Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas'a laboratuvar kurmak istiyoruz - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 14.07.2010, 07:27   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 899 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Sivas'a laboratuvar kurmak istiyoruz

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Sivas’ta kurumsallaşıyor...

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Sivas'a şube açtı. 6 Ay süren altyapı çalışmaları ile birlikte kentte hizmete giren TSE şubesi, personel tahsisinin ardından kapsamlı olarak hizmet verecek. TSE Sivas Şube Müdürü ve İl Temsilcisi Tekin Özmen, birçok hedefleri olduğunu bu hedeflerden birinin Sivas'a TSE laboratuvarı kurarak, kentteki firmaların dışa bağımlılığını önleyip, ek maliyetlerden kurtarmak olduğunu söyledi.

Türk Standardları Enstitüsü, İl Müdürlüğü olarak Sivas'ta hizmete başladı. Daha Önce Ticaret ve Sanayi Odası'nda aracılık hizmeti olarak temsilci bazında temsil edilen TSE, kentteki aktifliğini artırarak şube açtı. Şube için Ankara'dan bir temsilci görevlendirildi.
Ankara'dan kente gelerek çalışmalara başlayan TSE Sivas Temsilcisi, Tekin Özmen, 6 aylık altyapı süreci ile birlikte kentteki faaliyetlerini sürdürüyor.
Sivas'taki firmaların TSE, İSO9000, ürün belgesi gibi birçok belgenin temini için, Kayseri, Ankara ve İstanbul gibi illere gitmesine gerek kalmayacak.
TSE il temsilciliğinin yapılanmasının tamamlanması ile birlikte belge türlerindeki tüm işlemler Sivas'ta yapılabilecek ve firmalar ek maliyetlerden kurtulmuş olacak.
Sivas'ta önemli çalışmaları imza atacaklarını söyleyen TSE İl Temsilcisi Tekin Özmen, Sivas'ta Türk Standardları ile ilgili, çeşitli bilgilendirme çalışmaları yapmayı hedeflediklerini söyledi.
Bu konu ile ilgili bazı girişimlerde bulunduklarını söyleyen Özmen, “İlerleyen zamanlarda eğitimler seminerler vereceğim. Üniversitemizde Milli Eğitim Müdürümüzün de yardımlarıyla böyle çalışmalarımız olacak. Bir program hazırlıyoruz” dedi.
“FİRMALARIMIZIN ÇOK KARI OLACAK”
TSE Sivas'a şube açmadan önce kentin Ankara ve Kayseri'ye bağlı olarak hizmetlerden yararlandığını, bu nedenle maliyetin yüksek olduğunu söyleyen Tekin Özmen, kente şube açılması ile birlikte bu masrafların 3'te bir fiyatına düştüğünü söyledi.
TSE olarak illere şube açarken, yatırım yaparken bazı kriterleri göz önünde bulundurduklarını dile getiren Özmen, Sivas'ta da bir canlılık gözlemlediklerini söyledi.
Özmer şu şekilde konuştu:
“Bizler ekonomik gelişmişliğine göre şehirlere yatırım yapıyoruz. Sivas'ta böyle bir kıpırdanma var. Her ne kadar Türkiye genelinde ve Sivas'ta bir durgunluk varsa da.
Şimdi Sivas'a geldik, hem TSE başkanımız, hem de siyasilerimizin desteği ile Sivas'a bir yatırım yapma, TSE'yi getirmeye çalıştık.
Ben de bu görevle buraya atanmış bulunmaktayım. Yaklaşık 6 aydır Sivas'tayım. Buraya Ankara'dan geldim. Sivas'a geldikten sonra Sivas'ta Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte çalışarak TSE'yi Sivas'ta nasıl kurabiliriz? Diye çalışma başlattık ve bu 6 aylık zaman zarfında önce yerimizi belirledik. Sivas'ın buna ihtiyacının olup olmadığını belirledik ve gördük ki Sivas'ın buna çok ihtiyacı var.
Ben atandığım tarihte Sivas Kayseri'den ayrılıp Ankara'ya bağlanmıştı. Sivas'a çalışmalarımızı başlattık. Sivas'a çalışmalarımızı başlatırken iki yönde katkı sağlamış olduk. Birincisi firmalarımız, kurum ve kuruluşlarımız teknolojik bilgilere daha hızlı sahip olacaklar çünkü burada bir sorumlu müdür var. İkincisi maliyeti neredeyse yarı yarıya düşmüş oldu, neredeyse 3'te bir fiyatına düştü.
Daha önce en alt hizmet belgelendirmesi yapan bir firmamın Kayseri'den yada Ankara'dan buraya bir mühendis çağırarak belgelendirme yapma işlemleri, onların yol masrafları, konaklamaları, iaşeleri artı belgelendirme maliyetleri ile belki çok yüksek bir masraf tutmuyor ama nihayetinde bir maliyet.
İşte bin lira, bin 200 lira veya 800 lira olurken buradaki müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalarla hizmet eterlilik belgesi gibi en alt seviyede belgelendirilen bir kuruluşun belgelendirme maliyeti neredeyse 3'te bir fiyatına düştü. Bu nedenle esnafımız da büyük bir maddi kazanç sahibi oldu.
Bu fiyatlarımız zaten bizim internet sitemizde var.
Sivas'ta hizmet yeterlilik konusunda yaklaşık 180 tane firmamız belgeli. Otomatik olarak bir maliyetini çarptığımızda ve bunların 500 lira gibi bir karı olduğunda, zaman içinde ara kontrollerle incelendiğini de düşündüğünüzde en az Sivas, 10 bin lira veya daha üzerinde TSE Sivas esnafına katkı sağlamış oluyor. Bu aslında büyük bir katkı oluyor. Esnaf, hiçbir maliyet yapmadan, gözetmeden verdiği işlemin maliyetini düşürmüş oluyor. Türk Standardlarının Sivas'a böyle bir katkısı da var."
"SİVAS SÜPER LİG'E ÇIKTI"
TSE'nin Sivas'ta yatırım yapma kararı alması ve şube açması ile birlikte kentin direkt olarak Ankara'ya bağlı bir hizmetten yararlanacağını söyleyen TSE İl Temsilcisi Tekin Özmen, Sivas'ın bu bağlamda 2. Lig'den Süper Lig'e çıktığını, kentin Süper Ligde nasıl kalacağını düşündüğünü söyledi.
Özmen, "Ankara'dan bir şehirlere baktığımızda onların sanayisine göre, TSE'ye, Türk Patent Enstitüsüne başvurularına göre istatistiklerimizi topluyoruz. Zaman zaman Ankara'da değerlendirme yapılıyor. Bizim bütün şehirlerimiz Ankara'ya aynı uzaklıkta bizde aynı uzaklıkta olduğu kadar aynı yakınlıkta da hepsine bakıyoruz.
Oradaki sanayicilerimiz, esnafımız bizim için çok önemli. Esnafımız bize ne kadar hızlı ulaşabilirse biz onlara o kadar hızlı gidiyoruz. Sivas yüzölçümü olarak Türkiye'nin ikinci büyük şehri. Sanayi olarak değerlendirdiğimizde diğer şehirlere göre, Sivas'tan küçük olan şehirler de var, Sivas'tan çok daha büyük olan şehirler de var.
Ben tabi Sivas'ın sorumlu müdürüyüm, sorumlu temsilcisiyim. Şimdi Sivaslı gibi düşünüyorum. Aslen Sivaslıyım zaten.
Sivas, ben atanmadan önce Kayseri'ye bağlıydı. Şöyle görüyorum, ikinci lig takımı gibiydi. Ben Sivas'a atanınca Sivas artık direkt Ankara'ya bağlanmış oldu. Direkt birinci lige çıktı.
Birinci ligde kalmanın şartları da var. Şimdi Sivas'ı birinci ligde nasıl bırakırız? Onu düşünüyorum.
Sivas'a geldikten sonra 6 aylık zaman içinde Organize Sanayi Bölgesi'nde bazı incelemeler yaptım. Zaman zaman esnaflarımızı ziyaret ettim. Tabi tamamıyla değil ama bana ulaşan, benim ulaştığım esnaflarımızla görüştüm. Hepsinin aslında Türk Standardlarına acilen ihtiyaçları var. Hepsi bunu büyük bir sevgiyle kucaklıyorlar çünkü bir Standardlarının olması lazım.
Bir imalat yapıyorsunuz, bir hizmet veriyorsunuz, ama bir de müşteri memnuniyeti var, müşterinin memnuniyetini nasıl kazanabilirsiniz? Esnafların aslında böyle yetişmeleri, bu eğitimleri de alması lazım.
Sivas'ın ekonomisine baktığımda bir OSB'miz var, kapasitesi belli, ikinci OSB'ye nasıl geçilir bunların şartları belli. Fakat ben, OSB'deki fabrikaların yavaş yavaş kapandığını veya Sivas'tan taşındığını görüyorum. Ama bana gurur veren firmalarım da var. Özellikle Sivas'ın dışına taşmış, hatta Türkiye'ye değil, Avrupa'ya taşmış firmalarım da var. İhracat yapan çok güzel firmalarım var.
Şunu anlıyorum ben, Sivas'ta bir şeyler yapılabilir. Sivas'ta bir kalite, standart var. Benim görevim bu kaliteyi, standardı genele yaymak.
Bir elin parmaklarını geçmeyecek firmaların uhdesinde değil de genele yaymak, o kalkınmayı birlikte sağlamak. Tabi ki o firmalarımıza da hizmet vermeye devam edeceğiz. Onları Avrupa'nın en iyi firmaları yapmaya çalışacağız. Onları oralara taşıyacağız. Ama benim bir de küçük esnafım var. Orta ölçekli firmalarım var. Onları da kalkındıracağız. Birlikte kalkınırlarsa Sivas o mutluluğu yakalar, ekonomik gelişmişliği yakalar, sonra ekonomik hazzı yakalar."

"HEDEFİMİZ KENDİ LABORATUVARIMIZ KURMAK AMA ÜNİVERSİTEMİZDEN DE FAYDALANACAĞIZ"

Sivas'taki en önemli hedeflerinden bir tanesinin TSE olarak kendi laboratuvarlarını kurmak olduğunu söyleyen TSE İl Temsilcisi Tekin Özmen, bu aşamada Cumhuriyet Üniversitesi'nin laboratuvarlarını kullanacaklarını, üniversitenin laboratuvarının gelişimine de katkı sağlayacaklarını söyledi. Bunun kente ve kent esnafına önemli bir katkı sağlayacağını söyleyen Özmen, "Sivas'ta faaliyetimize başladık. Fakat kurulurken personel eksikliğimiz var. O personel eksikliğini de Ankara ile görüşüyoruz. Teknik personeller istiyorum. Hatta ve hatta ekonomi büyür, Sivas'taki sanayicilerimiz de buna destek olurlarsa bir laboratuvar da kurtarmak istiyorum.
Bu konuda Sayın Rektörümüzle görüştüm, Sayın Mühendislik Fakültesi Dekanımızla görüştüm. Özellikle Mühendislik Fakültesinin laboratuvarlarını kullanmak onları akredite olacak seviyeye çıkarmak için neler yapabiliriz? Gibi bir çalışma da başlattık. Tabi henüz ona zaman ayıramadık.
Ürün belgelendirmek için bizim temel görevimiz kendi laboratuvarlarımızı kullanmak. Çünkü orada milyon dolarlık cihazlarımız var. Laboratuvar cihazlarımızı kullanacak personellerimizi yurt içinde ve yurt dışında eğitiyoruz. Bunların bir maliyeti de var. Temel prensibimiz, buradaki ürün değerlendirmesi için yapılan testleri kendi laboratuvarlarımızda yaptırmak. Ama zaman zaman kendi laboratuvarımız yapılamayan testleri üniversitelerimizin laboratuvarında yaptırmak.
Bugün mesela Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir kauçuk firmamızın testini İstanbul Teknik Üniversitesi'nin laboratuvarlarında yaptırıyoruz.
Ama ben bunu Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi'nin laboratuvarlarında yaptırmak istiyorum. O laboratuvarımızı belirli bir akredite seviyesine yükseltmiş olacağım, hem de üniversitemize ekonomik olarak bir katkı sağlamış olacağım.
Hem biz oradan faydalanacağız, hem de onlar bizden faydalanacak. Aynı zamanda, zamandan da kazanmış olacağız.
Çünkü Sivas'taki firmalarımız Ankara'daki ya da İstanbul'daki bir üniversiteye test için numune göndermeyecek, Cumhuriyet Üniversitesi'ne gönderecek. Ücretini Cumhuriyet Üniversitesi'ne ödeyecek, hem de Cumhuriyet Üniversitesi'nin laboratuvarına katkı sağlamış olacağız. Bu vesile ile üniversitemizdeki bir hocamızı, ben sanayicimizle tanıştıracağım, bir araya getireceğim. Bir köprü vazifesi görüyorum. Teknolojiyi ve bilgiyi daha kısa zamanda en yetkili insanlardan alacaklar.
Hocalarımız da, bilim adamlarımız da sanayinin kapasitesini daha yakından görmüş olacaklar.
Türk Standardlarının böyle bir köprü vazifesi gibi asli görevi de var.
Ben aynı zamanda üniversitemizin son sınıfında okuyan kardeşlerimizi de Türk Standardları ile tanıştırmak istiyorum. Çünkü onların staj dönemleri, onları meslekleri ile ilgili firmalara yönlendirmek istiyorum.
Hatta yeni mezun olan, memurluğa aday olan ya da özel sektörde görev almak isteyen mühendis arkadaşlarımı da zaman zaman Türk Standardlarının dış tetkikçi uzmanı olarak görevlendirip onları Türk Standardları ile tanıştırmak istiyorum ki, bu da çok güzel bir hizmet. Böylelikle kaliteyi ve Standardları daha temelden en doğru şekilde almış olacaklar ve şehirlerine, ülkelerine hizmet etmiş olacaklar."
TSE, NE YAPAR GÖREVİ NEDİR?
Türk Standardları Enstitüsü'nün (TSE) Sivas'ta yapacağı faaliyet ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulunan TSE İl Temsilcisi Tekin Özmen, TSE'nin görevleri hakkında da bilgiler verdi.
Özmen, "Tabi esnaflar ve üreticiler bizi tanıyorlar, çünkü ürün belgesi alacaklar, mecburi standartlar var.
Bir de ihalelere girmek istiyorlar. Bunun için hem TSE hizmet yeterlilik belgesi, TSE ürün belgesi, aynı zamanda İSO9000 Çevre, Sağlık ve İş Sağlığı konusunda çifte sistem belgelendirmelerimiz var. Kamu kurumları ve kurumsal niteliğe gelmiş firmalar bu belgeleri alırken Türk Standardları ile tanışıyorlar, TSE'yi tanıyorlar. Ama genel anlamda TSE asgari şartlarda Standardları veren bunların hazırlanmasını teşvik eden, Standardları hazırlayan bir kamu kurumu 132 Sayılı özel kanunla kurulmuş, zaten internetten de girildiğinde çok detaylı bilgiler var.
Sivas'ta ilk başta hizmet yeterlilik belgesi verilebilmesi vermek için en alt belgelendirme seviyemiz var onlarla ilgili zaten Standardlarımız var.
Hizmet yeterlilik belgesi verildikten sonra bir aşama ürün belgelendirmesi var. Ürün belgelendirmesi de imalat yapan firmalarla ilgili. Daha sonra imalat yapan firmalarımız hem özel sektör, hem kamu kuruluşları da ISO9000 sistem belgesi almak için bize başvuruyorlar.
Türk Standardları, kar etmeyen bir kamu kuruluşu. Amacı hizmet etmek, bulunduğu şehre ve ülkesine hizmet etmek, onları belirli standartlara taşımak. Türkiye içerisinde Standardları yükselttiği gibi Avrupa'da da aynı Standardları yakalayıp hatta onları geçmek.
Biz çalışmalarımızı şöyle yapıyoruz, bir her şehre yatırım yapmak istiyoruz. Ama tabi personelimizin maliyeti yüksek. Çünkü personellerimizi gerek yurt içinde gerek yurt dışında eğitiyoruz. Hizmet içi eğitim ve hizmet dışı eğitimlerle bir eğitim sürecinden geçiriyoruz.
Bir tasarruf politikası da var her kamu kuruluşunun uyguladığı gibi.
Fakat örnek olarak Sivas'ı verirsem, Sivas'ta eğer Türk Standardları bir temsilcilik, bir müdürlük gibi faaliyetlerini gösteremiyorsa burada sanayi ile esnafla iç içe olan Ticaret ve Sanayi Odası'nın en yetkili kişisini biz, bizim temsilcimiz olarak görevlendiriyoruz. Onlar da zaten bu görevi kabul ediyorlar. Onlar da bizim adımıza firmaları yönlendiriyorlar. Bir koordinasyon görevi görüyorlar. En yakın bizim bölge müdürlüklerimiz oluyor, en yakın şehirlerle iletişim kuruyorlar. Sivas daha önce belgelendirme adı altında Türk Standardlarının hizmetleri adı altında Kayseri'ye bağlıydı. Tabi buradaki Ticaret ve Sanayi Odası'nın Genel Sekreteri ve Genel Sekreter Yardımcısı görevlendirdiğimiz kişi, koordinasyonu sağlayarak buradaki firmaları Kayseri'ye, ya da Ankara'ya yönlendiriyordu" dedi.
TSE'nin sadece özel sektöre değil, kamu kurum ve kuruluşlarına da hizmet verdiğini söyleyen TSE İl Temsilcisi Tekin Özmen, "TSE sadece özel sektöre değil, kamu kurumlarına da hitap ediyor. Çeşitli il müdürlüklerimiz bize İSO9000 belgesi almak için müracaat ettiler. Yakın bir zamanda da Tarım İl Müdürlüğü'ne İSO9000 belgesini törenle verdik.
Türk Standardları Enstitüsü, Sivas'ta İl temsilciliği, İl Müdürlüğü olarak görevine başladı. Yeni yerimize geçtik, tabelalarımızı astık, bayraklarımız açtık. 6 ay gibi kısa bir zamanda bu hale getirdik. Bir 6 ay sonra da inşallah çok daha farklı şeyler yaparız" şeklinde konuştu.
TSE İl Temsilciliği, Şehit Mehmet Fethi Akyüz Caddesi, İl Emniyet Müdürlüğü Karşısı, Tarım İl Müdürlüğü Yanı'ndaki binada faaliyet gösteriyor.

Ersan Arslan / Sivasın Sesi
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Sivaslilar.Net'e Teşekkür Ediyor...
Alt 14.07.2010, 10:09   #2
burak5866
Usta Yiğido

burak5866 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

burak5866 Şuan burak5866 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.08.2021 15:47

Tecrübe Puanı: 786 burak5866 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Sivas'a laboratuvar kurmak istiyoruz

hayırlısı olsun diyelim.inşallah sivas için bundan sonra daha faydalı işler yaparsınız.

ekleme olarak ben yozgatta inşaat müh. okuyorum.mesela ordaki firmalar işlerini yaptırmayada ankaraya gidiyorlardı.özellikle inşaat firmalarının işlerini bizim hocamız kendisi yapıyordu hem kişileri anakraya göndermemiş oluyordu hemde onların yerine adamlardan ücret almıyor karşılığında laboratuvara deney aletlerini aldırıyordu.hemde rekalm yaparak daha da kişi gelmesiin sağladı hemde laboratuvara da artık dneey aleti kpoyacak yer kalmamış.bölüm başkanımızı Fuat hocadan allah razı olsun.Sivas'a gelince ise ne güzel aletlerde hazırda varmış.neden sivaslı dışarı gönderilsinki.ama önemli oaln onu yapacak kişi olması.inşalah onuda çözerler.

Konu burak5866 tarafından (14.07.2010 Saat 10:09 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi. Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
burak5866 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)