Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Bağlamanın sapını midye kabuklarıyla işledi - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 18.04.2011, 01:10   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 900 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Bağlamanın sapını midye kabuklarıyla işledi

Sivaslı saz ustası Şentürk İyidoğan, yaptığı bağlamaların sapını midye kabuklarıyla işliyor. Sivas 4 Eylül Sanayi Sitesi'ndeki atölyesinde el yapımı saz üreten Şentürk İyidoğan, yaptığı sedef işlemeli bağlamaların sapına işlediği motiflerde, midye kabuklarını kullanıyor.

Bağlamanın ahşap sapını oyarak çeşitli motifler işleyen İyidoğan, çarkta şekil verdiği midye kabuklarını bu oyuklara yerleştiriyor. Sedef işlemeli bağlama sapında naylon ve polyester yapıştırmaların yerine, el işlemeli midye kabuklarını tercih eden İyidoğan, böylelikle işlemeleriyle dikkati çeken bağlamalar üretiyor. Yaptığı bağlamayla ünlü halk ozanı Aşık Veysel'e ait eserleri de seslendiren İyiğidon, yaptığı açıklamada, şu anda piyasada olan sazların tamamındaki işlemelerin yapıştırma olduğunu, ancak kendisinin midye kabuklarını elle yerleştirerek sedef işlemeli bağlama ürettiğini söyledi. Bu yöntemi Gaziantepli bir sandık ustasından öğrendiğini anlatan İyidoğan, ''Ustamın sayesinde bugün isteyenlerin bağlamasının sapına, bunu elimizle işliyoruz. İşlemede kullandığımız midye kabukları hazır değil, kabukları kendimiz kırıp şekil veriyoruz. Güzel bir şekilde işleme yapıyoruz. Zannediyorum bu Türkiye'de ilk. Herkes yapıştırma kullanıyor ama biz tek tek elle işliyoruz ve bağlamanın sapına yerleştiriyoruz. Ben yaklaşık 25 yıldır bu işin içerisindeyim, kimsenin elde gerçek sedef işlediğini duymadım. Türkiye'deki birçok bağlamacıyı gezdim, ama kimsede görmedim'' diye konuştu. İyidoğan, denizden toplanan midye kabuklarını kullanarak, dut ağacından ürettiği, sedef işlemeli ilk bağlamasını çalarken çok keyif aldığını söyledi. Midye kabuklarını yaklaşık 45 günde bağlama sapına işlediğini ifade eden İyidoğan, bu işlemenin çok zaman aldığını belirterek, talebe göre bu yönteme devam edeceğini söyledi. Sedefin elde işlenmesi gerektiğini vurgulayan İyidoğan, ''Bugün günümüzde bağlamacıların birçoğu polyester karışımına sedef diyor, ama sedef değildir. Kesinlikle sedef işleme budur'' ifadelerini kullandı.
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Sivaslilar.Net'e Teşekkür Ediyor...
Alt 18.04.2011, 14:59   #2
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart Cevap: Bağlamanın sapını midye kabuklarıyla işledi

Aşıkların şehri Sivasta sazı sanata dönüştüren ustalarımızı saygıyla selamlarım.
Alt 20.04.2011, 22:51   #3
sade58
Tecrübeli Yiğido

sade58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sade58 Şuan sade58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.04.2011 22:57

Tecrübe Puanı: 705 sade58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Bağlamanın sapını midye kabuklarıyla işledi

Sanatın bir başka şekli işte buyrun. Ustamızı kutlamak gerek.
Maalesef böylesi ustalarımız bu modern çağda gitgide azalıyor.
sade58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar sade58'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)