Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini Bilgiler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dini Bilgiler (Ayetler, Hadisler, Dualar ve Muhtelif konular)

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 10.02.2009, 15:54   #21
goramaz
Usta Yiğido

goramaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

goramaz Şuan goramaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.08.2022 01:47

Tecrübe Puanı: 1312 goramaz BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart Cevap: Hızır ve Hızır Orucu

hayır hayır muharrem ayında tutulan on iki imam orucu değil mi on muharrem de biter.su orucu ayrı sanırım
goramaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 10.02.2009, 16:31   #22
madımak_58
Usta Yiğido

madımak_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

madımak_58 Şuan madımak_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 16.10.2012 12:47

Tecrübe Puanı: 691 madımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISI

tamam anladım
bazı kişiler muharrem ayında su içmediğimizden dolayı kullanıyorlar o terimi,o yüzden sordum...

sizin dediğinizde,hızır orucunun son günü,orucunuzu açtıktan sonra tuzlu yiyecekler yiyip,hiç su içmiyorsunuz.yatarkende baş ucunuza 1 bardak su koyuyorsunuz ve rüyanızda evleneceğiniz insanı görüyorsunuz.bu süregelen bir gelenektir.bekar kişiler yapar...
Alt 10.02.2009, 20:44   #23
...Kangallı...
Tecrübeli Yiğido

...Kangallı... - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

...Kangallı... Şuan ...Kangallı... isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2010 12:02

Tecrübe Puanı: 604 ...Kangallı... FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
madımak_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
tamam anladım
bazı kişiler muharrem ayında su içmediğimizden dolayı kullanıyorlar o terimi,o yüzden sordum...

sizin dediğinizde,hızır orucunun son günü,orucunuzu açtıktan sonra tuzlu yiyecekler yiyip,hiç su içmiyorsunuz.yatarkende baş ucunuza 1 bardak su koyuyorsunuz ve rüyanızda evleneceğiniz insanı görüyorsunuz.bu süregelen bir gelenektir.bekar kişiler yapar...
Arkadaşımın dedikleri doğrudur.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
...Kangallı... isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.02.2009, 15:53   #24
goramaz
Usta Yiğido

goramaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

goramaz Şuan goramaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.08.2022 01:47

Tecrübe Puanı: 1312 goramaz BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

evet anladım.teşekkür
yani şu günlerde oruç tutuluyor
goramaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.02.2009, 16:13   #25
madımak_58
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 691 madımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISI

şubat ayının 13-14 ve 15. günlerine denk gelir.yani hızır orucumuz cuma günü başlıyor...

Alt 11.02.2009, 17:15   #26
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.03.2016 23:42

Tecrübe Puanı: 862 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK

Yanlış anlasınlamasın soracagım soru.
Allahın emrettiği oruç belli bir zamanda tutlur ama neden Aleviler Yüce Allahın emrettiği zamanın dışında dinimizin emrettiği gibi tutmuyorlar orucu?
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.02.2009, 18:03   #27
madımak_58
Usta Yiğido

öncelikle teşekkür ederiyorum...

oruç ne zaman tutulursa tutulsun Allah için tutulur değil mi? bunda sanıyorum ki hem fikiriz...

uzun uzun olunca konular farkındayımki kimse okuma gereği duymuyor,istese bile sıkılıyor.ben kısaca Hızır Orucunun nasıl ortaya çıktığını anlatmak istiyorum,umarım sıkılmadan okursunuz...

en temel kaynak Kuran’dır. (Bakara suresi, 203 ayeti)

Sayılı günlerde Allah’ı zikredin.

Kuran’ın tevilini yapanlar bu sayılı günlerin zilhicce ayı olduğu ve o ayın da Şubat ayının 13-14-15’inci günlerine tekabül ettiğini belirtir. İşte biz Aleviler olarak bu sayılı günlerde yani Şubatın 13-14-15 günlerinde oruç tutarız. Diğer ayetlerde; İnsan suresi 7-8-9 ayetleridir.

Bu ayetler şöyledir:

Ayet 7: onlar verdikleri sözü tam bir biçimde yerine getirirler ve kötülüğü salgın olan bir günden korkarlar.

Ayet 8: yoksula yetime ve esire, yemeği severek yedirirler.

Ayet 9: Biz size yalnız ve yalnız Allah rızası için yediriyoruz. Sizden bir karşılık da bir teşekkür de istemiyoruz der.

Bu ayetlerin Hz. Ali Cenab-ı Murtaza’nın şanına geldiğini belirtirler.İmam Hasan ile İmam Hüseyin hastalanır. Ateşler içinde bir şey yiyip içmeyip baygın olarak yatarlar. Hz. Fatıma çocukların bu haline çok üzülür. Babası Hz. Muhammed’e gider. Ya babam, ya Allah’ın resulü Hasan ile Hüseyin çok hasta ateşler içinde yanıyorlar, acılarına dayanamıyorum, ne yapacağım ben, der.

Hz. Resul bunun üzerine, kızım git niyet edin, 3 gün nezir orucu tutun der. Hz. Fatıma eve gelir, Hz. Ali’ye anlatır. Hz. Ali’de niyet ederek Hz. Fatıma ile birlikte 3 günlük oruca başlarlar. Birinci gün akşam olur, sofrayı kurarlar herkesin önünde birer parça arpa ekmeği vardır, tam yemeğe başlarlar ki kapı vurulur. Kapıyı açarlar. Karşılarına biri çıkar “ya Ali ben yoksulum ve kaç günden beri açım der, yiyeceklerinizi bana verir misiniz” der. O gün ucundan birer parça kopardıkları ekmeklerini yemeyip o yoksula verirler.

İkinci gün; yine oruç tutarlar akşam olduğunda aynı şey olur, sofrayı kurarlar birer lokma yedikten sonra yine kapı çalınır. Kapıyı açarlar karşılarına biri çıkar “ya Ali ben yetimim kaç günden beri açım” der, o günde yiyeceklerini o yetime verirler.

Üçüncü gün de aynı şey olur, bu defa gelen esir olduğunda, sahibinin kendisine yiyecek vermediğini söyler ve o da Hz. Ali’den yiyecek ister. Hz. Ali o günde yiyeceklerini esire verir.

Esir gittikten sonra tekrar kapı çalınır ve kapıyı açarlar. Bu defa gelen Hz. Resuldür, Hz. Resul eve girer, oturur, Hasan ve Hüseyin’i dizleri üstüne alır ve şöyle söyler “Ya Ali bu yavruların hastalığı beni de üzdü” der ve sorar. “Orucunuz nasıl geçti ya Ali” der. “Sana ayandır Ya Allah’ın Resulü” Allah’ın rızası için 3 gün oruç tuttum, orucumuzu açarken, bir yoksul, bir yetim, birde esir geldi. Yiyeceklerimizden her gün birine verdik der. Hz. Resullullah “o gelenler kimdi? Tanıdın mı? ya Ali” der. “Sana ayandır Ya Allah’ın Resulü” der. Hz. Peygamber gelenlerin Hızır olduğunu söyler ve “sizlerin sabrını ölçtü Ya Ali” der
Alt 11.02.2009, 18:27   #28
sivaslıgenç
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 862 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK

Allah için tutuluyor ama Allahın emrettiği belli bir zaman var o zamanda belli nedenler dışında tutmamak günah diye biliyoreum.Sen nasılsa Allah için tutuyorum zamanında değilde sonra tutayım dersen biraz anormal kaçmazmı?
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.02.2009, 18:52   #29
madımak_58
Usta Yiğido

ben burada düşüncelerimi açıklamaya kalkınca,yine fetva veriyor denmeye başlanıyor...

yanlış bilinen o kadar şey var ki.ama bunların doğrusunun açıklanmasından korkuyor bazı insanlar...

zamanında değilde sonra tutayım diye birşey yok.Kur'an da sadece Ramazan Orucu adı mı geçiyor? normal bir günden bahsetmiyoruz,Hızır Orucu ya da Muharrem Orucu.bunlarda Kur'an da adı geçen oruçlardır...
Alt 11.02.2009, 19:00   #30
sivaslıgenç
Usta Yiğido

Tamamda normal orucuda tutun Muhareem orucunuda tutun.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)