Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
SİVAS ARTIK DEĞİŞMELİ - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Köşe Yazıları
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Köşe Yazıları Köşe Yazarlarının Yazıları

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 07.04.2012, 00:32   #1
eyuphulagu
Usta Yiğido
NO AVATAR

eyuphulagu Şuan eyuphulagu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.01.2015 20:16

Tecrübe Puanı: 630 eyuphulagu FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart SİVAS ARTIK DEĞİŞMELİ

Sivas Artık Değişmeli

03.Nisan.2012, 13:14

Osman Çelik

Sivas’ın değişim sürecine girmesinin zamanının geldiği artık yüksek bir ses ile dillendirilmeye devam ediyor. Türkiye değişiyor. Yaşanan değişimin algılanması noktasında elbette bir birikimin olması lazım. Bu birikimin, nasıl vücut bulması gerektiği, tartışma götürmekle birlikte, bir zihinsel yenilenme gerektiren de bir duruş meselesi bu.

Peki, şehrin yeni gelişmelere karşı bir duruşu bulunmakta mıdır? Veya ülkedeki ve dünyadaki gelişmelere, kendini adapte etme konusunda bir gayreti var mı?..

Bu konuyu, mutlaka tartışmaya açmanın zamanı geldi. Sivas’ın, muntazam bir zihinsel silkinme içerisinde olmasının ve bu zihinsel silkinme akabinde de, gelişim ve değişime başlaması lazım.

Yıllardır Sivas’ın, adeta çelik çomak oyunu ile hareket alanı sınırlandırıldı. Bir türlü, büyük hayaller kuramama gibi bir nekahet içerisine dahil edildi. Oysa her ilden, en çok bu kadim şehrin ihtiyacı var hayale ve umuda. Çünkü hayaller, önden giden atlılardır. Gerçek ise, ayan beyan hemen ardından gelir.

Bir umuda bir değişime bir hayale ihtiyacı var Sivas’ın. Yeni yeni yeni…Yeni yüzlere, yeni heyecanlara, yeni ufuklara ihtiyacı var Sivas’ın…

Eskinin basmakalıp alışkanlıkları ve ben merkezli zihniyetinin Sivas’a, vereceği bir şey kalmamıştır. Bunu görmemek, şehrin kadim varlığını iyi okuyamamaktır. Nedendir bilinmez, Sivas’ın günü birlik magazin kültüründen öte gidemeyen bir yaşam algılaması var. Hep başka yerler ve hep başka şeylere yerinen bir şehir varlığının, gelişim sürecine girmesi mümkün müdür?

Bu düşünce tarzı, bir kısır döngüdür. Bunun aşılmasının zamanı geldiği halde, bu minvalde bir adımlar silsilesinin de varlığı elzemdir.

Sivas yeni bir yapılanma içerisine sokulmalıdır. Elbette yeni yapılanma arzusunun muhalifleri de çok olacaktır. Zira niceleri, yıllardır hâkim oldukları Sivas’ı, ancak ve ancak maddi hırslarına hizmet ettirdiler. Kendi gururlarını besledikçe daha çok istediler. Daha, daha, daha…Hep aldılar, hep aldılar…

Sevgili okurlar artık Sivas’ta değişim zamanıdır. Bunu herkesin görmesi lazım… Şehri ancak ve ancak her alanda bir değişimi yakalarsa, ekonomik kalkınmada öncü işlere imza atar.

Eğer yeniden bir yapılanma ve kalkınma içerisine sokamazsak Sivas’ı, göçler daha da artacak ve şehrin yetişmiş beyinleri, öte diyarlara revan olacaklar.

Ama mutlaka, bir yerden de başlamanın zamanı geldi. Mutlaka Sivas’ın gelecek yüzyılını planlamalıyız ve bu plan dâhilinde, adım adım ileriye yönelmeliyiz. Yapacağımız gelecek felsefesi, elbette çok geç kaldı. Ama yine de, yol almamız konusunda ısrarcı bir tutum içerisinde olma mecburiyeti de ortada.

Sanki durağanlık Sivas’ın kaderiymiş gibi yanlış bir saplantı var. “Bizden bir şey olmaz kardeşim” türü bakış açısını terk etmek zorundayız. Bizden çok şey olur inanın.

Bir araya geldiğimizde, bir birimizi anladığımızda, birçok güzel düşüncelerin ortaya çıktığına şahidizdir hepimiz.

Nice güzel fikir ve enerjinin, Sivas ve ülkemiz adına yaşam bulması için, gayretlerimizi birleştirip, güzel çalışmalarda omuz omuza olmak zorundayız. Daraldığımız yerde, içinden çıkamadığımız durumlarda, mutlaka şehrimizin yetiştirdiği akil adamların görüşlerinden de yararlanarak güzel projeler üretebiliriz.

Benlik, hırs ve ihtirasının emrinde koşanlar elbette ki, güzel adımlardan faydalanmak isteyeceklerdir ama, onlarında zamanla olgunlaşıp, ortak şehir potasında enerjilerini bütünleyecekleri de muhakkak.

Zaman, Sivas’ı yeniden yorumlama ve bu yorumlamalar akabinde, şehri değişime hazırlama zamanıdır. Zaman yeni adımlarda, yeni anlayışlarda, yeni ufuklarda enerjileri birleştirerek, ortak aklı hâkim kılma zamanıdır. Bu adımı attığımız,bu aşkı mukim kıldığımız an, işte o zaman hakikaten bu Selçuklu şehrini, yeniden bilimle, sanatla, kültürle, ekonomi ile yeniden yüceltebiliriz.Kaynak:Gazeteiz ci.com
eyuphulagu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı eyuphulagu'e Teşekkür Ediyor...
Alt 07.04.2012, 11:42   #2
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1262 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI
Standart Cevap: SİVAS ARTIK DEĞİŞMELİ

Zamanın yöneticileri "Canım 20 metre genişliğindeki yol çok geniş bile.Napacağız 50 metre yolları,boşa yer kaybı" dediği için bugün Sivas trafiği felç olmuş durumda..Basiretsizlik budur..
Bugün aynı basiretsiz lafları stadyum konusunda duyuyoruz..."Canım 20.000 kişilik neyimize yetmiyor"..Bu da aynı basiretsizlik..

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)