Warnung: Illegal string offset 'type' in [path]/includes/class_postbit.php(293) : eval()'d code (Zeile 153)
COCA COLA BÖCEK TARİFİ [ ANKET ] - Sayfa 5 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Anketler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anketler Burada anketleri bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: COCA COLA BÖCEK ANKETİ
Evet biliyordum (bile bile de içiyorum) 145 26,36%
Evet biliyordum (zaten cola içmiyorum) 147 26,73%
Hayır bilmiyordum (ama bu içmemi engellemez) 72 13,09%
Hayır bilmiyordum (ama artık içeceğimi sanmıyorum) 186 33,82%
Katılımcı sayısı: 550. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.11.2008, 18:02   #41
aykut-akay
Yiğido

aykut-akay - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aykut-akay Şuan aykut-akay isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.01.2013 20:45
Tournaments Won: 4

Tecrübe Puanı: 666 aykut-akay FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: COCA COLA BÖCEK TARİFİ [ ANKET ]

Alıntı:
aykut-akay Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster

Dişi (sol) ve erkek (sağ) Cochineal

Cochineal (Dactylopius coccus), Dactylopiidae familyasından değişik kaktüslerde asalak olarak yaşamını sürdüren bir böcek türü. Çok eski yıllardan beridir bilinen ve kullanılan, kırmızı rengi veren bir böcektir. İlk olarak Astek'ler tarafından kök boyası olarak kırmızı rengi vermek amacı ile kullanılmıştır.

Avrupa'ya 16. yüzyıllarda gelmiştir ve başta çeşitli gıda maddelerine renk vermenin yanısıra, tekstil, kozmetik sanayinde de kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Karmin bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarindan çıkartılan bir boya pigmentidir.

Elde edilmesi [değiştir]Cochineal; Kanarya adalarında ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir. Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür. Cochineal böceği için özel tarlalar kurulur. Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır.. Cochineal böceğinin suyu yani Karmin, Musevilerden ‘kosher sertifikasi’ alamadığı için ticari olarak önemli bir engelle karşı karşıya bulunmaktadır. Müslümanlarda da Hanefi fıkıh alimlerince haram olarak değerlendirilmektedir.

Kullanımı [değiştir]Böcekten elde edilen karmin maddesi gıda renklendirme ajani olarak kozmetiklerde, ilaç sanayiinde ve boyacılıkta kullanılmaktadır. Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı ürünleri de içine alan geniş bir gıda ürününde kullanılan karmin sosisler ve işlenmiş kümes hayvanı gibi et ürünlerinde, meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, jelatinli tatlılarda, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde ve süt ürünlerinde de ve her tür kolalarda (asitli içecek)doğal renklendirici olarak bulunabilir[1]. Bir insan yiyecekler ile birlikte yılda ortalama bir ila iki damla karminik asit tüketmektedir.[2].

Kozmetiklerde ise saç ve cilt bakım ürünlerinde, rujlarda, yüz pudralarında, ayrıca allıklarda kullanılmaktadır[2][3].

Sağlığa zararı ve yan etkileri [değiştir]Doğal olduğu için yan etkileri çok azdır, toksik veya kanserojen değildir. Bununla birlikte, çok nadiren bazı duyarlı kişilerde anafilaktik şok tepkisine sebeb olabilir <url=http://www.cfsan.fda.gov/~lrd/fr060130.html> Food & Drug Administration. Listing of Color Additives Exempt From Certification; Food, Drug, and Cosmetic Labeling: Cochineal Extract and Carmine Declaration. 26 Haziran 2006 tarihinde erişilmiştir.

Dağılımı [değiştir]Bu böcekler Meksika, Bolivya, Şili, Kanarya Adaları ve Peru’da dikenli bir kaktüste yaşarlar.

Kaynakça ve notlar [değiştir]^ Canary Islands cochineal producers homepage. 14 Temmuz 2005 tarihinde erişilmiştir.
^ a b Wild Flavors, Inc.. E120 Cochineal. 19 Temmuz 2005 tarihinde erişilmiştir.
^ Bruce MacEvoy. Natural Organic Pigments. 14 Temmuz 2005 tarihinde erişilmiştir.

herhalde bazi arkadfaslarin coke dirmasiyla ortakligi var arastirin ondan sonra konusun
Alt 01.12.2008, 10:42   #42
HaZaN
Usta Yiğido

HaZaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaZaN Şuan HaZaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.05.2013 14:36

Tecrübe Puanı: 2270 HaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Biliyoruz ama içmekten de vazgeçemiyoruz daha önceden internetten araştırdım bir ara içmemiştim am gene içiyorum biliyorum zararı çok ama napalımm hani deler ya, alışmış kudurmuştan beterdir.
Alt 01.12.2008, 11:45   #43
havacı
Tecrübeli Yiğido

havacı - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

havacı Şuan havacı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.06.2015 00:54

Tecrübe Puanı: 637 havacı FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Biliyordum zaten içmiyorum o tüt zararı olmasa bile yabancı kola içmem güzeli yüzde yüz türk malı olan meyve suları dururken hiç işim olmaz yani kolaya para vermem
içinlerede afiyet olsun

Tarih yazdım kaç asıra
Şehidim var sıra sıra
Kimse bakmasın kusura
Türkiye Türk vatanıdır
havacı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 13.12.2008, 14:16   #44
gezgin_58
Usta Yiğido
NO AVATAR

gezgin_58 Şuan gezgin_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.02.2024 06:14

Tecrübe Puanı: 636 gezgin_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

benım ıcın hıc problem deil,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
gezgin_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.12.2008, 02:20   #45
sevgim 58
Usta Yiğido

sevgim 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sevgim 58 Şuan sevgim 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.06.2015 00:53

Tecrübe Puanı: 977 sevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblick

yav bu sadece coka-colada mi yoksa her cola türndede var mi?
Alt 27.12.2008, 13:52   #46
gezgin_58
Usta Yiğido
NO AVATAR

benım bılundugum ulkede ulkede ınsanlar salyangozu cekırdek yerıne parklarda yıyorlar tabıkı bende yıyorum benım ıcın sorun deıl coca colada bocek varmıs
gezgin_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.12.2008, 14:59   #47
love_me_58
Tecrübeli Yiğido

love_me_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

love_me_58 Şuan love_me_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.07.2009 00:31

Tecrübe Puanı: 589 love_me_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Evet biliyordum (bile bile de içiyorum)

BEDENİM AYAKTA BAK YİNE SENSİZ
love_me_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.2009, 01:12   #48
CrSivaslim58
Usta Yiğido

CrSivaslim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CrSivaslim58 Şuan CrSivaslim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.12.2023 19:33
Autobahn Champion! Caravan Toss Champion! F/A-18 Hornet Champion! Happy Heks Champion! Kingdom Of Gold Champion! Sheep Pool Champion! Yeti Strikes Back Champion!
Tournaments Won: 2

Tecrübe Puanı: 847 CrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yok

Evet biliyordum (zaten cola içmiyorum)
Alt 05.01.2009, 13:47   #49
harbikiz58
Usta Yiğido

harbikiz58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

harbikiz58 Şuan harbikiz58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.10.2012 22:37

Tecrübe Puanı: 656 harbikiz58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

COCA COLAYI NASIL ICIYORSUNUZ YA ANLAMIYORUM ????
COLA TURCA ICSENIZ HADI NEYSE DIYECEGIM AMA BILE BILE COLA COLAYI ICMEK
BILEMEYECEGIM ARTIK :(
harbikiz58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.01.2009, 13:59   #50
gezgin_58
Usta Yiğido
NO AVATAR

bocek turlerınden solgozu dedenız urunlerının bır cogunu yıyorum karedes yengec ve ıstakoz turlerı benım ıcın sorun deıl colayıda cok sevıyorum

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)