Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Divriği
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Divriği Divriği İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 18.05.2007, 09:49   #1
Serd@r
Usta Yiğido

Serd@r - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Serd@r Şuan Serd@r isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.03.2023 15:27

Tecrübe Puanı: 888 Serd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer Anblick
Standart DİVRİĞİ-Çayözü

Nüfusu: 56

İle Uzaklığı: 215 km

İlçeye Uzaklığı: 46 km

Alt 27.10.2008, 00:17   #2
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart --->: DİVRİĞİ-Çayözü

Tarihi

Dedelerimiz aslen Dersim, Ferhat Uşağı aşiretine mensuptur. Bu aşiret Kuzey Dersim bölgesinde yaşayan büyük bir aşirettir.1.TBMM dersim mebusu DİYAB ağa bu aşiretin Mensubu ve temsilcisidir. (Bu bilgi 1.TBMM üyelerilistesinde vardır)

Şu anki köyümüze ilk gelen dedelerimiz, takriben 1850 li yıllarda bugün Tunceli’nin Pertek ilçesine bağlı Kohpinik köyünden göç ederek buraya yerleşmişlerdir. Bu köy, Keban barajı yapılınca baraj gölünün altında kalmıştır. Köyde yaşayan diğer akrabalarımız da büyük şehirlere göç etmişlerdir. Bu akrabalarımız Ferhat uşağı olarak bilinirler. Bazıları Elazığ' da ticaretle uğraşmaktadır.

Hamuçimen köyüne ilk gelenler birbirlerine akraba olan 4 ailedir. Bugünkü köyümüzün yeri o zamanlar Hamu köyünün yaylalasıdır.İlk gelenler bu toprağı Hamululardan satın alarak buraya yerleşmişlerdir.

İlk olarak HALLE(Yılmazlar) sülalesi köye gelmiştir. Daha sonra ABDİ-HIDE ve SEYDO gelmişlerdir. Bunların üçü öz kardeştir.Kohpinik’te iken babalarının isminin de HIDE olduğu söyleniyor.Abdi’nin çocukları bugün kü TÜRKMENLER’i Hıdenin çocukları bugünkü ŞAHİNLER’i Seydo’nun çocukları da bugün Şingo Ağıllarda Oturan ÖZKAYA sülalesini oluşturmaktadır.Seydo'nun çocukları daha sonra köyden ayrılarak bugünkü Şingo Ağıllar köyüne yerleşmiştir.

GEKO(AKBAŞ-YILDIZ) Sülalesinin Karabel’den geldiği söyleniyor. Bu konuda elime farklı bilgi ulaşırsa yazacağım. İSMAİL KIZILIRMAK sülalesi için de elimde yeterli bilgi yoktur. Bu konuda da bilgi geldikçe ilaveler yapacağım. Bugün GOMIKLAR da ve KALEDERESİ Çayında oturan DERVİŞ ve KARAMAN giller takımı da HIDEN'in çocukları olan HASAN (Kırro)ve ALİ(Keçiali)’nin sülalesidir. Bu konuda da bu köylülerimizin yardımını rica ediyorum.

1960 lardan sonra, Delidağ Hamululardan satın alınarak bazı aileler buraya da yerleşmişlerdir.1968 yıllarında köyün nüfusu 40 haneye kadar ulaşmıştır.(Ağıllar ve Delidağ hariç) 1970 yılından itibaren köyden göç başlamıştır. Öyle ki 1985 lerden sonra bir ara köy tamamen boşalmıştır.

Köyümüzde ilkokul 1968 yılında açılmıştır. Bugün 45–50 yaş gurubundaki nüfusumuzun çoğu bu okulun ilk öğrencileridir. Bunların çoğu liseyi,bir kısmı da üniversiteyi bitirmişlerdir.Dolaçayı, Balkaya, Goman ve Ortak köyünden bazı yeğenlerimiz de bu köy okulundan yararlanmışlardır.

Tarihçe hakindeki bilgilerimizde eksiklik ve yanlışlıklar olabilir. Bunları hep birlikte tamamlayarak bizden sonraki nesillere bırakacağız.

NOT köyümüzde eğitim öğretim 1966 yılında dedem İSMAİL TÜRKMEN'İN odasında başlayıp, 1967 de babam BEGİ TÜRKMEN tarafından bağışlanan arsa üzerine köylü tarafından yapılan okul binasında devam etmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Hamuçimen'de Eğitim'in tarihçesi :

Hamuçimen konum olarak çok zor bir coğrafi bölgededir.Ulaşım çok zordur.En yakın kasaba olan Divriği'ye 50 km mesafededir.İlkokulu olan en yakın köy Hamu'ya 10 km mesafededir.Bu mesafe yaya olarak yaklaşık 2 saat çekmektedir.Bu nedenle, köyümüzde okul yapılmadan önceki eğitim imkanlar,yok denecek kadar kısıtlıdır.

1940 li Yıllardan önce de köyümüzde okuma yazma bilenler vardır.Bunlardan biri Hıde'nin büyük oğlu Süleyman'dır.Lakabının Hoca olması okuma yazma bildiğindendir.Divriği'de okula gittiğini Rüştiye okuduğunu duydum.Köyümüzün büyükleri onun Arapça okuyup yazdığını Kur'an okuduğunu söylerlerdi. Daha sonraki yıllarda da ,bu kısıtlı imkanlara rağmen bazı Hamuçimen'li çocuklar başka köylerdeki aileler yanında kalarak okula gitmişler. İlkokulu orada bitirebilmişlerdir.Erkeklerin büyük kısmı da okuma yazmayı askerde öğrenmiştir.

1950-1966 döneminde eğitim imkanlarından yalnızca madende çalışan birkaç ailenin çocukları yararlanmıştır.Bu aileler Divriği Demir Madeninde çalıştıkları için oraya yerleştiler.Bu nedenle çocuklarını okutabildiler.Bugün 60 yaş üzeri üniversite mezunu büyüklerimiz bu ailelerin çocuklarıdır.

Köyümüzün İlkokulu 1966 yılında tamamen köylülerin imkanıyla yapıldı.Okul binası henüz hazır olmadığından 1966-67 Öğretim yılı Hakkı Türkmen'e ait(BEGİ) odada tamamlandı.Köyümüzün İlk Öğretmeni de vekil öğretmen olarak gelen, gurbete yerleşmiş,Hıdır isimli köyümüzün bir genciydi.( Soyadını hatırlayamadım beni afetmesini dilerim.saygı ve şükranlarımı sunarım) Bu öğretmenin özverili çabalarıyla çocuklar o yıl hem Türkçe öğrendiler.Hem de okuma yazmayı öğrendiler.Bu çocuklardan biri de bendim.1967-68 Öğretim yılında okulumuz tamamlanarak eğitime başlandı.Öğretmenimiz Komşu köyümüz Aydoğan'dan gelen Murat AYDIN dır.Murat aydın Köyümüzde 2 yıl kalmıştır.Daha sonra Silifke'li A.Şinasi Önel köyümüze öğretmen olarak gelmiştir.1970 yılında köy okulumuz ilk mezunlarını vermiştir.Bu çocuklardan biri de bendim.

Bu okuldan yalnızca Hamuçimen'li çocuklar yararlanmadı.Bize yaklaşık 2 saat mesafede bulunan Dolaçayi'lı çocuklar da yaralandılar.Hayat onlar için daha zordu.O karda kışta ,iki saatlık yaya yolundan sonra sabah 9 da bizimle beraber gelip derse giriyor,akşam da bizimle çıkıp aynı yolu yürüyerek evlerine gidiyorlardı.Bugün hala düşündükçe o çocuklara saygı duyuyorum.Onların içinde de Üniversiteyi bitirip iyi yerlerde olanların varlığını duyuyorum

Bu okuldan diğer köyleden bizim bazı yeğenlerimiz de yararlanmışlardır.(Balkaya,Ort ak)Bunlar bizim köydeki akrabalarının yanında kalarak okulumuza devam etmişlerdir.

Köy okulumuz 1977 yılına kadar faaliyetine devam etmiştir.Köydeki göç nedeniyle öğrenci sayısı gittikçe düşmüş.1977 yılından sora da yeni öğretmen tain edilmemiştir.

Bugün kısmen yıkılmış da olsa bina hala ayaktadır.2005 yılında misafirhane olarak yeniden tamir edilmek üzere yetkili mercilerden izin alınmıştır.Bu binanın tamir edilerek köy misafirhanesi haline getirilmesi şahsen en büyük projemdir. Bu konuda benim gibi bu okula borcu olanlara büyük görev düşmektedir.Bundan herkesi haberdar edeceğim.

Coğrafya

Sivas iline 215 km, Divriği ilçesine 46 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 56
1997 16

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Kızılırmak
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup yağışlarda ulaşım durmaktadır köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 20.02.2009, 17:14   #3
sivasli_06
Yeni Yiğido

sivasli_06 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivasli_06 Şuan sivasli_06 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.08.2009 19:11

Tecrübe Puanı: 0 sivasli_06 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: DİVRİĞİ-Çayözü

hiç resmi yok mu ya ben hiç gidemedim :(
sivasli_06 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil