Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

AFFET BİZİ AĞUSTOS BÖCEĞİ (ÖYKÜ) - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Hertelden
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Hertelden Her Telden Muhabbet Burada

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 13.07.2011, 23:43   #1
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 19:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft
Standart AFFET BİZİ AĞUSTOS BÖCEĞİ (ÖYKÜ)

AFFET BİZİ AĞUSTOS BÖCEĞİ

“Ağustos böceği ile karınca “ öyküsünü bilmeyen yoktur herhalde.Tüm yaz boyunca çalışan didinen sevimli karıncayla ona inat, yan gelip yatan saz çalıp şarkılar söyleyen eğlence düşkünü ağustos böceğinin öyküsünü.
Yıllarca bu öyküyü anlattık bilmeyenlere ve çocuklara hep çalışkanlığı öğretmek için karıncayı örnek gösterirdik. Ağustos böceğine ise “Tembel” dedik. “Vurdumduymaz” dedik. “Çalışmazsanız onun gibi alay konusu olursunuz” dedik. Öğüt verdiklerimize karıncayı yücelttik onu ise hep yerdik. Ne büyük haksızlık ettik ona hiç bilmedik gerçeği… Oysa o bir anneydi hem de en özverili anne.Peki karınca gece gündüz çalışırken o neden hep oturuyordu, hiç kalkmıyordu yerinden neden saz çalıp durmadan şarkılar söylüyordu?
Çünkü ağustos böceği yumurtalarını henüz bırakmıştı ve yumurtalarının olgunlaşıp birer yavru olması için çok yüksek bir ısı ve ağustos sıcağının o kavurucu etkisi bile az geliyordu. Bu yüzden ağustos böceği o sıcakta yumurtalarının olgunlaşması için her şeyi yapmalıydı ve biz bunu hiç anlamıyorduk. Ve bu ısı hala yetmiyordu; daha fazla ısı için yumurtalarına kanatlarını sürtüyor, çırpınıyor çırpınıyordu yavruları için. Biz bunu bir eğlence sanıyorduk kanatlarından çıkan vızıltıları duyup ağustos böceği saz çalıyor diyorduk.; ne de çok yanılıyorduk. Buda yetmezmiş gibi sıcaktan kavrulan, vücudunu parçalarcasına kendini mahveden bu annenin iniltilerini ,çığlıklarını anlamıyor ve ağustos böceğini şarkı söylemekle suçluyorduk.; nasıl da yanılıyorduk. Ve kış boyunca zor durumda kalmasını anlamıyor “O bunu hak ediyor” bile diyorduk. Ama onu anlayan biri vardı. Yakın dostu karınca aslında onun ne denli acı çektiğini biliyordu ve ona “Sabret dostum tüm bu acıların sonunda mutlu olacaksın” diyordu. “Yavrularını kucağına aldığında tüm bu çektiklerine değecek, o anki mutluluğunu birlikte paylaşacağız.Çünkü ben ikimize hatta yavrularına da yetecek kadar yiyecek topluyorum” diyordu.
Biz bu karıncayı da suçluyorduk, belki de. Yaz gelip geçip te kış iyiden iyiye kendini gösterdiğinde karınca ağustos böceğine “Yazın çaldın saz, şimdi oyna biraz” demiyordu da aslında biz yanlış anlamıştık o tümceyi. “Dostum çok çektin bu yaz , şimdi rahatla biraz” diyordu. Ve yemeğini ağustos böceği ile ve minik yavrularıyla paylaşıyordu. Şimdi herkesten kendisini ağustos böceğinin yerine koymasını istiyorum. O kadar özveri göstereceksin, onca acı ve eziyet çekeceksin. Ve sonra bunun karşılığını almayı bir kenara bırakın çevrenizce horlanıp küçük görüleceksiniz. Ne kadar acı verici!
İşte bu yüzden insanlar karşısındakinin durumunu hiç düşünmeden onları yargılamamalı, onun segilediği davranışın altındaki nedenleri görebilmeli ve ona gerektiğinde kucak açıp yardım edebilmeli, çünkü gerçek sevgi bu dayanışmanın içinde gizli. Gelin, işe ağustos böceğinden özür dileyerek başlayalım. Ve bundan sonra insanların hareketlerinin nedenlerini dinlemeden onları yargılamayalım; aksine sorunlarını çözmek için onlara yardım edelim.

Kaynak: Bütün Dünya Dergisi / Hazırlayan: Tülay Şeker
Alt 14.07.2011, 09:31   #2
yörem-58
Usta Yiğido

yörem-58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yörem-58 Şuan yörem-58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.08.2011 22:07

Tecrübe Puanı: 584 yörem-58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: AFFET BİZİ AĞUSTOS BÖCEĞİ (ÖYKÜ)

Bizde hep alay konusu yapmıştık, ne çok aldanmışız, Affet bizi ağustos böceği bilmeyerek seni çok kırmışız. Demekki tam bilip bilmeden ön yargılı olmamak gerekiyormuş. Ders niteliğinde güzel bir öykü paylaşım için teşekkürler.
Alt 14.07.2011, 12:53   #3
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5439 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

Evet hicbirsey goründügü gibi , yada bizim algiladigimiz gibi degildir.
Ön yargili olmamak gerekir. herseyin özüne inmek gerekir.

Insan olarakta bizimde cok sey almamiz gerekiyor bu hikayeden.
Hani nerde öyle insan arkadasina bu sözü söylecek.?

“Dostum çok çektin bu yaz , şimdi rahatla biraz"

Ben kendi adima cok sansliyim bir kac tanede olsa var böyle arkadasim.
Benim kardeslerim var ALLAHHIM yokluklarini vermesin INSAAALLAH.
Yeri geldiginde de benim onlara ayni sekilde uyguladigim.

Merak ediyorum yinede kac kisinin böyle 1 tanede olsa dostu var.?

Paylasim icin tsk ediyorum Arif bey.
Alt 14.07.2011, 14:42   #4
NECMEDDİN ÖZBEK
Usta Yiğido

NECMEDDİN ÖZBEK - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

NECMEDDİN ÖZBEK Şuan NECMEDDİN ÖZBEK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.01.2015 22:31

Tecrübe Puanı: 1473 NECMEDDİN ÖZBEK FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

bu duygu dolu ve ibret alınacak yardımlaşmayı araştırıp gerçeği öğrenmeden bu iftirayı ilk okul kitaplarına sokanlar büyük vebal altındalar desne arif hocam paylaşımın için teşekkürler
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı NECMEDDİN ÖZBEK'e Teşekkür Ediyor...
Alt 14.07.2011, 19:24   #5
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5439 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

[NECMEDDİN ÖZBEK] bu duygu dolu ve ibret alınacak yardımlaşmayı araştırıp gerçeği öğrenmeden bu iftirayı ilk okul kitaplarına sokanlar büyük vebal altındalar desne arif hocam paylaşımın için teşekkürler

Bu bir iftira degilde eksik bilgiden kaynaklanan bir hikaye imis.
hic bir seyi arastirmadan yargisiz infa olmamali...
Yaptigimiz yorumlari bir kez daha düsünmemiz gerkiyor.
Demekki hic bir sey sandigimiz gibi degilmis.
Her olayin bir bütünlügü vardir...
Alt 14.07.2011, 20:40   #6
Arif Coşkun
Moderator

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Alıntı:
NECMEDDİN ÖZBEK Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
bu duygu dolu ve ibret alınacak yardımlaşmayı araştırıp gerçeği öğrenmeden bu iftirayı ilk okul kitaplarına sokanlar büyük vebal altındalar desne arif hocam paylaşımın için teşekkürler
Abi gerçekten biz insanlar bazen çok ön yargılı olabiliyoz, anlayıp dinlemeden ya alay ediyoruz, yada suçlu damğasını yapıştırıyoruz. Öyküyü okuyunca çok beğendim. Siz değerli site dostlarıyla paylaşmak istedim. İlginiz için teşekkür ediyorum.
Alt 15.07.2011, 16:01   #7
Arif Coşkun
Moderator

Alıntı:
yörem-58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bizde hep alay konusu yapmıştık, ne çok aldanmışız, Affet bizi ağustos böceği bilmeyerek seni çok kırmışız. Demekki tam bilip bilmeden ön yargılı olmamak gerekiyormuş. Ders niteliğinde güzel bir öykü paylaşım için teşekkürler.
Bizede aynısını öğretmişlerdi demek ki bazı şeyer anlatıldığı gibi değilmiş, bu öyküde verilen mesaj çok önemli ve de anlamakta tabiki, rica ederim ilginize teşekkürler.
Alt 15.07.2011, 19:47   #8
NECMEDDİN ÖZBEK
Usta Yiğido

NECMEDDİN ÖZBEK - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

NECMEDDİN ÖZBEK Şuan NECMEDDİN ÖZBEK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.01.2015 22:31

Tecrübe Puanı: 1473 NECMEDDİN ÖZBEK FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Kardelencicegi Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
[NECMEDDİN ÖZBEK] bu duygu dolu ve ibret alınacak yardımlaşmayı araştırıp gerçeği öğrenmeden bu iftirayı ilk okul kitaplarına sokanlar büyük vebal altındalar desne arif hocam paylaşımın için teşekkürler

Bu bir iftira degilde eksik bilgiden kaynaklanan bir hikaye imis.
hic bir seyi arastirmadan yargisiz infa olmamali...
Yaptigimiz yorumlari bir kez daha düsünmemiz gerkiyor.
Demekki hic bir sey sandigimiz gibi degilmis.
Her olayin bir bütünlügü vardir...
valla kardelen bacım öyle yada böyle bilmeden görmeden araştırma yapmadan söylenen her söz bence iftira
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar NECMEDDİN ÖZBEK'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil