Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini Bilgiler > Muhtelif konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.04.2008, 13:36   #1
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2153 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart Dinde zorlama yoktur!

Dinde zorlama yoktur!

Soru : Bazi cevrelerde zorlamaya varan bir uslupla din anlatilmaktadir. Ben de dinde zorlama yoktur, diye bir soz duymustum. Bu sozun aslini merak etmeye basladim. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

'Dinde zorlama yoktur!' sozu ayet mi, hadis mi, bir buyuk zatin sozu mu?

Cevap : " Dinde zorlama yoktur!" hatirlatmasi Bakara Suresi'ndeki bir âyetin hukmudur. (2/256). Nitekim âyetin bu hatirlatmayi yapmasina da bir zorlama olayi sebep olmustur. Soyle ki : Medineli bir zatin iki oglu vardi. Ikisi de Islâm'a henuz girmemis, imanla muserref olmamislardi. Baba ise buna cok uzuluyor, "Benim birer parcam sayilan ogullarim kufurde nasil kalirlar, ben buna nasil razi olurum?.." diyerek Islâm'i kabullenmeleri icin cocuklarini zorluyor, bu zorlama da daha fazla uzaklasmaya sebep oluyordu. Iste bu sirada gonderdigi âyetinde Rabb'imiz : "Dinde zorlama yoktur, artik dogru ile egri, hak ile bâtil yasanarak ortaya cikmistir..." buyurdu. Boylece akil, fikir sahibi insanlarin, Muslumanlarin yasadigi Islam'i gorerek tercihlerini yapmalari gerektigine isaret edildi.

Demek ki, sahabe Islam'i oylesine ozellik ve guzelligiyle yasiyordu ki, Muslumanlarin hayatina geriden bakan akil, vicdan sahibi insanin Islam hakkinda tereddut ederek seyirci kalmasi mumkun degildi. O kadar ki, dun kendileriyle birlikte her turlu kotulukleri, haksizliklari yapanlar Islam'a girdikten sonra artik karincayi dahi incitmez, bir hurma tanesini dahi haram diye ellerine almaz hale gelmislerdi. Yani hak ile batil, yasayan Muslumanlarin ornekliginde siyahla beyaz kadar ayrilmisti. Ayetin hatirlatmasi ayniyla meydana cikiyor, zorlamaya hic gerek kalmiyordu nasibi olanlar icin... Musluman'in Islam'i dogru temsil etmesi yetiyordu...

Demek ki, Islam'i teblig icin zorlamaya gerek yoktu ama, yasayarak ornek vermeye gerek vardi. Sahabe de yasayarak ornek olma geregine oylesine ehemmiyet veriyordu ki, goren bir musrikin baglandigi yanlislar hayalinde guldur guldur yikiliyor, daha fazla dayanamayip, 'ben de bunlar gibi olmaliyim' demek zorunda kaliyordu. Kiyamete kadar gelecek Muslumanlarin vazgecilmez teblig gorevleri de buydu zaten. "Islam'i yasayarak ornek olma, dogru temsil etme gorevi!"

Misal : Bir sahabi yolda giderken onunde dokulmus hurmalar goruyor, basini kaldirinca yandaki avludan yola sarkan agacin dallarindan dokulen hurmalar oldugunu anliyor. Hemen toplayip sahibinin avlusuna birakarak yoluna devam ediyor. Arkasindan kendisini seyreden eski musrik arkadasi ise hizlanarak erisip, "Neden topladigin hurmalari yanina almadin da yandaki avluya biraktin?" diye sorunca, vicdan muhasebesine sebep olan su cevabi aliyor : "Sahibinin rizasi olmadan bir tanesini dahi yanima alamam, coluk cocuguma goturemem; haramdir!.."

Eski musrik arkadasi saskinlik icinde soruyor : "Daha dune kadar seninle birlikte colde koyun surulerini talan etmiyor muyduk, birlikte kervanlari soymuyor muyduk? Bu ne titizlik boyle?" Cevap cok acik : "Onlar Islam'la sereflenmeden onceydi. Simdi imanla sereflendim. Harami helali bilen Musluman'im!"

