğer yönetim şekli demokrasi olsaydı Hristiyanlığı yaymayacak mıydı? "Bizim yönetim şeklimiz Demokrasi, biz halkımıza dinimizi öğretemeyiz.." mi diyeceklerdi.. Yada çoğu demokrasi ile yönetilen Avrupa ülkeleri sizce gerçekten demokrasinin ilkerine uyuyorlar mı? Yada onu geçtim, demokratik oldukları halde dinlerini yaymaları konusunda elleri kolları bağlı oturuyorlar mı sanıyorsunuz? Bakın dünyada iki din birbirleriyle kıyasıya mücadele veriyor, biri İslam biri Hristiyanlık. 5 yıl öncesinde yapılan bir araştırmada İslamın, Hristiyanlığa göre aradaki fark az olsada nüfus olarak daha fazla olduğu açıklandı. Her din mensubu kendi safına olabildiğince nüfus katmak için çabalıyor. Ve diğer saflardan olabildiğince adam eksiltmeseye çalışıyorlar. Hristiyanların yaptığı gibi.. Din konusu basit birşey değildir. İnsanlık ne için savaş yapıyor zannediyorsunuz. Dinin önüne yönetim şekilleri engel olabilir mi sanıyorsunuz.

Demokrasi azınlığı ezmeden, çoğunluğun söz sahibi olduğu bir sistemdir. Bizim ülkemizde de böyledir. Şuan devleti yönetenler çoğunluğun sesidir. Eğer bu ses birşey söylüyorsa, çoğunluğun içinden geçirdiği şeyleri söylüyordur. Başbakan güzel şöylemiş. Bu sitede bazılarının "bir insan hem çağdaş hem dindar olamaz" lafınada cevap vermiş zaten.
Alt 21.02.2012, 22:59   #159
NECMEDDİN ÖZBEK
Usta Yiğido

NECMEDDİN ÖZBEK - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

NECMEDDİN ÖZBEK Şuan NECMEDDİN ÖZBEK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.01.2015 21:31

Tecrübe Puanı: 1479 NECMEDDİN ÖZBEK FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

o başbakan bir zamanlarda bir insan hem laik hem müslüman olamaaaz diye bağırıyordu sevgili duman şimdilerde nerdeyse benden daha laik biri yok diyecek kadar laiklik savunucusu oldu unutma

bu benim konuyla ilgili son yorumum hakk doğrunun yardımcısıdır.
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar NECMEDDİN ÖZBEK'e Teşekkür Ediyor...
Alt 21.02.2012, 23:12   #160
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
NECMEDDİN ÖZBEK Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
o başbakan bir zamanda bir insan hem laik hem müslüman olamaaaz diye bağırıyordu sevgili duman şimdilerde nerdeyse benden daha laik biri yok diyecek kadar laiklik savunucusu oldu unutma
Biri bana Laikim dese, "yav sen devlet işleriyle din işlerini birbirinden nasıl ayrıt ediyorsun.." derim.

Birine "Sizin devlet laikmiş nasıl oluyor?" diye sorsam, "Kurumsal olarak din ve devlet işlerini birbirine karıştırmıyoruz.." der.

Laiklik, devletin yapacağı bir iştir, halkın yapacağı bir iş değil. Devlet laik olur halk laik olmaz. Ben böyle düşünüyorum, Recep Tayyip Erdoğan nasıl düşünür orasını bilemem.

Halk devleti yönetecekleri seçer. Eğer şuan yönetimdekiler "Laik yönetim dışında" davranış gösteriyorsa, bu davranış; yönetimi başa geçiren çoğunluğun davranışıdır.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)