Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 29.07.2010, 00:37   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 897 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Divriği'nin suları durulmuyor

Sivas’ın tarih ve kültür zengini ilçelerinin başında gelen Divriği’de yıllardır çözümsüz bırakılması nedeniyle içme sularının bir türlü durulmaması, yaşanan içme suyu sıkıntısını her geçen gün biraz daha artırıyor.

Yıllardır şebekelerinden akan suyu içemeyen Divriği halkı içme suyu ihtiyacını mahalle aralarında kurulan çeşmeden sağlarken, evlerindeki musluklardan akan su ise ancak çamaşır ve bulaşık yıkamada kullanılabiliyor.
Şebeke suyunun büyük bir bölümünün drenajlardan geldiği Divriği’de 1970’li yıllarda yapılan çalışma ile şebekenin bir kısmı kapatılmış. Ancak yapılan bu çalışma da Divriği’nin yaşadığı su sorununa çözüm olmamış.
Evlerinde ki musluklardan adeta çamur aktığını gazetemize ileten Divriği halkı yetkililerin konuya daha duyarlı davranarak yaşanan su sorununa çözüm bulunmasını isterken, konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök Divriği için arıtma tesisi yapmayı planladıklarını açıkladı.
Divriği’nin yaşadığı su sorununun neredeyse yüz yıllık bir geçmişi olduğunu belirtene Hakan Gök, seçim vaatlerinden birinin de Divriği’de yaşanan su sorununu çözmek olduğunu hatırlattı. Divriği’de şebeke sularının bugüne kadar hiç içilmediğini söyleyen Belediye Başkanı Gök, hayırsever Naci Demirağ’ın kilometrelerce uzaktan getirdiği suyun mahalle aralarına yapılan çeşmelerden akıtıldığını ve halkında içme suyu ihtiyacını bu çeşmelerden sağladığını söyledi.
Yaşanan su sorununu çözmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Gök, “Divriği’ye yakın çeşitli köylerdeki gözelerden kapalı şebeke ile içme suyu getirme çalışmalarımız var. Ancak köylerle bu konuda bir takım anlaşmazlıklara düştük. O anlaşmazlıkların çözülmesi için mücadele ediyoruz. Ancak benim amacım Divriği’ye mutlaka bir arıtma tesisi kazandırmaktır. Bu benim en büyük projelerim arasında yer alıyor. Bu sorunu çözmek benim seçim vaatlerimden biriydi. Geçtiğimiz günlerde Sivas’a bir ekip göndererek arıtma tesisinde incelemelerde bulunmasını sağladım. Çeşitli bilgiler ve görüşler aldık.
Sivas’ta ki arıtma tesisi saniyede 400 litre su veriyor. Bizde Divriği’ye saniyede 60-70 litre içme suyu kazandıracak bir arıtma tesisi kurmak için girişimlere başladık.
Ancak bu hemen çözülecek bir sorun değil. Biraz daha zamana ihtiyacımız var. Bir yıl içinde bu tesisle ilgili çalışmaları tamamlamak istiyoruz” dedi.
2009 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre nüfusu merkez nüfusu 10 binin üzerinde olan Divriği’de yaşanan su sıkıntısı vatandaşı canından bezdirirken, her platformda tarih ve kültürüne vurgu yapılan Divriğililer su sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirttiler.

Sivas Hürdoğan
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil