Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 27.03.2009, 11:51   #51
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2157 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart Cevap: Yiğidim Bunu da Aşar

Rabbim Yardımını Esirgemez İnsallah...

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.03.2009, 11:57   #52
barikat58
Usta Yiğido

barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 17:19

Tecrübe Puanı: 2182 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

türlü işkencelere ugradı 80 lerin karanlık döneminde.mamak cezaevinde 7 yıl yattı.2008 yılında dogru bildigim yolda gerekirse ölürüm dedi.her zorluga dayandı.şuanda maraşın keskin soguklarınada inanıyorum ki dayanıyordur.evet yiğidimiz gelecek inanıyorum
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.03.2009, 12:39   #53
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2157 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Alıntı:
barikat58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster

türlü işkencelere ugradı 80 lerin karanlık döneminde.mamak cezaevinde 7 yıl yattı.2008 yılında dogru bildigim yolda gerekirse ölürüm dedi.her zorluga dayandı.şuanda maraşın keskin soguklarınada inanıyorum ki dayanıyordur.evet yiğidimiz gelecek inanıyorum
Mamak cezaevinde ne gibi işkencelere maruz kalmıştır yiğidimiz :(

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.03.2009, 12:43   #54
barikat58
Usta Yiğido

YAZICIOĞLU ANLATIYOR

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Yazıcıoğlu 'En adi işkencelere maruz bırakıldık. İlk günler yemek ve su da vermiyorlardı. Daha sonra bir parça kuru ekmek bir de ağzımızı ıslatacak kadar su verildi' derken o günleri yeniden yaşıyordu

Mamak Cezaevi'nde 7.5 yıl yatan Muhsin Yazıcıoğlu: 20 gün gözlerimizi bantladılar Vücudumuza cereyan verdiler

12 EYLÜL 1980 ihtilalinin üzerinden tam 26 yıl geçti. Postal seslerinin tankların palet seslerine karıştığı o gün Türkiye tarihinin dönüm noktalarından biri oldu. Ordunun idareye el koyduğu 12 Eylül darbesiyle siyasi partiler dernekler ve vakıfların kapılarına kilit vuruldu. Çok sayıda insan tutuklandı ve ağır cezalara çarptırıldı.

12 Eylül müdahalesinin ardından tutuklanarak idam talebiyle yargılanan isimlerden biri de bugünün Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'ydu... 'MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası' nedeniyle tutuklanan Yazıcıoğlu Mamak Cezaevi'nde ağır işkencelere uğradı. Beş buçuk yılı hücrede olmak üzere tam 7.5 yıl Mamak Cezaevi'nde kaldı. 'İdam' talebiyle yargılanan Yazıcıoğlu iddialar ispatlanamayınca serbest bırakıldı. Yazıcıoğlu yakalandığı günü cezaevinde yaşadıklarını ve darbenin üzerinden bunca yıl geçtikten sonra hissettiklerini Tercüman'a anlattı...

Önce anlattı sonra yaşadı

Darbenin olduğu gün Sivas'taymış Yazıcıoğlu. Ankara'ya gelmeden önce ailesinin yanına gitmiş ve olacakları da sanki gördüğü bir filmi anlatır gibi anlatmış. Tek söylemediği Mamak Cezaevi'nde karşılaşacağı işkenceler olmuş. O günleri şöyle anlatıyor:

'İhtilalin yapıldığı 12 Eylül 1980 sabahına karşı ben Sivas'ta bir bürokrat arkadaşımızın evinde misafirdim. Gece bir tanıdığımız telefonla uyandırdı ve 'Radyolar marş çalıyor' dedi. İhtilal olduğunu anlamıştık. Sokağa çıkma yasağı vardı ama ben gerekli tedbirleri alarak Sivas'a 45 dakika mesafedeki Şarkışla'nın Elmalı Köyü'ne gittim. Annem ve babama ihtilal olduğunu ama merak etmemelerini söyledim. 'Radyodan benimle ilgili 'Teslim ol' çağrısı yapılacak bir gün de yakalandığım söylenecek. Savcılar idam talebiyle cezalandırılmamı isteyecekler. Tabii bunun mahkeme safahatı var; o zaman zaten beraat edeceğim. Bunlar söylense de beni merak etmeyin' diyerek onlara teselli verdim.'

Bu konuşmaların ardından Yazıcıoğlu'nun istikameti gerginliğin başkenti Ankara olmuş. Yaşanan gelişmelerden dolayı ihtilalin sürpriz olmadığını söyleyen Yazıcıoğlu yakalandığı günü de şöyle anlatıyor:

'Aralık ayının sonlarıydı. Rahmetli Türkeş o dönemde çok haber gönderdi bana; 'Mutlaka yurt dışına çıksın' diye; ama ben ayrılmadım. Sayın Türkeş'in dışarı çıkmamı istemesinin nedeni çok ağır işkencelere ve kötü muameleye maruz kalmamamdı. Ben dışarı çıkmam halinde içerideki birçok arkadaşımın mağdur olacağını son kişi kalana kadar bunun uygun olmayacağını söyledim.

'Kapıyı kırarak içeri girdiler'

Nİhayet Kızılay'da kaldığım bir büroda gözaltına alındım. Dubleks bir apartman dairesiydi. İki kapısı vardı. Gözaltına almak için kapının zilini çaldıklarında ben 'Hazırlanıyorum' diye seslendim. İki kapıyı birden omuzlayarak patlattılar ve içeri girdiler. Gözaltına alır almaz önce bir tekme atıp hakaret ettiler sonra da gözümü bağlayıp meçhul bir yere götürdüler.'

Görevlilerin üslubundan bir nizamiyeden geçtiklerini anlamış Yazıcıoğlu. Götürüldüğü yer Mamak Cezaevi'nin C Bloğu'ydu. Burası suç işleyen askeri personelin disiplin merkeziydi. 'Orası düzenlenerek ülkücülere işkence merkezine dönüştürüldü' diyen Yazıcıoğlu ilk günler yaşadıklarını anlatmaya devam ediyor: 'İşkence merkezine dönüştürülen yerde arkadaşlarımızla gözlerimiz bağlı olarak 20 gün kadar kaldım. İhtilalden sonra sağcıları Mamak C-5 Blok'ta solcuları Emniyet'te sorguladılar. Sağcılara solcu polis solculara sağcı polis görevlendirmek suretiyle bu insanların yaşadıkları acılar derinleştirildi. C-5'teki sorgulama sırasında gözlerimiz bağlıydı. Çırılçıplak soyundurularak dilimizden dişimizden tenasül uzvumuzdan ayak ve el parmaklarımızdan cereyan veriliyordu. Omuzlarımıza bağlanmış kalaslarla yukarıya çekip boşluktayken sorgulama yapıyorlardı. En adi işkencelere maruz bırakıldık. İlk günler yemek ve su da vermiyorlardı. Daha sonra bir parça kuru ekmek bir de ağzımızı ıslatacak kadar su verildi. Ardından da normal karavana yemeğe dönüldü. Yemek sırasında sağına soluna dönmemek sadece tabağına ve kaşığına bakmak kaydıyla gözlerimiz yarım açılıyordu. Yemeklerden sonra da hemen kapatılıyordu.'

Tırnağımı kaybettim

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu arkadaşımız Şenol Gezer'e 'Bir dönemin haksız uygulamalarına maruz kaldım ve kaldık. Anlattıklarım bir kişiden ziyade Ülkesine ve milletine bedel ödemiş bir gençliğin duygusudur. İşkence aaagahlarında maddi ve manevi kayıplar verdim. Maddi tarafı işkence izini halen taşıyor olmamdır. Sopalı işkencede sağ ayağımın ikinci parmağı zarar gördü. Kırılan tırnağım bir daha çıkmadı. Çorabımı her çıkardığımda o günler aklıma geliyor. Manevi tarafta ise terbiyesi ve hayası hiçe sayılmış hakaretlerle ezilmiş bir Muhsin Yazıcıoğlu var.

12 Eylül ihtilali sonrası sorgulamaların ardından cezaevinde kalan Yazıcıoğlu karıştır-barıştır diye tabir edilen solcularla sağcıların bir arada tutulduğu koğuşlarda büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi
'Kafes'te ezildik

12 EYLÜL 1980 ihtilaline kadar Türkiye'nin hemen her yerinden çatışma haberleri geliyordu. Ancak müdahaleyle birlikte silahlar birden susmuş herkes gelişmeleri öğrenmek için gününü radyo başında geçirir olmuştu. O dönem tutuklamalar birbirini izledi. Mamak Cezaevi ise tutuklananların toplandığı merkez durumundaydı. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da bu cezaevinde beş buçuk yılı hücrede olmak üzere tam 7.5 yıl kaldı.

İdam talebiyle yargılanan Yazıcıoğlu ilk günlerde sorgulama sırasında uğradığı işkencelerin ardından bu kez de 'karıştır-barıştır' adı altında sağcılar ile solcuların aynı ortama konulduğu yerde sıkıntılarla karşılaşmıştı. Yazıcıoğlu orada yaşadıklarını da şöyle anlatıyor:

'Karıştır-barıştır'lı zulüm kampı

'Mamak Cezaevi'nde işkencelerin en ağırını yaşamıştık. Daha sonra bizi Mamak A Blok'a geçirdiler. Etrafı demir parmaklıklarla çevrili 'Kafes' denilen yere alındık. Orada da hem maddi hem manevi işkence yapıldı. Karıştır-barıştır adı altında tam bir zulüm kampı inşa edildi.'

Kafes denilen bölümde talim-terbiye adı altında çeşitli faaliyetler yürütüldüğünü belirten Yazıcıoğlu 'Tutuklular uygun adım yürütülüp marşlar söyletiliyordu. Bu sırada hakaretler edilip kişilikler ezilerek insanlar silikleştirilmek isteniyordu. Marşlar okutulurken coplar kullanmak suretiyle bazı değerlerle aramıza mesafe koymamıza çabaladılar. İdealist kendi iradesiyle ülkesine hizmet eden çocukların kişilikleri ezildi' diye anlatıyor o günleri...

'İdamımız isteniyordu'

Sivas'ta anne ve babasına söyledikleri birer birer başına geliyordu Yazıcıoğlu'nun. Nihayet idamı da talep edilmişti. Önce 'insanları kin ve husumete sevk etmek ve totaliter rejim kurmak' iddiasıyla açılmış dava. Yazıcıoğlu sonraki süreci de şöyle anlatıyor:

'Bir delile rastlanamadı. Ellerindeki bilgiler böyle bir suçlamayı yapmalarına imkan vermiyordu. Bunun üzerine 'Devlet düzenini din esasına dayandırmak' iddiasıyla dava açtılar. O konuda da doğru dürüst bir delil bulamadılar. Artık tutuklu kalmamızın daha fazla mağduriyete sebep olacağı anlaşıldı. 7.5 yıl Mamak Cezaevi'nde kaldıktan sonra serbest kaldım. Davamız da 17 yıl sürüncemede bırakıldı. Hiçbir ceza almadım.'

not: mamak cezaevindeki işkence görüntüleri ve ozan arifin şiiri

Konu barikat58 tarafından (27.03.2009 Saat 12:56 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.03.2009, 12:55   #55
Bülent Başara
Yeni Yiğido

Bülent Başara - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bülent Başara Şuan Bülent Başara isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.03.2012 14:50

Tecrübe Puanı: 0 Bülent Başara FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Sivas'ta Gergin Bekleyiş

Sayın,
Muhsin Yazıcıoğlu Beyefendi ve arkadaşlarının geçirmiş oldukları helikopter kazası hemşehrisi olarak beni derinden yaralamıştır.
İnşallah sağlık haberlerini kısa zamanda alırız.Kazazedelere ulaşmak için büyük bir özveriyle çalışan tüm vatandaşlarımıza Allah kolaylık versin.
Tanrı Kazazedeleri ailesine ve vatanına bağışlasın.
Bülent Başara
Bülent Başara isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.03.2009, 13:05   #56
barikat58
Usta Yiğido

BBP Genel Merkezi'nden bir açıklama yapan Genel Sekreter Yalçın Topçu, sürdürülen çalışmalarla ilgili değerlendirme yaptı. Topçu, arama için dağlara çıkan BBP'lilere de önemli bir çağrı yaptı.
Topçu'nun açıklamaları şöyleydi:
Ümitlerimiz devam ediyor. Allah Sayın Genel Başkanımızı ve arkadaşlarımızı bize bağışlasın diye dua ediyoruz. İlk günden beri tüm teşkilatlarımızla aynı vakur duruşu Sayın Genel Başkanımızın bizden istediğimiz duruşu sergiliyoruz.
Bu noktada devletimiz, hükümetimiz, Silahlı Kuvvetlerimiz kaza anındandan itibaren tabiki üzerine düşeni yaptı.
İçişleri Bakanımızın, Başbakanımız, TBMM Başkanımızın, Silahlı Kuvvetlerimizin orada olmasını tabi ki önemsiyoruz.
Ama gelinen noktada yangına bir cevap yok. Yangına bir ferahlık yok. Çabalar yangına çare olmuyor. Türk halkı bir birlik olmuş vaziyette. Türk dünyası cevap bekliyor. Türkiye cevap bekliyor. Artık bu işi sonuçlandırın diyoruz.
Saygı çerçevesini aşmadan yangına bir cevap bekliyoruz. Yetkililere müteşekkiriz ama artık sonuç istiyoruz. Büyük Türk milletinin huzurunda çağrıda bulunuyoruz. Yazıcıoğlu'nu ve 5 can kardeşini bize buluşturmasını istiyoruz.
Orada bin 900-2000 metrelere çıkan BBP'li kardeşlerimize sesleniyorum. Allah aşkına inin o dağlardan aşağıya. Allah aşkına inin o dağlardan aşağıya. Sayın Yazıcıcıoğlu'na yakışır bir vakur duruşla bekleyeceğiz. Fiziken yeterli değilsiniz. Kendinizi de tehlikeye atmamalısınız. Ordunun askeri ve birlikleri orada... Hükümetin birimleri orada gerekli çalışmaları yapmaktadır. Metin olmak zorundayız. Devletin yürüttüğü faaliyetleri zorlaştırılmamalı.
Basın olarak sizlerede çağrıda bulunmak istiyorum. Rast gelene mikrofon tutmayınız.
Şu geldiğimiz nokta birilerinin birilerine gol atma noktası değildir. Toplum bir aile oldu. Bu birliğe yakışır bir şekilde hareket etmemiz gerekir
Alt 27.03.2009, 13:15   #57
Alperen.
Yiğido

Alperen. - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alperen. Şuan Alperen. isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.08.2009 18:16

Tecrübe Puanı: 569 Alperen. FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

sabrımız her saat her dakika geçtikçe daha da çok zorlanıyor.böyle teknolojik bir ortamda bu zaman zarfında bulunaması her türlü ihtimali aklımıza getiriyor.

ama bizler liderimize yakışır bi şekilde sabır ve umutla tekrar aramıza dönmesini bekliyeceğiz.dualarımız her zaman onlarla

Allahım Hz Yunusu balığın karnından kurtardığın gibi,Hz Yusufu kuyudan kurtardığın gibi,Hz Musayı firavunun şerrinden kurtardığın gibi,Peygamber Efendimizi hirada müşriklerin elinden kurtardığın gibi ,Liderimizi ve yanındaki arkadaşlarını kanatların altına al tekrar aramıza dönmelerini nasip et bize acı yaşatma ya rabbi.

Her an eksik etmeyelim dualarımızı inşallah hayırlısıyla döncekler aramıza
Alt 27.03.2009, 13:47   #58
candy_58
Tecrübeli Yiğido

candy_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

candy_58 Şuan candy_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.02.2010 14:47

Tecrübe Puanı: 640 candy_58 BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

ya tvlerde bulundu die haber gelmiş kesinmi
Alt 27.03.2009, 15:07   #59
HaZaN
Usta Yiğido

HaZaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaZaN Şuan HaZaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.05.2013 14:36

Tecrübe Puanı: 2270 HaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
candy_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
ya tvlerde bulundu die haber gelmiş kesinmi
Köy Korcus enkaza ulaşıyor 5 kişi donmuş bir kişi kayıp helikopterin ön tarafı paramparça olmuş arka tarafı açık; inş yine buradanda sag çıkar bütün dulalarımız gene olunla bir mücize bekliyoruz.

Yinede tam kesin bilgiler degil.
Alt 27.03.2009, 15:10   #60
ÇİRKİN KIZ58
Usta Yiğido

ÇİRKİN KIZ58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ÇİRKİN KIZ58 Şuan ÇİRKİN KIZ58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.12.2009 17:06

Tecrübe Puanı: 674 ÇİRKİN KIZ58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

............BİZ ÖRTÜLELİM KARIN ÜSTÜNE.............

Gündüz başladı bu feryat
Günler 1 2 3 geçti, yetkililer hala söylüyor.
Yapılan yok'' BİR DEV YAŞAM savaşı veriyor TABİATTA
Aramalar göstermelik,''Çünki zengin bu kişi.
Sevgisi vatana millete olan biri
Bir yaşam savaşı veriyor biz dua ediyoruz yaşasın diye,
ALLAH belki bizi duyacak
GÖSTERMELİK aramalardan bile sağ kurtulacak
Gözüm kulağım haberlerde MUHSİN'İLE açılacak o beklenen ve beklediği PENCERE
Gönlümüzün tümü seninle ''ÜŞÜME''

Bu canlar isterki bizde ''ÖRTÜLEK ÜSTÜNE ''
Soğuk bizi vursun bizler seni koruruz bize ''ÖĞRETTİĞİN ''MERTLİKLE''

YAZAN EBRU SITKIBÜTÜN

DUR DİYECEK YÜREKTE

Doğrumu duyduklarım yazılı görsel basında gördüklerim.
BİR YILDIZMI KAYIYOR?
Tüm Türkiyenin gözleri önünde
Kader yine yoksulları'mı vuruyor?
Onca zengin lider 'variken
Doğanın en acımasız noktasında çırpınırken sen
Seninle tüm dua'larımız
ALLAH iyileri alır diyorlarya,
Topluma lazım bu İYİ
KALSIN DİYORUZ YARAB'Bİ
Vatann satanlara karşı
Dur diyecek yürekte
Bir İYİ bir lider
SEN GÖRÜR SEN BİLİRSİN KORU ONU
PÜRENLERDEN

YAZAN EBRU SITKIBÜTÜN

Konu ÇİRKİN KIZ58 tarafından (27.03.2009 Saat 15:14 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
ÇİRKİN KIZ58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)