Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

12 Eylül'de sandık başına. - Sayfa 9 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Dünya ve Türkiye'den Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dünya ve Türkiye'den Haberler Dünya ve Türkiye'deki tüm haberleri burada bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.07.2010, 09:44   #81
OSMAN ECE
Usta Yiğido

OSMAN ECE - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

OSMAN ECE Şuan OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2018 14:36

Tecrübe Puanı: 3310 OSMAN ECE FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: 12 Eylül'de sandık başına.

Alıntı:
Salim58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Türkeş'ten Evren'e sert mektup

Merhum Alparslan Türkeş'in 12 Eylül döneminde Kenan Evren'e yazdığı mektup işkencenin boyutlarını ortaya koyuyor.

12 Eylül sonrası Evren'e mektup yazan Alparslan Türkeş, ülkücülerin bölücülükle itham edilmesine de sert tepki gösteriyor: "Bu, gelecek nesiller tarafından unutulmayacaktır."

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, darbe anayasasının değiştirilmesi için destek isterken okuduğu, 12 Eylül'de idam edilen gençlerin mektupları o dönem yaşanan dramı yeniden gündeme getirdi. Zaman gazetesinden Erdal Şen, Evren'e ateş püskürdüğü o mektubu gündeme getirdi.

CİĞERLERE HAVA POMPALANIYOR

Yıllar sonra ortaya çıkan mektubunda Türkeş, "Yurdun birçok yerinde mensuplarımıza ve gözaltına alınan bazı kimselere işkenceler yapılarak bizleri suçlamaya matuf ifadeler alınmaya çalışılmaktadır. Özellikle Ankara ve Adana'da işkencenin kesif olduğu ve ciğerlere hava pompalanmaya kadar vardığı ifade edilmektedir." diyor.

GELECEK NESİLLER UNUTMAYACAK

Başbuğ, bölücü akımlarla mücadele eden ülkücü gençlerin bölücülükle itham edilmesine ise şu uyarıyla tepki gösteriyor: "Bu, gelecek nesiller tarafından unutulmayacaktır." Zora dayanan beyanlar ve zorlama yorumların adaleti gölgeleyeceğine de dikkat çeken Türkeş, işkenceyle elde edilen ifadelerin mahkemelerce ciddiye alınmayacağına inandığını vurguluyor. Kamu vicdanının ve tarihin bu konuda vereceği hükme işaret ediyor.

MEKTUBUN HİKAYESİ

Türkeş'in Evren'e gönderilmek üzere yazdığı mektup, dönemin MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan'ın 'O Yıllar' kitabıyla birlikte gün yüzüne çıkmış oldu.

Okuyan, mektubun hikâyesini kitabında şöyle aktarıyor: "Türkeş, Evren'e bir mektup göndermeye karar verdi. Türkeş'in gönderdiği ve daha sonra yayımlanan mektup, aslında Kenan Evren'e gönderilecek asıl mektup değildi. Çünkü birincisi Evren'e hiç ulaşmadı. Mektubu Türkeş Bey'le düzelttik ve o mektup 1 Kasım 1980'de Evren'e gitti."

TÜRKEŞ'İN ODA ORKADAŞLARI

Kirazlıdere Dil Okulu'nda Alparslan Türkeş'le birlikte MHP kadrolarından Nevzat Köseoğlu, Sadi Somuncuoğlu, MSP kanadından Necmettin Erbakan, Recai Kutan, sol kanattan Bülent Ecevit, Doğu Perinçek ve Ertuğrul Günay gibi isimler yatıyordu.

İŞTE O MEKTUP

Türkeş, tutukluyken yazdığı mektubunda, Kenan Evren'e hitaben şunları söylüyor: "... Zora dayanan beyanlar ve zorlama yorumlar adaleti gölgeler. Bu usullerle elde edilen ifadelerin mahkemelerce ciddiye alınmayacağı muhakkaktır. Ne var ki kamu vicdanı ve tarihin böyle bir hazırlık tahkikatı hakkında vereceği hükümler ve bu gibi tutumların kamuoyunda yaratacağı gerilimi şer kuvvetlerin istismar etmesinden endişe ederim."

Türkeş, ülkücü gençlerin ülkeyi bölen akımlarla mücadele ederken bölücülükle itham edilmesinin çelişki olduğunu anlatmaya çalışıyor mektubunda. "Allah bir, devlet bir, vatan bir, bayrak bir" şiarını yücelten siyasi ve fikri bir hareketi yürüttüğünün altını çizen Alparslan Türkeş, milleti bölmek ithamından duyduğu rahatsızlığı, "Böyle bir hareketin milleti bölmek gibi bir ithama konu yapılması herhalde gelecek nesiller tarafından unutulmayacaktır." cümleleriyle ifade ediyor.

Ülkücüleri cezalandırma gayretinin komünist akımların etkisiyle yapıldığına dikkat çeken Türkeş, 27 Mayıs darbesiyle ilgili, "27 Mayıs hareketi yapıldığında uzak veya yakın dahli olan hiç kimse bu kurtarıcı hareketin Marksist emperyalizm propagandasına ortam hazırlayacağını düşünmemiştir. Komünizm, bu hareketin açtığı gediklerden yararlanarak hayatımıza girdi. Atatürk'ün Türk milli eğitimine gösterdiği muhteva ve hedefler canlı tutulabilmiş olsaydı, 27 Mayıs sonrası bu kadar beklenmeyen neticeler vermezdi." itirafında bulunuyor.

RUHUN ŞAAD OLSUN ULU ÇINARIM
BİZLERİ MATEME SALDI BAŞBUĞUM
YERİN DOLDURULMADI ONA YANARIM
PARTİMİZ BAŞSIZ KALDI BAŞBUĞUM
OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı OSMAN ECE'e Teşekkür Ediyor...
Alt 24.07.2010, 08:49   #82
Timur İSLAMOĞLU
Yiğido

Timur İSLAMOĞLU - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Timur İSLAMOĞLU Şuan Timur İSLAMOĞLU isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.08.2010 11:35

Tecrübe Puanı: 524 Timur İSLAMOĞLU FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

MHP'nin bu günlerdeki tutumunu anlamakta güçlük çektiğimi söyleyebilirim. Bir ara "Anayasa değişikliğini istiyoruz ama 60. değil 61. hükümet yaparsa bu değişikliği destekleriz" gibi bir açıklamada bulunmuştular.
Bu referandumdur halk oylamasıdır. seçim gibi düşünmemek lazım bunu. Partiye oy vermilyor pakete oy verliyor.

CHP'ye değinecek olursak; bu hükümetin her yaptığına "hayır" diyen bir grubun başına yeni birisi gelipte "evet" derse o adamı döverler zaten. Şaşırmadık yani.

Burda hükümetin yaptığı açıkgözlülükten bahsetmek istiyorum, 24 tane maddenin hepsine ya "evet" ya da "hayır" denilecek. Neden maddelerayrı ayrı oylanmıyor? Maddelerin tek tek oylanması daha sağlıklı olmaz mıydı?
12 Eylül darbecileri yargılanacağı söyleniyor o darbecilerden bir tek Kenan EVREN kaldı. Bu adamı bu yaştan sonra yargılasan n'olacak? Assan n'olacak?
Bunu içinde çıkıp geçmişte idam edilerek ölmüş insanların mektuplarını alıp kameraların karşısında okuyup ağlayıp o insanları üzerinden siyaset yapmak hoş bir davranış değil. Ayıptır! Abestir!

Ben de İmralı'daki katilin yeniden yargılanıp idam edilmesini istiyorum.Bunun için Hakkari'de şehit olan mehmetciğin üzerinden çıkan şu mektubu alıp kameraların karşınısa geçip okuyup ağlamıyorum:

"Bazı geceler kabuslar görüyorum. Her seferinde başka bir yerde sıkışıp kalıyorum ve onlar geliyor. Bazen bir mağaradayım bazen kayalıkların arasında. Seslerini duyuyorum, yaklaşıyorlar. Çok korkuyorum. Kalbim yerinden çıkacakmış gibi geliyor. Sonra gözüküyorlar. Peşmerge kıyafetlerini, şalvarlarını ve elerindeki tüfekleri görüyorum. Elim tetiğe gidiyor ama tetiği çekemiyorum. Nişan alıyorum, tüfeğimin emniyetini açıyorum ama olmuyor tetik sıkışıyor sanki. Bir milimetre bile kımıldamıyor. Ve silahlarını bana doğrultuyorlar. Tetiği çekmeye çalışmaktan vazgeçiyorum. Onlara bakıyorum sadece ve rahatlıyorum o an. Şehit olacağım aklıma geliyor. Gülümsüyorum onlar tetiğe basarken..

Bu rüyalar aslında kabus değil sanırım. Kabuslar da korkuyla uyanırsın. Ben ise uyandığımda huzurlu oluyorum. Hem ölmek artık o kadar korkutucu gelmiyor. Anneme, babama kavuşacağımı biliyorum öldüğümde. Belki şehit olursam onları gördüğümde benimle daha çok gurur duyarlar.

Burada Hakkari Dağ Komando Tugayı'na bağlı Üzümlü karakolunda yetmiş kadar asker var. Biz iki tim olarak dün geldik. Gündüzleri uyuyor geceleri ise Irak sınırımdan içeri sızarak karakola olabilecek herhangi bir baskına karşı pusu kuruyoruz. Burası şimdiye kadar üç kere saldırıya uğramış. Bizim buraya geldiğimizi ne korucular ne de yakınımızda bulunan Üzümlü köyündekilerin haberi var. Zaten onlara kimse güvenmiyor. Diğer saldırılarda köylülerin PKK'lılara destek verdiklerini düşünüyorlar. Dağların bembeyaz bir yorganla örtülmüş olduğu bu topraklarda insan sırtının dayadığı arkadaşından başka kimseye güvenemiyor. Belki de güvenmemeli.

Bu yazdıklarımı kendime postalayacağım. Askerden sonra yalnızlığıma geri döndüğümde, posta kutumda görmek istiyorum bu kelimeleri. Belki o zaman daha iyi anlarım savaşsız, kansız yaşayabilmenin değerini. Bu gün burada düşündüğüm tek şey bu karakolu korumak. Ülkemi simgeliyor bu karakol benim için. Artık daha fazla şehit verilmesini istemiyorum. Benim ailem öldü ama buradakilerin annesinin ağlamasını istemiyorum.

Burada kış çok çetin. Kar üç metreden fazla. Bazen bu akıl almaz beyazlığın beni yutacağı hissine kapılıyorum. Dağlar, kar denizinin dev dalgaları gibi. Çok büyükler. İnsan onların eteklerinde kendini savunmasız hissediyor. Bir toz zerresi gibi."

Yine Hakkari'de şehit olan başka bir askerlerin şahsi eşyaları arasından çıkan kendisinin yazdığı şiir:

Olur ya bir çatışmada ölürsem

Arkamdan yas tutmayın

Bırakın, toprağımda rahat içinde yatayım

Bedenimden komandomu çıkarmayın

Onlar benim gururumdur

Botlarımı çıkarmayın

Onlar nice yollar aşacak

Şehit olursam sırat köprüsünden geçecek

Elimden tüfeğimi almayın

O benim namusumdur

Ölünce mezarıma sembol olacak

Yara'mın kanını silmeyin

Ahirette hesabı sorulacak

Göğsümden kör kuşunu çıkarmayın

O benim madalyam olacak
Timur İSLAMOĞLU isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 5 Kullanıcı Timur İSLAMOĞLU'e Teşekkür Ediyor...
Alt 24.07.2010, 08:57   #83
bilal kose
Usta Yiğido

bilal kose - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bilal kose Şuan bilal kose isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 16.02.2015 14:33

Tecrübe Puanı: 3273 bilal kose BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Inadina evet evet..
bilal kose isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı bilal kose'e Teşekkür Ediyor...
Alt 24.07.2010, 09:27   #84
ÖnceVatan_58
Usta Yiğido

ÖnceVatan_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ÖnceVatan_58 Şuan ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.07.2012 08:54

Tecrübe Puanı: 948 ÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOKÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Toplumsal bir anayasaya için evet
sivil AKP dikta anayasasına HAYIR

Bu refaranduma hayır demek hereksin HAYIR'ınadır
ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı ÖnceVatan_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 24.07.2010, 11:20   #85
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1264 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Bu referandumu partiler seviyesinden çıkarıp devlet meselesi olarak görmeliyiz.Muhalefetin,Ak Parti kazanacağına Türkiye kaybetsin anlayışı geçmişte olduğu gibi şimdi de bir şey kazandırmayacaktır.Yıllar boyu iktidarda kalmışlar,tek kilometre yol bile yapmamışlar.iki kişiye de istihdam sağlamamışlar bu ne biçim bir yüzsüzlülktür.
Alt 24.07.2010, 12:39   #86
ÖnceVatan_58
Usta Yiğido

ÖnceVatan_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ÖnceVatan_58 Şuan ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.07.2012 08:54

Tecrübe Puanı: 948 ÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOKÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Alıntı:
LaEdri Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bu referandumu partiler seviyesinden çıkarıp devlet meselesi olarak görmeliyiz.Muhalefetin,Ak Parti kazanacağına Türkiye kaybetsin anlayışı geçmişte olduğu gibi şimdi de bir şey kazandırmayacaktır.Yıllar boyu iktidarda kalmışlar,tek kilometre yol bile yapmamışlar.iki kişiye de istihdam sağlamamışlar bu ne biçim bir yüzsüzlülktür.

Aynı gün 7 şehit vermiş yedi ciğer parçalanmış ana yüreklerini unutup, 30 yııl önceki idam edilenlere sol görüşlü şiirleri okuyup idam edilen ülkücü bir gence göz yaşı döküp duygu sömürüsü yapmak ben bunu devletüstü göremem görsem görsem siyasi emelleri üstü görürürüm.

TÜRKİYE UYANDI

Artist güzel bir kadınsa ağlarkende güzeldir.
Çirkinse; ağlarken ne eksik ne afzla aynı çirkinliktedir.
Artist yakışıklı bir erkekse ağlarkende yüzünden kusursuzluğu değişmez,
Artist ağlaması kuru gözyaşı
Türkiye uyandı
Artist ağlamasını tanıyor,
Türkiye iktidar partisi AKP''nin "değme karakter oyunculara taş çıkartacak erkek ve kadın artistlerle dolu olduğunu" görüyor. Dün Ali Rıza Dizdar isimli samimi vicdanlı hak bilir bir avukat ; gerçekten yüreğinde duyarak ağlayanla artist gibi kupkuru ağlayanı" fark etmemizi sağlayacak bir anısını anlattı.

Bakın Avukat Ali Rıza ne anlatıyor:

O yıllarda idamla yargılanan gençlerin yakınlarıyla siyasi partileri ziyaret ediyor "idamların kaldırılması" için destek istiyorduk. Tayyip Erdoğan Refah Partisi İstanbul İl Başkanı idi.
Yer Tarlabaşındaydı randevu aldık.
Akşam saat 18.30 da buluştuk.
"Hayır efendim ne demek idam cezalarının kaldırılması... Haşa idam cezalarının kaldırılması söz konusu değildir. Bir kısmet olur iktidara gelirsek Fatih Sultan Mehmet kanuınları getireceğiz.Düzenin kurulması için idam cezalarının devam etmesni sağlayacağız dahada artacak" dedi.
Tayyip Erdoğana döndüm. Bende ona dedimki: "Yani siz iktidar olduğunuzda Fatih Sultan Mehmet Kanunlarını getirirken; " Kardeşin kardeşi katletmesi vacip midir" diyeceksiniz.
Cevabı soğuk bir evet oldu.
Bu anılar oda TV. den alınmıştır.

Türkiye güzel ülke bu ülkede avukatlar var anılarını gizlemiyorlar.
Biz kimin gerçekten ağladığını kimin "darbelerden hesap soracağı rolünü oynadığını" idrak edebiliyoruz.
Türkiye uyandı,
30 Yıldır kılını oynatmamış
8 yıllık başbakan!
idam edilmiş gence yeni ağlıyor!
Siyasetin rol ağlaması,
Gerçekten 12 Eylül Darbesi ile hesaplaşmak niyeti olsaydı darbeye gerekçe yapılan TSK'nın iç hizmetler kanununn ilgili maddesinin silinmesini isterdi.12 Eylülün ürünü YÖK'ü kaldırmak isterdi.
Daha dün gibi yakın.
Genelkurmay Başkanı iken:"Bizzat ben yazdım internet sitesine ben ellerimle koydum" diyen Yaşar Büyükanıt'ın bildirisini Başbakan Tayyip Erdoğan "e-muhtıra" diye adlandırmıştı.
Muhturacı Generale ne yaptı?
Hesap sormadı?
Mezara kadar sırdaş oldu.
"Sayın Büyükanıt ile Dolmabaçe'de aranızda ne konuştuğunuzu mezara götüreceğiz açıklamayacağız" dedi ve kendi iktidarına e-muhtura darbesi oturtan general emekli olunca altına 1 Milyon liralık özel zırhlı Mercedes makam arabası tahsis etti.
Türkiye uyananlar ülkesi,
İktidar yetenekli artistle dolu,
Türkiye artist gözyaşlarını tanıyor.

Necati DOĞRU

Bende ek olarak üstteki leadriye diyorumki aynaya bakmayı unutmayınız.
ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı ÖnceVatan_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 24.07.2010, 13:12   #87
özgüven
Usta Yiğido

özgüven - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

özgüven Şuan özgüven isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.04.2015 06:50

Tecrübe Puanı: 687 özgüven FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Sevdamız Millet..

Kararımız Evet.
Alt 24.07.2010, 14:49   #88
ŞAHBEY
Usta Yiğido

ŞAHBEY - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ŞAHBEY Şuan ŞAHBEY isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.10.2010 14:10

Tecrübe Puanı: 592 ŞAHBEY isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

EVET ....EVET EVETTT....İNADINA EVET ÜLKEMİN HAYRINA ŞEHİD ÜLKÜCÜLER HATIRINA.
PEHLİVAN OĞLU VEDAHİ NİCELERİ İÇİN...
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 6 Kullanıcı ŞAHBEY'e Teşekkür Ediyor...
Alt 24.07.2010, 15:23   #89
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1264 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

E-muhtura yapılalı çok olmadı.O muhtırayı yapan,yarın darbe yapıp ülkemizi 100 yıl geriye atamaz mı,atar! Çocuklarımza rezil bir ülke bırakmaz mı,bırakır!İşte, bırakmasın diyoruz!Ya darbecilerden ya da milleten yana olacağız!
Alt 24.07.2010, 17:34   #90
yörem-58
Usta Yiğido

yörem-58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yörem-58 Şuan yörem-58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.08.2011 21:07

Tecrübe Puanı: 589 yörem-58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

memleketin daha büyük sorunları varken evine bir ekmek dahi götüremeyenler çığ gibi büyürken terör işsizlik varken, olmadık birşeyler ortaya atarak durup duruken beni devirecekler diye kanunlar çıkarıp kendini korumak isteyen çeşitli iddialarla askeriyeye saldıran ülkenin yazar çizer aydınlarına silivride yapılan bu zulme son vermek için akp nin sivil zorba anayasasına elbetteki hayır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)