Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: ÜNİVERSİTELERE TÜRBANLI GİRİLMELİ Mİ?
Evet,kesinlikle girmeli 260 81,25%
Hayır,kesinlikle girmemeli 54 16,88%
Kararsızım 6 1,88%
Katılımcı sayısı: 320. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 08.01.2008, 22:59   #121
i.yigit
Tecrübeli Yiğido

i.yigit - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

i.yigit Şuan i.yigit isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.01.2010 20:43

Tecrübe Puanı: 628 i.yigit FAZLA SÖZE GEREK YOKi.yigit FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart --->: ÜNİVERSİTELERE TÜRBANLI GİRİLMELİ Mİ?

bencede girmeli başı kapalı diye üniversite okumayacakmı türkiyede bence yanlış artık bi geri adım atılmalı
i.yigit isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 09.01.2008, 01:31   #122
BAYPİPO
Yiğido

BAYPİPO - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BAYPİPO Şuan BAYPİPO isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 25.03.2012 16:12
Get A Grip Champion!Tournaments Won: 2

Tecrübe Puanı: 659 BAYPİPO FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Bu konu bayağı bi karışık çünki türbanın hangi amaçla kullanıldığı önemli inaçları gereği takılıyorsa buna kimse karışmamalı yok yinede yasak deniliyorsa o zaman bir çok inancı temsilen kullanılan takı ve benzeri ürünleride yasaklamak gerekir.Sonuçta inancı gereği türban takan birisi üniversiteye alınmıyorsa diğer inançları temsilen takı takan kişilerinde alınmaması gerekir.
Alt 09.01.2008, 09:20   #123
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1016 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

AŞAĞIDAKİ ALINTIYI VE CEVABIMI BU SABAH OKUDUĞUM ÖZELİME MESAJ YAZMIŞ BİR SİTE ÜYEMİZ HANIM ARKADAŞIMIZDAN ALDIM, KENDİ AFFINA SIĞINARAK YAZIYORUM BURAYA KİM KİMDİR , KİM NE DEĞİLDİR, NASIL BİRBİRİMİZİ ANLAMAYA İHTİYACIMIZ BUNA BİRAZ OLSUN KATKI SUNMAK İÇİN YAZDIKLARIMI BURAYA YAZMA GEREĞİ DUYDUM

QUOTE=&&&&&&&&&&&58]abircan bey ben bu konudaki tüm yazılarınızı okudum;bu ülkede bir çok kavram birbiri içinde malumunuz.sağcı dindarmı olur,solcu koministmi olur,aleviler solcumu olur,dindarlar sol partiye nasıl oy verir,sağ sol,alevi sünni,kürt türk.......
abi bi sürü kavramdan bir çok kombinasyon yapılıyor ve kimin işine ne geliyorsa o kullanılıyor.kendimi anlatmak istiyorum tüm tartışmaları bırakıp başörtülüyüm, üç çocuğum var,eşim iflas etti,hemşirelik mezunuyum,devlet beni işe almıyor.trakyadayım özellerde halk tepkisi oluyor diye bir bahaneyle kibarca reddedildim
benim başörtüm ne erdoğan için ne erbakan için ne birine düşmanlık edip kışkırtmak içinsadece okudum öğrendim buna inandım ve hür düşüncemle örttüm .inan çok üzüldüm bazı sözlerine herkes kendine göre müslüman bu ülkede yada her neye inanıyorlarsa ..kendine göre bireysel inançlar var
yahudiyi hristiyanı hoş görü programları düzenleniyor
bana göre herkese hoşgörü lazım
ama en önce aynı kültürün aynı vatanın evlatlarının birbirine daha hoşgörülü olması lazım
bu arada buralarda kime sivaslıyım desem alevi gözüyle bakıyorlar..bence hiç sorun değil kimseye bişey ıspatlama çabam yok zaten
ama sivas aleviliği konusunda gerçek bilgileri alacağım gerçek kaynaklar arıyorum ...eğer yardımcı olursanız sevinirim
keşke şu tepkilerimizi yiğidolar olarak ülkeyi parselleyenlere emperyalizmin bir numaralı uşaklarına verebilsek tek ağızdan
şehit kanlarıyla sulanan toprakları metre metre satıyorlar makam uğruna
başörtülüyüm abi benden bu güne kadar kimse zarar görmedi .izin verilse kötümü olurdu benim çalışmama
ben yürekten yazdım
samimi bir cvp rica ediyorum vaktini aldım bağışla abi

sayılarımla[/quote]

değerli kardeşim bu mesajın beni çok duygulandırdı, sen nasıl başörtülüsün diye aynı dışlanmayı yaşadıysan malesef bizde asırlardır dışlandık, bir gecede yavuz 40 bin aleviyi kesti, bu ülkede şeyhülislamlar ne fetvalar vermediki katli sevaptır dedi, kestiği yenmez dedi, içtiği sudan geçtiği yoldan geçilmez dediler, çok şükür bugünlere geldik, maraş katliamı daha dün gibi hafızalarımızda, ben 78 sivas olaylarında çocuktum alevi sünni dayanışmamız olmasaydı komşulşarımızla evimiz barkımız yakılacaktı, 93 te hasbel kader ben dernek başkanıydım sivasta ilkdefa şenlik düzenlemeye gittik malum otel olayı oldu, kısaca güzel kardeşim bu ülkede alevi istenmiyor ama ne varki yaşıyoruz, lisedeyken ortaokuldayken hep gizlendik, ama bilinirdi bazılarınca, aşağılanırdık, insan bacısıyla, kızıyla yatarmı bu denli arsız ahlaksız suçlamalarla karşı karşıya kalmış bu güzelim topluluk, en yakın can ciğer arkadaşlarım yapma ya yazık sen alevi olamazsın okadar iyisinki bu imkansızı malesef çok duydum sivasta, gelelim alevilikle ilgili kaynaklara, öncelikle sana ypabileceğim tavsiye bu iş kitapla falan belli olmuyor, iyi bir alevi aileyle dost olman gerekir, merak etme sen samimi olursan onlar önyargılı yaklaşmazlar, bunu niye tavsiye ediyorum, ancak en iyi içlerinde yaşayarak anlarsın, aralarındaki bağı ilişkiyi insna olan inancı , gerçek vicdanı allah korkusunu nasıl hissedip yaşadıklarını, gerçek ahlakın nasıl olduğunu ancak onlarla yaşayarak anlarsın, henüz alevilikte kendini bulma tanımlama evresinde çünkü şehirleşmeyle beraber alevilik kendini değerlerini yeni nesillere aktaramamış, çünkü cumhuriyetle birlikte tekke zeviyelerin kapanması en çok aleviliğe zarar vermiştir, tarikatlar iyi kötü gelişimini sürdürüp yaşarken alevilik kendini geliştirememiş, yeni nesillere aktaramamış, özalla ve 12 eylülle türk islam sentezi altında yapılanlar alevi refleksini uyandırmış şehirlerde hemşeri dernekleri kültür dernekleri olarak gelişmiş ve günümüzdede devam ediyor, alevilikle ilgili bir çok yayınlanmış eser var, bazı derneklerin internet web sayfaları var, ama ne kadar alevilikle ilgili temel bilgiler var orası tartışılır, çünkü hepsi bir asimilasyon psikolojisinde şu anda kendini savunma durumunda hissettiğinden pek sağlıklı olarak aleviliği anlatamıyorlar,
türbanınla iş bulamamana üzüldüm, malesef bazı yörelerde bu algı henüz kırılmamış ama inşallah bu durumlarda düzelecek, öncelikle hükümetin atacağı sağlıklı adımlara bağlı , kaldıracağı yasaklarda ne kadar toplumsal uzlaşıyı yaklayıp yakalamamasıyla alakalı birşey, şuanda hükümet güya alevi açılımı yapıyor ama alevilersiz bunuda kendine göre yapıyor, güya alevi açılımını yapıp toplumsal direniş noktalarını kırıp daha sonra belki aklından geçen türbana gerekli serbestiyi sağlayacak, ama hep yanlışa devam ediyorlar, karşılıklı olarak anlamsız toplumsal zıtlaşma devam ediyor bu hiçte kimsenin hayrına değil.
Alt 09.01.2008, 10:45   #124
leblebi82
Usta Yiğido

leblebi82 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

leblebi82 Şuan leblebi82 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.02.2013 22:42

Tecrübe Puanı: 778 leblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Tebrik ederim. Güzel bir açılım gerçekleştirilmiş. Yaşanan sorunların tekrar yaşanmaması için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olalım.
Alt 09.01.2008, 11:34   #125
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1016 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

DİYALOĞUN , VE SAĞLIKLI DİYALOĞUN BİZİ DAHA ANLAMLI, ANLAŞILIR KILMASINI DİLİYORUM VE KARDEŞİMİN AFFINA SIĞINARAK YİNE KENDİNDEN İZİNSİZ BURAYA BUNU TAŞIYORUM,

Alıntı:
&&&&&&&&&&&&&58´isimli üyeden Alıntı
günaydın şu an aktif olduğunuzu gördüm.
söylediğiniz gibi alevi aileler var tanıdığım ama almanyadalar
üç farklı alevi aile var mesela
biri tuncelili kürt ve aleviler
biri sivaslı
biri erzincanlı
o kadar farklılarki anlatamam onları eşimin kardeşi sayesinde tanıdım
hepsi almanyada bi aradalar izne gelince uğrarlar
bizim sivaslı alevi arkadaşlarım eşimin kardeşinden daha yakınlar bana
ama mezhep ayrılığını hiç konuşmadım yanlış bir söz edip bilmeden incitirim diye korktum biraz
bildiğim sadece gerçekten yörelere göre çok farklı inanç sistemleri var belki ben sivaslı arkadaşımı çok seviyorum bana yakın geliyor

verdiğiniz cvp için tşk ederim
umarım site içinde yanlış anlaşılmaz bu yürekten tavır
sözleri saptırmaya meraklı insan çok çünkü
başörtüsünün ben şu anda ne iktidar nede muhalefetin umrunda olduğunu asla düşünmüyorum
tek dertleri mondros mütarekesini uygularken milleti uyutmak bu malzemeleri çocuk eline şeker vermek gibi veriyorlar elimize
her derdi çeken bilir...
anlaşıldığım içinde mutlu oldum tşkler

Alevilik yaşam biçimi deyince dalga geçiyorlar hafife alıyorlar, yaşayarak tanımanıza sevindim, yöreler doğal olarak çok farklı nerdeyse değil öyle kız alıp verdiğimiz komşu köyde bile farklı burada bazan cem yapıldığında bile kimse kimsenin cemini beğenmiyor , bu çok normal çünkü yüzyıllardır kapalı yaşamış, dağların en yükseklerinde kuytuluklarda hep kaçmış osmanlının zulmünden. hiç dere kenarına ovaya kolay kolay köy kuramamış aleviler, bir aleviye inancını adetini sorabilirsiniz kasıt olmadıktan sonra hiç bir alevi sizi incitmez merak etmeyin, sivastaki kapı komşularımız sünni olanlar bile yıllar sonra bizi arar bulurlar istanbulda gelip el öperler anne babamın, bizimkilerde mutlak gidince evlerini ziyaret edip hal hatır ederler, hiç kimseninde aklına birşey gelmez, ki biz hatta bilirizki yanımızdaki ve karşımızdaki ailenin gençlerinin 78 olaylarında benzinimiz bitti daha çok kızılbaş, kominist evi yakacaktık dediklerini duyduk, anne babaları bizi korurken bizde onları korurken, malesef bunlar yaşandı
malesef 1400 yıldır müslüman olan bu halka yeniden bişey empoze etmeye çalışıyorlar bunun adına müslümanlık diyorlar, 60 lardan sonra ve özellikle 1980 den sonra dışa açılmayla birlikte biraz utangaç birşey bu ama halkımızda televizyona ve buna bağlı gelişen yozlaşmaya karşı, tüketim toplumu olmaya tepki olarak köklerimize sahip çıkıyoruz deyip insanı temel alan anlayıştan uzak dini hareketlere vb sol kendine göre dine karşı olmaya kalktı dini görmezden geldi küçümsedi aşağıladı, geldik bugünkü açmaza, sol boka battı, sağ bokta yüzüyor zaten, kaldık kapitalist dünyanın ortasında pusulasız, dışa açık, provokasyona açık, ortalama 4.5 yıl eğitimli bir millet olduk, burun kıvırdığımız iran bile bizden ilerde kadınlar daha okumuş, kendi demokrasisi daha ilerde bizden
buradan başörtüsüne nasıl gelindi dersen işte böyle gelindi, ben 85- 90 öğrenciyken başörtülü arkadaşlarımızla beraber pikniğe gider çaybahçelerine gider oturudum bundan rahatsız olmazdım, ama aynı anda başka birileride inan yemin ederim başörtüsü taksın diye bazı kızlara 50- 75- 100 dolar veriyorlardı, bir manipülasyon vardı ama kimse çokda itiraz edemiyordu o dönemde, ama biz kimseden rahatsız değildik, aynı grupta 15 kişinin içinde en az 2,3 başörtülü arkadaşım vardı, ki ben aynı dönemde hem halkevciydim, hemde pirsultan derneğinde üyeydim, asla bir karşı duruş sergilemezdim, çünkü benim annem yengem halam hala eşarplı, belki okudunuz yazdıklarımdan eşim sünni 1.5 yıl oldu evleneli, ama ailesi ve efradında kimse örtülü değil, 80 yaşında bir anneanne aleviye kızmı verilir diye diğer oğlunu Defterden silmiş, benim kayınvalide büyük yeminler etmiş iki kızını asla vermem diye, eşim beni en iyi anlayan olduğu için annesini ikne etmiş, yaklaşık 2 yıldır tanıdığım kayınvalidem artık evine gidip kalmadığımız haftanın sonunda telefon etmeden duramıyor oğlumun sesini duyacağım diye, benim içinse içimden gelerek anne babam diyebildiğim ailem oldular ,Kİ O ANNEANNEDE OĞLUM DİYEBİLİYOR ha keza baldızım ve bacanağım da aynı şekilde, ramazan da çok iftara katıldım, kimsenin aklınada birşey gelmiyor sen o sun sen busun diye,
bir annem var alibeyköyde oturur etrafımızda çok sünni aile var tabiki annem mahallenin fındık annesi, çokda nüktedan eleştirir onları ama yinede severler, mevlide vb toplantılara mutlaka çağırılar, ve ailem çevresiyle barışık yaşar gider, benim pir sultan derneği yöneticisi olduğum yıllarda bile kimse demezdiki siz şusunuz busunuz, insanlar kendini bildikten sonra yaşamak kolaydır, güzeldir, çeşitlilik iyidir, karslı komşum var caferi, evlenip ayrılınca mahalleden hakkımı helal etmem sen buradan gidersen demişti çok etkilendim, sen niyet ettikten sonra kurd kuzuyla bile yaşar, hacı bektaşın o meşhur tablosundaki gibi

emperyalizmin oyununa düşmemek için sabırla kırmadan dökmeden her sorunumuzu çözeriz bu bizim hamurumuzda var
diyaloğunuza teşekürler tartışılan konuların tamda oratsındaki sıcağı sıcağına yaşayan biri olarak direkt muhatapsınız buna sevindim, ama şu erkeklerin bu kadar şarlar biçimde kadını yok sayarak kadını konuşmaları benide rahatsız ediyor kusura bakmayın, ben keşke siz ve sizin gibi bu sorunu yaşayanların bunu daha fazla tartışıp konuşmalarını isterdim, kadınların daha sağlıklı bir çözüm yolu bulacağına inanıyorum, türkiyenin kurtuluşununda kadınların daha çok söz sahibi, makam sahibi, yetkili olduğunda olacağına inancım tam, ben aslında sıkı bir feministimde , sağlıcakla kalın, dileğim size ve eşinize aileyi mutlu kılacak bir gelir ve iş diliyorum
Alt 09.01.2008, 11:59   #126
recosan58
Tecrübeli Yiğido

recosan58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

recosan58 Şuan recosan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.09.2011 18:13

Tecrübe Puanı: 633 recosan58 FAZLA SÖZE GEREK YOKrecosan58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Alıntı:
abircan Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
alıntıdır, ÖZDEMİR İNCE DEN
Özdemir İNCE

Nur Suresi, 31. ayet (24:31)

KİŞİSEL olarak ne başörtüsü ile ne de türban ile herhangi bir sorunum var. Ama örtünmeyle ilgili yalan, safsata ve hurafe yayanlarla kavgam var. Türbancılar, bu örtünme tarzının Kuran'ın tartışılmaz buyruğu olduğunu ileri sürüyorlar. Ama Azháb Sûresi'nin 59. ayeti; Nûr Sûresi'nin 30, 31 ve 60. áyetleri dışında Kuran'da bir başka hüküm yoktur ve türban şaklabanlığı Kutsal Kitap'da yer almamaktadır.

İKİYÜZLÜLER

Bunu öğrendiğim için: Faiz ve kredi kartının İslam'a aykırı olmasına karşın türbancılar tarafından kullanıldığını; türbancıların, İslám'a ters düşmesine karşın, Cumhuriyet'in yapı ve kurumlarına, yasalarına ve özellikle Devrim Yasaları'na uymak zorunda kaldıkları halde nasıl olup da dinden çıkmadıklarını soruyorum. Bu işte bir ikiyüzlülük var!

İkiyüzlülük sadece türbancılarda değil! İkiyüzlülüğün en tepesinde Kuran çevirmen ve yorumcuları bulunuyor. Bunun en çarpıcı kanıtını, Mustafa Sağ, "Evrensel Çağrı, Kur'an Meáli" (Final Pazarlama Yayını) çevirisine yazdığı önsöz ve açıklamalarda veriyor. Mustafa Sağ'a göre geleneksel çevirmen ve yorumcular Nûr Sûresi'nin 31. ayetini geleneğe uyarak ve birbirlerini taklit ederek yanlış çeviriyorlar. Müthiş bir iddia! Mustafa Sağ'ın açıklamasını olduğu gibi aktarıyorum.

HIMAR = ÖRTMEK

"Kuran ayetinde 'başörtüsü' diye bir kelime geçmemektedir. Buna rağmen tüm Kuran tefsirlerinde ve çevirilerinde Kuran ayeti 'başörtüsü' olarak çevrilmiştir. Halbuki ayette geçen "HIMAR' kelimesi 'Baş örtmek' anlamında değil, sadece 'örtmek' anlamına gelmektedir. Eğer, herhangi bir şey örtülecek ise. O şeyin vurgulanması gerekir. Örneğin masa örtüsü derken, örtmek kelimesinin yanına masa kelimesinin gelmesi gibi, başörtüsü dendiği zaman da "örtmek" ("hımar") kelimesinin yanına "baş" ("re's") kelimesinin 'hımarü-re's' şeklinde gelmesi gerekir. Ayetteki 'hımar' ('örtü') kelimesinin yanında geçen ve vurgulayan kelime 'cuyub' kelimesidir ki, 'yaka' veya 'göğüs' anlamına gelir. Çünkü, aynı kelime 'cuyub' bir başka ayette (28:32) Hz. Musa'nın 'göğsüne/koynuna elini soktuğu' şeklinde geçer. Yani, 'cuyub' kelimesi, 'hımar' örtmek kelimesi ile kullanıldığı zaman 'bihumûrihinne ala cuyubihinne' başını örtmek değil, 'göğsünün üzerini örtmek' anlamına gelmektedir. Geleneksel tüm yorumcular, Kur'an ayetini bilimsel bakışla değil de, birbirlerini taklit edip, 'Başörtülerini yakalarının üzerine kadar örtsünler' diyerek 'Felyedr****' fiilini de 'örtsünler' diye tercüme etmişlerdir. Bu geleneksel yorumcular 'DaRaBe' kökünden gelen bu kelimeyi burada, 'Başörtülerini örtsünler' derken, bir başka yerde aynı 'DaRaBe' kelimesini 'Kadınları DÖVÜN' (Bak. 4:34) diye çevirmişlerdir. Özetle, Kuran'ın orijinal ayeti tüm açıklığı ile ortadayken, elverişli bir siyasal kullanım malzemesi olarak, sürekli gündemde tutulan başörtüsü, Kuran'ın değil, geleneklerin, kişisel görüşlerin dinleşmesinden kaynaklanmaktadır." (S. 373)

GERİSİ ALİMLERİN İŞİ

Mustafa Sağ'ın iddialarını Arapçadan denetleyecek durumda değilim. Ancak Nûr Sûresi'nin 31. áyetinin Fransızca ve İngilizce çevirileri onun iddialarını desteklemektedir.

Ben bu çok önemli iddiayı sütunuma aktararak kamusal-toplumsal görevimi yerine getiriyorum. Gerisi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ve İslam alimlerinin işi!..
alıntıdır hayrettin karamandan

Hayli zaman önce bir ilahiyatçı ile “İslam'da başörtüsünün hükmü” konusunu yazışarak tartışmıştık. Bu tartışmayı olduğu gibi “İslam'da kadın ve Aile” isimli (Ensar yayınlarından) kitabıma aldım. Geniş bilgi almak isteyenlere tavsiye ederim.

Burada, sayın Ö. İnce'nin yazısı sebebiyle, Kur'an'da başörtüsü'ne ait kısa bir özet yapacağım.

Kur'an-ı Kerim'de başörtüsü 24 sıra numaralı Nur suresinin 30. âyetinde geçmektedir. “Kadınlar, başörtülerini, göğüslerinin üzerinden bağlasınlar; yani başörtüleriyle göğüslerini de örtsünler” mealindeki bu âyette geçen “humur” kelimesi, başörtüsü manasına gelen “hımâr” kelimesinin çoğuludur.

“Kur'an'da geçen hımâr kelimesi yalnızca örtü manasına gelir, başörtüsü manasına gelmez” diyenler kesinlikle yanılıyorlar. Çünkü bu kelimenin kökünde “örtme, karışma, yaklaşma” gibi manalar varsa da, kökten alınmış farklı kelimelerin (şekillerin) de farklı manaları vardır. Mesela aynı kökten gelen “hamr”, şarap, “hamîr”, hamur mayası, “humâr” akşamdan kalma hali manalarına gelir. Tartışma konumuz olan “hımâr” da başörtüsü ve vücudun bütününü örten örtü manalarında kullanılmıştır. Bu mananın delillerine gelince:

1. Hz. Peygamber zamanından bu güne kadar “hımâr”a bu mana verilmiş ve uygulama da bu manaya göre olmuştur.

2. İbn Manzûr, Fîrûzâbâdî gibi kaynak luğatçıların eserlerinde kelimeye “başörtüsü” manası verilmiştir.

3. Taberî, Zemahşerî gibi kaynak tefsirlerin tamamında hımâr kelimesinin manasının başörtüsü olduğu kaydedilmiştir.

4. M. Esed'in İngilizce ve M. Hamidullah'ın Fransızca çevirilerinde de kelimeye verilen mana “başörtüsü”dür.

Hasılı Kur'an'da başörtüsünün bulunduğuna dair deliller güçlü ve çok, bulunmadığına dair delil ise yoktur.

Birinci yazım üzerine ABD'de yaşayan Edip Yüksel'den bir mail aldım. Sayın Yüksel bu mektubunda uzun uzadıya dert yanarak, sayın İnce'nin yazısında sözü edilen mealin kendisine (E.Yüksel'e) ait olduğunu, M. Sağ'ın haksız olarak bu meali kendisine mal ettiğini anlatıyor. Bu alma, çalma meselesini incelemek bizim işimiz değil, ama böyle bir iddianın bulunduğunu da yazmam gerekirdi, yazdım.

Adı geçen meal kime ait olursa olsun, Nur suresinde geçen “hımâr” kelimesine “başörtüsü değildir demenin” yanlış olduğunu yukarıda açıklamış oldum.

Başını örten Müslüman kadınlarımız ve kızlarımız, güvendikleri alimlerin tefsir, meal ve açıklamalarına dayanarak örtünüyorlar. Marjinal görüşlere itimat etmedikleri için onları kınamak, yakışıksız sözler söylemek yalnızca bağnazlık, tahammülsüzlük ve edepsizliktir vesselam.
recosan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 09.01.2008, 12:26   #127
KIZILCAN
Yiğido

KIZILCAN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KIZILCAN Şuan KIZILCAN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.07.2014 20:37

Tecrübe Puanı: 693 KIZILCAN isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Evet girilmeli.Madem demokrasi var,her aşamada demokrasi uygulanmalı.İnsanların korkusu şu: Acaba türban üniversiteye girerse tekrar geriye mi döneriz.Hayır,bence tam tersi.Bırakalım herkes istediği gibi din ve vicdan hürriyetini yaşasın.

KIZILCAN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 09.01.2008, 14:08   #128
tayfun5883
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

tayfun5883 Şuan tayfun5883 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.12.2013 12:39

Tecrübe Puanı: 673 tayfun5883 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

zaten türbana gerek yok perukla giriyorlar.Ama günümüzde böylesi boş konuları tartışmak yersiz.Ama bazıları türbanı her alana sokuyor.Bazılarıda denize haşemayla giriyor ya kardeşim buğün üniversitelere türbanlı gelenler yarın üniversitelere karaçarsaflı girmek isterler biz laik Türkiye Cumhuriyetinin laik insanlarıyız türbbanla okumak arkadaşlarımıza adres olarak Suudi Arabistanı ve İranı gösterebilirim gitsinler orada okusunlar
tayfun5883 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 09.01.2008, 14:15   #129
tayfun5883
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

tayfun5883 Şuan tayfun5883 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.12.2013 12:39

Tecrübe Puanı: 673 tayfun5883 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

müslümanlık başını örtmekle olmaz ***********önemli olan müslümanlığı içimizde yaşamak kalbimizde yaşamak sözde değil özde müslüman olmak
tayfun5883 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 09.01.2008, 17:55   #130
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.03.2016 23:42

Tecrübe Puanı: 862 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart -->: --->: ÜNİVERSİTELERE TÜRBANLI GİRİLMELİ Mİ?

Alıntı:
tayfun5883 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
zaten türbana gerek yok perukla giriyorlar.Ama günümüzde böylesi boş konuları tartışmak yersiz.Ama bazıları türbanı her alana sokuyor.Bazılarıda denize haşemayla giriyor ya kardeşim buğün üniversitelere türbanlı gelenler yarın üniversitelere karaçarsaflı girmek isterler biz laik Türkiye Cumhuriyetinin laik insanlarıyız türbbanla okumak arkadaşlarımıza adres olarak Suudi Arabistanı ve İranı gösterebilirim gitsinler orada okusunlar
Ne diyon** sen.Adam akıllı konuş yoksa bu foruma yorum yazma.Sen kimsinde Türbanlı bacılarımızı Arabistana git diyosun.Bu ülke çanakkalede ikurtuluş savaşında senin gözünde kötü gözde duran başörtülü,karaçarşaflı atalarımız sayasinde alındı.Yazdığın lafları tartarak ,sonuçunun ne olacağını düşlünerek yazsan iyi olur herkes herkese benzemez Bu ülkedeki türbanlıları ,çarşaflıları beğenmiyorsan sen git o zaman Amerikada ,İnglterde papazlarla çan çal.
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)