Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

2014 Sivas Belediye Seçimi;Adaylar-Projeler - Sayfa 2 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivas Rehberi > Sivas Belediyesi
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Sivas Belediyesi Sivas Belediyesi Hakkında

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 24.10.2013, 18:31   #11
ZiDaNe58
Yiğido

ZiDaNe58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ZiDaNe58 Şuan ZiDaNe58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.08.2016 13:32

Tecrübe Puanı: 492 ZiDaNe58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: 2014 Sivas Belediye Seçimi;Adaylar-Projeler

Sivas tarihinin en hareketli en faal donemleriden birini doğan ürgüp zamanında yasamistir bunu inkar etmek ayip olur ssevmeyenler olabilir ama yiğidi öldür hakkini ver kuru aday olursa ürgüp tekrar başkan secilir ancak aydin aday olursa basa bas geçer diye dusunuyorum
ZiDaNe58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı ZiDaNe58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 25.10.2013, 23:41   #12
pover58
Yiğido
NO AVATAR

pover58 Şuan pover58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.01.2015 22:28

Tecrübe Puanı: 523 pover58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

öncelikle akp lilerin dogan ürgüpe oy verecegi ihtimali hiç yok ,belki mhp sp ve bir kısım kararsızlar dogan ürgüp e oy verecek buda dogan ürgüp ün tekrar seçilmesini saglıyacak gibi gözüküyor.kuru ya gelince o yanlış yaptı sanayi esnafına destek çıkarak sivasın önünü kesmek sivas ve sivaslıya yapılan en büyük ihanettir.yarın yeni başkan akp den seçilirseki olabilir o zaman sanayi efnafının tavrını çok merak ediyorum.kaldıki kim seçilirse seçilsin o proje uygulanacak.her şeyin sivasın hayrına ve kalkınmasına vesile olmasını diliyorum.dogan ürgüp güzel işler yaptı ancak büyük projeleri yarım kaldı yada başlıyamadı.buna ragmen iyi iş çıkardı tam bu işi ögrendi bence bir dönem daha seçilmesi lazım.seçilirse sivas gerçekten kazanacak.sami aydının sivasa verecegi fazla bişeyin oldugunu sanmıyorum aksu projesi hariç diger işleri çok büyütülecek işler degil.paşa fabrikasına o seçilmiş başladı sami devam etti dogan ikisi kadar iş yaptı.yazıcıoglu stadı kavşagı ve parkı sanırım saminin diger hizmetleri ile eş degerde hatta daha ilerde.park bahçe yol zaten belediyenin işi halkla ilişkilere gelince kimse sami ile dogan ürgüpü aynı keseye koymaz koyamazda.bu durumda şanslar hükümet avantajınıda katarsak %50 50 eşit gözüküyor ancak sonucu kararsızlar belirliyecek.
pover58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı pover58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 26.10.2013, 13:15   #13
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1259 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Kuru aday olursa özbelsana bir 1000 kişi daha katılır herhalde..Ürgüp de 1000e yakın kişiyi istihdam etti sanırım..Özbelsan çay içen işçiden geçilmez..
Alt 26.10.2013, 13:25   #14
LaEdri
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1259 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Alıntı:
pover58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
öncelikle akp lilerin dogan ürgüpe oy verecegi ihtimali hiç yok ,belki mhp sp ve bir kısım kararsızlar dogan ürgüp e oy verecek buda dogan ürgüp ün tekrar seçilmesini saglıyacak gibi gözüküyor.kuru ya gelince o yanlış yaptı sanayi esnafına destek çıkarak sivasın önünü kesmek sivas ve sivaslıya yapılan en büyük ihanettir.yarın yeni başkan akp den seçilirseki olabilir o zaman sanayi efnafının tavrını çok merak ediyorum.kaldıki kim seçilirse seçilsin o proje uygulanacak.her şeyin sivasın hayrına ve kalkınmasına vesile olmasını diliyorum.dogan ürgüp güzel işler yaptı ancak büyük projeleri yarım kaldı yada başlıyamadı.buna ragmen iyi iş çıkardı tam bu işi ögrendi bence bir dönem daha seçilmesi lazım.seçilirse sivas gerçekten kazanacak.sami aydının sivasa verecegi fazla bişeyin oldugunu sanmıyorum aksu projesi hariç diger işleri çok büyütülecek işler degil.paşa fabrikasına o seçilmiş başladı sami devam etti dogan ikisi kadar iş yaptı.yazıcıoglu stadı kavşagı ve parkı sanırım saminin diger hizmetleri ile eş degerde hatta daha ilerde.park bahçe yol zaten belediyenin işi halkla ilişkilere gelince kimse sami ile dogan ürgüpü aynı keseye koymaz koyamazda.bu durumda şanslar hükümet avantajınıda katarsak %50 50 eşit gözüküyor ancak sonucu kararsızlar belirliyecek.
Birisi gelsin ben bu sanayii bölgesini yiyeceğim yedireceğim desin ama hacı ayağına yatıp,kimsenin hakkını yemem yedirtmem ayağına yatıp soyguna kalkmasın..Ürgüp'ün şehre vizyon katan tek bir çalışması yok...
Turkuaz: Tamamen pis kokan bir çalışma..Animasyondan öteye geçemedi..İnsanalrın ekmek kapılarına mühür vurarak bolca da beddua aldı..
Terminal:Yeni bir terminal yapmak son derece sıradan bir belediye işidir.Sokaktan birini çevir o bile bu icraati yapabilir..Tamam,yeni güzel bir terminal oldu ancak 10 santim ileriye yeni terminal yapmak,basiret ve vizyon kelimeleri ile uzaktan yakından bağdaştırmak mümkün değil.
Hanımlar Kültür Merkezi:Şehrimizin en önemli sorunu tek merkezlilik ve sıkışıklık iken böyle bir binayı getirip şehrin göbeğine tıkmak basiret ürünü bir çalışma değildir..Bu tür binalar şehir dışında da olsa insanalr hayli hayli gider..Bu arada trafik demişken,kendisi trafiği çözmek adına yaptığı tek şey yol kenarlarını paralı yapmaktır..
Paşabahçe ve Aksu önceki belediyenin mirasının devamıdır..Yapılan park çalışmaları tamam güzel..Asfalt dökmek Kurtalan beeldiyesin bile rahatça yaptığı bir iş..Kaldı ki onu bile düzgün dökemiyorlar..
M.Yazıcıoğlu Bulvarı:Asfalt ve refüj çalışmasından başka bir şey söz konus değil.
Alt 26.10.2013, 14:37   #15
Cley
Moderator

Cley - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cley Şuan Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Cley isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

B. KURU aday olursa Sivas'a ve Sivaslıya yazık olur. Bir çok arkadaşım KURU aday olursa oy vermeyecek ( Ben dahil )
Alt 27.10.2013, 13:00   #16
FurkaN
Editör

FurkaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

FurkaN Şuan FurkaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 22:58

Tecrübe Puanı: 10 FurkaN TAM BIR BEYEFENDIFurkaN TAM BIR BEYEFENDIFurkaN TAM BIR BEYEFENDIFurkaN TAM BIR BEYEFENDIFurkaN TAM BIR BEYEFENDI

Alıntı:
LaEdri Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Birisi gelsin ben bu sanayii bölgesini yiyeceğim yedireceğim desin ama hacı ayağına yatıp,kimsenin hakkını yemem yedirtmem ayağına yatıp soyguna kalkmasın..Ürgüp'ün şehre vizyon katan tek bir çalışması yok...
Turkuaz: Tamamen pis kokan bir çalışma..Animasyondan öteye geçemedi..İnsanalrın ekmek kapılarına mühür vurarak bolca da beddua aldı..
Terminal:Yeni bir terminal yapmak son derece sıradan bir belediye işidir.Sokaktan birini çevir o bile bu icraati yapabilir..Tamam,yeni güzel bir terminal oldu ancak 10 santim ileriye yeni terminal yapmak,basiret ve vizyon kelimeleri ile uzaktan yakından bağdaştırmak mümkün değil.
Hanımlar Kültür Merkezi:Şehrimizin en önemli sorunu tek merkezlilik ve sıkışıklık iken böyle bir binayı getirip şehrin göbeğine tıkmak basiret ürünü bir çalışma değildir..Bu tür binalar şehir dışında da olsa insanalr hayli hayli gider..Bu arada trafik demişken,kendisi trafiği çözmek adına yaptığı tek şey yol kenarlarını paralı yapmaktır..
Paşabahçe ve Aksu önceki belediyenin mirasının devamıdır..Yapılan park çalışmaları tamam güzel..Asfalt dökmek Kurtalan beeldiyesin bile rahatça yaptığı bir iş..Kaldı ki onu bile düzgün dökemiyorlar..
M.Yazıcıoğlu Bulvarı:Asfalt ve refüj çalışmasından başka bir şey söz konus değil.
Turkuaz projesinin pis kokan tarafı ne? Sivas'ta yapılacak olan proje kesinlikle şehri bir tık ötesine taşıyacaktır ama gözü Ak Parti'den başka bir şey görmeyenler buna engel olmaya çalışıyorlar. O projeyi engellemek için sanayi esnafının aklını çelmek bir il başkanının yapacağı iş midir? Ve bugün karşı çıkanlar yarın Ak Partili belediye başkanı geldiğinde projeyi devam ettirirse sizler ne yapacaksınız? Ne diyeceksiniz? Kayseri'yi örnek alırken esnafın, halkın tutumunu da örnek almak gerek. Orada belediyenin çalışmalarına engel olma çabası yoktur.

Terminal binasının yeri tartışılabilir ama ulaşım kolaylığı açısından yeri normal görülmüş olabilir. Bir başka sebep ise sanırım Osman Yıldırım ve ekibinin o arsaya ucuza konmak istemesiydi.

Bir önceki belediye sadece merkeze çalıştı diğer semtleri önemsemedi. Ama bu belediye o yanlışa düşmedi her yer için çalıştı, projeler üretti.

Kültür merkezi için ise evde hanımınızı veya annenizi düşünüz bir otobüsle ulaşabileceği İstasyon Caddesi mi iyi olur yoksa Kümbet veya Fatih Mahallesi mi iyi olur? Bunu sadece kendiniz için değil şehrin tümünde düşünün ve yerinin aslında ne kadar yerinde olduğunu görürsünüz. Ayrıca bunu eleştireceğinize şehrin ortasına en değerli yerine konan kütüphaneyi düşünün ve onun yeri orası mı olmalıydı onu eleştirin.

Aksu ve Paşabahçe'de önemli olan onları geliştirebilmekti bence onu yaptı. O projeler yerinde saymadı daha da gelişti hatta Diriliş Mahallesine yapılan yeni mesire alanı Kurtderesi projesi her ikisini de geçecek projeler..

Bence Doğan Ürgüp başarılı sayılabilir. Şehri iktidar yanlısı yamyamlara bırakmıyor onlara yedirmiyor bence bu konuda çok başarılı...
Dilin süsü söz!"

...İMZALARDA SİYASİ SİMGELER YASAKTIR...

BeNi An, bEnİ aRa, AmA bEnSiZ yÜrÜ...
FurkaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı FurkaN'e Teşekkür Ediyor...
Alt 27.10.2013, 16:42   #17
LaEdri
Usta Yiğido

Alıntı:
FurkaN Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Turkuaz projesinin pis kokan tarafı ne? Sivas'ta yapılacak olan proje kesinlikle şehri bir tık ötesine taşıyacaktır ama gözü Ak Parti'den başka bir şey görmeyenler buna engel olmaya çalışıyorlar. O projeyi engellemek için sanayi esnafının aklını çelmek bir il başkanının yapacağı iş midir? Ve bugün karşı çıkanlar yarın Ak Partili belediye başkanı geldiğinde projeyi devam ettirirse sizler ne yapacaksınız? Ne diyeceksiniz? Kayseri'yi örnek alırken esnafın, halkın tutumunu da örnek almak gerek. Orada belediyenin çalışmalarına engel olma çabası yoktur.

Terminal binasının yeri tartışılabilir ama ulaşım kolaylığı açısından yeri normal görülmüş olabilir. Bir başka sebep ise sanırım Osman Yıldırım ve ekibinin o arsaya ucuza konmak istemesiydi.

Bir önceki belediye sadece merkeze çalıştı diğer semtleri önemsemedi. Ama bu belediye o yanlışa düşmedi her yer için çalıştı, projeler üretti.

Kültür merkezi için ise evde hanımınızı veya annenizi düşünüz bir otobüsle ulaşabileceği İstasyon Caddesi mi iyi olur yoksa Kümbet veya Fatih Mahallesi mi iyi olur? Bunu sadece kendiniz için değil şehrin tümünde düşünün ve yerinin aslında ne kadar yerinde olduğunu görürsünüz. Ayrıca bunu eleştireceğinize şehrin ortasına en değerli yerine konan kütüphaneyi düşünün ve onun yeri orası mı olmalıydı onu eleştirin.

Aksu ve Paşabahçe'de önemli olan onları geliştirebilmekti bence onu yaptı. O projeler yerinde saymadı daha da gelişti hatta Diriliş Mahallesine yapılan yeni mesire alanı Kurtderesi projesi her ikisini de geçecek projeler..

Bence Doğan Ürgüp başarılı sayılabilir. Şehri iktidar yanlısı yamyamlara bırakmıyor onlara yedirmiyor bence bu konuda çok başarılı...
Ürgüp'ün kasten yanlış söylemleri sizleri çok inandırıcı gelmiş..Aslında orada projeye engel olan şey Kuru ve esnafmış gibi bir imajı oluşturdu belli bir kesim üzerinde..Aslında çok basit birörnek vereyim..400.000 lira değerinde bir mülkün var.Ben geldim elimdeki kanunu kulanarak sana 125.000 lira vererek elinden zorla almaya çalışıyorum..Ne düşünürsün hakkımda? Aynı şeyibir de amcanın oğlu yapsa sana?Farklı şeyler düşünür müydün amcamınoğlu yaptı diye? Yani ister BBP olsun ister Akp ister bilmem kim..İnsanalrın malını ucuza kapmaya çalışırsan kimse sana kolay lokma olmaz..Aynı şeyi Sami de yapsa Ürgüp de yapsa Kuru da yapsa babam da yapsa,düşüncem farklı olmaz..Son derece pis kokuyor..Zaten mahkeme de bu piskokuları aldı şükür..
Terminalin yerini tartışmaya gerek yok bence..Yeni bir bina elbette güzel..Ayrıca eski terminalin yerinde de çok büyük bir arazi oluştu..onun akibetini merak ediyorum..Önyargılı olmayacağım,zamanla göreceğiz..
Kültür merkezi..Şehirde tek otobüsle gidilebilen kaç yer var ki..Kümbetten,üniversiteye,ali babaya,mevlanaya,kılavuza?Esen tepeden kümbete,üniversiteye,alibabaya ,dirilişe?Zaten kimse istediği yere kolay ulaşmıyor ki Sivas'ta..Kolay ulaşılsın diye şehrin göbeğine böyle bir tesisis tıkamazsın..Sadece 6 metrelik yola girilen bir yere böyle bir bina..Yorum halkın..Kütüphane de yer olarak tabi ki eleştiriyorum..O da yanlış yerde..
Doğru olan bir projeyi devam ettirmek olumlu bir hareket..Ancak bunu biz yaptık diye abartıp reklama çıkmak da ayıp..
İktidar yanlısı yamyamalr yemesin ama diğer yamyamalr yesin mi..
Alt 27.10.2013, 20:49   #18
eyuphulagu
Usta Yiğido
NO AVATAR

eyuphulagu Şuan eyuphulagu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.01.2015 21:16

Tecrübe Puanı: 627 eyuphulagu FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Aslında imkanımız olsa da aday adayı olan kişilerin projelerini tek tek öğrenebilsek;Sivas için neler yapacaklarını bir görebilsek..İşte o zaman kimin Sivas için daha uygun adya olduğunu öğrenmiş oluruz....Ben hiçbir adaya önyargı ile bakmıyorum;bazı arkadaşların aksine bu seçimde Sivas için ortaya çıkan partilerin adaylarının çok iyi projelerle ortaya çıkacaklarına inanıyorum..Şu aday şöyledir,şu aday böyledir söylemlerinden ziyade adayları projelerine göre değerlendirmenin daha doğru olacağına inanıyorum..Beni şaşırtan parti CHP oldu;ben daha farklı bir adayı düşündüklerini zannediyordum ama onlar Gülümser Hanımı seçtiler..Bakalım nasıl bir seçim dönemi yaşayacağız...MHP de ise bir suskunluk var;onların nasıl birisini aday göstereceğini de çok merak ediyorum...Günler geçtikçe seçim trafiği daha da artacak....Bizi bol gürültülü,heyecanlı bir seçim dönemi bekliyor...
eyuphulagu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.10.2013, 21:32   #19
BOUN
Usta Yiğido

BOUN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BOUN Şuan BOUN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.12.2014 22:40

Tecrübe Puanı: 763 BOUN isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

yaklaşık bir buçuk ay evvel başka bir sitede yazmış olduğum bir yazım vardı. başlık ve konu aynı olunca burada da paylaşmak istedim. bu süreçten tek beklentim sivas'a hizmet ve şehrin menfaatidir!

eylül ayının ortasına geliyoruz. artık seçimlere altı aydan biraz daha uzun bir zaman kaldı. adayların belirlenmesi, seçim kampanyasının başlaması, partilerin meydanlara inmesi vs derken bu altı ay çok hızlı bir şekilde geçip gidecek.

evet zaman hızlı bir şekilde geçip gidecek de önemli olan bu süre zarfında planlanan, düşünülen ve altyapısı oluşturulan çalışmalardır. önemli olan zamanın hakkının verilerek geçirilmesidir. bu açıdan şehrini seven insanlar olarak basit siyasi tartışmalardan arınarak vaktimizi 'sivas için ne yapılabilir?' sorusuna cevap bulmak için harcayalım.

önümüzdeki seçimlerde sivas'ın bir sonraki beş yılını oylayacak sivaslı hemşerilerimiz. seçilecek olan başkan ve ekibi 2014-2019 arası çok önemli bir dönemde görev yapacak. o kadar önemli bir dönem ki türkiye 11 yıldır iddialı bir şekilde çıktığı uluslararası arenada bu iddiasının içerisini bu dönemde dolduracak, tek parti iktidarının devam etmesi ve istikrarın devam etmesi ile birlikte türkiye zenginleşmeye, kalkınmaya, eğitim, sağlık, kültür, spor alanlarında daha fazla söz sahibi olmaya başlayacak. 2023 hedefimiz olan dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefine bu dönemde yaklaşmış olacağız. zaten her geçen gün bu hedeflere adım adım yaklaşıyoruz.

peki sivas bu resimin neresinde olacak? biz kendimizi nerede görmek istiyoruz, nerede konumlandırıyoruz?

şehir olarak, vilayet olarak önümüzde üç yol bulunuyor. 2014-2019 döneminde göreve talip olan aday ve ekibi bizi bu üç yoldan birisinden götürecek. adayların önümüzdeki altı ayda bize sunacakları projeler, ve bizim sivaslılar olarak onlardan taleplerimiz 2014-2019 dönemindeki güzergahımızı çizecek.

peki nedir bu üç ihtimal/yol?

birincisi ve en kötü senaryo, sivas halkı sivas için projesi, hayali, hedefleri olmayan bir adaya oyunu verecek, rasyonel bir yol izlemeyecek. bunun neticesinde türkiye büyürken sivas diğer şehirlerin büyüme oranlarını (en azından ortalamayı) yakalayamadığı için geri kalmış bir şehir görüntüsünü sürdürecek. göç devam edecek, insanlar yaşanılabilir gördükleri başka şehirlere gidecek.

ikincisi ve vasat senaryo, sadece rutin işleri yapan, ortalama diğer şehirlerin gelişim seyrini yakalayabilmiş, önemli birkaç proje ile dönemi kurtaran bir ekip iş başına gelecek. türkiye gelişirken sivas da bu ortalama hıza ayak uyduracak. ancak günün sonunda nispi olarak türkiye sıralamasındaki yerimiz değişmeyecek.

üçüncü ve iyimser senaryo, büyük hedefleri, büyük projeleri olan, büyük rüyalar gören bir başkan ve ekibi iş başına gelecek. şehir 2014-2019 döneminde yapılan yatırım ve hayata geçirilen projelerle birçok alanda büyüyen türkiye'nin ortalamasının üzerinde büyüyecek ve sivas gerçek anlamda bozkırın ortasında bir gelişmiş bir ada haline dönüşecek.

bugün adayların bize sunacakları projeler, çizecekleri yollar, ve her şeyden önemlisi sivas halkının bu insanlara yapacağı hizmet talebi aslında şehrin gerçek anlamda kaderini belirleyecek, bu üç yoldan hangisine gireceğimizi hangi kaderi şehrimize layık gördüğümüzü gösterecek.

yazıda buraya kadar dikkat çekmeye çalıştığım hususları özetleyip devam etmek istiyorum:

- seçim öncesi vaktimizi 'eşek kaçtı palan düştü' hikayelerine değil projelere ve bunları konuşmaya ayıralım.
- 2014-2019 dönemi büyüyen türkiye'nin yıldızının iyice parladığı bir dönem olacak. bu dönemi dolu dolu geçirmemiz lazım.
- seçeceğimiz aday ve konuşacağımız projeler o kadar önemli ki, 2019'da dönüp geriye baktığımızda kendimizi üç farklı durakta bulabiliriz. bu yüzden bu seçimler çok önemli.

buraya kadar olan kısmı girizgah kabul edip, girişi özetledikten sonra kaldığımız yerden devam edelim. bu forumlarda takılanların önemli bir kısmının aklı başında adamlar olduklarını yazdıklarından gözlemleyebiliyoruz. o halde bugün buradan başlayarak siyasi dedikoduların dışında kendimizi tutarak; seçime kadar olan süreçte şehrimiz için hayırlı olan bir işi yapalım. yeni adaylardan, ekiplerinden projeler isteyelim. onları proje üretmeye, sorunları çözmeye zorlayalım!

kimsenin boş lakırdısını dinlemek zorunda değiliz. herkes seçime kadar 2014-2019 döneminde sivas'ta neyin değişmesi, neyin yapılması, hangi projelerin hayata geçirilmesine dair bir isteği önerisi varsa onu paylaşsın. bunları konuşalım. bu fikirler de bu forumlardan çıkıp elbette adresine ulaşacaktır. önemli olan oluşacak atmosferi boş sözlerden ve siyasi oyunlardan arındırıp, hizmet yarışına temel hazırlamaktır. bizim görevimiz de buna zemin oluşturmak ve katkıda bulunmaktır.

önümüzdeki altı ayda öyle bir atmosfer oluşturalım ki, projeler yarışsın, beyinler siyasi dedikodu değil fikir üretsin ve bundan kazançlı çıkan da şehrimiz olsun.

şahsen sivas'ta oyunu kullanmayacak ancak sivas'ı seven ve her türlü gelişimi aktif bir şekilde takip eden bir sivaslı olarak 2014-2019 döneminde sivas'ta bir şekilde başlanması, tamamlanması, mümkünse bitirilmesi gereken projeleri sıralıyorum:

ulaşım-raylı sistem: bu dönemde göreve talip olan başkandan olmazsa olmaz isteğim raylı sistemi en az bir hatta sivas'a kazandırmasıdır. 2019 yılında şehir merkezi üniversite hattında aktif olarak çalışan bir hat olmalı. ilerleyen yıllarda ek hatlar gündeme alınabilir.

kuzey çevre yolu: çevre yolu inşaa etmek doğrudan belediye sorumluluğunda olan bir iş değil elbette. ancak yeni başkan ve ekibinin gerekli altyapıyı sağlaması, ulaştırma bakanlığı ile koordineli hareket ederek projeyi hızlandırması mümkün.

paşa fabrikası: sivas'ın son on yıldaki en önemli kazanımlarından birisi burası. hem sami bey hem doğan bey çok güzel katkılarda bulundular. peki 2019'da paşa fabrikası'nı ne halde görmek isteriz? bu süre zarfında şehir merkezi paşa fabrikası yolu bitirilmiş olur. şehir merkezine doğru doğan bey'in istimlak ettiği alanlar var. ayrıca üst tarafta altyapısı hazırlanan gölet var. paşa fabrikası şu ankinin üç-dört misli büyüklüğe erişebilir/erişmelidir.

doğan bey'in bir aralar söyleyip daha sonra unuttuğu nikah salonunun bu bölgeye taşınması ve burada toplantı ve nikah salonlarından oluşan bir tesisin kurulması işlemi tamamlanmalı. bu süre zarfında tam olarak parkın içerisine değil ama biraz yükseğe dağın eteğine özel sektör eliyle paşa fabrikası manzaralı otel/pansiyon inşa ettirilip ekstra katma değer yaratılabilir.

kızılırmak projesi: bu proje adeta sivas'ın bir türlü ulaşılamayan kızıl elması oldu. yeni başkan ve ekibinin ilk etapta eğri köprü ve kesik köprü arasındaki bölgeyi ırmağın her iki tarafı yeşil alan olacak şekilde ve kısım kısım ırmakta setler kurulup su tutulacak haliyle projelendirmesi ve kısım kısım da bunu hayata geçirmiş olması şart. bu iş bir yerden başlamak lazım. her gelen bu proje büyük bir sonraki dönem diyor ama yıllar geçiyor kimse başlamıyor. birilerinin başlaması lazım!

aksu'nun tamamlanması: çok başarılı bir girişimdi, sivas'a ayrı bir hava kattı. şehre özgüven verdi. asıl büyük kısmı eski fuar alanında. bu etap tamamlanınca gerçek aksu ortaya çıkacak. 2019 yılında aksu kızılırmak'a bağlanmış olmalı. kızılırmak projesiyle birlikte sivas'ın haliç'i ve boğazı ortaya çıkmış olmalı.

eski fuar alanı: bu alanın yarısı yeni imarda aksu projesi ile birlikte değerlendiriliyor. alanın yarısı yeşil alan ve yenişehir tarafı ise konut olarak imara işlenmiş. boş bir arazinin yarısının yukarıda da bahsettiğim gibi aksu ile birlikte devasa bir park haline getirilmesi, kalan yarısının ise şehre yeni yaşam alanları kazandıracak iş ve konut alanları olarak inşa edilmesi için beş yıllık süre fazla bile. 2019'u görmeden bu çalışmaların tamamlanmaması için sebep göremiyorum.

eski sanayii: turkuaz projesi birebir uygulansın uygulanmasın, burada ok yaydan çıktı artık. bu bölge için farklı bir gelecek göremiyorum. az çok doğan bey'in projesi buraya uygulanacak. burada yeni belediye yönetimi süreci hızlandırmalı ve bu işi artık bitirmeli. 2019 yılında bu bölgede sivas'ın acil ihtiyacı olan beş yıldızlı otel, avm ve modern konutlar çoktan bitirilmiş olmalı.

selçuklu park ve kent meydanı: bu konuda daha önce etraflı bir yazı yazmıştım. şimdi çok fazla detaya girmeyeceğim. madem yazımızın konusu beş yıl içerisinde yapılabilecek işler o halde beş yıl içerisinde bu alana yapılabilecek eklentiler ve iyileştirmeler üzerine odaklanalım. 2019 yılında eski adliye binası, orduevi, jandarma lojmanları yıkılmış ve bu projeye dahil edilmiş olmalı. orduevinin bulunduğu alana daha önce ismail özçelik kardeşimin ödül alan projesi 'şehir müzesi' kurulabilir.

ayrıca numune hastanesi'nin taşınması ile birlikte hastanenin tarihi taş binası hariç diğer bütün binaları yıkılarak, saraybosna parkı, 27 haziran parkı, numune hastanesi bölgesi ve arkeoloji müzesi kent meydanı ve selçuklu parka eklemlenerek tek bir kompleks içerisinde sivas'ın hem tarihi şehir merkezi canlandırılmış olmalı hem de bir nevi sivas'ın 'central parkı'ı olabilecek bu alan şehre kazandırılmalı. bu söylediklerim ütopya değil. adliye taşındı, hastane bir yıla gidecek, orduevi savunma bakanının bir sözüne bakar. bize sadece yürekli ve sevdalı idareciler lazım.

kale -ulu camii - gök medrese projesi: bu alanda hali hazırda devam eden ve yapılacak istimlaklar, ayrıca yapılacak kazılar ile bölge tamamen sit alanına çevrilmeli. kale bölgesinde restore edilecek konaklar, kalenin eteğinde bulunan hamam, çevresi açılan ulucamii, gök medrese ile birlikte sivas yeni bir meydan kazanacak. ayrıca kurşunlu hamamı, behrampaşa hanı ve ahi emir kümbeti de bu bölgeye eklemlenerek tek bir komplekste onlarca çeşit tarihi eser korunup muhafaza edilmiş olacak. bu söylediklerimin 2019 itibariyle yapılıp bitirilmemesi için hiç bir sebep göremiyorum.

küçük sanayi bölgesi kurulumu: çimento fabrikasından organize sanayii bölgesi girişine, merakum'dan kardeşler dağına kadar olan bu geniş vadide sanayii olmamalı. 2019 yılına kadar olan ilk etapta eski sanayi ve ata sanayinin tamamen şehir içerisinden çıkartılmış olması gerek. ayrıca 4 eylül ve yeni yapılan birlik sanayii sitesi için de hazırlıklara başlanmış olmalı.

daha önceki birkaç mesajımda belirtmiştim. sivas hafik arası sivas'ın sanayii bölgesi olmalı. ikinci alan ise sivas ulaş arasındaki demirçelik bölgesi. zaten lojistik köy ve et kombinası da bu bölgeye kuruluyor. yeni imar planında osb'nin karşısındaki alan küçük sanayii olarak işlenmiş. birkaç aydır sivas gündeminde de o bölgeye sanayii kuracaklarını söyleyen insanlarımız mevcut.

4-5 yıl içerisinde en buraya ciddi bir kümelenme olacağını tahmin ediyorum. yeni başkan ve ekibi bu süreci kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı etkide bulunmalı. geleceğin büyük fabrikaları ve iş adamları bu tarz küçük sanayii sitelerinde yola çıkıyor unutmayalım. bu siteler daha sonra osb'lerdeki büyük fabrikalara dönüşüyor.

şehrin yeşillendirilmesi: bu da belediyenin sorumluluğunda mıdır diyebilirsiniz. bu işi yapmaya en elverişli kurumun belediye olduğunu düşünüyorum. maalesef bizde yıllardır yeşil alan deyince birkaç yüz metrekare alana çim serilmesi üç beş tane de cılız fidan dikilmesi olarak anlaşılıyor.

anlamış değilim neden daha sık ve çok ağaç dikilmez. park diye yapılan mekanlar çimlerin ezilmesi ve ağaçların kuruması, kırılması vb sebeplerle belli bir süre sonra mahalle çöplüklerine dönüşüyor. şöyle ethem bey parkı gibi içerisine girince ormana girmiş hissi veren kaç parkımız var? adam gibi ağaçlandırma yapmadan böyle bir park elde etme imkanımız var mı peki?

2019 sivas'ın da mahalle parkları ve diğer bölge parkları dahil bütün parklarını adet olarak artırmış ve ağaç sayısı olarak zenginleştirmiş bir sivas hayal ediyorum. ayrıca yine belediye eli ile veya valilikle ortaklaşa merakum eteklerinin çok hızlı bir şekilde ağaçlandırılması da bu dönemde tamamlanmalı.

eski buğday pazarı: vakti zamanında osman seçilmiş'in burası için hazırladığı bir proje vardı. tabii bu proje güncelliğini yitirdi ama çok daha işlevsel olarak uygulanabilir. hikmet ışık caddesi ve atatürk caddesi arasındaki bu alan geniş bir çevreden düşünülerek tek bir ada halinde projelendirilmeli. altı tamamen otopark, üst katında mağaza ve iş merkezlerinin bulunduğu bir uygulama yapılabilir.

ama bu önerinin kolayı. yine ismail kardeşimizin bir önerisi vardı ki, o da buraya uygulanabilir. muhteşem bir taş ustalığı ve klasik mimari kullanılarak şehrin tarihi geçmişine uygun bir belediye binası yapılabilir. tabi hangi proje yapılırsa yapılsın her iki caddeden yapılacak çekmelerle bu caddelere nefes aldırılmalı. 2019 yılında sivas'ta eski buğday pazarı diye bir dert/sorun olmamalı.

sebze hali: efendim malum burası öyle bir yer ki dört bir tarafı tarihi eser. bir tarafı meydan hamamı, bir tarafı kangal ağası konağı ve ziyabey kütüphanesi, bir tarafı vakıflar binası, bir tarafı paşa camii taşhan, diğer tarafı meydan camii ve şemsi sivası türbesi.

öncelikle bu bölgeye ne yapılırsa yapılsın, gerekli bölgelerde kot birkaç metre aşağı indirilerek çukura gömülmüş olan tarihi eserler ortaya çıkartılmalıdır ve çevreleri açılmalıdır. daha sonra bu alana inşa edilecek bina en fazla iki katlı olacak şekilde ve yüksekliği bu tarihi eserlerin çatısını geçmeyecek şekilde taş işçiliği ve klasik mimariye uygun inşa edilmelidir. ortası açık bir han veya kapali çarşı mimarisinde inşa edilmiş üzeri kubbelerle kaplı bir hal/pazar ne kadar canlı ve işlevsel olur, değil mi?

efendim, bu maddeler böyle uzar gider. benim gönlümden geçen ve aklımın da uygulanabilir olduğunu onayladığı projeler öncelikli olarak bunlar. yukarıda da bahsettiğim gibi bu forumları takip eden arkadaşlardan beklentim herkesin önümüzdeki 5 yıllık süre zarfında uygulanabilir olduğunu düşündüğü projeleri bizimle/ilgililerle paylaşması. akıl akıldan üstündür. bunu zaten düşünmüşlerdir demeyin, gözünüzde çok büyüttüğünüz birçok insanın gereğinden fazla boş beleş olduğunu görüp sükutu hayale uğramamanız işten bile değil.

özetin özeti: bu başlıkta mümkünse seçime kadar sürede sivas için projeleri tartışalım. 2019 sivas'ını kafamızda nasıl canlandırıyoruz, nerede konumlandırıyoruz? buyurun...
Alt 28.10.2013, 21:16   #20
pover58
Yiğido
NO AVATAR

pover58 Şuan pover58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.01.2015 22:28

Tecrübe Puanı: 523 pover58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
LaEdri Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
KARDEŞİM VİZYON DEMİŞSİN TURKUYAZ TAM BİR VİZYONDU B KURU VE KAFADARLARI ESNAFIN AKLINI ÇELEREK ENGEL OLDU.TERMİNALE GELİNCE BELEDİYENİN YETERLİ ARAZİSİ VARKEN VEDE VATANDAŞIN SEYEHAT SONRASI EVİNE RAHATÇA ULAŞABİLMESİ İÇİN AKLEN VE MANTIKEN KENDİ YERİNE YENİSİNİ YAPMAK ÇOK FAYDALI.EVET BELEDİYENİN İŞİ ASFALT DÖKMEK PARK YAPMAK ŞEHRİ TEMİZLEMEK SU VS.ŞİMDİ SANA SORAYIM SAMİ BEY AKSUDAN BAŞKA NE YAPTI BU ŞEHRE O ZAMAN.BEN SÖYLÜYEYİM ŞEHİR MEYDANI DEDİ İSTASYON CADDESİNİN İHTİŞAMINI ORTADAN KALDIRDI CANIM AGAÇLARI YEŞİLLİGİ İPTAL ETTİ.BELKİ MEYDAN KISMI YAPILABİLİRDİ CADDEDEN NE İSTEDİ.OGUZLAR PARKI PAŞA BAHÇE KALDIRIMLAR BUNLARI SAYMIYORUM ONLAR BELEDİYELERİN İŞİ ZATEN YA TEMİZLİGE NE DEMELİ....KIŞIN KAR YAGDI SAMİ BEY ZAMANINDA BİR KÜREK KAR TEMİZLİGİ YAPILMADI.ÇABUK UNUTUYORUZ BİZ.SİVASTA TEMİZLİK KONUSUNDA 1 NUMARA O SEÇİLMİŞ 2 NUMARA DOGAN ÜRGÜPTÜR AKSİNİ SÖYLÜYEN YALAN SÖYLEMİŞ OLUR.SİZE KURT DERESİ M YAZICIOGLU PARKI M YAZICI OGLU STADI AKSU 2. ETABI 4 EYLÜL BELEDİYE SPORUN 3. LİGE ÇIKMASI VE ORDA DEVAM ETMESİ VS VS HAKKINDA BİLGİLENMENİZİ TAVSİYE EDERİM.EVET BEN FANATİK BİR BBP Lİ İDİM RAHMETLİDEN SONRADA TÜM FALİYETLERİMİ NOKTALADIM YANİ PARTİYLE BELEDİYE İLE HİÇ ALAKAM YOK YAZDIKLARIM GÖRDÜKLERİMDEN İBARETTİR.SON OLARAK DERİMKİ EGER D ÜRGÜP BU ŞEHRE BİŞEY KATMADIYSA S AYDIN HİÇ BİŞEY KATMAMIŞTIR.LÜTFEN YİGİDİ ÖLDÜRÜN AMA HAKKINI YEMEYİN BEN HER ORTAMDA AKSU PROJESİNİ ÖVÜNEREK SÖYLÜYORUM GİDİP ZAMAN GEÇİRİYORUM BENİM MAHALLEMDE ÇÜNKÜ.YAPANLARA ÇOOOOOK MİNNETTARIM SEVGİLERİMLE......
pover58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar pover58'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil