Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Kürtçe Ezan - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Dünya ve Türkiye'den Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Dünya ve Türkiye'den Haberler Dünya ve Türkiye'deki tüm haberleri burada bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 08.06.2011, 16:12   #1
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 21:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart Kürtçe Ezan

Diyanet İşleri Başkanı, “Ezanın herhangi bir dile çevirisi asla kabul edilemez” dedi. Kürtçe ezana BBP, STK'lar ve vatandaşlar da tepki gösterdi.

Şanlıurfa ve Muş’ta sivil toplum örgütleri biraraya gelerek Kürtçe ezan okunmasını kınarken BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, "Müslümanların kardeşliğine, birliğine en büyük delil olarak ezan istisnasız her yerde Arapça okunur’’ değerlendirmesinde bulundu.

Sözde Sivil Namazda Kürtçü Ezan Okundu
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde BDP tarafından organize edilen sözde sivil cuma namazında Kürtçe ezan okunması kamuoyuna bomba gibi düştü.

Diyanet: "Kabul Edilemez"
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ezanın Kürtçe okutmasına tepki göstererek, "Ezanın herhangi bir dil ve lehçeye çevirisi asla kabul edilemez" dedi.

TRT Haber’e konuyla ilgili konuşan Görmez, "Ezan tüm Müslümanların ortak inancını sembolize eder" açıklamasını yaptı.
"Ezanın herhangi bir dile veya lehçeye çevirisinin kabul edilmesi mümkün değil" diyen Görmez, tüm İslam alimlerinin de bu görüşte ittifak ettiğini vurguladı.
Cumhuriyetin ilk yıllarında ezanın Türkçe okunmasına da değinen Görmez, maalesef milletimiz bu acı tecrübeyi tarih içinde yaşadı. Ve asla kabul etmedi" dedi.
Diyanet İşleri Başkanı, ezanın Müslümanların bağımsızlık ve özgürlük simgesi olduğuna dikkat çekti.

Şanlıurfa ve Muş’ta "Kütçe Ezan"a Tepki
Şanlıurfa ve Muş’ta ise sivil toplum örgütleri uygulamaya tepki gösterdi.

Birçok ilde de vatandaşlar ezanın Arapça dışında bir dilde okunmasını şiddetle karşı çıkıyor.

Akademisyenler de Tepkili
BDP’nin bu uygulamasına akademisyenler de tepkili. TRT-Şeş’e açıklamalarda bulunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Abdullah Ünalan "Kürtçe ezan" okunmasının yanlış olduğuna dikkat çekti. Ünalan, Kürt kökenli vatandaşları da bu oyuna gelmemeleri noktasında uyardı.

Topçu: "Arapça Ezan Müslümanların Kardeşliğine En Önemli Delil"
Kürtçe ezan tartışması ile ilgili bir açıklama da Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu’dan geldi. Topçu, yaptığı yazılı açıklamada, bölücülerin milletin canını almakla kalmayıp, şimdi de diniyle, diyanetiyle uğraşmaya başladığını söyledi.

’’Ezan, bütün İslam aleminde Arapça okunmaktadır. Müslümanların kardeşliğine, birliğine en büyük delil olarak ezan istisnasız her yerde Arapça okunur" diyen Yalçın Topçu, "Kürtçe ezan konusu bölücülerin gerçek yüzlerini ortaya çıkarmıştır" açıklamasını yaptı.

Kaynak Trt

Alt 08.06.2011, 16:25   #2
SivasLady
Editör

SivasLady - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SivasLady Şuan SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 SivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz sein
Standart Cevap: Kürtçe Ezan

Ezan arapca dili haric kabullenilemez
zamanindaki Türkce okunusuda hataydi bence
bir cok milletin dini Islam dini bu yüzden herkesin heryerde duyup taniyacagiz Ezan sadece Arapca okunmali

Sadece Susmak İstiyorum...
Yalan İnsanları Kaale Almadan...
Haklıyken Haksız Gözüksem Bile Kendimi Savunmadan...
HUZUR Bulmak İstiyorum Gözlerimi Kapayıp Kimseyi Anmadan...
Sessizliği Dinlemek İstiyorum,Yüzüme Gülüp Arkamdan Konuşulanları Duymadan...

SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı SivasLady'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.06.2011, 23:25   #3
KAOS
Usta Yiğido

KAOS - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KAOS Şuan KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.06.2016 14:31

Tecrübe Puanı: 683 KAOS FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
SivasLady Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Ezan arapca dili haric kabullenilemez
zamanindaki Türkce okunusuda hataydi bence
bir cok milletin dini Islam dini bu yüzden herkesin heryerde duyup taniyacagiz Ezan sadece Arapca okunmali
Fikrinize karşı çıktığımdan değil ama açıklar mısınız neden???
Neden Arapça okunmalı.
O kadar tartışması yapıldı, o kadar yazıldı çizildi, bir tane de doyurucu açıklama okumadım.
Neden?
KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.06.2011, 23:37   #4
BOUN
Usta Yiğido

BOUN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BOUN Şuan BOUN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.12.2014 22:40

Tecrübe Puanı: 763 BOUN isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Alıntı:
KAOS Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Neden Arapça okunmalı.
O kadar tartışması yapıldı, o kadar yazıldı çizildi, bir tane de doyurucu açıklama okumadım.
Neden?
Üstadım şöyle bir açıklama var, bana ait değil ama yazarını da bulamadım. Anonim diyelim.

İlk nazarda mü’minin, Allah’ına anladığı bir dil ile kulluk etmesi daha tabiî ve temenniye şâyân görünüyor, bunun için de en iyi vasıta ana dilidir. Fakat mesele incelendiğinde, farklı boyutlara ulaşmaktadır:

Her şeyden önce dua ile namaz arasında açık bir ayırım yapmak icabeder. Namaz dışındaki duada mü’minin ihtiyaçlarını ve dileklerini Rabbine istediği dilde bildirmesi yasak değildir. Bu şahsî bir meseledir ve kulun, Hâlık’ı ile olan vasıtasız münasebetleri ile ilgilidir. Buna mukabil namaz, kollektif ve umumî bir ibâdettir ve namaza iştirâk eden diğer mü’minlerin ihtiyaçları da dikkate alınmalıdır. Namaz, prensip olarak ve tercihen cemaatle kılınır; tek başına (ferdî olarak) kılınan namaza müsaade vardır, fakat asla tercih edilmez,tercih cemaatle kılınan namazadır.

Şayet, İslâmiyet herhangi bir bölgenin, ırkın veya milletin dîni olsaydı, hiç şüphesiz sadece bu bölgenin, bu ırkın veya bu milletin dili kullanılabilirdi. Fakat, bütün ırklardan ve dünyanın bütün noktalarında oturan ve her biri diğerleri tarafından anlaşılmayan yüzlerce dili konuşan mü’minlere sâhip cihanşumûl bir dînin icapları başka olacaktır. Mesela Çince bilmeyen bir Türk Çin’e gittiğinde, sokaklarda bir takım Çince sesler işitecek ve onlardan hiçbir şey anlamayacaktır. Eğer bu sözler ezanın veya Allahü Ekber’in tercümesi ise, hiçbir şeyin farkına varamayacak ve meselâ Cuma namazını kaçıracaktır. (Çin’deki câmiler, Türkiye’de minareleri ile kendini belli eden câmilere hiç benzemez.) Aynı şekilde Türkiye’den geçen Çinli bir Müslümanın, (Türkiye’deki Müslümanlar kendi dilleriyle ibâdet ettikleri takdirde) dindaşlarıyla ortak hiçbir tarafı olmayacaktır. Şu halde cihanşumûl bir dinin bazı müşterek esesları olmalıdır. Bu konuda ezan ve kıraat, şüphesiz iki esas unsuru teşkil eder.
Beynelmilel kongre ve toplantılarda bu durumun bir örneği görülebilir. Meselâ, Birleşmiş Milletler’de herkes kendi lisanını değil, Fransızca ve İngilizce gibi müsaade edilen dilleri kullanır. Umumun menfaati için hususî menfaat feda edilir.

Meselenin diğer bir cephesi daha vardır: Hiçbir tercüme, asla orijinalinin yerini tutamaz. Burada şu noktayı bilhassa belirtelim ki, İslâmdan başka hiçbir din, peygamberine gönderilen vahyin orijinaline sâhip değildir. Bütün Hristiyanların, Yahudilerin ve Mecusîlerin sahip olduğu dinî kitaplar, tercümeler, toplamalar, v.s.dir.

Şunu da unutmayalım ki, namazda kullanılacak pek az kelime vardır. Önce ezan ve kaamet, sonra Allahu Ekber, Sübhâne rabbiye’l-azîm, Sübhâne rabbiye‘l-a’lâ gibi ifadelerin yanı sıra Fâtiha sûresi ve iki kısa sûre. Hepsi bir sahifeyi aşmaz. Ve bu kelimelerin ekseriyeti herkesce bilinir, bütün Müslümanların dillerine geçmiştir. O derece ki, çocuk veya namaza yeni başlayan biri, onları mânâlarıyla birlikte ve kendisini zahmetsiz ve büyük bir gayret sarfetmeden öğrenir. Bu ifadelerin mânâsı bir defa öğrenilince, artık itiraza yer kalmaz.
Alt 09.06.2011, 10:26   #5
SivasLady
Editör

SivasLady - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SivasLady Şuan SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 SivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz sein

Alıntı:
Neden Arapça okunmalı.
Neden?
ben düsüncemi söyledim,
Islam dini degisin aklima Arapca gelir
herhangi bir milletten olan din kardeslerimiz ile bizi birlestirende budur
ortak noktada ortak bir dilde bulusabiliyoruz
Kuran-i Kerim`i Türkce`de okuyabiliriz ama Arapca okursak daha cok sevaptir
kildigimiz namazlardaki okudugumuz bütün sureler arapca okuyoruz
bunlarin hepsi bir bütündür benim icin.
Temelden beri dinimiz Arapca ile kurulmustur ve bu degeri kaybetmemek gerek
bazilari Ezan`i günde 5 kere duyup rahatsiz oluyorlar ama bizler gurbetdekiler
onu hic duyamiyoruz, hasret kaliyoruz bunu bilmeyen zaten duyguyu anliyamaz
O Ezan`in söylendiginde insanin bedeninden ruhuna kadar nasil etkiledigini candan yasayan kiymetini anlar
Türkce`sinin veya baska dilde okunusu bu kadar etki yaratacaginida sanmiyorum
rabbimden gelen bu lutuflarin degerini bilmeliyiz
dinimizin ilkellerini degistirmemek lazim

herkes kendi düsüncesinde hürdür, ben karsiyim ve nedenlerimde bu
düsünceme karsi olanlarda kendi aciklamalarini yaparlar

....dogum günü kutlama müzigini hatirlayin...
her dilde ayni melodi ve ayni sözler ama kendi dilince söyleniyor
her ne kadar herseyi ayni olsada, bazilari kulaga hos bazilari ise gercekten igrenc geliyor
Ezan`imiz hakkinda böyle düsünülmesini asla istemem
Arapca en güzeli kulaga en cok hos geleni ve böylede kalmali

Sadece Susmak İstiyorum...
Yalan İnsanları Kaale Almadan...
Haklıyken Haksız Gözüksem Bile Kendimi Savunmadan...
HUZUR Bulmak İstiyorum Gözlerimi Kapayıp Kimseyi Anmadan...
Sessizliği Dinlemek İstiyorum,Yüzüme Gülüp Arkamdan Konuşulanları Duymadan...

SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı SivasLady'e Teşekkür Ediyor...
Alt 09.06.2011, 12:03   #6
YuSuF
Alt Forum Yöneticisi

YuSuF - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

YuSuF Şuan YuSuF isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.10.2014 15:22

Tecrübe Puanı: 1047 YuSuF FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Neden Arapça okunmalı.
Neden?

Peki kardeşim,o zaman Yüce Rabbim`in indirdiği ayetleri namazda türkçe oku ?? arasında ne fark var ?
Kuran`ı Kerimide türkçe okuyabilirsin ama arapça okuduğun gibi sevap alamazsın.

Bizden hangi dilde indirilmişse o istenmiş.
İster türkçe oku ister okuma o beni ilgilendirmez senin ALLAH ile aranda olan bir şey ?

Sual: Ezan nedir?
CEVAP
Ezan, belli olan Arapça kelimeleri sırası ile okumaktır. Tercümesini okumak, ezan olmaz.
YuSuF isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı YuSuF'e Teşekkür Ediyor...
Alt 09.06.2011, 15:09   #7
KAOS
Usta Yiğido

KAOS - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KAOS Şuan KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.06.2016 14:31

Tecrübe Puanı: 683 KAOS FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
YuSuF Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
İster türkçe oku ister okuma o beni ilgilendirmez senin ALLAH ile aranda olan bir şey ?
Bazı herkesi kendileri gibi gören ...kafalıların aksine adam gibi fikir yazan size ve bira kaçına teşekkürü borç bilirim.
KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.06.2011, 16:35   #8
aktassa
Usta Yiğido

aktassa - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aktassa Şuan aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.04.2016 21:30

Tecrübe Puanı: 611 aktassa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Eeee.
Hani birlik, beraberlik kardeşlik isteyenler?
Arapçaya neden karşılar?
Binyıllardır süregelen bir durumu değiştirmek, ayrımcılık da neyin nesi;?
Yoksa bunlar başka din kurup şimdi de oradan mı ayrımcılık planlamaktalar?
aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı aktassa'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.06.2011, 16:54   #9
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 05:22

Tecrübe Puanı: 1162 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI

Olay baştan yanlış, alternatif namaz nedir?Din vicdan hürriyetine yaslarlarsa bunu da işte o zaman çok gülerim...

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Kibrisli'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.06.2011, 17:51   #10
OSMAN ECE
Usta Yiğido

OSMAN ECE - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

OSMAN ECE Şuan OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2018 15:36

Tecrübe Puanı: 3305 OSMAN ECE FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

YÜZ VERDİK DELİYE GELDİ SIÇTI HALIYA ? KABA KONUŞTUM HALKIMDAN ÖZÜR DİLERİM

BUNLARIN DERDİ MAHSATI EZAN KÜRTÇE ARAPÇA DEĞİL TÜRKİYEYİ BÖLÜP PARÇALAMAK
O GÖRDÜĞÜNÜZ İNSANLAR ESAS KÜRT BİLE DEĞİL
OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı OSMAN ECE'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil