Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Dünya ve Türkiye'den Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dünya ve Türkiye'den Haberler Dünya ve Türkiye'deki tüm haberleri burada bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 20.07.2008, 12:01   #1
gürün_güzeli
Tatlı Yarışması 1.si

gürün_güzeli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gürün_güzeli Şuan gürün_güzeli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.01.2014 09:32

Tecrübe Puanı: 906 gürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDIgürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDIgürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDIgürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDI
Idee Öğrenciler bu habere dikkat!

Türkiye'de 94 devlet, 33 vakıf, 2 özel statülü devlet ve 5'i de Kıbrıs'ta olmak üzere toplam 134 üniversite bulunuyor.

ÖSS'de dereceye gireceklere burs, yemek ve barınma gibi imkanlar sunan devlet ve vakıf üniversiteleri, bu öğrencileri kendilerine çekmek için adeta birbiriyle yarışa girdi. Özellikle sayısı her geçen yıl artan vakıf üniversiteleri, adayların kendilerini seçmesi için cazip olanaklar sunuyor. İşte Türkiye'nin bazı üniversiteleri ve sunduğu imkanlar...

SABANCI

Öğrencilerin yüzde 40’ı burslu

Verdiği eğitimle her yıl şampiyonlardan biçoğunu üniversitesinde ağırlayan Sabancı Üniversitesi, 2008-2009 akademik yılında tüm lisans programları için yıllık öğrenim ücretini 25 bin YTL (KDV dahil) olarak belirledi. Üniversitede, her yüz öğrenciden yüzde 40'ı burslu öğrenim görüyor. Burslar, “Üstün Başarı Bursu, Onur Bursu ve Başarı Bursu" adı altında üç ana grupta toplanıyor. 580 öğrencinin alınacağı 2008-2009 akademik yılında 135 öğrencinin burslu okuması planlanıyor.

YURT DIŞINDA İŞ VE STAJ İMKANI

Sabancı Üniversitesi, yurtdışına en çok öğrenci gönderen ilk üç üniversiteden biri arasında yer alıyor. Üniversiteden 2003-2008 yılları arasında değişim programları kapsamında Avrupa'nın çeşitli ülkelerindeki üniversitelere giden öğrencilerin bir kısmı gittikleri ülkelerde önde gelen şirketlerde iş bulma ya da staj yapma fırsatını buldu.

AİLE ADAYIN İSTEĞİNE ÖNEM VERSİN

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu, puanların, adayın istediğini seçmesinde sadece bir araç olduğunu vurgulayarak, “Adaylar seçtikleri alanda iyi olurlarsa önlerinde çoğu kapı açılır. Aileler adaylar için çok farklı hayaller kurabilir, fakat esas olan adayların hayalleri ve istekleridir" dedi.

MESLEK SEÇİMİ 2. SINIFTA

Terzioğlu, üniversitenin işleyişi hakkında şunları söyledi: “21.yüzyılda dünyanın ve Türkiye'nin gereksinim duyduğu alanlarda öğrenim veriyoruz. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, ìbölümsüz üniversite" sistemiyle öğrencilere meslek seçimini ikinci sınıfın sonunda yapma olanağı veriyoruz. Böylece, öğrencilerin kendi yetenek ve ilgi alanlarını keşfetmelerini ve okumak istedikleri alanı seçmelerini sağlıyoruz. 2000'den bu yana öğrencilerin yüzde 43'ü ilk bildirdikleri diploma programından farklı seçim yaptı."

YEDİTEPE

Sosyal aktivite cenneti

Yeditepe Üniversitesi'nde 2008 - 2009 yılı öğrenim ücretleri bölümlere göre değişiyor. Diş hekimliği 30 bin YTL, Tıp Fakültesi ise 25 bin YTL. En düşük fiyat 10 bin YTL ile Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne ait. Bu fiyatlara yüzde 8 KDV dahil değil. Yeditepe Üniversitesi, 2 bin kapasiteli yurtları ile öğrencilerini ağırlıyor.

İki kişilik odalarda banyo, tuvalet, mini buzdolabı, özel çalışma masası, cam raflı kütüphane, aynalı gardrop gibi her türlü araç var. Sosyal tesislerde kapalı ve açık yüzme havuzu, fitness Center, squash salonu, sauna ve Türk hamamıyla beraber yine aynı tesiste sabah, öğlen ve akşam yemeği imkanı sunuluyor. Üniversite, "Üniversiteye Giriş Başarı Bursu, Üniversite İçi Başarı Bursu, Spor Bursu, Eğitime Devam ve Destek Bursu" gibi burslarla öğrencilerini destekliyor.

KADİR HAS

Ayda 1000 YTL burs cazibesi

Kadir Has Üniversitesi'nin 2008 - 2009 eğitim öğretim yılı fakülte öğretim ücretleri 7 bin YTL ile 17 bin YTL arasında değişiyor. En yüksek fiyat 17 bin YTL ile Hukuk Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi'ne ait. Üniversite, ÖSS ile gelen her öğrenciye dizüstü bilgisayar hediye ediyor. 14 Temmuz - 01 ağustos 2008 tarihleri arasında düzenlenen tanıtım günlerinde adaylar çok daha geniş bilgi edinebilir.

Üniversite, ilk 5 bin'e giren öğrencilerini "Kadir Has Bursu" ile ödüllendiriyor. Burslar, öğrencilere eğitimleri boyunca her yıl 9 ay süreyle veriliyor. İşte burs ücretleri; ÖSS sıralamasında SÖZ-2, SAY-2 ve EA- 2 puan türlerinde,İlk bin'e giren öğrencilere 1000 YTL, İlk 2 bin'e giren öğrencilere 500 YTL, İlk 3 bin'e giren 400 YTL, İlk 5 bin'e öğrencilere 250 YTL. Üniversite, ayrıca "Akademik Başarı Bursu, Spor Bursu, IB Bursu, Abitur Bursu ve Selimpaşa Bursu" gibi burslarla da öğrencilerini destekliyor.

BAHÇEŞEHİR

İstanbul’un merkezinde 4 yurt

Bahçeşehir Üniversitesi'nin, Osmanbey, Beşiktaş ve Ortaköy'de olmak üzere toplam 4 yurdu, şehir dışından gelecek öğrenciler için hizmet veriyor. 1 ya da 2 kişilik odalarda banyo, çalışma masası, klima, oturma grubu, buzdolabı ve balkon bulunuyor. Yurt bünyesindeki aktivite merkezinde öğrencilere internet hizmeti sunuluyor. Üniversite, başarılı öğrencilerini çeşitli burslarla ödüllendiriyor. İşte burslar;

BURSLAR 750 YTL-1000 YTL ARASINDA

Onur Bursu; 2008-2009 akademik yılında üniversiteyi kazanan öğrencilerin ilk 100'ün içerisine girenlere 750 YTL, 101 ile 200 arasında kazananlara 600 YTL, 201 ile 2000 arasında kazanlara ise 500 YTL. Ödeme, her yıl 9 ay boyunca verilecek. Buna ek olarak üniversite, tüm puan türlerinde ilk 2000'e girenlere bir adet dizüstü bilgisayarın yanı sıra her yıl 9 ayda bin YTL yemek ve barınma desteği sağlıyor.

"Spor Aktivite Başarı Bursu"; Okul, çeşitli spor branşlarında ulusal ve uluslar arası başarı elde etmiş öğrencilere burs veriliyor. "Üniversite Başarı Bursu"; Bu burs hiçbir burstan yararlanmayan üniversitede öğrenimini sürdürürken not ortalaması 3,50-3,79 olan öğrencilere yüzde 50 başarı burusu veriliyor. Not ortalaması 3,80 ile 4,00 arasında olanlara ise yüzde 100 veriliyor.

BİLKENT

Yıllık ücreti 15 bin 400 YTL

Bilkent Üniversitesi, 2008-2009 ders yılında ilk kez kayıt olacak öğrencilerin eğitim ücreti bütün programlar için 15 bin 400 YTL olarak belirledi. Üniversitenin 4 bin kişilik yurt kapasitesi bulunuyor. Yurdun yıllık ücretleri bin 800 YTL ile 15 bin YTL arasında değişiyor.

Bilkent Üniversitesi de, diğer birçok üniversite gibi kapsamlı bir burs ağına sahip. Sayısal-2 ve EA-2'de ilk 100'e giren öğrencilerden herhangi bir öğrenim ücreti alınmıyor ve hediye olarak dizüstü bilgisayar veriliyor. Yine başarılı öğrenciye 9 ay boyunca 450 YTL burs veriliyor.

HER POPÜLER MESLEK BAŞARI GETİRMEZ

Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kürşat Aydoğan, adayların tercihlerini yaparken, öncelikle başarılı olabilecekleri alanlara yönelmesi gerektiğini söyledi. Aydoğan, ìÜniversitemize okumak için başvuran adaylara, öncelikle seçtiği bölümden mezun olduklarında hangi alanlarda çalışabileceklerini açıklıyoruz. Başarılı olamayacaklarını düşündükleri alanlara yönelmelerinin yanlış olduğunu söylüyoruz" dedi.

