Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Kangal İlçesi - Sayfa 4 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Kangal
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Kangal Kangal İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 10.01.2010, 00:15   #31
serapsu
Yeni Yiğido
NO AVATAR

serapsu Şuan serapsu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.01.2010 00:43

Tecrübe Puanı: 0 serapsu FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Kangal İlçesi

merhaba!
ben cokdandir Köyümü ariyorum, köyümün eski adini sadece biliyorum ismi
karasardir, fakat ulas ve divrigide degil benim köyüm. sadece kangala bagli oldugunu biliyorum. karasarin (kangal) yeni adini bilen varmi?

tesekürler

serap
serapsu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 10.01.2010, 19:43   #32
yavuz özden
Yeni Yiğido

yavuz özden - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yavuz özden Şuan yavuz özden isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.06.2012 12:46

Tecrübe Puanı: 0 yavuz özden FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

merhaba serap hemşerim.ben kangal akpınar köyünden yavuz.kangalın içinde esnaflık yaptıgım için çevre köleri bilirim.senin köyün divri'ye baglı aşagıdaki adresi tarayıcına kopyalarsan köyünün resimlerini görebilirsin.([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...])
yavuz özden isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.06.2010, 16:03   #33
bzafer
Yiğido

bzafer - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bzafer Şuan bzafer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.12.2013 16:35

Tecrübe Puanı: 571 bzafer FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Kangal ve çevre köyleri yardımlaşma derneği ,açıldı,başta başkan Mustafa BUĞRA'yı maddi ve manevi desteğini esirgemeyen yönetimini ve arkadaşlarlarını tebrik ediyoruz.
gerçekten ihtiyaç vardı.Başarılarınızı diliyorum.ALLAH muaffak etsin inşallah.

Serep hanım,Kangala bağlı bir eskikarahisar var birde ulaşa bağlı,yenikarasar var sanırım sen eskikarahisarlısın..

Konu bzafer tarafından (24.06.2010 Saat 16:03 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi. Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
bzafer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.06.2010, 16:20   #34
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

Alıntı:
bzafer Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Kangal ve çevre köyleri yardımlaşma derneği ,açıldı,başta başkan Mustafa BUĞRA'yı maddi ve manevi desteğini esirgemeyen yönetimini ve arkadaşlarlarını tebrik ediyoruz.
gerçekten ihtiyaç vardı.Başarılarınızı diliyorum.ALLAH muaffak etsin inşallah.

..
Alıntı:
Sivaslilar.Net Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Kangal ilçesi ve çevre köyleri bir çatı altında toplanmak amacıyla ilçe ve köylerin kalkınması noktasında harekete geçti.

Kangallılar köyleri ile bir bütün olarak hareket etme ve ellerinde bulunan imkanları değerlendirerek ilçenin ve bağlı köylerin daha da geliştirilmesi için bir araya gelmenin gerekliliğini hissetmek amacıyla kurudukları derneğin açılışını dün gerçekleştirdiler. Açılışa Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Başkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Kangal İlçesi ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Buğra, derneği kurmalarındaki amacın kangallılar ve çevre köyler ile bir bütün olarak hareket etmek ve ilçenin daha çok gelişmesini sağlamak olduğunu söyledi.
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve Vali Ali Kolat ise derneğin çok büyük önem arz ettiğinin altını çizerek birlik beraberlik içinde dernek faaliyetlerini sürdürmeleri temennisinde bulundular.
Konuşmaların ve edilen duaların ardından Vali Kolat, Başkan Ürgüp ve beraberindekiler açılış kurdelesini keserek dernek binasını gezdiler.

Sivas Hürdoğan.
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı Salim58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 04.12.2012, 21:02   #35
AKÇAMAGRALI58
Tecrübeli Yiğido

AKÇAMAGRALI58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

AKÇAMAGRALI58 Şuan AKÇAMAGRALI58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.12.2012 21:05

Tecrübe Puanı: 649 AKÇAMAGRALI58 Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.

KANGALIM BİR YANA
Acep nazlı yarda benle gelir mi?
Kangalım bir yana köylüm bir yana,
Bir göz etsem sevdiğimi bilir mi?
Kangalım bir yana köylüm bir yana.

Gözlerine bakıp ilham alırdım,
Sen iste kız köylüm kurban olurdum,
O yar bana ölmek dese kalırdım,

Sen yürürsen yerler bile sallanır,
Can sürmesini kudretten kullanır,
Konuştukça şeker dili ballanır,

Ela gözler bir ceylana benziyor,
Sevdiğini cümle âlemden gizliyor,
Gurbetteki aşığını özlüyor,

Öyle saf yürekli öylede güzel,
Vallahi yar yerin kalbimde özel,
Yaradan gönlüne dökmesin gazel,

Yazdın Orhan gene köylü kızını,
Yüreğinde saklıyorsun sızını,
Bizde söz çok çalabilsen sazını,
05.08.10.Orhan KIZLARKAYASI
AKÇAMAGRALI58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 04.12.2012, 22:15   #36
58MUAMMER58
Yasaklı
NO AVATAR

58MUAMMER58 Şuan 58MUAMMER58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.01.2016 19:11

Tecrübe Puanı: 0 58MUAMMER58 FAZLA SÖZE GEREK YOK58MUAMMER58 FAZLA SÖZE GEREK YOK58MUAMMER58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Alıntı:
_DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster

Kangal ilçesi Kuzeybatıdan Ulaş ilçesi ile 66 Km,Kuzeyde Zara ilçesi 10 Km, Doğuda Divriği ilçesi 70 Km,Güneydoğuda Malatya ili Hekimhan ilçesi 40 Km. Malatya ili Kuluncak ilçesi ile 15 Km,Güneyden Gürün ilçesi ile 70 Km. Güneybatıda Kayseri ili Pınarbaşı ilçesi ile 10 Km. Batıda Altınyayla ilçesi ile 20 Km .mülki sınırı vardır.

Kangal İlçesi Sivas-Malatya yolu üzerinde olup; Sivas’a 86 km, Malatya İl merkezine 161 km dir.

İlçe merkezinin nüfusu 14300, yüzölçümüyse 58 Km2’dir. Kangal İlçesine bağlı 3 belde, 109 köy, 12 mahalle, 46 mezra bulunmaktadır.

Kangal İlçesi Köpeğiyle ünlü olduğu kadar, koyunu ve Sedef hastalığının tedavi merkezi olan Balıklı çermiği ile de meşhurdur. Kangal İlçe merkezine 13 km mesafede bulunan Balıklı çermik, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerdendir. Her yıl temmuz ayında Kangal’da Kangal çoban köpeği ve Kangal koyunu festivali yapılmakta olup; festival bünyesinde Kangal çoban köpeği ve Kangal koyunu yarışmaları düzenlenmektedir. Ayrıca Kangal sahip olduğu yırtıcı kuş potansiyeli bakımından KUŞ GÖZLEMCİLERİ için gelinmesi gereken bir yerdir.

Coğrafi yapısı: Kangal ,Sivas iline 86 Km ,Malatya iline 160 Km mesafededir.Kangal’ın deniz seviyesinden yüksekliği 1540 metredir.Doğu Anadolu Dağlarının sona eren kalıntıları ile Uzunyayla platosunun hemen bitiminde yer alan bir havuzdur.Bir yüksek yayla görünümüne sahip olan ilçede yüksek dağlar bulunmaktadır.İlçenin kuzeybatısında uzanan Kolmuş dağları Sivas ile olan bağlantısında bir sınır oluşturur.Kuzeyinde ise Hafik sınırına doğru Tecer dağları vardır. Yine Zara - Kangal arasında Yılanlı dağı yer alır.Bu dağlar önemli derecede tahrip edilmiş ormanların kalıntıları ile kaplıdır.

İklim:İlçenin iklimi Karasal iklimdir. Kışlar gayet uzun, olabildiğince soğuk ve kar yağışlı geçer.Yazlar sıcak ve kuraktır.Yağmurlar genelde İlkbahar ve Sonbahar aylarında yağar.Kış aylarında bul miktarda kar ve yağmur yağması bölgede bolluk ve bereket demektir.Kangal’da kışın şiddeti hakkında şöyle bir fıkra anlatılır. Kangalda askerliğini yapıp memleketine giden birisine sormuşlar;

-Orada kış ne kadar devam eder ?

-On üç ay diye cevap verince;

-Bir yanlışlığın olmasın ,yıl zaten on iki ay değil mi? Gülerek cevap vermiş;

-Bir ayda gelecek yıldan ödünç alır.

Yerleşim : Kangal ilçesine bağlı olarak 109 köyün %67’si toplu, %32’si dağınık ve %1’i de seyrek yerleşim tipi göstermektedir.Köylerin %1’i ırmak kenarında , %9’u ovada , %5’i sırtta,%20’si vadide,%65’i etekte ,%4’ü orman kenarında % 1’i orman içinde ve %2’si de dağda yerleşmiştir.

Ulaşım : İlçenin ulaşımı hem karayolu hem de Demiryolu ile sağlanmaktadır.Tarihin ilk dönemlerinden beri önemli güzergahlarda bulunan Kangal Kral ve Halep yolunun güzergahı üzerindedir. Bugün karayolu ile Sivas - Malatya ve Şarkışla-Gürün , Kangal-Divriği ulaşım hattındadır.Demiryolu ile de ulaşım sağlanmaktadır.Sivas-Malatya ve Sivas-Erzurum demiryolu hattı Kangal’dan geçmektedir. Çetinkaya istasyonunda hat ikiye ayrılmakta biri Erzurum’a ,diğeri Malatya üzerinden Van ve Kurtalan’a kadar uzanmaktadır.Demiryollarının ulaşımda ki popülerliğini yitirmesi ve rağbet görmemesi ilçenin eski nahiyeliklerinden yeni beldesi Çetinkaya’nın önemini azaltmıştır.

Yeraltı zenginlikleri : İlçe yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengindir.İlçenin en önemli madeni Linyit Kömür Ocaklarıdır.Çıkarılan linyit kömürü 1974 yılında kurulan yılda yaklaşık 1.9 Milyar KW enerji üretim kapasiteli 2.150 MW gücündeki Hamal köyü civarında çalışmakta olan Termik Santralde değerlendirilmektedir. Termik Santralin ve Gama -Demirexport gibi özel kuruluşların Kangal’a ve ülke ekonomisine oldukça büyük katkıları bulunduğu gibi ilçede giderek artan göçü önlemek açısından önemlidir.Termik santralinin üçüncü ünitesinin yakında faaliyete girecek olması yeni istihdam sahaları açarak hem göçün önlenmesi ve ekonomiye katkısı açısından önemlidir.Ayrıca Halburören kömür ocağı da halen faaliyetine devam etmektedir.İlçenin Çetinkaya beldesinde Demir cevheri yatakları da bulunmaktadır.Yine ilçede Krom madeni yatakları da bulunmaktadır. Yeşildere köyünde Kurşun ,Kalkım Köyünde civa Avşarören köyünde manyezit yatakları bulunmaktadır.

Hayvancılık : Kangal ilçesi ve köyleri Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği açısından uygun bir yapıya sahiptir.Kangal’da koyun sayısı eski yıllarda 150 binlerden fazla olduğu fakat son yıllarda üzülerek söylemek gerekirse bu sayının 100-110 binlere düştüğü görülmektedir.Kangal’da Akkaraman koyun ırkının lokal bir tipi olan ve adini Kangal’dan alan Kangal Koyun’u yetiştiriciliği yapılmaktadır.Bu tip Akkaraman ve diğer tiplerine göre cüsse , yükseklik ve ağırlık olarak daha iyi durumda olmasından dolayı civar il ve ilçelere damızlık olarak satımı yapılmaktadır.Bu koyun diğer koyun ırklarından farklı olarak kaburga sayısı 14 adettir.

Tarım : İlçe için tahıl ambarı demek uygun olur.özellikle makarna imalatı yapan fabrikalar tarafından tercih edilen sert durum buğdayı Kangal’da bol miktarda üretilmektedir.Son yıllarda patates ve şeker pancarı tarımı da yapılmaktadır.Buğday, Arpa ve Çavdar önemli tarımsal ürünleri arasındadır.Kangal merkez ve Alacahan beldesinde yapımı devam etmekte olan yem ve un fabrikaları 2000 yılında hizmete girmesiyle beraber tarıma dayalı sanayi de gelişme gösterecektir. Deligazili köyünde yapımı tamamlanmış sulama göleti ve yapımı devam etmekte olan iki adet göletin faaliyete geçmesi ile sulu tarım Kangal da yaygınlaşacak ve ekonomik gelişmeye büyük katkıları olacaktır.
yukarıda saydıklarına ek olarak kangal kalkım köyünde termal kaynaklı yeni balıklı göl kaplıca mevcuttur en az kangaldaki kaplıca kadar şifalıdır balıklar aynıdır enson turizm bakanlığınca yatırım programına alınmıştır kalkımda civa ve demir yatakları mevcuttur enson elkondu köyü yakınlarında bulunan bakırtepe de altın yatakları tespit edilmiştir normalde sivası türkiye ve dünyaya ençok duyuran ilçedir kangal bana göre devletten gerektiği kadar hakettiği yatırımı almamıştır yukarda belirtilen koyun sayısı gerçeği yansıtmaz sanırım çünkü ramazan ayında köydeydim ALLAH rızası için tek koyun yoktu sonyıllarda kangal ve çevre köylerde sıkça ekilen nohutun değerinde olmadığınıda üzülerek gördüm istanbulda nohut 6 7 tl kangalda 1.75 2 tlye almayanı dövüyorlardı butür sorunların giderilmesi sivasda etkombinası yapılması hayvancılığın önünü açacaktır kangalın köyleri tekrar genç nüfusla dolacaktır diye düşünüyorum
58MUAMMER58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil