Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

ULAŞ-Yapalı - Sayfa 4 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Ulaş
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Ulaş Ulaş İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 13.12.2008, 23:00   #31
Zeynep_Almila
Yeni Yiğido

Zeynep_Almila - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Zeynep_Almila Şuan Zeynep_Almila isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.12.2008 15:16

Tecrübe Puanı: 0 Zeynep_Almila FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: ULAŞ-Yapalı

Herkese merhaba ben Hacikadirin torunuyum Şeref Turanda akrabamdır Kocaelide yaşıyoruz normalde ama ben Ankarada okuyorum ..Ben bizim köyden pek kimseyi tanımam ama Zehra Yk rumuzlu arkadaş tanıdık geliyor
Yarın Kefen sonra sırat
Ya Şefaat Ya Şefaat
Zeynep_Almila isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Zeynep_Almila'e Teşekkür Ediyor...
Alt 16.12.2008, 10:39   #32
falconman
Yiğido

falconman - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

falconman Şuan falconman isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.02.2016 21:46

Tecrübe Puanı: 594 falconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblick

köyden çıkalı epey oldu iyi tanırım sizinkileri çocukluğum köyde geçti turan abiyi ,remzi abiyi , abdulkadiri
falconman isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar falconman'e Teşekkür Ediyor...
Alt 27.12.2008, 00:48   #33
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4502 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt

Alıntı:
falconman Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Yapalı, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih Yapalı İsminin Nereden Geldiği Meçhuldür.Ancak 1764 Tarihinde Osmanlı Arşivlerinde Yapalu İsmine Rastlanmaktadır.Ancak Bilindiği Kadarı İle Köy Arazisinin Osmanlı İskan Politikaları Sebebiyle Kadıoğulları'na Verildiği Ve Horasan Türkmenlerinden Olan Bu Aile Tarafından Kurulduğu Söylenmektedir.Bu Sülaleye Mensup 3 Kardeş Tarafından Kurulan Köye Daha Sonra Çevre Köylerden Gelenler Eklenmiştir.1.Dünya Savaşında Ve Kurtuluş Savaşında 64 Şehidi Bulunan Köy Bundan Gurur Duymaktadır. Küçük Yapalı Diye Bir De Mezrası Bulunmaktadır.

köyün yemekleri: Madımak Kömbe Ayran çorbası Hıngel Patates Közleme Mumbar Pancar Turşusu Turşu Kavurması Gaygana Gilik Subra omaç

Coğrafya

Sivas iline 35 km, Ulaş ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Dış Göç Oranı Yüksek Olan Köy Başta Kayseri, İstanbul Ve Yurt Dışı Olmak Üzere Göç Vermektedir. Bununla Berber Köydeki Okuma Yazma Oranının Yüksekliği Takdire Şayandır.Yapalı Köyünden Çoğu Kadıoğullarından Olmak Üzere 10 Civarında Lisans Ve Yüksekokul Mezunu Bulunmaktadır. 1 İnşaat Mühendisi,1 Ebe,1 Muhasebeci,1 Başkomiser,1 Hemşire,2 Komiser,2 Öğretmen,5 İmam,7 Polis,(K. Yapalı)1 Tıbbı Sekreter,1astsubay,2 Polis, Ve Çok Sayıda Memuruyla Birlikte Ülkesini Ve Milletini Seven Bir Köy Olan Yapalı,Milliyetçiliği Ve Maneviyatçılığıyla İftihar Etmektedir.

Ayrıca Köyden Siyasilerde Çıkmıştır.

Sivas Alperen Ocakları Başkan Yardımcısı Akp Ulaş İlçe Başkanı,Bbp Ulaş İlçe Başkanı,Bbp Merkez İlçe Yöneticisi,Bbp İl Yöneticisi ...

KÖYÜN İLKLERİ:
Caminin yapımı : Bilinmiyor
Caminin 1.tamiri: 1791
Caminin 2.tamiri: 1943
İlk okulun açılması: 1944
Elektriğin gelmesi : 1984
Kapalı su şebekesi : 1992
Sağlık evinin açılması : 994
İlk yurt dışı işçisi : Seyit Alcalı ( Almanya)
1964 Köyden ilk göçen aile : Ömer Çiçek ve ailesi ( Sivas’a )
İlk Üniversite Mezunu : Akif ALCALI
İlk İnşaat Mühendisi : Ali KORKMAZ
İlk Muhasebeci : Vahit KORKMAZ
İlk yüksek Ebe: Özlem KORKMAZ
İlk Ebe: Çiğdem KORKMAZ
İlk Polis : Cengiz UĞUR
İlk Komiser: Zekeriya ARIKAN
İlk Öğretmen : Akif AlCALI İlk
Yüksek Ebe : Özlem KORKMAZ
İlk Ziraat Mühendisi : Reşit ARIKAN

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 392
2000 406
1997 636

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köye Yapılan Karacalr Barajı nedeniyle önemli oranda göç vermiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Uğur
1999 - Ahmet Turan
1994 - Sefer Arıkan
1989 - Sefer Arıkan
1984 - Yusuf Gayran
1979 - Celal Uğur
1974 - Seyit Çiftçi
1969 - Hilmi Korkmaz
1964 - Hilmi Korkmaz
1961 - Hilmi Korkmaz
1954 - Kadir Gayran
1950 - İzzet öztürk
1945 - Cezayir Korkmaz
1940 - Hacı Osman Korkmaz
1937 - Hacı Osman Korkmaz
1934 - Hacı Osman Korkmaz
1927 - Hacı Osman Korkmaz

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

ALINTIDIR
Falconman yaptigin arastirma dogru degil, Yapali köyünde ilk Üniversite mezunu Seref Turan`dir. Eger düzeltirsen sevinirim, 1989 Yilinda Istanbul Üniversitesi Egitim fakultesinden mezun oldu. Belki siz alinti yapmissiniz ama dogru olmasi gerekir. Düzelttiginiz icin simdiden tesekkür ederim.
Alt 27.12.2008, 01:00   #34
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4502 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt

Yapali köyünden Kadir Kilic abimin resmini eklemek istedim.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Alt 27.12.2008, 10:23   #35
serefturan
Yeni Yiğido

serefturan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

serefturan Şuan serefturan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.01.2010 23:27

Tecrübe Puanı: 0 serefturan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

beni soruyordunuz iste geldim.ne diyordunuz simdi söyleyin.sandalli kardesime selamlar.o da zaten su satirlari yazdigimda yanimda oturuyor.
serefturan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar serefturan'e Teşekkür Ediyor...
Alt 29.12.2008, 07:07   #36
falconman
Yiğido

Tecrübe Puanı: 594 falconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblickfalconman ist ein wunderbarer Anblick

Merhaba sandallı merhaba şeref abi o okuduğunuz bilgileri internetten buldum ve oradan koplayıp yapıştırdım. benim hatam değil tekrar düzenlememede izin vermiyor. sizler büyüklerimiz olarak bizlerin bilmediği bilgileri bizimle paylaşmanız gerekmektedir. mesela elimizde bulunan köyümüzün eski veya yeni resimleri herhangi bir bilgi şimdiden teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum sağlıcakla kalın Y.Köyü (D.ALKIN)
falconman isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 30.12.2008, 20:47   #37
yönetmen
Yeni Yiğido
NO AVATAR

yönetmen Şuan yönetmen isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.02.2010 01:08

Tecrübe Puanı: 0 yönetmen FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

bende yapalidan karga salihin torunu vahdettin yapalida bir cok film yönettim burdan sandalliya ve yapalilara selamlar
yönetmen isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar yönetmen'e Teşekkür Ediyor...
Alt 30.12.2008, 20:53   #38
yönetmen
Yeni Yiğido
NO AVATAR

baraj bizim köyü bitirdi maalesef bizim insanlari yerinden yurdundan etti
yönetmen isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 31.12.2008, 07:21   #39
falconman
Yiğido

ve aleykümselam yönetmen bey!!
bizim köy aslında dahada güzelleşecek diye düşünüyorum çünkü baraj manzaralı bir çok arsalar dağıtıldı. Sayın yönetmen bey büyük bir emek harcayarak köyümüzden S.ALEV gibi bir sanatçı yetiştirdiğiniz için ayrıca çok teşekkür ederiz filmlerinizin bir çoğunda tanık olduk ve rol aldık S.ALEV başrolündeki filmleri internetten doya doya izliyoruz yapalı köyü adına, çok teşekkür ediyor devamını bekleriz inşaallah saygılarımla
Alt 31.12.2008, 11:39   #40
yönetmen
Yeni Yiğido
NO AVATAR

falconman sen su an nerde kaliyorsun sivastami ismini cikaramadim

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)