Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Selam - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > İslami Konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

İslami Konular İslami konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 22.05.2009, 01:28   #1
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5439 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick
Standart Selam

Selam

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Selam, emniyet, huzur, selamet, sağlık, barış, rahatlık, iyi netice,
kurtuluş gibi manalara gelir. Selam vermek, bir kimseye yapılacak en
güzel duadır. Selam, (Ben müslümanım, benden sana zarar gelmez,
selamettesin) manasına, selamet üzere ol, müslüman olarak öl manalarına
da gelir. Gayrı müslimlerin hidayete kavuşmaları niyetiyle, ihtiyaç
olduğu zaman onlara selam vermek, hidayete kavuşmaları için dua etmek
caizdir. (R. Nasıhin, Redd-ül Muhtar)

Selamlaşırken eğilmek günahtır. Hadis-i şerifte,
(Karşılaştığınız zaman birbirinize eğilmeyin, kucaklaşmayın) buyuruldu. (Berika)

Eshab-ı
kiram, yolculuktan döndükleri zaman kucaklaşırlardı. Şu halde, uzun
yoldan gelmiş veya uzun zamandır görülmeyen bir arkadaşla kucaklaşmak
caiz olur.

(Selamün aleyküm) diye selam vermek caiz ise de
(Esselamü aleyküm) demek daha iyidir.
(Selamün
aleyküm) denince, (Ve aleyküm selam) demek farzdır. (Esselamü aleyküm)
denince de, (Ve aleykümüsselam) denir. Her ikisinde de "ve" harfini
söylemelidir! (Ve aleyküm...) deki "ve", (dahi) manasındadır. Yani,
(Allah�ın selamı bizim üzerimize olduğu gibi, sizin de üzerinize
olsun!) demektir. Sadece (Aleyküm selam) ise, sanki (Selam bize değil
size olsun) gibi uygunsuz bir manaya gelebilir.

Peygamber efendimiz, (Selamün aleyküm) diyen için, (On hasene kazandı) buyurdu. Başka biri, (Selamünaleyküm ve rahmetullahi) dedi. (Yirmi hasene kazandı) buyurdu. Bir başkası da, (Selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü) dedi. Bu kimse için de, (Otuz hasene kazandı) buyurdu. Bu sırada orada oturanlardan biri selam vermeden çıkıp gitti. Resulullah efendimiz, (Arkadaşınız [selamın faziletini] ne tez unuttu) buyurdu. Daha sonra, (Bir topluluğa gelince de, ayrılırken de selam verin! Birinci selam, ikincisinden daha mühim değildir) buyurdu. (Taberani)

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Alt 22.05.2009, 07:29   #2
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt
Standart Cevap: Selam

paylaşım için sağol kardeşim esselamü aleyküm verahmetullahi ve bera katühü
Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Salim58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 22.05.2009, 10:21   #3
HaZaN
Usta Yiğido

HaZaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaZaN Şuan HaZaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.05.2013 15:36

Tecrübe Puanı: 2263 HaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü

Selam ALLAH(cc) kelamıdır Selam, emniyet, huzur, selamet, sağlık, barış, rahatlık, iyi netice,
kurtuluş gibi manalara gelir. Selam vermek, bir kimseye yapılacak en
güzel duadır. Selam, (Ben müslümanım, benden sana zarar gelmez, selamettesin) ne yüce bir anlamdır.

ALLAH(cc) razı olsun kardelencim paylaşım için çok teşekkürler.
Alt 22.05.2009, 10:25   #4
Salim58
Moderator

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatühü
Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Salim58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 12.06.2009, 14:44   #5
Salim58
Moderator

Standart SELAM

Selam ve selamın önemi üzerine
“Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda Selamı yayınız!”

Selam bir anahtardır, mü’min yüreklerin kapılarını açan...

Karşılaştığımız insanlara Selam verdiğimizde “Allah’ın Selamı Sizin Üzerinize Olsun!..” diyerek onlara emniyet, itimat, barış ve esenlik telkin etmekle birlikte kardeşlerimize hem dünya refahı, hemde ahiret mutluluğu için duada bulunuruz.

Selam, Rabb’i zikirdir. Selam, Allah’ın 99 isminden bir tanesidir ve “ayıptan, kusurdan, eksiklikten, fani olmaktan ve zevalden salim olan; kurtuluş ve esenlik kaynağı olan ve isteyenleri selamete ulaştıran” anlamına gelir.

Selam kelimesi sözlükte, “İnsanların birbirleriyle karşılaştıklarında kullandıkları yakınlık dostluk, saygı ifade eden söz, yaptıkları işaret veya hareket” diye geçer. Selamın İslam toplumunda yeri, anlamı ve önemi çok daha büyüktür. Selam vermek, her şeyden önce Peygamberimiz (sav)’den bizlere kalan en güzel sünnetlerinden biridir. Selamın alınması ise farzdır.

Sünnet olmakla birlikte, ilk insan olan Hz.Adem (as)’den bizlere bir yâdigardır da. Ebu Hureyre (ra)’den rivayet edildiğine göre, Nebî (sav) şöyle buyurdu:

“Allah Teâlâ Âdem (as)’i yaratınca ona: - Git şu oturmakta olan meleklere selam ver ve senin selamına nasıl karşılık vereceklerini de güzelce dinle; çünkü senin ve senin çocuklarının selamı da bu olacaktır, buyurdu.
Alt 12.06.2009, 14:58   #6
seten65
Usta Yiğido

seten65 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seten65 Şuan seten65 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.03.2012 13:09

Tecrübe Puanı: 1250 seten65 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SELAM

ALLAH SENDEN RAZI OLSUN KARDEŞİM.SELAM TÜM İNSANLIGA....

“Allah Teâlâ Âdem (as)’i yaratınca ona: - Git şu oturmakta olan meleklere selam ver ve senin selamına nasıl karşılık vereceklerini de güzelce dinle; çünkü senin ve senin çocuklarının selamı da bu olacaktır, buyurdu.[/quote]

Konu seten65 tarafından (12.06.2009 Saat 15:00 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
seten65 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı seten65'e Teşekkür Ediyor...
Alt 12.06.2009, 15:13   #7
suzii
Usta Yiğido

suzii - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

suzii Şuan suzii isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.09.2015 18:48

Tecrübe Puanı: 721 suzii FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

her girdiğim ortamda selam vermeye dikkat ederim.“Allah’ın Selamı Sizin Üzerinize Olsun!..” kardeşlerim
suzii isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 12.06.2009, 15:20   #8
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 21:24

Tecrübe Puanı: 4500 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Selam bir anahtardır, mü’min yüreklerin kapılarını açan...

güzel paylaşımınız için tşk
Alt 12.06.2009, 15:38   #9
Salim58
Moderator

bugün burada bi selam verdim ve 13 dk.bekledim tekrar selamımı kendim aldım bu konuylada selamın önemini hatırlatmak istedim yoksa konu açmak gibi bi düşüncem yoktu
Alt 12.06.2009, 15:45   #10
suzii
Usta Yiğido

suzii - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

suzii Şuan suzii isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.09.2015 18:48

Tecrübe Puanı: 721 suzii FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
deliktaşlısalim Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
bugün burada bi selam verdim ve 13 dk.bekledim tekrar selamımı kendim aldım bu konuylada selamın önemini hatırlatmak istedim yoksa konu açmak gibi bi düşüncem yoktu
görseydim kesin alırdım.paylaşımın için teşekkürler abi
suzii isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar suzii'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil