Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Sivas'ta Opera ve Bale Müdürlüğü ve Açılabilecek Diğer Müdürlükler - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivas' a Yatırımlar ve Şirketler > Sivas' ta Yatırım
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Sivas' ta Yatırım Sivasa Yatırım, Sivas Yatırım

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.12.2011, 15:50   #1
vicente58
Usta Yiğido

vicente58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

vicente58 Şuan vicente58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 26.01.2015 15:08

Tecrübe Puanı: 587 vicente58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Sivas'ta Opera ve Bale Müdürlüğü ve Açılabilecek Diğer Müdürlükler

Arkadaşlar hatırlarsınız bir süre önce Sivas'a opera ve bale müdürlüğü açılacağı haberleri çıkmıştı. Ama bu konuda şu an ses seda yok. Sivas'ın bir talebide yok gibi. Halbuki opera ve bale genel müdürlüğünün sitesinde Sivas'ta görünmekte ve teşkilat şemasında faaliyete geçmemiş müdürlük olarak gösterilmektedir. Bu müdürlüğün derhal Sivas'ımıza kazandırılması gerekmektedir.
Ayrıca Kültür Bakanlığına bağlı farklı topluluklarında Sivas'a açılması lazımdır. Bunlar neler olabilir derseniz şöyle yüzeysel bir araştırma sonucu ulaştığım bilgileri sizinle paylaşayım. Bakanlığın sayfasına giren herkes bu bilgilere çok rahat ulaşabilir.
1-)Bakanlığa bağlı güzel sanatlar genel müdürlüğü adında bir kurum var. Bu kuruma bağlı olarak Türkiye'de sadece 7 ilde bulunan DEVLET SENFONİ ORKESTRASI'ndan bir taneside Sivas'a açılabilir. Ankara'nın doğusunda Mersin haricinde bir ilde bulunmayan bir müdürlük bu.
2-)Türkiyede 8 ilde bulunan KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU açılmalıdır. Elazığ'da bile bulunan bu koro Sivas gibi kökü geçmişe dayanan müzik ve tasavvuf kültürü olan bir şehirde açılmalıdır.
3-)Halk Oyunlarının beşiği durumunda olan Sivas'a sadece İstanbul'da bulunan DEVLET HALK DANSLARI TOPLULUĞU açılmalıdır. Bu yolla Sivas ve çevresinin halay kültürü daha iyi bir şekilde yaşatılıp geliştirilirken,şehrin sosyal yaşantısına önemli bir katkı sağlanabilir.
4-)Türkiye'de biri Erzurum olan sadece 3 ilde bulunan RESİM HEYKEL MÜZESİ VE GALERİSİ MÜDÜRLÜĞÜ'nün 4. sü Sivas'a açılmalıdır. Böylece şehrimizde sanat alanında ortaya konulan eserler daha profesyonelce sergilenirken üniversitemiz güzel sanatlar fakültesi içinde tecrübelerini geliştirecekleri ve paylaşabilecekleri fiziki bir altyapı oluşmuş olacaktır. Ayrıca şehrimizin plastik sanatları tanıması, bu alanda eserler ortaya çıkarılması ve büyük şehirlerdeki önemli galerilerin Sivas'a uğraması yolu ile şehrimizin kültürel anlamda gelişimini sağlayacak önemli bir yatırıma sahip olmuş olacağız.
Opera ve balede neymiş, bize hitap etmiyen bir sanat diyenler olabilir, orkestraya kim giderki diyenlerde olabilir, ama bence öyle değil. Buraları ciddi bir şekilde takip edenler olacağı gibi bu kurumların Sivas'a kazandırılmasının pek çok faydası olacaktır. Opera Müdürlüğünün açılması ile Sivas'a bu alanda pek çok sanatçı gelecek ve toplamda tahminimce 100 kişilik bir kadro oluşacak. Diğer saymış olduğum kurumlarada pek çok sanatçı gelecek ve Kültür şehri dediğimz Sivas'ımızın sanat camiasında, entellektüel cemiyette reklamı yapılmış olacak. Üniversitemizdeki hocalarımız, öğrencilerimiz, askerimiz, memurumuz ve halkımız için sosyal bir faaliyet alanı oluşturulmuş olacak. Sivas'ta sosyal yaşantının çok yetersiz olduğu hep bahsedilen bir şeydir. Bunu aşmanın yolu bu tip farklı sanat dallarının icra edilmesine olanak sağlanmasıdır. Bunun kararı alınmış, adamlar ilan ediyorlar ama bizden talep yok durumundayız.
Şöyleki yukarıda saydığım gerekçelerde ötürü sosyal ve sanatsal faaliyetler açısından herkese hitap edebilecek bir yapının oluşturulması şehrimizin kültür altyapısını zenginleştirecektir. Kültür şehri Sivas'ta aslında ciddi bir sanatsal ve kültürel yatırım yok. Potansiyel var ama çalışma yok. DEvlet Tiyatrosu ve Türk Halk Müziği Korosuna sahibiz çok şükür ama bunlar yeterli değil. Sivas'ı her anlamda geliştirmek için tarım, hayvancılık, sanayi, turizmin yanında kültür yatırımlarına da ihtiyacımız var.
Hülasa Sivas'ımızın kültür alanında da istediğimiz yere kavuşabilmesi için daha önce kültür bakanlığı müsteşarı olan bakanımızı, müsteşar yardımcısı hemşerimiz nihat gülü de bu konuda çalışma yapmaya davet ederek , Valilik, belediye, üniversite, Kültür müdürlüğü ve STK nezdinde bir an önce bu kültür yatırımlarının faaliyete geçmesi için çalışma yapılmalıdır.
vicente58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar vicente58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 11.12.2011, 17:00   #2
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 21:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart Cevap: Sivas'ta Opera ve Bale Müdürlüğü ve Açılabilecek Diğer Müdürlükler

Şahsen bende Opera veya Bale herneyse açılsa bile gösteri olsa bile gitmezdim. Niye çünki bizim kültürümüze çok uymuyor bence. Tamam sanattır birşey demiyorum ama ne biliyim bize çok yabancı. Açılmasın demiyorum ama açılmamasının nedeni galiba bizim gibi insanlar. Talep olması lazım. ki Sivastan bu yönde bir talep olacağını pek zannetmiyorum.
Alt 11.12.2011, 17:36   #3
vicente58
Usta Yiğido

Standart Cevap: Sivas'ta Opera ve Bale Müdürlüğü ve Açılabilecek Diğer Müdürlükler

Alıntı:
_DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Şahsen bende Opera veya Bale herneyse açılsa bile gösteri olsa bile gitmezdim. Niye çünki bizim kültürümüze çok uymuyor bence. Tamam sanattır birşey demiyorum ama ne biliyim bize çok yabancı. Açılmasın demiyorum ama açılmamasının nedeni galiba bizim gibi insanlar. Talep olması lazım. ki Sivastan bu yönde bir talep olacağını pek zannetmiyorum.
Duman kardeş sana katılmıyorum. Sivas'ta operaya gidebilecek insanlar var. Üniversitemiz bu anlamda zaten gerekli izleyiciyi karşılayabilevcek büyüklükte. Birde asker, memur vs. ve halktan beğenenler çıkabilir. Bende operaya gitmiş biri değilim ama gelirse giderim en azından merakımı gideririm. Dışarıda Sivas için bir prestij oluacağını düşünüyorum. Sivas'a gelmeyi veya Sivas'ta görev yapmayı düşünen insanlar için olumlu bir intibak oluşmasını sağlayabilir. Diğer saydığım korolar vs ile birlikte ciddi bir sinerji oluştururlar bence. Düşünsene dışardan birisinede Sivas'ın sosyal imkanlarını bahseden biri tiyatro var, opera-bale var, klasik türk müziği korosu, türk halk müziği korosu var, hatta orkestra var falan diye anlatsa. Sivas ile ilgili önyargısı olan biri şaşırırı ve Sivası merak eder
vicente58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar vicente58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 11.12.2011, 17:47   #4
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 19:16

Tecrübe Puanı: 792 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt

Bu konudaki düşüncem elbette olumludur. Sivas'ımız herşeye layıktır. Bence Sivas'ta yapılan her hizmeti aslında halkımız destekliyor, benimsiyor yeterki doğru ve candan yönlendirilsin.

Örneğin ben Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD) ın kurucusu ve Başkanıyım. 2009 yılında derneğimizi kurduğumuzda halkımız fazla rağbet göstermedi ama biz şu ana kadar yılda bir Yurt içinden ve yurt dışından davet ettiğimiz 100 kişilik yazar ve şairlerin katıldı 3 adet geleneksel şiir şöleni gerçekleştirdik. İlk şiir ve muzik şölenimizin yapıldığı salona az kişi geldi, diğerlerinde yavaş yavaş şölenimizin yapıldığı salon kalabalık olmaya başladı.Ayrıca 2009 yılında derneğimize fazla kimse uğramazken şimdi ise derneğimin varlığını duyan her meslekte çalışanlar, ev hanımları, öğrenciler, herkes, değerli halkımız her hafta Cumartesi günleri öğlenden sonra ufak ama şirin mekanımıza derneğimize uğrayıp sıcak yüreklerimiz ile demlediğimiz sıcak çayımızı içiyorlar, biz şairler ise sıcak yüreğimizle yazdığımız sıcak şiirlerimizi okuyoruz zevk ve heyecanla dinliyorlar. Dün derneğimize doktor bir şair üyemiz geldi, oturduğun da beş dakika oturacağını çok işi olduğunu söylemişti ama gidemedi. Derneğimizde ufo yaktığımızdan biraz soğuktu ama şiirleri dinleyenler üşüselerde saatlerce oturdular şiirlerimizi dinlediler mutlu olarak ayrıldılar.
Anlatmak istediğim sanırım anlaşılmıştır. Sivas'ımızın halkı her zaman sanatı kültürü destekliyor,seviyor ama aradıklarını fazla bulamıyorlar. Bu sayılan alanlar Sivas'ta gerçekleşse eminim Sivas hepsini destekleyip benimseyecektir. Diğer illerde oluyorda Sivas'ta neden olmasın.Kültürün her dalı Sivas'ta olmalı desteklenmeli diye düşünüyorum. İşte o zaman Sivas eminim çok daha darklı ve güzel olacaktır.
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Sabiha Serin'e Teşekkür Ediyor...
Alt 11.12.2011, 17:51   #5
_DuMaN_58
Navigator

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Dediğim gibi ben olsam gitmezdim. Ha gidecek mutlaka insanlar vardır. Zaten boş geçmez eğer opera tarzında birşey olursa. "Sivasta neler var" gibi bir konu olsa. Opera yada Baleyi ekleyince diğer illere göre üst sıralara çıkacaktır mutlaka. Bunun yanında izlemeye gelecek olanları yabana atmamak lazım. Sivas için bir artısı olacak. Dediğim gibi ben olsam gitmezdim niye çünkü benim kültürüme pek uymayan birşey. Çok ısrar eden olursa bir defalığına gidebilirim ama
Alt 11.12.2011, 19:31   #6
vicente58
Usta Yiğido

Alıntı:
_DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Dediğim gibi ben olsam gitmezdim. Ha gidecek mutlaka insanlar vardır. Zaten boş geçmez eğer opera tarzında birşey olursa. "Sivasta neler var" gibi bir konu olsa. Opera yada Baleyi ekleyince diğer illere göre üst sıralara çıkacaktır mutlaka. Bunun yanında izlemeye gelecek olanları yabana atmamak lazım. Sivas için bir artısı olacak. Dediğim gibi ben olsam gitmezdim niye çünkü benim kültürüme pek uymayan birşey. Çok ısrar eden olursa bir defalığına gidebilirim ama
Bence eğer açılırsa sende benim gibi "la neymiş bu opera gedek bi bağak hele gardaşş" diyip bir kerede olsa gidersin
Birde bu yatırımların kaliteli bir şekilde icraa edileceği bir mekanda yapılmalı Sivas'a. Şöyle mimarisi modern ve gösterişli bir bina olsa işte konser salonları, sergi alanları, tiyatro sahneleri vs. Yeni hepsinin bulunduğu bir kültür kompleksi olsa Sivas için prestij kaynağı olurdu diye düşünüyorum.
Alt 11.12.2011, 19:34   #7
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 05:22

Tecrübe Puanı: 1162 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI

Fikri Sağlar'ın Kültür bakanı olduğu 49. Hükümet'te Sivas'a opera ve Bale müdürlüğü açıldı, halen de Ankara'da müdür vardır diye tahmin ediyorum. Olay Sivas'a bir salon daha açılması ve sanatçıların istihdam edilmesi... Yasal sıkıntı yoktur çünkü bundan 18 sene önce zaten açılmış durumda Komik ülkemde ki bir komedi daha aslında başlı başına Kara Komedi bir opera bu olay...
Açılması ya da açılmaması hakkında yorum yapmıyorum, biz size DOB açacaz dediklerine yok demek pek olmaz, yatırım yapılmıyor diye kızarken verileni de almamak olmaz... DOB olan şehirlerdekilerin bir kaçının durumunu biliyorum, zira severim ve sık sık da giderim hatta yaşadığım şehirde evimi sırf DOB'un karşısında ve gösterilere rahat gideceğim için kiraladım Durumdan bahsedecektim, Mersin'de, Ankara'da, İstanbul'da, Antalya'da ve tabii ki İzmir'de gösterimlere gittim, Gitmediğim sadece Samsun'dur ki onları da İzmir'de izledim her neyse hiçbirinde de yer bulunmuyor, 2 ay öncesinde satışa çıkan biletler 1 saatte bitiyor. Eğer ben bakan olsam ilk yapacağım iş bu olurdu çünkü o kadar delileri var ki bu işin sadece Sivas'tan değil diğer illerden de gelenler olacaktır çünkü Kayseri Malatya Tokat gibi illerde de izleyizileri vardır... Salon boş kalmaz artı turizm bile yapılır...

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Kibrisli'e Teşekkür Ediyor...
Alt 11.12.2011, 19:35   #8
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 05:22

Tecrübe Puanı: 1162 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI

Bu arada 1998 yılında Bilkent Senfoni orkestrasının konserine gitmiştim Sivas'ta, Üniversitenin stadında yapılmıştı (Bakın Salon değil Stadyum) O stad mezuniyet dışında ilkkez bu kadar dolmuştu...

İlkkez gidecek arkadaşlara da önerim hareketli bir esere gitsinler, baleden önce operaya gitsinler yoksa önyargılarında haklı çıkarlar

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.12.2011, 19:46   #9
vicente58
Usta Yiğido

Alıntı:
Kibrisli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
İlkkez gidecek arkadaşlara da önerim hareketli bir esere gitsinler, baleden önce operaya gitsinler yoksa önyargılarında haklı çıkarlar
Açılsada Sivas'ta gitsek görürüz ne olduğunu belkide severiz. Ama önce bunların Sivas'a kazandırılması lazım.
Alt 11.12.2011, 19:53   #10
_DuMaN_58
Navigator

Operada damar parça çalsalar hergün giderim. Kaç kadeh kırıldı sarhoş gönlümde.. falan

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil