Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > Köylerimiz (Sivas Köyleri)
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Köylerimiz (Sivas Köyleri) Bu köşede köyünüzü tanıtabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.05.2007, 12:14   #1
SivasLady
Editör

SivasLady - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SivasLady Şuan SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 SivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz sein
Standart YILDIZELI-Yolkaya

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Nüfusu: 1876
Sivas iline ? km, Yıldızeli ilçesine 37 km uzaklıktadır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Sadece Susmak İstiyorum...
Yalan İnsanları Kaale Almadan...
Haklıyken Haksız Gözüksem Bile Kendimi Savunmadan...
HUZUR Bulmak İstiyorum Gözlerimi Kapayıp Kimseyi Anmadan...
Sessizliği Dinlemek İstiyorum,Yüzüme Gülüp Arkamdan Konuşulanları Duymadan...

SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.05.2007, 21:46   #2
vurgunvur_58
Yeni Yiğido
NO AVATAR

vurgunvur_58 Şuan vurgunvur_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.05.2007 21:46

Tecrübe Puanı: 0 vurgunvur_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: YILDIZELI-Yolkaya

dostum baya uzun zaman olmuş sen bunları duyup yazdıgına duymusun diyorum ki gören biri bunları yazmaz neyse saol yolkaya köyüne de yer verdigin için
vurgunvur_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.05.2007, 22:02   #3
SivasLady
Editör

SivasLady - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SivasLady Şuan SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 SivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz sein

Alıntı:
vurgunvur_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
dostum baya uzun zaman olmuş sen bunları duyup yazdıgına duymusun diyorum ki gören biri bunları yazmaz neyse saol yolkaya köyüne de yer verdigin için
kardes olabilir
hangi bir köye gidip bilgi edinip yazalim
burda herkes kendi köyünü tanitacak
madem senin köyün bu sende tanit
senden iyisi bilemez zaten

bu köyü tanitip bizi bilgilendirmek senin elinde
insallah zaman ayirip yaparsin
simdiden tskler

Sadece Susmak İstiyorum...
Yalan İnsanları Kaale Almadan...
Haklıyken Haksız Gözüksem Bile Kendimi Savunmadan...
HUZUR Bulmak İstiyorum Gözlerimi Kapayıp Kimseyi Anmadan...
Sessizliği Dinlemek İstiyorum,Yüzüme Gülüp Arkamdan Konuşulanları Duymadan...

SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 12.08.2008, 21:50   #4
R15
Yeni Yiğido
NO AVATAR

R15 Şuan R15 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.08.2008 21:50

Tecrübe Puanı: 0 R15 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

heyhaat, gel gorelim koyde yetismis insanimiz yok,
R15 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.11.2008, 23:08   #5
esmerdursun
Yeni Yiğido

esmerdursun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

esmerdursun Şuan esmerdursun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.11.2009 10:56

Tecrübe Puanı: 0 esmerdursun FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart YILDIZELİYolkaya (Çakraz) köyü

selam ey millet bende siteye nişanlandım.
esmerdursun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.11.2008, 22:06   #6
esmerdursun
Yeni Yiğido

Standart YILDIELİ YOLKAYA KÖYÜ (Çakraz)

Köymüzü detaylı tanımak isteyenler şu sitelerden ulaşabilirler
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] (ÇAKRAZLILARIN BULUŞMA NOKTASI)

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
esmerdursun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 25.11.2008, 14:40   #7
esmerdursun
Yeni Yiğido

Standart Cevap: YILDIZELİYolkaya (Çakraz) köyü

Sivas ve çevresi ile ilgili yazilan kitaplarda, hazirlanan yilliklarda YOLKAYA KÖYÜNÜN tarihçesinin baslangici görememekteyiz. Köydeki yerlesimin, Türklerin köye gelmesiyle basladigi söylense de, Çakraz'da tarih öncesinde M.Ö.2000'lerden itibaren yerlesimlerin oldugu, yapilacak yeni arkeolojik çalismalarla bu tarihin çok daha öncelerine inebilecegi anlasilmaktadir.
Köyün Hitit, Frig, Med ve Pers dönemleri, Makedonya Kralligi ve Hellenistik dönem, Roma, Bizans, Selçuklu, Beylikler ve Osmanli döneminden günümüze kadar uzanan bir tarih sürecinde sürekli iskana tabi oldugu sanilmaktadir.
Yeterli arastirma olmamasi sebebiyle Çakraz-Yolkaya köyü civarinda antik ismi bilinen yerlesim yoktur.
Bugünkü Yolkaya köyünün bilinen ilk adi ÇAKRAZ'dir. Bu isim köy yerlesim yeri olarak kuruldugu sirada verilmis olmali. Osmanlilar döneminde ve Cumhuriyetin ilk yillarinda da ayni sekilde kullanilmistir.
Çakraz ismi daha sonra YOLKAYA olarak degistirilmistir.
Köyün hangi tarihte kuruldugu kesin olarak bilinmiyor.
Çakraz’ in ilk adinin ne oldugu hakkinda da kesin bir bilgi yoktur. Ancak Bölge Türk egemenligi altina girdikten sonra burasinin Anadolu’nun degisik yörelerinden gelen Yörük ve Türkmen gruplari ile iskan edildigi sanilmaktadir. Çakraz adini da buraya kimlerin verdigi bilinmemektedir.
Yaptigim kisa arastirmalarda Tokat ilinin Resadiye ilçesine bagli ve Çakraz adini tasiyan bir köy ile Amasra'da Çakraz isimli bir baska köy oldugunu tesbit ettim.
Çakraz ismi (hangi sebeplerle bilemiyoruz) daha sonra Yolkaya olarak degistirilmistir.
Köy belli tarihlerde yurdun degisik yörelerinden göç almistir.
COGRAFI KONUMU

Yolkaya köyü 39.75 enlemi ve 36.25 boylami koordinatlarinda yer alir.
Köy Yildizeli'ne 33, Sivas il merkezine 80 km. uzaklikta olup Sivas-Ankara transit yoluna 7 km. uzakliktadir.
YÜZEY SEKILLERI

Iç Anadolu Bölgesi'nin kuzeydogusunda yer alan Çakraz, etrafi yüksek daglarla çevrili ve engebeli bir arazi yapisina sahiptir.
Köyde rakimin düsük olmasi nedeniyle bitki örtüsü zengindir. Tarima elverisli araziler de çok fazla degildir.
Çakraz yerlesim itibariyle Akdaglarin doguya olan uzantisinin son eteklerinde yer almaktadir.

DAGLARI VE OVALARI

Akdaglar köyün güneyi boyunca uzanmaktadir. Karakale (Karala) köye en yakin ve en yüksek noktayi olusturmaktadir. Ayrica Akçakale (Agcala) köyle iç içe olan bir yükseltidir. Çakraz'in daglik bir yapida olmasindan dolayi, az sayida küçük ovalara sahiptir. Köy arazisinin büyük bir kisminda sulu tarim yapilabilmektedir.
AKARSULARI VE GÖLLERI

Köy; su kaynaklari bakimindan iyi durumdadir. Içme ve sulama amaçli dere ve irmaklara sahiptir. Davlalan ve Kadiköyden dogarak gelen akarsu (Köyde "Öz" olarak adlandiriliyor) Yassikara, Yavu ve Ekecikten geçerek Yesilirmaga kadar ulasiyor. Diger küçük dereler ise bu irmaga karismaktadir.
IKLIMI

Karasal iklim karakterine sahip olan Çakraz'da, yagislar sonbahar, kis ve ilkbahar aylarina rastlamaktadir. Yaz mevsimi kisa süreli olup, kislari sert ve soguktur. Kislari sicakligin çok düsük olmasi nedeniyle kar bazen aylarca kalkmaz. Yagmur, genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarinda görülür.
Ilkbaharda görülen yagislar, ögleden sonra yagan kirkikindi yagislari seklindedir. Yaz ve kis mevsimi arasinda sicaklik farki fazla oldugu gibi, gece ve gündüz arasinda da sicaklik farkliliklari görülmektedir.
BITKI ÖRTÜSÜ

Çakraz'da bitki örtüsü olarak çogunlukla ormanlar hakimdir. Tarla arazisi disinda çayir ve otlak araziler genis yer tutar. Sulanabilen yerler ile irmak ve dere kenarlarinda sögüt ve kavak yetistirilmektedir.
Orman, iç kesimlerde ve eteklerde genellikle mese, mazi, ardiç ve kisa boylu çaliliklardan olusurken; yükseklerde ve dag yamaçlarinda çam, mazi, mese, ardiç ve kavaktan olusmaktadir. Ormanlarin çogu bozuk ormanlardir. Az bir bölümü koruluk ve çamlik alanlardir. Ayrica son yillarda ormanlik alanlar daha da bilinçli korunmaya baslanmistir.
Köy arazisinin bazi bölümlerinde meyve agaçlarina da rastlanmaktadir.

KÖYÜN NÜFUSU

480 hane, 2000 nüfusa sahiptir. Köy; 60 ve 70'li yillarda yurt disina ve diger sehirler oldukça fazla göç vermistir.
EGITIM DÜZEYI

Köyde egitim düzeyi çok yüksek degildir. Son yillarda egitim ve ögretime yönelmenin hizlandigi gözlenmektedir. Köyde bir tane Ilkögretim okulu mevcuttur.
Köyde; köy konagi, kanalizasyon, sulama kanali, saglik ocagi, camii, imam evi, kapali sebeke içme suyu, balik lokantasi, elektrik ve telefon mevcuttur. Yolu asfalttir.
Çakraz köyünün telefon kodu: 346
Çakraz köyünün Posta kodu: 58500
Alt 29.11.2008, 09:44   #8
esmerdursun
Yeni Yiğido

Pfeil Cevap: YILDIZELI-Yolkaya

köymüz girişi ak yoldan bir görünüm güz manzaları
Eklenen Resim Ön ?zlemesi

Alt 29.11.2008, 09:50   #9
esmerdursun
Yeni Yiğido

Standart Cevap: YILDIZELI-Yolkaya

yolkaya köyünü güz ayları manzaraları

Alt 29.11.2008, 09:53   #10
esmerdursun
Yeni Yiğido

Standart Cevap: YILDIZELI-Yolkaya

yolkayadan kış manzarası görüntüleri

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil