Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Buğday pazarında yoğunluk yaşanıyor - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 06.08.2010, 22:39   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 897 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Buğday pazarında yoğunluk yaşanıyor

Hububat hasadı mevsiminin son günlerinin yaşandığı Sivasta, buğday pazarında yoğunluk yaşanıyor.

İç Anadolu Bölgesi'nin geniş tarım arazilerine sahip olan yörelerinden biri olan Sivas'ta, hububat ürünleri hasadında sona yaklaşıldı. Arazisinde yoğun ve zahmetli bir çalışma sonucu buğday, arpa gibi ürünlerinin hasadını yapan çiftçiler, elde ettikleri ürünü satmak için kamyon ve traktörlerle sabahın erken saatlerinden itibaren ya Toptancılar Sitesi'ndeki buğday pazarının ya da Sivas-Erzincan kara yolu üzerindeki Toprak Mahsulleri Ofisi deposunun yolunu tutuyor. Traktör ve kamyonlarda yüklü ürününü kantarda tarttıran çiftçiler, buğday pazarındaki tüccarlarla en iyi fiyattan anlaşmanın zeminini arıyor. Çiftçilerin ürün satma işlemleri nedeniyle, buğday pazarında yoğunluk yaşanıyor. Pazarda iş yapan tüccar, çiftçinin yerli zeron türü buğdayının kilosunu 46-48 kuruştan, gerek türü buğdayının kilosunu 42-46 kuruştan, bezostaya (Rus) türü buğdayının kilosunu ise 46-51 kuruştan satın alıyor. Arpanın 34-38 kuruş arasında alıcı bulduğu pazarda, tüccar yulafın kilosuna 35-38 kuruş, fiğin kilosuna ise 48-55 kuruş arası fiyat biçiyor. Piyasada oluşan hububat ürünleri fiyatlarından çiftçi pek memnun olmazken, tüccar da satışlarının düşüklüğünden yakınıyor. Mazot, gübre, tohum gibi üretim girdilerinin yüksek olmasından yakınan çiftçi, ürün satışı ile bu girdileri karşıladığını ve geriye pek fazla para kalmadığını belirtirken, tüccar ise çok kaliteli ürün olmadığı için para kazanamadığını belirtiyor. Pazardaki tüccarlardan Osman Uçar, ''Kaliteli buğday yok. Buğdayların kalitesi düşük. Süne hastalığı var'' dedi. Tüccar Uçar, fiyatlarla ilgili olarak, ''Bizim fiyatlarımız iyi ama satışımız iyi değil'' ifadelerini kullandı.

Yetkililer, bugünlerde pazara günlük 400-500 ton hububat ürünü girişinin yapıldığını, ancak kalitenin düşük olduğunu belirtti. Öte yandan, buğday pazarının yanında Sivas Ticaret Borsası'nın Satış Salonu'nda her sabah açık artırma usulüyle satış yapılıyor. Satış öncesinde ürünler, analiz ediliyor.

Kaynak: Gazete Izci
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Sivaslilar.Net'e Teşekkür Ediyor...
Alt 06.08.2010, 23:23   #2
burak5866
Usta Yiğido

burak5866 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

burak5866 Şuan burak5866 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.08.2021 15:47

Tecrübe Puanı: 783 burak5866 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Buğday pazarında yoğunluk yaşanıyor

köye giderken gördüm şimdiden 1 km kuyruk olmuş daha da artar.
Alt 07.08.2010, 07:45   #3
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

Çiftçilerimizin başka bir çileside bu olsa gerek,Fiyatlar düşük, çiftçi mağdur tüççar'da kaliteden bahsediyor.Kimse halinden memnun değil.Allah yardımcıları olsun.
Alt 07.08.2010, 10:58   #4
aysima58
Usta Yiğido

aysima58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aysima58 Şuan aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.12.2015 00:23

Tecrübe Puanı: 1762 aysima58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

amin gerçektende allah yardımcıları olsun yazık be zavallılar ne emekle ortaya getiriyorlar ama gel görki üç kuruşa gidiyor.
aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.08.2010, 04:32   #5
Noxco
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Noxco Şuan Noxco isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.04.2011 02:52

Tecrübe Puanı: 0 Noxco FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Yıllarca yaptım bu kutsal mesleği. Alın teri döktüm. Yıllar sonra geriye doğru baktığımda bir arpa boyu ilerleyemediğimi, ancak zar zor karnımı doyurabildiğimi anladım ve bıraktım. Şimdi ailem devam ettiriyor. Kendimize ait fazla arazi olmadığından kiralık arazi aldık, Allaha sığınıp ektik biçtik. Ortaya çıkan tablo içler acısı.
Borçla harçla zar zor ekilen ve tam bir yıl beklenen mahsül tam bir fiyasko. En az 200 ton ürün beklenirken, çıkan ürün 100 ton bile değil.
Allah bunu layık gördü demekki deyip sineye çektik. E satalımda bari borçlarımız ödeyelim dedik. 2 yıl evvel 520 liraya sattığımız arpayı 350 liraya rica minnet tüccara verdik. Ofis ya almıyor, alsada paranı peşin vermiyor.

Şimdi bir yıl boyunca çeşitli krediler, borçlarla yaklaşık 30 bin Tl harcanarak, onca emek verilerek yapılmış bir hizmet var. Eldeki para 35 bin Tl. Bankaların faizlerinimi ödeyelim, aç karmızımı doyuralım bilemedik. Hoş, alınan para hiç birinide karşılamıyor. Allah yardım etsin üreticiye.
Noxco isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Noxco'e Teşekkür Ediyor...
Alt 09.08.2010, 12:15   #6
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1014 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

gübreyi israile mecbur bıraktırısan, 80 kuruşluk mazotu 3 liraya çiftçiye satarsan , elindeki ürüne tmo marifetiyle dilenci harçlığı fiyatı verip onuda zar zor ödeyip, ekeni biçeni değil ekmeyeni desteklersen yıllarca geleceğin sonuç işsizlik olur yoksulluk olur ve geçen sene yanılmıyorsam türkiye 1.250 milyar dolarlık buğday ithalatı yapmış, o da allah bilir gdo lu üründür çünkü ne yediğimizi içtiğimizi bilmiyoruz artık türk tarımı allaha emanet değilde badem bıyıklı allahtan korkmazlara emanet, tarım tüccarı bir bakanı var ve tarım ürünü özel ithalat izinleri almış bu ülkenin bakanları var, ülkede tam bir soygun saltanatı hüküm sürüyor bu akp çetesi malesef ama bizimkileri saf müslümanlık inanç edebiyatıyla allahtan korkmadan utanmadan sıkılmadan uyutmaya devam ediyorlar, bir çanakçıda bize sataşıyor hedef saptırıyor

Buğday ithalatı bitmiyor
Buğdayda üretim ve ihracat arttı ancak ithalat dizginlenemedi
29 Haziran 2010 Salı, 12:16:07
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2009 Yılı Hububat Raporu, buğday üretiminin ve ihracatının arttığını buna karşın yüksek miktarda ithalatın önüne geçilemediğini ortaya koydu. Rapora temel teşkil eden Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tahminleri itibariyle buğday üretimi 2009'da 20,6 milyon ton olarak gerçekleşti. İhracat da 2007 ve 2008'e oranla artış kaydederek 301 bin tona çıktı. Alınan önlemlere ve atılan adımlara rağmen ithalatın frenlenememesinde ise dünya buğday fiyatlarının yüksek rekolteye bağlı olarak düşük seviyelerde seyretmesi ve bazı bölgelerde hissedilen kısmi kalite sorunları etkili oldu.
TMO'nun kitap haline getirdiği 2009 Hububat Raporu, ülke ekonomisi ve tarımın aldığı payın ötesinde temel besin ürünlerinin hammaddesini oluşturan hububat sektöründe gelinen noktayı fotoğraflıyor. Hububatların bitkisel özellikleri, tarımı ve kullanımını içeren özet bilgilerle başlayan bölümler, Türkiye'de ve dünyada yaşanan gelişmelerle devam ediyor. Ticaret durumuyla ilgili projeksiyonlarla tamamlanıyor. Raporun son bölümünde de ofisin denetim faaliyetleri ile 2009-2010 hububat sezonuna yönelik değerlendirmelere yer veriliyor.
Rapora göre buğday ekim alanları 8,1-9,5 milyon hektar arasında, üretim miktarı da 18-21,5 milyon ton arasında değişiyor. Yalnız 2007 yılında kuraklık nedeniyle, üretilen buğday 17,2 milyon tonda kalmış. TÜİK'in bitkisel üretim tahminleri 2009'da buğday üretiminin 20,6 milyon tonu bulduğuna işaret ediyor. Yıllar itibariyle Türkiye'nin buğdayın verimi yükselme kaydetmiş olmasına rağmen ortalama dünya veriminin altında kalıyor.
Türkiye'de buğday üretimi tüketim miktarını karşılamadığı için zorunlu olarak ithalat yapılıyor. Zaman zaman görülen kuraklıklar ve buğday kalitesi de ithalatı körükleyen diğer unsurlar arasında öne çıkıyor. İthalat, 2008 yılında son 10 yılın en yüksek seviyesi olan 3 milyon 708 bin tona ulaştı. İthalatın yüksek olmasının, 2007 ile 2008 yılına ait Dâhilde İşleme Rejimi (DİR) belgelerinin bu yıl (2008) içerisinde kullanılmasına bağlanıyor. Ayrıca 2008 yılında Türkiye'de buğday rekoltesinin düşük seviyelerde gerçekleşmesi ve buğday ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranının, üretim ile piyasa stok durumu değerlendirilerek Kasım 2007'de yüzde 130'dan yüzde 8'e ve 2008'de yüzde 0'a kadar indirildiğine işaret ediliyor.
2009 yılında buğday ithalat miktarı 3 milyon 380 bin ton olarak gerçekleşti. Yine ithalatın yüksek miktarda gerçekleşmesinde mahsulün dünya fiyatlarının yüksek rekolteye bağlı olarak düşük seviyelerde seyretmesi, DİR kapsamında yapılan ithalat ve bazı bölgelerde hissedilen kısmi kalite sorunları etkili olduğu ifade ediliyor.
Türkiye'de buğday piyasalarındaki fiyatları dengede tutabilmek amacıyla arz fazlası ürün TMO tarafından ihraç ediliyor. Bu bağlamda 2009 yılı ihracatı üretim artışı nedeniyle 2007 ve 2008 yıllarına göre yükselerek 301 bin tona ulaşmış durumda.
TMO'nun açıklamasına göre 2009 yılına ilişkin buğday üretim, ihracat ve ithalat oranları özetle şöyle:
2009 buğday üretimi (Ton): 20,6 milyon
2009 buğday ihracatı (Ton): 301 bin
2009 buğday ithalatı (Ton): 3 milyon 380 bin
2009 buğday ihracatı (Değer): 60 bin 647 dolar
2009 buğday ithalatı (Değer): 899 bin dolar
2009 buğday ihracatı (Ortalama fiyat): 201,2 Ton/dolar
2009 buğday ithalatı (Ortalama fiyat): 266 Ton/dolar
Ekmeklik buğday üretimi: En fazla İç Anadolu Bölgesi'nde
Ekmeklik buğday üretimi: En az Doğu Anadolu Bölgesi'nde
Makarnalık buğday üretimi: En fazla İç Anadolu Bölgesi'nde
Makarnalık buğday üretimi: En az Doğu Anadolu Bölgesi'nde

Haber Yorumları (4)yahu kardeşim el insaf vatandaş tabiikide pahalı ekmek yemesin biz çiftçilerin girdi maliyetlerini kim karşılayacak 2000 li yıllarda buğdayın kilogram fiyatı ile 2010 yılındaki buğday fiyatı hemen hemen aynı bunun yanı sıra üretim maliyetlerimiz en az 10 kat artmış durumda bunun altından nasıl kalkacağımızı şaşırmış bir durumdayız başımızdaki sayın devlet büyüklerimiz lütfen bi maliyet hesabı yapsınlar veya yaptırsınlar inanıyorumki kendileride çiftçinin halini anlamaya çalışacaklardır
Misafir 05 Temmuz 2010 Pazartesi 13:15

sulu özel tarımda 1 dönümden 10 ton buğday elde edersek nasıl olur bu tür sorunları okudukça inanın kafamız çalışmaya başlıyor. sabredin tarımada el atıcaz çığır açıcaz türkiyede. olmadı 10 kuruşa veririz 1 ekmeği herkese. varsında benim ülkemin insanı yesin.
Misafir 05 Temmuz 2010 Pazartesi 01:06

buğdaya kota koyanlar utan benim çiftçim kazamanazken üstüne üstlük bide kota koydular bir dönem eski maliye bakanının hububat ithalataındaki şaibeli kdv artışlarına bakarsak kimler kotadan rant elde ettiğini tahmin ederiz tabiki akp ve yandaşları utanın beyler yeter artık aldıklarınız birazda emekliye işçiye çiftçiye memura verin utanacak yüzleri varsa tabi
Misafir 03 Temmuz 2010 Cumartesi 19:38

bitmesin zaten , vatandaşin yediği bir ekmek , o da 5 lira olmasin .
Misafir 29 Haziran 2010 Salı 15:15

İŞTE RAKAMLAR BİZDE BOŞ LAF YOK SAVURMA YOK ÜFÜRME YOK, İNANÇ İSTİSMARI YOK
EKMEKTEN BAŞAK YİYECEĞİ KALMAYAN MİLLETİN EKMEĞİNE GÖZ KOYDULAR ARTIK

abim almanyada geldi döner hazırlama fabrikasında çalışıyor yamyam bir türk patronun yanında diyorki almayada en pahalı kıyma 5 euro yani 9.8 tl, en pahalı et pirzola biftek vs 10 euro yani 19.7 tl demek hani biz tarım ülkesiydik düdükler, özalla birlikte tarımda bitti bunlarda köküne kibrit suyu ekmeye geldiler az kaldı tamamen bitirecekeler tarımı sonrada birbirimiz yemeye başlarız sen solcu ben sağcı ben milli dinci sen amerikan dincisi o kürt bu türk bu türkmen bu arap bu çerkez diye yer bitiriz bu en güzel coğrafyada
herkesi ahmak sanmaya devam etsinler ama çok şükürkü herşeyin farkında olan insan sayısı hergeçen gün artıyor

Konu abircan tarafından (09.08.2010 Saat 12:15 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi. Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar abircan'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil