Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Serbest Kürsü
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Kürsü Serbest Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 28.07.2009, 09:24   #1
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1015 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI
Standart ÂŞIK VEYSEL’E TAKKE GİYDİRİLDİ

ÂŞIK VEYSEL’E TAKKE GİYDİRİLDİ
Hubyar.net tarafından yazıldı Pazartesi, 27 Temmuz 2009 15:10
Geçtiğimiz günlerde; (18–19 Temmuz, 2009) Şarkışla ve Sivrialan’da yapılan, Âşık Veysel Kültürel Etkinliklerine katıldım. Etkinliği Şarkışla Kaymakamlığı, Belediye, Şarkışla’daki Âşık Veysel Derneği düzenlemişti. Sivrialan Köy Derneği de bir anlamda katılımcı oldu.
Âşık Veysel Kültürel Etkinlikleri önceki yıllardan beri düzenli olmasa da bu aylarda, Şarkışla ve Sivrialan’da yapılmaktadır.

Söylenenlere bakılırsa, Sivas Valiliği aracılığı ile bu etkinlik için, Kültür Bakanlığından bir hayli maddi katkı da alınmıştı.
.
Program birinci gün; Şarkışla’da şehrin Kayseri girişinde bulunan, Âşık Veysel Parkında, yeni dikilen heykelinin önünde başladı. Aynı yerde daha önce, Âşık Veysel’in bir büstü yer alıyordu. Şimdi ise büst kaldırılmış, yerine, (kime ve nasıl, hangi amaçla yaptırılmışsa) başında takke, Âşık Veysel’e hiç benzemeyen garip bir heykel dikilmişti!
Âşık Veysel’in sağlığında çekilmiş olan, (daha çok da geceleri ve hasta iken başına taktığı bere benzeri) bir resminden yola çıkılarak yine yapmışlardı yapacaklarını;
Âşık Veysel’e takke giydirilmişti!

Köylüsü, bir dostu olarak bizim bildiğimiz Âşık Veysel; (değişik düşüncelere saygısı bir yana) hiçbir zaman gericiliğin yanında olmamıştı. Üstelik Alevi- Bektaşi kültüründen geliyordu. O gerçekten çağdaş bir Halk Ozanı idi. O’nu simgeleyen bir bakıma; düzgün takım elbisesi, başında fötrü, elinde piposu ve dost sohbetlerinde eksik olmayan sek içtiği rakısı idi. De gel de gülme ya da üzülme!

Malum zihniyetteki iktidarın atadığı vali, kaymakam, müdürler ancak böyle bir program, yapabilirlerdi. Bunlardan başka ne beklenebilir ki?
Bütün bu yapılanlara Âşık Veysel dostlarının üzüldüğü gibi, Âşık Veysel de bulunduğu yerden; “yarabbi beni ne hallere düşürdüler” diye şaşırmış olmalı! Yaşasaydı bu gün ülkemizin içinde bulunduğu duruma da diyecekleri olurdu kuşkusuz.

İkinci gün köyde gerçekleştirilen bölümde, dernek başkanı ve köy muhtarının da konuşmaları vardı. Köyden bir takım arkadaşlarla aynı günlerde geliştirilen tepkiler doğrultusunda, Dernek Başkanı Memduh Süzer, kaymakamlıkça sansürlenen konuşmasına başlarken dile getirdi bu konuyu; Âşık Veysel Parkında yer alan Âşık Veysel heykelinin başına takke giydirildiğini, Veysel’i simgeleyenin sağ iken sürekli giydiği fötr şapka olduğu gerçeğini vurdu kaymakamın yüzüne. O’nu dinleyen gerek Sivrialan’lı, gerekse çevre köylerden katılanlar da alkışlarıyla destekledi başkanın söylediklerini.

Benim dikkatimi çeken ise, baştan beri Âşık Veysel’in oğulları Ahmet ve Bahri’nin bu konu ile ilgili her hangi bir tepkisinin olmaması idi.

Bu gün bizler; Âşık Veysel dostları, sevenleri olarak, aydınlar, sanatçılar olarak, başta Âşık Veysel Kültür Derneği yönetimi olmak üzere, Alevi- Bektaşi dernek ve vakıfları olarak bu duruma seyirci kalmamalıyız. Yasal tepkilerimizi gösterip, takkeli heykeli kaldırtarak, yerine Âşık Veysel’e yakışan bir heykelin konulması konusunda mücadele etmeliyiz. Yoksa eskiden olduğu gibi değerlerimizin kaybolması devam eder. Bu gün yaşandığı gibi, bizler de seyirci konumunda kalırız...
Alt 28.07.2009, 09:36   #2
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt
Standart Cevap: ÂŞIK VEYSEL’E TAKKE GİYDİRİLDİ

aşık veysele olan saygı ve sevgimiz belli okuduğum kadarıyla bi saygısızlıkta yok kendi resminden kaynaklanan takkeli bi resimden özelinerek yapılmış bi heykel var ben burdaki tepkiyi takke olarak anlıyorum bu niye yanlış değerlendiriliyor hayret ayrıca çocuklarınında tepkisi yok bide bunun resmini koysaydınızda bi görseydik acaba tepki çeken tarafı neresi diye

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

bahsedilen heykel bu galiba bu heykelden bahsediliyorsa benim fikrimde hiç olmamış ve yakışmamış

Konu Salim58 tarafından (28.07.2009 Saat 09:49 ) değiştirilmiştir..
Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 28.07.2009, 10:03   #3
abircan
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1015 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

Alıntı:
deliktaşlısalim Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
aşık veysele olan saygı ve sevgimiz belli okuduğum kadarıyla bi saygısızlıkta yok kendi resminden kaynaklanan takkeli bi resimden özelinerek yapılmış bi heykel var ben burdaki tepkiyi takke olarak anlıyorum bu niye yanlış değerlendiriliyor hayret ayrıca çocuklarınında tepkisi yok bide bunun resmini koysaydınızda bi görseydik acaba tepki çeken tarafı neresi diye

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

bahsedilen heykel bu galiba bu heykelden bahsediliyorsa benim fikrimde hiç olmamış ve yakışmamış
resim yükleyemedim adamım

istersen donlu resmini koysaydın derler adama ayıp değilmi sitemizde bile sivası çağrıştıran resim ve imgeler içinde bile veysel fötür şapkalıdır , ama bazı sentezci kafalar aşık veyseli özünden yaşamından simgelerinden arındırmaya çalışıyor, ayıp olan yazık olan bu maksatlardır, bektaş'ı bekir yapamazsın osmanıda alaattin , anladınmı deliktaşlı
Alt 28.07.2009, 10:09   #4
Salim58
Moderator

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

sizi anladığım kadarıyla heykelden çok takkesi rahatsız etmiş galiba abircan
Alt 28.07.2009, 10:09   #5
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4503 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt

Alıntı:
abircan Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
resim yükleyemedim adamım

istersen donlu resmini koysaydın derler adama ayıp değilmi sitemizde bile sivası çağrıştıran resim ve imgeler içinde bile veysel fötür şapkalıdır , ama bazı sentezci kafalar aşık veyseli özünden yaşamından simgelerinden arındırmaya çalışıyor, ayıp olan yazık olan bu maksatlardır, bektaş'ı bekir yapamazsın osmanıda alaattin , anladınmı deliktaşlı
Bizim icin bektasta bir bekirde, osmanda bir alaaddin de, sekilci kafalara bir son versen iyi olur Abircan, sekillerin ne önemi var ki, ha takkeli olmus ha sapkali. Zaten bu dis görünüscüler yüzünden bu ülke buralarda. Anladin mi Abircan.
Alt 28.07.2009, 10:15   #6
abircan
Usta Yiğido

iyi diyosunda madem öyle nediye yıllarca şekilcilikle uğraşıp durursunuz onuda anlamam,
adam onu yıllarca simge olarak giymiş, gericiliğe karşı adam modern cumhuriyet vatandaşlığını kabulünün simgesi olarak taşımış öldükten sonra feto takkesi giydiremezsin kanıma dokunuyor
Alt 28.07.2009, 10:19   #7
besyo_cu
Usta Yiğido

besyo_cu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

besyo_cu Şuan besyo_cu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.11.2015 22:13

Tecrübe Puanı: 982 besyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Yapılan yanlışlık en kısa sürede düzeltilebilir. Tarihe mal olmuş kişiler günümüze kadar akılda kaldığı şekildeki gibi bundan sonrada o doğrultuda hatırlatmak gerek.

Bu tip heykellerde ki yanlışlıklar oldukca sık rastlanan bir durum. Geçmişe bakarsak Atatürk'e benzemeyen hatta alakası olmayan büstler bile oluyorsa bu duruma şaşırmamak gerek.Yanlışlıklar düzeltilir öenmli olan bunu ifade edebilmek. O heykel yapılmadan önce hiç mi gören olmadı da açılışta farkedildi ?
Alt 28.07.2009, 10:25   #8
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4503 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt

Alıntı:
iyi diyosunda madem öyle nediye yıllarca şekilcilikle uğraşıp durursunuz onuda anlamam,
adam onu yıllarca simge olarak giymiş, gericiliğe karşı adam modern cumhuriyet vatandaşlığını kabulünün simgesi olarak taşımış öldükten sonra feto takkesi giydiremezsin kanıma dokunuyor
Bektas Bekir oldu, Osman Alaaddin ama sen hala ayni kafadasin, insanlara ayrim yapiyorsun, hic yapici bir yaklasimini görmedim, yoksa biz gardas degil miyiz. Ben hic sekilci olmadim, olanlar belli sapkayi savunuyorlar.
Alt 28.07.2009, 10:26   #9
Salim58
Moderator

Alıntı:
sizin neden rahatsız olduğunuzu ben baştan anladım zaten bizler topluma malolmuş birini yanlış değerlendirecek biri değiliz aşık veyseli siz nekadar seviyorsanız inanın bizde sizlerden çok seviyoruz bunu bi dünya takdir ediyor buna inanın önceki resimlerine bizde alışmışız tabi bu bencede olmamış ama bunu sadece takkeye bağlamanız yanlış
Alt 28.07.2009, 10:36   #10
Abdurrahman 58
Usta Yiğido

Abdurrahman 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Abdurrahman 58 Şuan Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.06.2016 17:24

Tecrübe Puanı: 1077 Abdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekannt

Danimarkalı bir karikatüristin Peygamber efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v.) efendimize ettiği hakaretlere sessiz kalan bazı üyelerimiz aşık veysel anısına yapılan bir takkeli heykel için ortalığı birbirine katmış!
ilginç..

sorarım sana abircan senin deden veya dedenin babası hiç takke takmamışmıdır sence? takke bir insanı neden bu kadar rahatsız ederki !! üniversitelerde mezuniyet törenleri düzenlenir..ve papazları andıran giysiler giydirilir ona neden birşey söylemiyorsunda takke takılmasına takılıyosun?! bence senin düşmanlığın fethullah hoca efendinin cemaatine değil düpe düz islami kurallaradır!

Konu Abdurrahman 58 tarafından (28.07.2009 Saat 11:02 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)