Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Şarkışla
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Şarkışla Şarkışla İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 10.05.2007, 21:30   #1
SivasLady
Editör

SivasLady - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SivasLady Şuan SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 SivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz sein
Standart SARKISLA-Ahmetli

Sivas iline 113 km, Şarkışla ilçesine 24 km uzaklıktadır.

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyün Adı : Ahmetli

Hane Sayısı : 7

Nüfusu : 50

İlçeye olan uzaklığı : 26 km

Mezraları : --

Kuruluşları : Okul Cami

Geçim Kaynağı : Tarım ve Hayvancılık

Ekilebilir tarım alanı (dk) : 30000

Sadece Susmak İstiyorum...
Yalan İnsanları Kaale Almadan...
Haklıyken Haksız Gözüksem Bile Kendimi Savunmadan...
HUZUR Bulmak İstiyorum Gözlerimi Kapayıp Kimseyi Anmadan...
Sessizliği Dinlemek İstiyorum,Yüzüme Gülüp Arkamdan Konuşulanları Duymadan...

SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 07.01.2008, 17:14   #2
BAYPİPO
Yiğido

BAYPİPO - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BAYPİPO Şuan BAYPİPO isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 25.03.2012 17:12
Get A Grip Champion!Tournaments Won: 2

Tecrübe Puanı: 654 BAYPİPO FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: SARKISLA-Ahmetli

Uzun süredir gitmesemde nüfüsunun bu kadar olmadıını ve yıllardır okulunun kapalı olduğunu biliyorum.Ama gerçekten doğa olarak güzel hele bide o suyu yokmu?İnanın başka yerde bulamazsınız.
Alt 07.01.2008, 17:17   #3
BAYPİPO
Yiğido

Frage --->: SARKISLA-Ahmetli

Alıntı:
SivasLady Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Sivas iline 113 km, Şarkışla ilçesine 24 km uzaklıktadır.

bu kısımda yanlışlık var sanırım sivasla şarkışla arası 81 km olduğuna göre sivasla arasında 113 km olması imkansız değilmi zaten sivasla şarkışla arasında kalarak unutulmuş bir köy
Alt 07.01.2008, 18:09   #4
BAYPİPO
Yiğido

Daumen hoch --->: SARKISLA-Ahmetli

Kültür:
Köy 93 muhaciri Kırım Tatarları tarafından kurulmuştur. Zamanla kültür yönünden çevre köy kültürlerinin etkisi altında kalmamış. Yakın zaman içerisinde farklı kültürlere sahip civar köylerden kürt asili ve Yörük asılli iki aileyi bünyesinde barındırmıştır.Gelenek-görenek ve yemek kültürü bakımından kendi öz değerlerini korumaya gayret gösterilmektedir.
Coğrafya:
Sivas iline 76 km, Şarkışla ilçesine 24 km uzaklıktadır. Civarında bulunan dokuz köyün merkezinde yeralır. Akarsu bakımından oldukca zengin olan köyde agaçlandırma çalışmalarına uygundur.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 :44
2000 :39
1997 :33

Ekonomi :
Köy ekonomisi tarım ve hayvancılık olup yurt dışında bireyleri bulunan ailelerin yardımlaşmalarına dayalıdır.

Muhtarlık :
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Giyasi Duman
1999 - Fazlı Polat
1994 - Giyasi Duman
1989 - Fazlı Polat
1984 - Şevket Ünal
1979 - Hüseyin POLAT

Altyapı bilgileri:
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun bir kısmi sitabilize olup bir kısmi patikadir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Alt 03.06.2008, 00:33   #5
sivasli79
Yeni Yiğido
NO AVATAR

sivasli79 Şuan sivasli79 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.06.2008 00:44

Tecrübe Puanı: 0 sivasli79 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Selam hemserim,
Sarikisla hakkinda biras bilgi verebilirmisin ?kültürell ve etniksel olarak öyle mosaik oldugunu bilmiyordum..cerkez köyleride varmi sizin orda...orda kürtce konusan köylerin oldugunu ilk defa duyuyorum..sarkislanin hangi köyleri kürtce bilir..
bizi aydinlatirsan sevinirim

selamalar
sivasli79 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.09.2008, 12:49   #6
Harun POLAT
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Harun POLAT Şuan Harun POLAT isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.09.2008 12:49

Tecrübe Puanı: 0 Harun POLAT FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Ben Ahmetliliyim. Hala da ailem orda. Çevre köyden bir kürt ailesi köye yerleşti 1994 yılında. Birde çongar köyünden yörük bi aile var. Onun dışındakiler hakiki ahmetlili:-)))) Su şebekesi döşendi. posta acentesi var birde. suyunu methetmeye gerek yok.
Harun POLAT isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.09.2008, 02:29   #7
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi sunulmamaktadır.

Köy 93 muhaciri Kırım Tatarları tarafından kurulmuştur. Zamanla kültür yönünden çevre köy kültürlerinin etkisi altında kalmamış. Yakın zaman içerisinde farklı kültürlere sahip civar köylerden kürt asili ve Yörük asılli iki aileyi bünyesinde barındırmıştır.Gelenek-görenek ve yemek kültürü bakımından kendi öz değerlerini korumaya gayret gösterilmektedir.

Sivas iline 76 km, Şarkışla ilçesine 24 km uzaklıktadır. Civarında bulunan dokuz köyün merkezinde yeralır. Akarsu bakımından oldukca zengin olan köyde agaçlandırma çalışmalarına uygundur.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil