Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Dünya ve Türkiye'den Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dünya ve Türkiye'den Haberler Dünya ve Türkiye'deki tüm haberleri burada bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 08.06.2009, 18:44   #1
heartache58
Usta Yiğido

heartache58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

heartache58 Şuan heartache58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 25.02.2014 13:13

Tecrübe Puanı: 766 heartache58 BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Unglücklich ANNE KATİLİ KÜÇÜK KIZ!

11 YASINDAKİ KÜÇÜK KIZ ANNESİNİ BASINDAN VURARAK ÖLDÜRDÜ !

Kamuoyunu sarsan silahı ateşleyen küçük kızın ilginç yaşam öyküsü
ADANA’da, SBS’ye girmesine izin vermediği gerekçesiyle annesi 39 yaşındaki Songül A.’yı babasına ait ruhsatlı tabancayla başından vurarak öldürdüğü iddia edilen Seyhan İlköğretim Okulu 7-A sınıfı öğrencisi 11 yaşındaki R.A.’nın, 5 yıl boyunca çocuğu olmayan teyzesinin yanında yaşadığı, küçük kızın buna tepkili olduğu, bu arada psikolojik sorunlar yaşamaya başladığı ortaya çıktı. Okulda çok başarılı bir öğrenci olan A.’nın, teyzesinin yanında daha özgür bir ortamda yetiştiği, ailesinin yanına gelince de aynı rahatlığı sürdürdüğü belirtildi. Rahat kıyafetler tercih edip, erkek arkadaşıyla okul çevresinde el ele dolaştığı, bu nedenle cübbeli- sarıklı ağabeyinin de erkek arkadaşının üzerine otomobil sürerek korkutmaya çalıştığı öne sürüldü.
Ova Mahallesi 3 Sokak’ta dün saat 05.30’da patlayan ve kamuoyunda yankı yaratan silahı ateşleyen 11 yaşındaki R.A. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ait sitede koruma altında tutulurken, Cumhuriyet Savcılığı da soruşturma dosyasını tamamlayabilmek için çocuğun ‘kemik yaşı’nın Adli Tıp tarafından belirlenmesini bekliyor. Bu raporda, yaşı 12’nin üstünde olursa ‘cezai ehliyet’ kazanmış olacağı için yargılaması yapılacak. Savcılık, olayın oluş şekli ile ilgili tüm şüpheleri giderici ayrıntıları da incelemeye aldı. Böylece, cinayetin başkası tarafından işlenip işlenmediği ya da bir suç ortağı olup olmadığı netleşmiş olacak.

ÜVEY EVLATLIK ÖFKESİ
Okuldan alınıp SBS’ye girmesine izin verilmediği için annesi Songül A.’yı öldürdüğü iddia edilen küçük kızın eğitim gördüğü, ancak Nisan ayı başından bu yana gönderilmediği Seyhan Belediyesi İlköğretim Okulu’nda acı haber ‘şok’ etkisi yaptı. Son dönemlerde psikolojik sorunlar yaşadığı, bu yüzden kollarına jilet attığı belirtilen küçük kızın, başarılı bir öğrenci olmasının yanı sıra, çocuğu olmayan teyzesine ‘evlatlık verilmesi’ nedeniyle ailesine öfkeli olduğu okul çevresinde konuşuluyor. Öğretmenleri ve arkadaşlarının verdiği bilgilere göre R.A., uzun yıllarını geçirdiği teyzesinin evi ile ailesinin oturduğu Ova Mahallesi’ndeki sosyal yaşam arasında bocaladı.

BABASI BALDIZIYLA EVLENDİ
Çukurova Belediyesi’nde hemzemin geçit görevlisi olarak çalışan ve aslen Diyarbakırlı olan baba Ali A., kendi babasının baldızı Nazmiye ile evli olduğunu, babası ölünce çocukları olmadığı ve yalnız kalmaması için R.’yi baldızının yanına verdiklerini, burada 5 yıl kadar kaldığını ancak ‘evlatlık vermediklerini’ söyledi. Ancak aileyi tanıyanlar ve okul çevrelerindeki bilgiye göre, R.A. okula başladığı yıllarda teyzesinin yanında kalıyordu ve bu süre 5 yıldan daha fazla. Dedesinin eşi olan teyze Nazmiye A.’nın da R.’ye çok düşkün olduğu belirtildi.

‘BAŞARILI, ANCAK SORUNLUYDU’
Ailesinin oturduğu mahalleye göre daha rahat kıyafetler giyip, erkek arkadaşıyla okul çevresinde el ele dolaştığı ileri sürülen R.’nin eğitim gördüğü 7- A sınıfının başarılı öğrencilerin toplandığı sınıf olduğu da belirtildi. R.’yı yakından tanıyan okuldaki öğretmen ve arkadaş çevresinin anlatımları, anne cinayetinin üzerindeki sırrın sadece SBS olmadığı gerçeğini de ortaya çıkarttı. Evlatlık verilmesinin kızgınlığı ile anneye duyulan öfkenin sonucu da olabileceği savunulan cinayetten önce, R.’nın durumuna ilişkin anlatılanlar şöyle:
“Kız çok başarılı bir öğrenciydi ancak özellikle ikinci dönem, çok büyük psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Çoğu kez sınavları başarılı geçmiştir, hatta ilk dönem teşekkür aldı. Psikolojik sorunlar, ‘Anne’ diye bildiği teyzesinin gerçek annesi olmaması ile ilgiliydi. Çok esprili, dersleri sorgulayan, dinlediği derste başarılı olan bir çocuktu. Eve gidince ders çalıştığını zannetmiyoruz. Sınıfta dinlediği dersle başarıyı yakalayan bir öğrenciydi. Yaşadığı bölgeye göre, gözüne sürme çekerdi. Rahat kıyafetler giyerdi. İkinci dönem okuldan bir çocukla bölgenin alışık olmadığı bir şekilde arkadaşlık kurup, okul çevresinde el ele dolaşınca cübbe giyen ağabeyi durumu öğrenip, çocuğu sıkıştırıyor. Üzerine araba sürüyor. Aile, kızını bu rahat tavırları yüzünden okuldan almak istemiş olabilir. Biz geçen hafta babaya ‘Bu kız çok zeki ancak psikolojik sorunları var. Bunu mutlaka bir doktora götürün heba olmasın’ diye uyardık. Ancak kendisi ‘Son dönemde durumu daha iyi’ dedi. Hatta biz, ‘Kızı buradan al başka okula ver. Değişiklik yap’ diyerek aileyi defalarca uyardık. Baba da ‘Dönem ortasında olmaz’ dedi. Her öğretmen diğer öğrencilerini ‘R. ile didişmeyin’ diye mutlaka uyarmıştır. SBS kağıdını baba aldı. Hatta daha sonra babasının aldığından habersiz olan ablası da sınav kağıdını almak istedi.”

ÖĞRETMENLER TAZİYEYE GELDİ
2008- 2009 eğitim- öğretim döneminin son haftası olması nedeniyle Seyhan İlköğretim Okulu’nda öğrenci bulunmazken, öğretmenler odasında oturan öğretmenler son derece üzgün bir şekilde sürekli bu cinayeti konuştu. Ayrıca küçük kızın okuduğu okulun yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 öğretmen, bugün sabah saatlerinde olayın meydana geldiği evin önüne kurulan taziye çadırına giderek baba Ali A.’ya taziye ziyaretinde bulundu.
Cinayetten 4 saat kadar sonra, savcılık izini ile eğitiminden geri kalmaması için polis gözetiminde SBS sınavına da giren R.A. kemik yaşı gerçek yaşı gibi çıkarsa, ceza almayacağı için öğrenimine devam edebilecek.

BABASI: O BENİM CİĞERİM
Baba Ali A. eşini kaybetmenin acısı ve kızının anne katili olması nedeniyle büyük bir yıkıntı yaşarken, R. için, “Kızım benim evladımdır. Bu olay olmuş. Atmayacağım, yine benim evladımdır. Yanıma alacağım. Kim evladını bırakır? Hayat arkadaşımı kaybetmişsem evladımı da mı kaybedeyim? Benim ciğerim, o bir parçam. Onu bırakabilir miyim? Hayvan hayvanken evladına sahip çıkıyor. Evladımın arkasındayım” dedi.

ERKEN KAYIT YAPILABİLİYOR
R.A.’nın yaşına eşit sınıfta okumamasının, erken kayıt yaptırılmış olmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, göç alan semtlerde nüfusa geç kaydedilen çocuklar olabildiğini, yönetmeliğin verdiği yetki ile yaşı tutmasa dahi bu çocukların okula kayıtlarının yapılabildiğini söyledi. Buna göre, ailesinin istemesi üzerine bir test yapılıyor ve kalem tutabilen çocuklar okula kaydedilebiliyor.
Bu durumda, geçen öğrenim yılını 7'inci sınıfta geçiren 7 Ağustos 1997 doğumlu R.A. nüfus kaydında 11 yaşında görünmesine rağmen, 13 yaş grubunun öğrenim gördüğü sınıfta okuluna devam edebildi. Öğretmenleri de, alt sınıflarda ve bu yıl R.A.’nın ders yönünden yaşıtlarından geri olmadığını, zeki ve başarılı olduğunu söyledi. R.’nin babası da, doğumevinde dünyaya gelen çocuğunun nüfusa gerçek yaşı ile kaydettirildiğini öne sürdü.

BABASI ÜZGÜN, ŞAŞKIN VE ÖFKELİ
20 yıldır belediyede memur olarak çalıştığını söyleyen, kendilerine göre çevresi ve düzenleri olduğunu anlatan baba Ali A., iddia edildiği gibi olayın çocuğunun sınavı ile ilgisi olmadığını, anneyle kızı arasında yaşanan tartışma olduğunu savundu ve şöyle dedi:
“Başka bir olay yok. Başka bir durum yok. Hepsi bu. Nedenini bilsek bu olayın bu duruma gelmesine izin verir miydim? Bir evladın annesine kıymasına hangi can razı olur. 20 yıllık baş koyduğum karımın canı benim yanımda daha aziz. Böyle olmasını kim ister? Ama olmuş. Allah’ın mukedderatı. Başımıza geleni çekeceğiz. Başka çaremiz yok.”
Olayın kızıyla ilgili olduğunu belirten baba Ali A., “Kızımı okulda problem çıkardığı için 1.5 ay önce aldık. Okul müdürümüz, öğretmenlerimiz çok iyi insanlar. Kızımla yakından ilgilendiler. Olayın okulla alakası yok. Hepsi başsağlığına bile geldi. Çocuğumuzdan kaynaklanan bir olay. Psikolojik, sıkıntı, stres. Başka bir şey yok” diye konuştu.

‘DEVLETİN MEN ETTİĞİNİ YAPMAYIZ’
Baba Ali A., ailesi için ‘Hizbullahçı ve tarikatçı’ iddialarına da cevap verdi, “Hizbullahçı, tarikatçı olmamız mümkün değil. 7 sülalemizde de böyle bir şey yok. Yalan. 20 yıldır devlet memuruyum. Devletimin men ettiği şeyi ne ben ne çocuklarım ne de ailemin diğer fertleri yapmaz. Çocuklarımın ne sigarası ne içkisi vardır. 47 yaşındayım ben dahi bu yaşıma kadar elime bir sigara alıp içmiş değilim” diye konuştu.
Baba Ali A., kızı R.’nın yaşıtı erkeklerle gezdiği söyletilerinin asılsız olduğunu da öne sürerek “Yalan söylüyorlar” dedi. Baba Ali A., suç alati tabancanın kendisine ait ve bulundurma ruhsatlı olduğunu söyledi. Tabancayı 4 yıl önce bir hevesle aldığını belirten Ali A., tabancayı devamlı kilitli bir dolapta muhafaza ettiğini de anlattı.

‘TEYZESİNİN YANINDA 5 YIL KALDI’
Kızı R.’yi teyzesine evlatlık verdiği yönündeki iddialar üzerine ise baba Ali A., “Babam rahmetli olduğunda kızım R.’yi yalnız kalmaması, ev boş kalmaması için kızımın teyzesi de olan babamın eşinin yanına verdik. Kızım, teyzesine yardımcı oldu. Aşağı yukarı 5 sene yanında kaldı. Daha sonra yanımıza gelip okuluna devam etti” dedi.

'ANNEMİ ÖLDÜRECEĞİM' DEMİŞ, ABLASI İNANMAMIŞ
Kızın, sürekli annesiyle tartışma yaşadığı, televizyondaki yayından küçük çocukların cinayet işlediğinde ceza almadığını duyduğunu ve bunu ablasına söylediği öğrenildi.

Annesini öldürdüğünü itiraf eden R.A. (12), kemik testi sonuçlanıncaya kadar koruma altında tutulduğu Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı çocuk yuvasında, suçu ağabeyine atmaya çalıştığı bildirildi.
Kendisiyle beraber aynı yuvada kalan çoğu öksüz çocukların, olayı öğrendikten sonra R.A’yı dışlayarak konuşmaması üzerine, küçük kızın, yurt
görevlilerine cinayeti ağabeyinin işlediğini söylediği belirtildi. Olaydan sonra polis tarafından alınarak Çocuk Şube Müdürlüğüne
getirilişinden yuvaya yerleştirilene kadar "suçu işlediğini ve pişmanlık duymadığını" söyleyen R.A’nın yuvada karşılaştığı ortamın psikolojisi sonucu olayı kabullenmediği ifade edildi.

Çocuk Şube Müdürlüğüne getirildikten sonra da sınava girmek istediğini belirten R.A’nın bu isteği polis korumasında yerine getirildi.

-"TELEVİZYON PROGRAMLARINDAN ETKİLENMİŞ OLABİLİR"-
Olayın ardından polis tarafından ifadesine başvurulan abla Alime A. (19), kardeşi R.A’nın sürekli annesiyle tartıştığını doğruladı.
Alime A, anneleri Songül A’nın kendilerine kötü davranmamasına karşın, kız kardeşinin "asi bir tavırla sürekli aile içinde sorun çıkarttığını" sadece "kendisiyle iyi anlaştığını" söyledi.
Geçen hafta yanına gelen R.A’nın "annesini öldüreceğini" söylediğini öne süren Alime A, şunları kaydetti: "Sürekli kavga çıkarttığı, son olarak da sevgilisi için kolunu jiletle kestiği için okuldan alındıktan sonra gün boyu televizyon izliyordu. Televizyon programlarından ve izlediği filmlerden etkilenmiş olabilir. Geçen hafta yanıma gelip, ’televizyonda gördüm, annesini öldüren çocuğa ceza vermemişler. Ben de
annemi öldüreceğim’ dedi. Çocuk olduğu için dikkate almadım. Zaman zaman anneme de ’seni öldürürüm’ diye çıkışlar yapardı."

Neşet KARADAĞ- Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA)
heartache58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.06.2009, 18:49   #2
barikat58
Usta Yiğido

barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 17:19

Tecrübe Puanı: 2178 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: ANNE KATİLİ KÜÇÜK KIZ!

çok talihsiz bir yaşam.küçük yasında büyük çileler çekmiş.ama cogu olayda oldugu gibi bundada yine suclu aile cıktı.bu olay ilk degil sonda olmayacak önemli olan ders alıp o hataları yapmamak.bir yanda hayatının geri kalan kısmını kapalı kapılar ardında gecirecek küçük bir kız diger yanda eşini topraga kızını hapise yollamış bir baba.bu dagınıklıktan zor kurtulurlar
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.06.2009, 19:26   #3
tekniker58
Tecrübeli Yiğido

tekniker58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tekniker58 Şuan tekniker58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.08.2014 17:40

Tecrübe Puanı: 662 tekniker58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

istenmemesi gereken bir durum bu iyi olmadı böyle olması.
Alt 08.06.2009, 21:30   #4
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2153 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Ne desek bu gibi olaylar aile kızlarına oğullarına sevgi ve merhametini göstermedikçe bunlar artacaktır....

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.06.2009, 21:35   #5
Klimasuyu
Usta Yiğido

Klimasuyu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Klimasuyu Şuan Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1408 Klimasuyu isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

çoçuğun galiba piskoljik sorunları varmış...
Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.06.2009, 22:01   #6
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4503 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Çok zor bir olay allah babaya yardım etsin başı sağolsun allah sabırlar versin
Alt 08.06.2009, 22:20   #7
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2153 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

psikolojik sorunları olan gençlerin aile ve psikolog uzmanların takibinde olmalı tabi ailenin bu konularda dikkatli olmalı mesela en ufak bi isteğinde sorun yaratıyorsa aile bu durumlarda dikkatli olmalı diye düşünüyorum en ufak sorun büyürerek vahşet haline geliyor...

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.06.2009, 22:28   #8
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1263 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Bu sadece kamuoyuna yansıyan hikayeler.
Öğrencilerden ne kadar dram var ne kadar!
Bir öğrenci düşünün anasını babasını hiç görmemiş,onların var olduğunu ve kendisini hiç bir sebep göstermeden istemediklerini de biliyor..Bu çocuktan ne bekleyebilirsiniz?
Bu,binlerce sorunlu öğrenciden sadece bir tanesi!
Alt 08.06.2009, 22:34   #9
bahar5834
Usta Yiğido

bahar5834 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bahar5834 Şuan bahar5834 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 22.05.2010 23:10

Tecrübe Puanı: 1238 bahar5834 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ALLAH YARDİM ETSİN SEVGİSİZ VE İLGİZ BİR ORTAM ÇOCUKLARİMİZ BU HALE
GETİRIYOR İŞTE ......

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)