Musrik arkadasi bu fazilet zorlamasi karsisinda daha fazla dayanamayip, ben de senin gibi olmak istiyorum, diyerek Islam'i secmistir.

Demek ki ; 'Dinde zorlama yoktur!'un manasi, dine ilgi duymayanlara siz de ilgi duymayin, inancsizliklarina seyirci kalin, bundan siz sorumlu olmazsiniz, manasina gelmemektedir. Tam aksine yasayisinizla Islam'i dogru temsil ve teblig gorevinizi yapin ki, layik olanlar size bakip ilgi duymaya baslasinlar, layik olmayanlar da uzakta kalislarindan sizi sorumlu tutma hakkina sahip olmasinlar!..
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.04.2008, 14:19   #2
elifberre
Yeni Yiğido

elifberre - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

elifberre Şuan elifberre isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 26.04.2008 12:06

Tecrübe Puanı: 0 elifberre FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Daumen hoch --->: Dinde zorlama yoktur!

daha öncede okuma şerefine nail olduğum bu yazı için arkadaşıma tşk ederim.kastedilen şey tam da bu işte.bu gün bakıyorsun müslüman olduğunu söyleyip daha aşağı işler yapanlar malesef toplumumuzda mevcut.bizler Hz.Muhammed e inanıyoruz elhamdülillah.onun bu dünyadaki görevi insanlara tebliğ idi.vefatından sonra u görev bizlere düşüyor. bilmeyenlere banane deyip sırt çevirmektense önce elimizle olmadıysa dilimizle ondada başarılı olmadıysak kalbimizle buğuz etmeliyiz.dinimiz bunu emreder.
saygılar
Alt 11.04.2008, 17:33   #3
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart -->: Dinde zorlama yoktur!

bakara suresinin 256. ayetinde geçen cümle.

dinde zorlama yoktur. çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. artık her kim tâğutu inkar edip, Allah`a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir
Alt 11.04.2008, 19:50   #4
Catli58
Yasaklı
NO AVATAR

Catli58 Şuan Catli58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.04.2008 20:10

Tecrübe Puanı: 0 Catli58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: Dinde zorlama yoktur!

Dinde zorlama yok, evet. Ama bazilari din geregi diye zorlama yapiyor.

Mesela Iran da zorlama var.

Osmanli da bu yoktu. Osmanli tam anlamiyla bir Islam Devleti idi, ve bir Türk Imparatorluguydu.
Catli58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.04.2008, 21:30   #5
sonbahar5803
Usta Yiğido

sonbahar5803 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sonbahar5803 Şuan sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.09.2009 13:57

Tecrübe Puanı: 791 sonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISI

Bir çok alim bunu şöyle açıklıyor;

''Ayetten anlaşıldığı üzere olayda anlatılan kişiler henüz Müslüman değil, yani İslam dinini seçmemişlerdir. Doğal olarak dinde zorlama yokturdan kasıt, bir gayrimüslime İslam dinini zorla kabul ettirme şartı yoktur.

Ancak İslamiyet'i kabul eden bir kimse, İslam'ın emir ve şartlarını da kabul etmiş oluyor. Doğal olarak bu şartları yerine getirmek zorundadır.

Bir Müslüman'ın dinde zorlama yoktur sözünden yola çıkarak İslam'ın şartlarını inkar etme hakkı da yoktur.

İnsan yaklaştığınca yaklaştığından ayrı
Belli ki, yakınımız yoktur ALLAH’tan gayrı...
sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.04.2008, 21:50   #6
58memo
Usta Yiğido

58memo - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

58memo Şuan 58memo isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.01.2014 19:31

Tecrübe Puanı: 821 58memo FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

öncelikle böyle güzel bir konuyu acdigin icin tsk ederim.

Her kardesimlerim süphesizki bilirki/bilmeliki duman kardesimin yazdigi gibi bakara suresi 256. ayetinde.zorlayan kisinin gendi dinden cikmasina büyük bir ihtimali vardir(yinede tabiki allah bilir), zorlayan kisi islamin kurallarini gendisi tutmuyordur. Ve dünyada bunun cok örnekleri vardir.
58memo isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)