Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivas ' ımız Hakkında - Sivas Paylaşım > Sivas Tarihi
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Sivas Tarihi Sivas ile ilgili tarihi bilgiler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 18.07.2008, 08:42   #1
umit_koc
Tecrübeli Yiğido

umit_koc - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

umit_koc Şuan umit_koc isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.11.2013 00:20
Tournaments Won: 7

Tecrübe Puanı: 638 umit_koc FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Sivas'ta 'Selçuklu bombası' bulundu!

Sivas Selçuk Parkı ve Kent Meydanı'nda yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları kapsamında, tandırların bulunduğu atölyede, pişmiş topraktan yapılmış, ama işlevi bilinmeyen ''Selçuklu bombası'' diye adlandırılan el bombası şeklindeki kaplar dikkat çekti.
Sivas Belediyesinin hayata geçirdiği Selçuk Parkı ve Kent Meydanı Düzenleme Projesi kapsamında Selçuklulardan kalma Buruciye Medresesi, Şifahiye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese ile Osmanlı dönemi eserlerinden tarihi Kale Camisi ile hamam kalıntılarının olduğu bölgede yaklaşık bir ay önce Sivas Müze Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Arkeoloji ve Sanat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.

Sivas Belediyesi ekiplerinin de görev aldığı çalışmalar kapsamında, tarihi Şifahiye Medresesi ile hamam kalıntılarının olduğu bölgede tesviye ve temizlik çalışması yapan kazı ekibi, üzeri kırık bir kafatasına rastladı.
Kafatasının olduğu bölümde titiz bir kazı yapan ekipler, yan yana yatan, biri çocuk, biri de yetişkin 2 insan iskeletine ulaştı. İskeletlerin hangi uygarlığa ait olduğunu tespit edemeyen kazı ekibi, cesetlerin gömülüş stilinden ve mezar yapısından iskeletlerin Hıristiyan kişilere ait olduğunu tahmin ediyor.

Bu arada, kazı çalışmaları kapsamında tarihi Buruciye Medresesi ile tarihi Kale Camisi arasındaki kısımda, Selçuklu dönemine ait olduğu tahmin edilen seramik atölyesi bulundu.
Tandırların ve seramik parçalarının bulunduğu atölyede yürütülen titiz çalışma sonucu, burada pişmiş topraktan yapılmış, ama işlevi henüz bilinmeyen el bombası şeklinde çok sayıda kap bulunduğu belirtildi.

"Selçuklu Bombası" olarak adlandırıldığı bildirilen toprak kapların pişirilmek üzere seramik atölyesine getirilmiş olabileceğini belirten yetkililer, bu tür seramik atölyelerinin hemen hemen her Orta Çağ kazı çalışmasında bulunduğunu, bu atölyenin, bölgede ayakta kalan tarihi eserler dışında şu ana kadar tanımlanabilen tek alan olduğunu kaydettiler.
İskeletler, antropologlar tarafından incelenecek

Kazı ekibinde yer alan CÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim görevlisi Başak Akay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı projesi doğrultusunda temizlik ve tesviye çalışması yaptıkları sırada üzeri kırık bir kafatasına rastladıklarını belirtti.
Kafatasının olduğu bölgede ince bir kazı çalışması yaptıklarını ve yan yana 2 tane iskelet bulduklarını ifade eden Akay, "Biz bunların Hıristiyan gömüsü olduğunu biliyoruz. Yüzlerinin doğuya dönük olmasından ve ellerinin bağlanış şeklinden bunlar kesinlikle Hristiyan iskeleti" dedi.

İskeletlerin dönemi ile ilgili bir şey söyleyemeyeceğini ifade eden Akay, şunları kaydetti:
"Eğer bir tanesinin yüzüğü olsaydı, bileziği olsaydı veya boynunda bir kolyesi olsaydı, biz bundan bir tarihleme çıkarabilirdik. Ama şimdi bir tahmin yapmamız mümkün değil. İskeletlerin fotoğraflama işlemlerini bitirdik, çizimlerini tamamlayacağız, sonra da iki iskeleti ayrı ayrı kaldıracağız. Ondan sonra da iskeletler antropoloji bölümüne gidecek.

Antropologlar bize aşağı yukarı kaç yaşlarında olduklarını, yaşadıkları dönemde hangi hastalıkları geçirdiklerini ve belki de ölüm sebeplerini söyleyecekler. Küçük için yapabilirler mi bilmiyorum, ama yetişkin iskelet için cinsiyet tayini yapacaklar. Onlardan edindiğimiz bilgiler de bir şekilde bizim raporlarımıza girecek."

Sivas Müze Müdürlüğü başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında, Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi adına Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyeleri ve sanat tarihi bölümü öğrencileri ile belediyeden çok sayıda işçi görev alıyor.

Çalışmaların, 1 hafta sonra bitirilmesi hedefleniyor

Hiçbirşey için "BENİMDİR" deme,

sadece de ki;

"YANIMDADIR"

Çünkü ne altın, ne toprak, ne sevgili, ne hayat, ne ölüm, ne huzur, ne de keder..
.
DAİMA SENİNLE KALMAZ ....
umit_koc isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 18.07.2008, 09:03   #2
gürün_güzeli
Tatlı Yarışması 1.si

gürün_güzeli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gürün_güzeli Şuan gürün_güzeli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.01.2014 10:32

Tecrübe Puanı: 903 gürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDIgürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDIgürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDIgürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDI
Standart --->: Sivas'ta 'Selçuklu bombası' bulundu!

ne denir..emeğine sağlık............

HayAtıMa qiRen heRkese YasanmıS heRseYe TesekküRLer BüyüYoRm siziNLe...
gürün_güzeli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 18.07.2008, 09:30   #3
umit_koc
Tecrübeli Yiğido

umit_koc - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

umit_koc Şuan umit_koc isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.11.2013 00:20
Tournaments Won: 7

Tecrübe Puanı: 638 umit_koc FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: Sivas'ta 'Selçuklu bombası' bulundu!

Alıntı:
gürün_güzeli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
ne denir..emeğine sağlık............

TEŞEKKÜR EDERİM......

BEN DİYORUM ZATEN SİVASIMIN NERESİNİ KAZSAN BİR TARİHİ ESER ÇIKAR

ÇÜNKÜ SİVAS BİR TARİH KENTİ

Hiçbirşey için "BENİMDİR" deme,

sadece de ki;

"YANIMDADIR"

Çünkü ne altın, ne toprak, ne sevgili, ne hayat, ne ölüm, ne huzur, ne de keder..
.
DAİMA SENİNLE KALMAZ ....
umit_koc isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 29.10.2008, 11:14   #4
yerliturkuaz
Usta Yiğido

yerliturkuaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yerliturkuaz Şuan yerliturkuaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.03.2012 11:23
Yeti: Bloody Orca Slap Champion!
Tecrübe Puanı: 784 yerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblick
Standart Cevap: Sivas'ta 'Selçuklu bombası' bulundu!

Desenize el bombasinin tescili de bize bende yabancilar yapti bilirdim....

Biz Turkler dunyadaki bir cok icatin onculugunu yapmisizdir...

Sevmek yürek işidir yüreğin yoksa sen niye yaşıyorsun?
yerliturkuaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil