Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
İçki Yasağı - Sayfa 6 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Dünya ve Türkiye'den Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dünya ve Türkiye'den Haberler Dünya ve Türkiye'deki tüm haberleri burada bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.04.2012, 15:53   #51
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 04:22

Tecrübe Puanı: 1168 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI
Standart Cevap: İçki Yasağı

Alıntı:
Cley Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Devletin dini kullanarak yasak uygulamasına ben de karşıyım. Memlekette her dinden vatandasımız var. Onların inancına saygı duymak gerekir. Isteyen icer ickisini. Inancı olan insan zaten icmez. Bunu devletin yasaklamasına gerek yokki.
Olay bundan ibaret... Birkez daha önünde saygıyla eğiliyorum sevgili dostum... Doğruya doğru eğriye eğri diyebilmek erdemdir... İnsanın duruşunun net olması ne kadar güzel bir şey...

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?

Konu Kibrisli tarafından (30.04.2012 Saat 16:22 ) değiştirilmiştir..
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 30.04.2012, 16:02   #52
Kibrisli
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1168 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI

Alıntı:
_DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Çelişki yok. Dinim gereği yasak olmasını istiyorum. İstemekten başka yapacak birşeyim var mı? Şu var bu yasağı destekleyen kişiye oy veririm. Başka birşey yapamam ben. Bunun dışında yasak olduğunu bildiğim için, içen kişileri pataklayıp ellerinde ki içki şişelerini alacak değilim. Ama uyarırım, yapma etme derim.

Evet dinimiz yasaklamış, kimisi senin gibi günah olduğunu bildiği halde içiyor, dediğim gibi Allah inşallah günahlarınızı affeder.

İçkinin sınırını yapacak olan insanın kendisi diyorsunuz. Peki bir insan nasıl bilebilir, şu kadar içtiğinde sağlığına faydalı olacağını şu kadar içtiğinde çevreye zarar vereceğini?
Sağlığına zarar verecek kadarını rahatlıkla öğrenebilir. Aile hikayemde kalp damar hastalığı var, amcam kriz de geçirdi bir kaç kez genç yaşında... Doktoru ister günlük içeceğin ilaçla sulandır kanını ister rakı iç dedi. O da kimyasal gireceğine rakıyı tercih etti. Bunu da her doktor söylüyor. Kalp damar hastaları için dozunda alkol kanı sulandırdığı için kriz riskini azaltıyor. Böbrek hastaları için de bira... Şimdi bu iyi hoş da işte dozunda yapmazsan gidersin karaciğeri duman edersin. Sarhoşluk derecesini de insanın kendisi hissediyor. Onu rahatlıkla söylerim, çevreye, kendine ailene ya da kesene zarar vermeyecek kadar sınırını hissedersin.

Yani bana soruyorsun aslında en güzel örneği benim. Ben sakınmam içki içmekten canım istediğinde içerim, istemediğinde içmem, istediğinde de duracağım yeri bilirim. Herkesin de bilmesi gerekli. Kimsenin özenmesini istemem, özendirmem de ama yeğenim yanımda içmek istesin içme de demem kendi bileceği şey... Günah olduğunu zaten 3 yaşından beri her fırsatta söylendiğinden biliyordur herhalde...

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 30.04.2012, 16:19   #53
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
Kibrisli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Sağlığına zarar verecek kadarını rahatlıkla öğrenebilir. Aile hikayemde kalp damar hastalığı var, amcam kriz de geçirdi bir kaç kez genç yaşında... Doktoru ister günlük içeceğin ilaçla sulandır kanını ister rakı iç dedi. O da kimyasal gireceğine rakıyı tercih etti. Bunu da her doktor söylüyor. Kalp damar hastaları için dozunda alkol kanı sulandırdığı için kriz riskini azaltıyor. Böbrek hastaları için de bira... Şimdi bu iyi hoş da işte dozunda yapmazsan gidersin karaciğeri duman edersin. Sarhoşluk derecesini de insanın kendisi hissediyor. Onu rahatlıkla söylerim, çevreye, kendine ailene ya da kesene zarar vermeyecek kadar sınırını hissedersin.

Yani bana soruyorsun aslında en güzel örneği benim. Ben sakınmam içki içmekten canım istediğinde içerim, istemediğinde içmem, istediğinde de duracağım yeri bilirim. Herkesin de bilmesi gerekli. Kimsenin özenmesini istemem, özendirmem de ama yeğenim yanımda içmek istesin içme de demem kendi bileceği şey... Günah olduğunu zaten 3 yaşından beri her fırsatta söylendiğinden biliyordur herhalde...
İçki içiliyor, sarhoş olmaya yakın kişi "tamam bu kadar yeter" diyor ve bırakıyor. Diyelim. Herkesin duracağı yeri bilmesi gerektiğini söyledin. Herkes duracağı yeri bilse sanırım "sarhoş" dediğimiz olgu diye birşey olmazdı. Kazalar, yaralanmalar, ölümler olmazdı. Demek ki herkes duracağı yeri bilmiyor. Kıbrıslı bunun önüne geçmek için ne yapabiliriz peki? Alkol alma eğitimi verilsin mi mesela?
Alt 30.04.2012, 16:40   #54
Kibrisli
Usta Yiğido

Alıntı:
İçki içiliyor, sarhoş olmaya yakın kişi "tamam bu kadar yeter" diyor ve bırakıyor. Diyelim. Herkesin duracağı yeri bilmesi gerektiğini söyledin. Herkes duracağı yeri bilse sanırım "sarhoş" dediğimiz olgu diye birşey olmazdı. Kazalar, yaralanmalar, ölümler olmazdı. Demek ki herkes duracağı yeri bilmiyor. Kıbrıslı bunun önüne geçmek için ne yapabiliriz peki? Alkol alma eğitimi verilsin mi mesela?
Çözümü tümden yasaklamak mı peki? Yoksa toplumsal ve kişisel mekanizmalar mıdır? Toplumsal mekanizmalar özendirmenin engellenmesi (Ama insanların özgürlüklerini engellemeden) - Kişisel mekanızma da içkinin zaten kendisine has kuralları adabı vardır o adaba göre içilmesi mi? Kısacası insanın kendisini bilmesi ve ağzı ile içmesi mi? Ben ikinci yazdıklarımın çözüm olduğunu düşünüyorum sen birinci kısımın...

Alt 30.04.2012, 16:49   #55
KAOS
Usta Yiğido

KAOS - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KAOS Şuan KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.06.2016 13:31

Tecrübe Puanı: 690 KAOS FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
mansur58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
[size="3"][color="Red"]
Sağlık merkezleri tarafından yapılan araştırmalara göre ise alkolün bazı zararları şu şekilde sıralanıyor: Tat alma sinirlerini uyuşturuyor, midenin fazla asit salgılamasına neden oluyor, uyku bozukluklarına yol açıyor, beyin ve sinir sistemini bozuyor, karaciğer yağlanması ve büyümesine neden oluyor, kalp yetmezliğine ve kansere kapı aralıyor.
Saçmalıklarla dolu bir metin kusura bakmayın, bunların hiç bir bilimsel temeli yok..

Alkolizm olmadığı sürece Alkol kullanımın insan sağlığına doğrudan zararı yoktur. Bilimsel olarak alkol ile hastalıklar arasında gösterilmiş birebir doğrudan bağlantı yoktur..

Öyle olsa tüm batı hastalıktan kırılıyor olurdu, Alkole bağlanan tüm hastalıklarda batı toplumları en son sıradadır...Bakın siroza, bakın karaciğer yetmezliğine, bakın mide hastalıklarına

Alkol kullanımı günlük alınan miktarı ile ilişkili olarak etki gösterir..
Kaldı ki yediğiniz mayalı ekmekte meyvelerde bile % 1-1.5 oranında etil alkol vardır..

Ama sigara öyle değildir. Binlerce bilimsel araştırma ile sigaranın doğrudan etki yaptığı bir ton hastalık ortaya kesin olarak çıkarılmıştır ve artık bu temel bilgidir..Kendisi içmese bile çevreye, çocuğuna verdiği zarar bile artık ispatlıdır. Ayrıca sigara değil bir tane siz içmeseniz dumanı ile pasif olarak alınan miktarı ile bile sağlığınıza doğrudan zarar verir...

Neden bu kadar net zararı olan bir konuda haram yok da zararı mulak olan bir konuda haram var anlamış değilim..

Alkolizm diyorsanız o başka..
Alkolizmin kendisi, tıpkı sigara tiryakiliği gibi bir hastalıktır zaten...

Sosoyolojik olarak bakarsanız alkol örneğin şarap batı kültürlerinde hep vardır.. Ve günlük olarak tüketilen bir üründür, insanlar hemen hemen her akşam yemeklerinde mutlaka alkol alırlar

Ben söylemeyeyim, Avrupa da yaşayan arkadaşlar bize bilgi versinler, kurallara uyum birbirine saygı, çevreye saygı, yasalara bağlılık konusunda neredeler..

Bununla beraber mesela ABD ye bakın görürsünüz ne kadar sert kurallar olduğunu..
18 yaş altına alkol satın bakın görün başınıza ne geliyor.
Alkol ile araç kullanın bakın başınıza ne geliyor..

Ancak insanların yukarıdaki kurallar içinde kalmak kaydıyla istedikleri kadar ve istedikleri şekilde alkol alabilecekleri bir ton da imkan var..

Gelin Afyon da ki kural mantığı ile ABD deki mantığı siz karşılaştırın..

Benden Muhammet Mustafa' ya saygı ve selam:
Deyin ki, hoş görünürse, bir şey soracak Hayyam:
Neden Yüce Efendimizin buyruklarında
Ekşi ayran helal da güzelim şarap haram?

Benden Hayyam' a selam söyleyin demiş peygamber;
Sözlerimi yanlış anlamışsa çiylik eder:
Ben şarabı herkese haram etmiş değilim ki
Hamlara haramdır, doğru, ama olgunlar içer.
KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı KAOS'e Teşekkür Ediyor...
Alt 30.04.2012, 16:56   #56
_DuMaN_58
Navigator

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
Kibrisli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Çözümü tümden yasaklamak mı peki? Yoksa toplumsal ve kişisel mekanizmalar mıdır? Toplumsal mekanizmalar özendirmenin engellenmesi (Ama insanların özgürlüklerini engellemeden) - Kişisel mekanızma da içkinin zaten kendisine has kuralları adabı vardır o adaba göre içilmesi mi? Kısacası insanın kendisini bilmesi ve ağzı ile içmesi mi? Ben ikinci yazdıklarımın çözüm olduğunu düşünüyorum sen birinci kısımın...
Özendirmekten bahsettin. Piknik alanındasın çevrende aileler var. Gençler senin içtiğini görüyor ve etkileniyor. Bunu engellemek için ne yapmak lazım? İçkiyi sadece evde mi içmek lazım.
Alt 30.04.2012, 17:02   #57
_DuMaN_58
Navigator

Alıntı:
KAOS Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Saçmalıklarla dolu bir metin kusura bakmayın, bunların hiç bir bilimsel temeli yok..

Alkolizm olmadığı sürece Alkol kullanımın insan sağlığına doğrudan zararı yoktur. Bilimsel olarak alkol ile hastalıklar arasında gösterilmiş birebir doğrudan bağlantı yoktur..

Öyle olsa tüm batı hastalıktan kırılıyor olurdu, Alkole bağlanan tüm hastalıklarda batı toplumları en son sıradadır...Bakın siroza, bakın karaciğer yetmezliğine, bakın mide hastalıklarına

Alkol kullanımı günlük alınan miktarı ile ilişkili olarak etki gösterir..
Kaldı ki yediğiniz mayalı ekmekte meyvelerde bile % 1-1.5 oranında etil alkol vardır..

Ama sigara öyle değildir. Binlerce bilimsel araştırma ile sigaranın doğrudan etki yaptığı bir ton hastalık ortaya kesin olarak çıkarılmıştır ve artık bu temel bilgidir..Kendisi içmese bile çevreye, çocuğuna verdiği zarar bile artık ispatlıdır. Ayrıca sigara değil bir tane siz içmeseniz dumanı ile pasif olarak alınan miktarı ile bile sağlığınıza doğrudan zarar verir...

Neden bu kadar net zararı olan bir konuda haram yok da zararı mulak olan bir konuda haram var anlamış değilim..

Alkolizm diyorsanız o başka..
Alkolizmin kendisi, tıpkı sigara tiryakiliği gibi bir hastalıktır zaten...

Sosoyolojik olarak bakarsanız alkol örneğin şarap batı kültürlerinde hep vardır.. Ve günlük olarak tüketilen bir üründür, insanlar hemen hemen her akşam yemeklerinde mutlaka alkol alırlar

Ben söylemeyeyim, Avrupa da yaşayan arkadaşlar bize bilgi versinler, kurallara uyum birbirine saygı, çevreye saygı, yasalara bağlılık konusunda neredeler..

Bununla beraber mesela ABD ye bakın görürsünüz ne kadar sert kurallar olduğunu..
18 yaş altına alkol satın bakın görün başınıza ne geliyor.
Alkol ile araç kullanın bakın başınıza ne geliyor..

Ancak insanların yukarıdaki kurallar içinde kalmak kaydıyla istedikleri kadar ve istedikleri şekilde alkol alabilecekleri bir ton da imkan var..

Gelin Afyon da ki kural mantığı ile ABD deki mantığı siz karşılaştırın..

Benden Muhammet Mustafa' ya saygı ve selam:
Deyin ki, hoş görünürse, bir şey soracak Hayyam:
Neden Yüce Efendimizin buyruklarında
Ekşi ayran helal da güzelim şarap haram?

Benden Hayyam' a selam söyleyin demiş peygamber;
Sözlerimi yanlış anlamışsa çiylik eder:
Ben şarabı herkese haram etmiş değilim ki
Hamlara haramdır, doğru, ama olgunlar içer.
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] Kaynaklardan makalenin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.
Alt 30.04.2012, 17:10   #58
KAOS
Usta Yiğido

KAOS - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KAOS Şuan KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.06.2016 13:31

Tecrübe Puanı: 690 KAOS FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] Kaynaklardan makalenin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.
Kaynakçaya bak..

Kaynaklar
1)Alkolün Azı da Zararlı. Murat Orhanlı Eğitim-Bilim Dergisi, Ocak-Şubat 2006
2)alkolün "az miktarda" olanı da çoğu gibi zararlı Zaman Gazetesi 1-Nisan 2006
3)"Alkolün Yasası ve Zararı Hakkında Çelişkili Haberler Okuyorum Hangisi Doğru?" Hürriyet Bilim Eki
4)Beyin Diyeti, sy 38. Degasus Yayınları, 2007
5)Kadın Alkolün Tuzağına Daha Kolay Düşüyor. Hürriyet Bilim Eki.
Yeşilay Mayıs 2007
DOÇ.DR. SEFA SAYGILI

Ben sana dünyadaki bilimsel iki veri tabanını vereyim. İngilizcen var mı?
Ya da bilimsel makale nerden bulunur okunur, nasıl yazılır, bilimsel araştırma nasıl yapılır biliyor musun?

Buralara alcohol abuse, alcoholism yazıp yanında istediğin hastalığı yaz bakalım..

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 30.04.2012, 17:11   #59
_DuMaN_58
Navigator

Tüketiciler birliği yazısı.

GİRİŞ

Son yıllarda Dünya Sağlık Örgütünün başını çektiği dünyanın alkole karşı savaşında alkol alışkanlığının artışı dikkat çekici bulunmakta ve bu tedirginlik yaratmaktadır. Bilimsel olarak alkolün zararları tartışılmaz.
Gerek bireysel gerekse toplumsal zararları net bir şekilde bilinmesine rağmen görmezden gelinen alkol problemi, her geçen gün zararları önlenemez bir hal almaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 58. Maddesinde yer alan “…Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır” hükmünün yerine getirilmemesi de bu problemin büyümesinde en büyük etkendir.
Gerek devlet ve devlete bağlı ilgili kurum ve kuruluşların ihmalkârlığı, gerekse özel sektör alkollü içecek üreticilerinin sadece para kazanmaya yönelik yaklaşımları ile alkol sorununun günden güne daha da rahatsız edici boyuta varması, bizi bu raporu hazırlamaya sevk etmiştir.
Tüketiciler Birliği tarafından hazırlanan bu raporda, Türkiye’deki alkol tüketim miktarlarını, alkolün zararlarını, devletin sorumluluklarını; toplumun bu konuda bilinçlenmesi için gerekenleri ve daha güzel bir dünya için önerilerimizi bulacaksınız.
Türkiye’deki Alkol Tüketimi
(litre)
2003 2004 2005 2006 2007 2008
BİRA 450.756.024 761.185.719 754.345.614 730.873.505 782.622.128 851.408.966
RAKI 30.132.518 42.021.168 41.941.601 44.180.163 39.985.005 41.890.945
ŞARAP 14.016.646 25.401.527 23.860.412 20.713.138 20.328.528 35.564.605
DİĞER 10.568.882 11.201.406 10.410.504 11.726.903 9.776.227 14.955.436
TOPLAM 505.474.070 839.809.820 830.558.131 807.493.710 852.711.887 943.819.952

Tabloda görüldüğü üzere Türkiye’deki alkol tüketimi son beş yıl içerisinde giderek artmaktadır.
Medya ve pazarların küreselleşmesi ile gelişen satış ve pazarlama teknikleri, alkol gibi potansiyel zararlı maddelerin tüketimi de dahil olmak üzere, tüketimi arttırmak için saldırgan hale gelmiştir. Bu tetikleyici sebep yanında, hızlı sosyal ve ekonomik değişiklik, sivil çatışma, yoksulluk, evsizlik ve izolasyon da alkol tüketimini artırmış ve insanların hayatlarında alkolün yıkıcı bir rol oynama ihtimalini yükseltmiştir.
Alkol alışkanlığının bazı kesimde sınıf atlama aracı olarak yorumlanması; genç ve güçlü olmanın göstergesi olarak sunulması; dostluğu pekiştirici, dertleri unutturucu olarak gösterilmesi sonucu her kesimin bilinçaltına alkol kullanma zorunluluğu yerleştirilmiştir. Özellikle yılbaşı kutlamaları, gençlik partileri, doğum günü partileri ve kokteyller ile insanlar ve özellikle gençler alkol kullanımına teşvik edilmiştir.
Acı gün, mutlu gün derken alkolün hayatımızdaki yeri günden güne artmakta ve alkol kullanım yaşı da sürekli düşmektedir.
Türkiye’de de Yeşilay’ın, yaptığı araştırmalara göre 2006 yılı itibariyle alkole başlama yaşı 11’e kadar düşmüştür.
15 yaş üzeri kişi başı saf alkol tüketimi 1-1,29Lt olmakla birlikte, ilköğretim öğrencileri arasında alkol kullananların oranı % 15,4, ortaöğretimde yaşamı boyunca en az bir kez alkol kullananların oranı % 45-%50, son bir ayda en az bir defa alkollü içki içme oranı % 16,5, (erkeklerde % 31,5 ve kızlarda % 10,6) üniversite öğrencilerinde alkol kullanım yaygınlığı % 43,0- 53,9 ve hâlen içenlerin oranı % 22,9'dur.
Arkadaş baskısı, sosyal ve psikolojik sebeplerle gençlerimizde ilk alkol alma yaşı maalesef 11'e kadar düşmüştür.
Alkolün kolay erişilebilirliği ve özendirici olarak sunumu bunun ana nedenidir. Oysa çocukları ve gençleri alkole iten baskılardan korumayı ve alkolün onlara doğrudan veya dolaylı olarak verdiği zararları azaltmayı amaçlayan ve 1995’te kabul edilen ‘Avrupa Alkol Şartı’nın 5 ilkesinden birinde; “Bütün çocukların ve ergenlerin alkol tüketiminin olumsuz sonuçlarından ve alkollü içeceklerin promosyonundan olabildiğince arındırılmış bir ortamda büyüme hakkı vardır” denilmektedir.
Alkol kullanım yaşının bu seviyelere inmiş olması alkolün yaratacağı sorunları daha da büyütmekte ve öne çekmektedir.
Alkolün Zararları
Alkol kullanımı, yaralanmalar, ruhsal ve davranışsal hastalıklar, gastrointestinal rahatsızlıklar, kanserler, kalp damar hastalıkları, immünolojik bozukluklar, akciğer hastalıkları, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, düşük doğum ağırlığı ve artmış düşük riskini içeren üreme ile ilgili bozukluklar ve doğum öncesi hasarlar, gibi 60 değişik hastalık ve rahatsızlığa neden olmaktadır.
Alkol kullanımı her ne kadar keyif verici olarak ifade edilse de, genellikle doza bağlı olarak çok çeşitli toplumsal zararların riskini de artırmaktadır. Örneğin, aşırı alkol tüketimi yüksek risk demektir. Başka birinin içmesi suretiyle ortaya çıkan zararlar, toplum huzurunun bozulmasından; aile içi şiddet uygulanması, çocukların istismar edilmesi, suç işlenmesi, şiddet ve cinayet gibi daha kötü sonuçlara doğru uzanmaktadır.
Tüketilen alkol miktarı, sıklığı ve düzensiz olarak ağır derecede alkol kullanımı etmenlerinden her biri, birbirinden bağımsız olarak şiddet riskini artırmaktadır.
• Aile Yapısının Bozulması
Başta aile içi huzursuzluk ve şiddet olmak üzere aile düzeninin bozulması, toplumun temel taşı olan ailenin yıkımı anlamına gelmektedir.
2006 TUİK raporuna göre ülkemizdeki boşanmaların %12,2’si içki ve kumar sebebiyledir. 2008 yılında 99.663 çift boşanmıştır. Verilen yüzde dikkate alındığında alkol sebebiyle boşanan çift sayısı 12.158’dir. Ancak diğer boşanma sebepleri olan sorumsuzluk ve ilgisizlik, evin geçimini sağlayamama, saygısız davranma, dayak, eşe ve çocuklara karşı kötü muamelenin ana faktörlerinden birinin de alkol olabileceği düşünüldüğü takdirde alkolün boşanmalardaki etkisi belirtilen yüzdenin üzerine çıkmaktadır.
Türk halkının %83’ü ana boşanma sebepleri arasında alkolü saymaktadır.)
Alkole harcanan paranın aile içi gelir gider dengesini bozmasıyla, hesaplanamayan birçok zararın da varlığı söz konusudur.
• Toplumsal Yapının Bozulması
Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun Türkiye dahil 30 ülkeyi ihtiva eden araştırmaya göre olaylarda alkolün etki yüzdeleri:
Olay Yüzde (%)
Cinayet 85
Boşanma 80
Eşler Arası Şiddet 70
Tutukluluk 78
Serserilik 70
Mala yönelik suçlar 77
Hırsızlık ve yankesicilik 71
İşe Gitmeme 60
İntihara Teşebbüs 90
Irza tecavüz 50
Trafik Kazaları 70
Akıl hastalıkları 60

Görüldüğü üzere tüm toplumu etkileyen olayların başrol oyuncusu alkol olarak görülmektedir.
Her gün televizyonlarında alkolü özendirici dizi ve filmlerle yüz yüze gelen Türkiye insanı, kaçınılmaz bir şekilde alkolün kötü etkilerine maruz kalmaktadır. Özellikle örnek teşkil eden karakterlere biçilen rolde içki kullanımı ön plana çıkarılarak özendirilmektedir. Ayrıca bu sahnelerle içki reklam yasağı da delinmektedir. İçki reklam yasağı ile ilgili cezai yaptırımların uygulanmaması ise reklama teşvik olarak görülmektedir.
Dünya sağlık Örgütü (WHO)’ya göre trafik kazaları için risk faktörlerinin başında “alkollü araç kullanma” yer almaktadır. Bu sebeple trafik kazalarını azaltmak için sunulan önerilerin başında da “Alkolle ilgili kanun ve yaptırımların düzenlenmesi” gelmektedir.
2003 yılında sürücü belgesinin geri alınmasını gerektiren trafik kuralı ihlallerinde bulunanlar arasında, belirlenen limitin üzerinde alkollü araç kullananların sayısı; polis istatistiklerine göre 65.851, jandarma istatistiklerine göre 10.411 kişidir.
2000 yılı istatistiklerine göre ölümlü+yaralanmalı kazaya sebebiyet veren alkollü sürücüler (kontrol edilen) arasında otomobil sürücülerinin (1.182 kişi) ilk sırada geldiği, bunu kamyonet sürücülerinin (123 kişi) izlediği belirlenmiştir.
Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre, kendileriyle mülakat yapılan ağır vasıta sürücüleri arasında en önemli kaza nedenleri olarak; “alkollü iken araç kullanma” diyenlerin oranı %23,5’dir.
Oysaki Karayolları Trafik Kanunu’nun 48. Maddesi “Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır” şeklindedir.
Aynı Kanunda Ek Madde 12’de “Konaklama yerleri ve belediye mücavir alanları hariç olmak üzere, otoyollarda ve devlet karayollarında yapılacak ve açılacak yapı ve tesislerde alkollü içki satılmasına izin verilmez” denilmesine rağmen, benzin istasyonlarında alkol satışının yapılması düşündürücüdür.
Trafik kazaları ve suç oranlarındaki artışı değerlendirirken, alkolle mücadele konusunda yetersiz kalınmışlığın özellikle incelenmesi gerekmektedir.
• Ülke Ekonomisine Negatif Etkileri
Ayrıca alkolün parasal maliyeti dikkate alındığında toplumsal yapının deformasyonuna etkisi daha net görülmektedir.
Alkol tüketimine ödenen bedel yıllık 10 milyar TL olup birçok bakanlığın bütçesinden fazladır. Maddi hasar, tedavi masrafları, iş gücü kaybı gibi görünen giderlerin dışında görünmeyen (soyut) giderler, alkolün neden olduğu sağlık sorunları, sosyal ve adli suçlara bağlı olarak oluşan, acı, ıstırap ve kaybedilen yaşamlardır.
Bu tahminler insan yaşamında alkolün etkisinin olacağı düşünülen çok sayıdaki faktör göz önüne alınarak yapılsa da, veri toplamanın mümkün olmadığı ve tahmin yapılmayacak birçok faktör de bulunmaktadır.
Hukuki Boyutu
Alkol konusunda var olan kanunlar halkın sağlığından çok kamu düzeninin sağlanması veya alkol piyasasının düzenlenmesi amacıyla yapılmıştır.
• Anayasa 58. Madde
“…Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır”
• Avrupa Alkol Şartı

1. Bütün insanların, kazalar, şiddet ve alkol tüketiminin diğer olumsuz sonuçlarından korunmuş bir aile, toplum ve çalışma yaşamını elde etme hakkı vardır.
2. Bütün insanların, alkol tüketiminin sağlık, aile ve toplum ile ilgili sonuçları hakkında, yaşamın erken dönemlerinden başlayarak, geçerli ve yansız bilgi ve eğitim alma hakkı vardır.
3. Bütün çocukların ve ergenlerin alkol tüketiminin olumsuz sonuçlarından ve alkollü içeceklerin promosyonundan olabildiğince arındırılmış bir ortamda büyüme hakkı vardır.
4. Zarar verici alkol tüketimi olan bütün insanların ve aile üyelerinin ulaşılabilir tedavi ve bakım alma hakkı vardır.
5. Alkol tüketmek istemeyen ya da sağlık veya başka sebepler dolayısıyla tüketemeyen bütün insanların içmeye yönelik baskılardan korunmak ve bu "içmemek" tavırları konusunda desteklenmek hakkı vardır.

• 4733 Sayılı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilât Ve Görevleri Hakkında Kanunun 8/m. Maddesi
“…Tütün mamulleri veya alkollü içkilerin kullanımını ve satışını özendirici veya teşvik edici kampanya, promosyon, reklâm ve tanıtım yapılmasını önlemek amacıyla Kurum tarafından bu Kanun uyarınca yapılan düzenlemelere aykırı hareket edenlere otuz bin Yeni Türk Lirası idarî para cezası verilir.”
• 4250 Sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu 19. Maddesi
“İspirto ile bira ve şarap dahil her çeşit ispirtolu içki satmak isteyenler İnhisarlar İdaresinden ruhsat almaya mecburdurlar. Bu ruhsatın esasları Maliye ve Gümrük Bakanlığınca objektif kurallar belirlenerek düzenlenecek bir yönetmelikle tespit edilir.
Öğrenci yurtları, spor kulüpleri, her türlü öğretim ve eğitim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastane, bezik ve briç salonlarında alkollü içkilerin satışı için ruhsat verilmez. Akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında ise, hacmen % 5 alkolden fazla alkol içeren yüksek alkollü içkilerin satışı için ruhsat verilmez.
Alkol, bira ve şarap dahil her çeşit alkollü içkinin televizyon, kablolu yayın, radyo ve kamu yayın araçlarıyla reklamının yapılması, ayrıca, içki satış yerleri ile tüm ticari ve kamuya açık yerlerde, tüketilmek veya beraberinde götürülmek üzere onsekiz yaşından küçüklere alkollü içecek satılması veya sunulması yasaktır.”
• 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanunun 16. Maddesi
“… kamu sağlığını bozucu… reklâm yapılamaz.”
Anayasa, Uluslarararı Sözleşmeler ve yasal düzenlemeler, alkol kullanımının ve reklamların engellenmesine, gençliğin ve toplumun korunmasına dair hükümler içerirken, uygulamada herhangi bir adımın atılmaması, açık alanlarda içki içmenin bireyin özgürlüğü olarak yorumlanması kabul edilemez.
Anayasa’nın 58. maddesini işler hale getiren aktif uygulamalar yapılmamaktadır.
Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu, reklam yasağına uymayan firmalar ve mecralara karşı herhangi bir cezai işlem uygulamaması keyfi uygulamalara devamlılık kazandırmıştır.
Mesken mahallerinde ruhsatı olmamasına rağmen içki satışının yapılması, toplumsal huzuru olumsuz etkileyecek vakalara neden olmaktadır. Bir çok satış büfesinin gizli bölmelerinin içki içmek isteyenler için ayarlanması suç merkezlerinin artmasını sağlamıştır.
Petrol istasyonlarında alkollü içki satışı yasak olmasına, ruhsat dahi verilmemesine karşın içki satışının yapılması, mülki idare ve yerel yönetimlerce denetimlerin yapılmaması sonucu, sürücülerimizin alkollü araç kullanmasına ve elim trafik kazalarına zemin hazırlamaktadır.
Alt 30.04.2012, 17:24   #60
Kibrisli
Usta Yiğido

Alıntı:
Özendirmekten bahsettin. Piknik alanındasın çevrende aileler var. Gençler senin içtiğini görüyor ve etkileniyor. Bunu engellemek için ne yapmak lazım? İçkiyi sadece evde mi içmek lazım.
İşte tam da karşı olduğum bu... Piknik alanlarında ulu orta kimse içmiyor... Ne Sivas'ta ne başka yerde. Herkes gizli saklı içiyor. İşte bireysel mekanizma bu, devletin yasaklamasına gerek yok zaten Türk insanı ulu orta içmeyeceğini biliyor. Düğünümde içki içirmek için belediyeden izin almam gerekliymiş... Peh dedim kimse karışamaz bana, almadım izin, sonradan aklıma geldi Doğan Bey gelecek düğüne Biraz komik olacaktı tabii neyseki Bakan geldi de düğüne bir telgraf bir çelenk gönderdi yoksa çok utanacaktım...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)