"Her popüler meslek maalesef herkese mutlu bir kariyer hayatı sunmaz" diyen Aydoğan, adayın kişisel yeteneklerini tartması ve ona göre hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Aydoğan, Türkiye'de her zaman iş bulunabilecek meslekleri ise şöyle sıraladı: Tıp, hukuk fakülteleri ve bilgisayar, inşaat, jeoloji ve elektronik mühendisliği.

ÜNiVERSiTE TANITIM GÜNLERi

Üniversite adaylarının tercih edecekleri Üniversiteleri yakından tanıyabilmeleri için İstanbuldaki bazı üniversiteler tanıtım ve danışma günleri düzenliyorlar. Üniversitelerde kurulacak standlarda öğrencilere basılı materyaller ve tercih konusunda pratik bilgiler verilecek. Tanıtım yapan üniversitelerden bazıları:

Doğuş Üniversitesi: 12 Temmuz - 04 Ağustos

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi:12 Temmuz - 8 Ağustos

Özyeğin Üniversitesi: 12 Temmuz - 1 Ağustos

Kadir Has Üniversitesi: 14 Temmuz - 01 Ağustos

İstanbul Arel Üniversitesi: 14 Temmuz - 04 Ağustos

Sabancı Üniversitesi: 14 Temmuz - 1 Ağustos

Çankaya Ünivesitesi: 14 Temmuz - 04 Ağustos

Beykent Üniversitesi: 15 Temmuz - 15 Ağustos

Işık Üniversitesi: 15 Temmuz - 01 Ağustos

Okan Üniversitesi: 16 Temmuz - 4 Ağustos

Fatih Üniversitesi: 16 Temmuz - 04 Ağustos

İstanbul Aydın Üniversites: 17 Temmuz - 04 Ağustos

İstanbul Bilim Üniversitesi: 18 Temmuz - 04 Ağustos

İstanbul Kültür Üniversitesi: 19 - 31 Temmuz

İstanbul Ticaret Üniversitesi: 21 Temmuz - 01 Ağustos

İstanbul Ticaret Üniversitesi: 21 Temmuz - 01 Ağustos

Atılım Üniversitesi: 21 Temmuz - 01 Ağustos

Boğaziçi Üniversitesi: 23-29 Temmuz

MEB ‘ÖĞRETMENLiK BURSU’ VERECEK

Öğretmenlik mesleğini özendirmek amacıyla Eğitim Fakültelerini tercih eden öğrencilere burs teşviği getiriliyor. Bakanlıktan yapılan duyuruda, 2008-2009 öğretim yılında MEB tarafından belirlenen öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarını ilk beş tercihinde kazanan 1500 öğrenciye burs verileceği bildirildi. Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olup bu kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk haklarından yararlandırılacak. Burslar, MEB Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce ödenecek.

EĞİTİM FAKÜLTESİNİ TERCİH EDENLERE

Burs alamaya hak kazanan öğrenciler de yine bu genel müdürlükçe duyurulacak. Burs verilecek öğrenci kontenjanları, 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alıyor. Adayların burs alabilmeleri için şu şartları taşıması gerekiyor:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, l 22 yaşını geçmemiş olmak (1986 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak)

ÖSYS Tercih Bildirim Formu'nda öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını ilk 5 tercihi arasında seçmiş ve bu programa (ikinci öğretim ve özel üniversiteler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak,

Memuriyete alınmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,

ÖSYM'ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu için Milli EğitimBakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak (Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları için kontenjan sınırı yoktur). Bugün

HayAtıMa qiRen heRkese YasanmıS heRseYe TesekküRLer BüyüYoRm siziNLe...
gürün_güzeli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 20.07.2008, 12:11   #2
58 memo
Yiğido

58 memo - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

58 memo Şuan 58 memo isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.03.2014 20:59

Tecrübe Puanı: 687 58 memo FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: Öğrenciler bu habere dikkat!

güzel bilgiler sağolasın
üniversite adayları dikkatlice okusunlar..
58 memo isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 20.07.2008, 12:16   #3
gürün_güzeli
Tatlı Yarışması 1.si

gürün_güzeli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gürün_güzeli Şuan gürün_güzeli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.01.2014 09:32

Tecrübe Puanı: 906 gürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDIgürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDIgürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDIgürün_güzeli TAM BIR BEYEFENDI

evet.......................... ...............

HayAtıMa qiRen heRkese YasanmıS heRseYe TesekküRLer BüyüYoRm siziNLe...
gürün_güzeli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 20.07.2008, 12:32   #4
kasparix
Usta Yiğido

kasparix - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kasparix Şuan kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.07.2011 16:53

Tecrübe Puanı: 705 kasparix FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

BU MESLEKLERDE MEZUN OLMADAN BİLE İŞ BULABİLİRSİNİZ

ÖSS'de az puan aldıysanız üzülmeyin !
ÖSS'de az puan aldıysanız üzülmeyin! Önlisans programlarından bazıları insanı zengin bile eder. İşte o meslekler;

ÖSS'de 'az puan aldım' diye üzülmenize gerek yok. Çünkü az puanla iyi paralar kazanacağınız işler de var. İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var.

ÖSS’de ‘az puan aldım’ diye üzülmenize gerek yok. Çünkü az puanla iyi paralar kazanacağınız işler de var. İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var.

Bazı meslekler çok cazip

Gençlerin işsiz gezmesindeki etkenlerden biri de gözünü sürekli toplumsal cazibesi olan popüler mesleklere dikmesi. Oysa bazı meslekler var ki, mezun olduğunda hem dolgun bir maaş alabilir hem de yurtiçi ve yurtdışında önemli görevler alabilir. İşte bu mesleklerden bazıları şöyle: At antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi. 2 yıllık meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan bu bölümleri bitirenler çok rahat iş bulabiliyor.

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adem Şenünver, 5 yıldır mezun veren atçılık işletmeciliği, nalbantlık, antrenörlük gibi bölümlerden bugüne kadar işsiz gezen birine rastlamadığını söyledi. Türkiye’de 10 bin yarış atı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adem Şenünver, “Mezunlarımız Türkiye Jokey Kulübü’nün hara ve hipodromlarında çok rahat iş buluyor. 2 bin 500-3 bin YTL ücretle çalışıyorlar. Ayrıca eğittikleri atların performansına göre de ücret alıyorlar.” dedi. Prof. Şenünver, bölümlerinden 4 yıllık Veteriner Fakültesi’nin ilgili bölümlerine de dikey geçiş imkânı olduğunu hatırlatıyor. 25’er öğrencinin girdiği bölümlerden mezun olanlar ayrıca yurtdışında da görev yapıyor. Şenünver’in verdiği bilgiye göre Amerika, Avustralya, Dubai ve İngiltere’de çok sayıda at antrenörü görev yapıyor.

At antrenörlüğü gibi cazip mesleklerden sualtı teknolojileri bölümü mezunları da çok rahatlıkla iş bulabiliyor. İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, verilen dalgıçlık eğitiminden sonra su altında vida sıkmaktan kaynak yapmaya kadar çok sayıda işin bu bölümü bitirenler tarafından yapıldığına dikkat çekerek, “Su altında yapılan bütün işler bu bölümün ilgi sahasına giriyor. Boru döşenmesinden kaynak yapmaya kadar. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda şirket daha mezun vermeden birçok öğrenciye talip oluyor.” dedi.

Mezuniyetten önce iş buluyorlar!

Görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulayan eğitim görmüş kişilerin yetiştirildiği optisyenlik programından optisyen olarak mezun olanlar da şanslı olanlardan. Gözlükçü açmak ve gözlükçülük yapmak isteyenlerin üniversitede optisyenlik eğitiminden geçmiş olma şartının yasalaştığı 2004 yılından beri pisayada optisyenler büyük rağbet görüyor. Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri yetkilileri öğrencilerin mezun olmadan iş bulduklarını söylüyor. Kontenjanların çoğunlukla sağlık meslek lisesi mezunları tarafından doldurulduğunu ifade eden yetkililer, kontenjan açığı kaldığında normal lise mezunlarından da bu bölümü tercih ettiğini belirtiyor.

Zirve Dergisi Rehberlik Uzmanı Hakan Baykal, halk arasında ismi popüler olmayan ancak mezunlarının rahat iş bulduğu çok sayıda bölüm olduğunu belirterek “Bunlar iki yıllık bölümler olduğu gibi mekatronik mühendisliği, enerji sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, biyomedikal mühendisliği, uluslararası lojistik ve taşımacılık gibi 4 yıllık bölümler de olabiliyor. Adayların ve ailelerin dikkat edeceği çok şey var. Ancak ‘Mezun olunca işsiz ve mutsuz biri mi olmak isterler yoksa dolgun bir maaşla iyi bir gelecek mi?” diyor.

Gençleri en kritik dönemlerinde meslek seçimi bekliyor. Hayatın büyük bölümünün işyerinde geçtiği dikkate alındığında işyerinde mutlu olmak hayatın da mutlu geçmesi anlamına geldiğini belirten uzmanlar gençleri ve aileleri meslek seçerken dikkatli olmaya davet ediyor.
kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)