Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

ULAŞ-Aşağıada - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Ulaş
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Ulaş Ulaş İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.05.2007, 17:27   #1
SivasLady
Editör

SivasLady - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SivasLady Şuan SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 SivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz sein
Standart ULAŞ-Aşağıada

Sivas iline 35 km, Ulaş ilçesine 6 km uzaklıktadır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Sadece Susmak İstiyorum...
Yalan İnsanları Kaale Almadan...
Haklıyken Haksız Gözüksem Bile Kendimi Savunmadan...
HUZUR Bulmak İstiyorum Gözlerimi Kapayıp Kimseyi Anmadan...
Sessizliği Dinlemek İstiyorum,Yüzüme Gülüp Arkamdan Konuşulanları Duymadan...

SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı SivasLady'e Teşekkür Ediyor...
Alt 20.09.2008, 23:58   #2
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart --->: ULAŞ-Aşağıada

Aşağıada köyü halkı, 1920 (daha önceleri gelmiş olabileceği mevcut köy kütük kayıtlarından anlaşılabilir). 1980 yılında Yukarıada köyünden buraya gelmiş olmaları sebebiyle bu köye Aşağıada demişlerdir. Köyde yol sorunu yoktur. Köy ilkokulu 1962 yılında yapılmıştır. Köyün eski camisi, 1962 yılında yeniden inşa edilerek betonarme bina olarak yapılmıştır. Minaresi sonradan yapılmıştır. Eski yıllarda burada su değirmenleri bulunmakta idi.

Emirağaoğulları/Halil Kahyalar (Emiroğlu+Hasdemir+Muradoğlu) Tokat havalisinden gelmiş oldukları rivayet edilmekte ise de bu oymağa mensup insanlar da Baharözü, Ekincioğlu gibi köylere Osmanlı döneminde devlet eliyle yerleştirilen Yörükan-ı Halep Türkmanı’na mensupturlar. Hasanbeyoğulları (Özdemir), Korbekirler (Şahin), Murtazaoğulları (Kartal) Karacalar köyünden gelmişlerdir. Kadirkahyalar (Doğan) ve Sofuoğulları (Yıldız) Karaşar köyünden gelmişlerdir. Mustafa Kahyalar(Yılmaz), Ahmet Kahyalar (Demir), (Fırat) gibi köy halkının büyük bir kısmı Yukarıada köyünden bir kısmı da Ekincioğlu köyünden gelerek buraya yerleşmişlerdir. İstiklal Savaşı, Kore savaşı ve Kıbrıs savaşına katılan Gazileri halen hayatta olanları vardır. Örneğin Çolak Mehmet adlı zat, İstiklal savaşında sakat olarak geri dönebilmiştir. Emiroğullarından Osman, Doğan’lardan Abdullah, Hasanbeyoğullarından Ahmed ve Mehmed adındaki iki kardeş, istiklal harbinde katılıp da geri dönemeyenler arasındadırlar.

Aşağıada köyünde Ahmet Hasdemir (1934- ) ve Ömer Fırat şiir yazmaktadırlar. Tv yayıncısı ve iş adamı Ahmet Hasdemir (25/02/1964) bu köyden doğmuştur. kıbrıs gazileri hüseyin kartal şahap kartal

Sivas iline 35 km, Ulaş ilçesine 6 km uzaklıktadır. Aşağıada köyü Ulaş ilçesinin kuzeyinde yer alır.

Kültürel olarak İç Anadolu kültürü hakimdir. Düğünlerde; düğün başlamadan diğer köylere ve köye mumcu (düğün davetcisi) gideceği kişinin durumuna göre şeker ile davet edilir. Düğün günü başladığında evin önüne dikilen bir türk bayrağı ve bayrağın bağlı olduğu ağacın tepesine yerleştirilen bir soğan ile birlikte dualarla bayrak dikilir, davul zurna ile bu herkese duyurulur genellikle çarşamba veya perşembe günleri başlar. Misafirliğe özellikle düğün misafirliğine çok önem verilir adına ise düğüncü denir. Düğün sahibi, düğün kahyası olur. Düğün sahibi düğünü yapan kişidir, düğün kahyası ise düğünü organize esden davulcunun görevleri, misafirlerin karşılanması damat ve sadıcın yönlendirilmesi, çeyiz bakılması, kına gecesi, çeyiz taşınması düğüncünün gidişi-gelişi v.s. İşleri düzenler. Düğün odasında toplanarak davullar eşliğinde halaylar çekilir. Çeşitli oyunlar oynanır güldürü türü. Gelin ise pazar günleri almaya gidilir. Gelin alınırken çeşitli adetler yerine getirilir ve gelin dualar eşliğinde oğlan evine girer bu arada damat evin baca (üst çatı) çıkar ve bayrağın bulunduğu yerden gelin eve girerken üzerine çerez (içine bozuk para konulur)atar ve daha sonra soğan düşürülür soğanı alan kişi damattan bahşişini alır ve soğanı damat ezer. Düğün yemeği verilir.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı seva'e Teşekkür Ediyor...
Alt 21.09.2008, 00:00   #3
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart --->: ULAŞ-Aşağıada

Aşağıada köyünün baş yemeği Mafiş adı verilen kulaklı mantının susuz şekline benzeyen yemek ve içli köftedir. Köyün Erişteside ünlüdür. Mafiş: hamurdan içine patates vs. konularak üst üste gelecek biçimde zor bir katlama yöntemi ile suda pişirilerek ve piştikten sonra tereyağı ile yağlanarak servis yapılan bir yemektir. Madımak aşı, madımak muhlaması, dal turşusu: şeker pancarı ve pezik pancar dallarından yapılır, düğün yemeği, su böreği mantı ve diğer iç Anadolu yemekleri.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köydeki tarım ve hayvancılık yeterli teşvik ve destekle daha da ileri bir seviyeye ulaştırılabilir. Bu köyümüzde de göç olayı özellikle 1960 yılında başlamış, yıllara göre sayısı daha da artmıştır. Köy halkı bir çok büyük şehire göç ederek yerleşmişlerdir. Aşağıada köyünden çok sayıda yurt dışında çaılışan yada buraya yerleşenler olmuştur. Köy halkı hayvancılık, tahıl ürünleri ve şeker pancarı üreticilği ile geçimini sürdürmekte olup, iklim koşullarının el verdiği ölçüde son derece gelişmiş teknik ve teknoloji kullanılarak üretim yapılmaktadır. Sulanabilir ve verimli arazilere sahip olması nedeniyle ayrıca Türkiye şeker fabrikaları genel müdürlüğünce görevlendirilen şefler ve diğer elamanlarca yerinde tatbikat yapılarak üretim yapılan şeker pancarının tecrübe ve birikimi diğer tarım ürünlerine de yansımıştır. Hayvancılık ise tükenme noktasına gelmiştir yaklaşık 40-50 yıl önce 2000-3000 civarında olan küçükbaş (koyun)hayvan sayısı şimdi yok denecek kadar azdır ve büyükbaş hayvan sayısıda aynı ölçüde azalmıştır.

1991 yılında getirilmiştir. Köyün içme suyu ( şu anda 2004 yılı itibari ile şebeke suyu ayrıca köy meydanında köy konağı da mevcuttur). Demir çelik tarafına giden Tecer suyunun bir kısmının bu köye aktarılmasıyla içme suyu sorunu çözümlenmiş olacaktır. Köyün kanalizasyon sorunu vardır.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı seva'e Teşekkür Ediyor...
Alt 06.11.2010, 15:28   #4
OSMAN ECE
Usta Yiğido

OSMAN ECE - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

OSMAN ECE Şuan OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2018 15:36

Tecrübe Puanı: 3305 OSMAN ECE FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: ULAŞ-Aşağıada

ANNEMİN KÖYÜ BURASI ÇOCUKLUĞUM BURDA GEÇTİ
HERKESE SELAMLAR
OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı OSMAN ECE'e Teşekkür Ediyor...
Alt 26.12.2010, 20:50   #5
OSMAN ECE
Usta Yiğido

OSMAN ECE - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

OSMAN ECE Şuan OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2018 15:36

Tecrübe Puanı: 3305 OSMAN ECE FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ben iyi bilirim ada köyünü
içtim ömer fıratın demli çayını
almadım anamın hisse payını
yiyenlere helal olsun
OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı OSMAN ECE'e Teşekkür Ediyor...
Alt 26.12.2010, 20:55   #6
AŞIK SEFİL
Usta Yiğido
NO AVATAR

AŞIK SEFİL Şuan AŞIK SEFİL isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.03.2013 19:04

Tecrübe Puanı: 822 AŞIK SEFİL FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

BURASI BENİM BABAMIN KÖYÜ
ORADA KAYBETTİM SÜLALE SOYU
UNUTMAM SILAYI BEN ÖMÜR BOYU
DİYENLERE HALAL OLSUN
AŞIK SEFİL isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı AŞIK SEFİL'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil