Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivas' ta Turizm > Dalgıçlık
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Dalgıçlık Dalgıçlık

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 26.01.2008, 02:25   #1
EyüphanAydın
Yasaklı

EyüphanAydın - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

EyüphanAydın Şuan EyüphanAydın isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 22.05.2010 12:45

Tecrübe Puanı: 0 EyüphanAydın ist ein wunderbarer AnblickEyüphanAydın ist ein wunderbarer AnblickEyüphanAydın ist ein wunderbarer AnblickEyüphanAydın ist ein wunderbarer AnblickEyüphanAydın ist ein wunderbarer AnblickEyüphanAydın ist ein wunderbarer AnblickEyüphanAydın ist ein wunderbarer AnblickEyüphanAydın ist ein wunderbarer Anblick
Standart Dalgıçlık Nedir?

Dalgıçlık Nedir, Nasıl Dalgıç Olunur?
Merhaba arkadaşlar, 11 nick' li arkadaşımız bir konuda sordu bende bilgilenmek isteyenler vardır diyerek bu konuyu açtım. Dalgıçlık ve sualtı ile merak ettiklerinizi elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım, aşağıda bilmek isteyebileceğiniz bazı konuların açıklamalarını yaptım...

Dalışa nasıl başlayabilirim?
Eğer en az 14 yaşında ve sağlıklı bir kişi iseniz dalışa isterseniz hemen başlayabilirsiniz. Bu şartları sağlıyorsanız öncelikli olarak Türkiye Sualtı Federasyonunun onay verdiği bir Yetkili Dalış Merkezi' ne gidip başvuruda bulunmanız ve sağlığınız açısından bir sorununuz'un olmadığını ve başınıza gelebilecek hertürlü sağlık sorunlarını bu nedenle önceden kabul ettiğinizi belirten bir belgeyi imzalamak olacaktır. Ayrıca dalış sporuna başlayabilmeniz için çok iyi bir yüzücü olmanız gerekmez, su üzerinde durmayı bilmeniz yeterlidir.

Dalışa başlamak için ne tür malzemelere ihtiyacım var?
Dalışa başlamak için sadece mayonuzu alıp gitmeniz yeterlidir. Kurs başladığı zaman yetkili dalış merkezi sizlere yön gösterecektir. Dalış esnasında size gerekecek tüm malzemeyi dalışa beraber katıldığınız yetkili dalış okulu temin edecektir. Tabi tecrübe kazandıkça hangi malzemeleri satın alacağınızı kendiniz daha iyi belirleyeceksiniz. Ancak benim tavsiyem ilk etapda dalışın ABC' si değimiz Maske, Şnorkel ve palet almanızdır. tabi bunlara da gerek yok aslında çünkü dalış yapmak için gittiğin ekibin teknesinde tüm ekipmanları kiralayabiliyorsunuz (Tüp, dalış elbisesi, bc'denge yeleği', ağırlık, regülatör'ahtapot') Ama ABC olarak tabir ettiğimiz şey sizin için en önemlisidir, çünkü bunların size göre olması, maskenin ve paletin yüzüne uyması gerekir, aksi halde sualtında çok güç anlar yaşarsınız.

Dalgıçlar içinde derecelendirme varmıdır?
Evet, dalgıçlar kendi içinde 2 gruba ayrılır: Eğitmen ve dalıcı. Eğitmenler bu işi profesyonel olarak yapan kişilerdir, dalıcılar ise amatör olark ilgilenirler. Sırasıyla dalıcılar 1 - 2 - 3 yıldız , Eğitmenler ise 1 -2 - 3 yıldız olarak belirlenmiştir. Seviyeler ise birbirini takip eder, yani en alttan en üst seviyeye çıkmak sizin dalış sayınıza ve kabiliyetinize kalmış birşeydir. 1 yıdız dalıcı dan 2 yıldız dalıcı seviyesine çıkabilmeniz için 20 dalış, 2 yıldız dalıcıdan 3 yıldız dalıcıya çıkabilmeniz için 70 dalış yapmış olmanız gerekir, tabi dereceler arttıkça dalış sayılarınızın artması da gerekir.

En fazla kaç metreye dalabilirim?
Sportif dalış limiti 30 metredir. Başlangıç kursunu (PADI veya CMAS) bitirmiş bir kişi max. 18 metreye inebilir.

Dalış tüpünün içine ne var, ve tüp en fazla ne kadar dayanır?
Tüplerin içinde şu anda solumakta olduğunuz hava vardır. Soluduğumuz hava %21 oksijen ve %79 azot içerir. tüpteki havanın en fazla ne kadar dayanacağına ilişkin sorunun tek bir cevabı yoktur. Ne kadar derine dalış yapılırsa o kadar fazla hava harcanır. Ayrıca dalıcının tecrübesi ve dalış koşulları da bu süreyi etkiler.

Tüplü dalış tehlikeli midir, Sualtında tehlikeli canlılar var mıdır?
İstatistikler tüplü dalışın yüzmeden daha güvenli olduğunu göstermektedir. Fakat aynı araba kullanmak gibi öğrenilmesi gereken kurallar vardır. Kuralları izlediğiniz ve limitlerinize uyduğunuz sürece son derece güvenlidir. Sualtı canlıları siz onları rahatsız etmediğiniz sürece size zarar vermezler.

Vurgun yer miyim?
Dekomprasyon hastalığı yani halk arasında vurdugun olarak tabir edilen olay öyle sandığın kadar korkulacak ve sık ratlanan bir durum değildir, en azından dalgıçlar için... Kurallara uyduğunuz ve limitlerinizi bildiğiniz sürece dekompresyon hastalığı riski çok azdır. Çünkü dalgıçlar bu konuda eğitim alıyorlar ve bu dekomprasyon hastalığına yakalanma riskleri oldukça küçük bir ihtimal, haa.. olmaz mı olur tabi, ne zamanlar olur peki bu; mesela sualtında dolaşırken aniden yukarı çıkış yaparsanız, çünkü normalde su altında her 5 metrede bir bekleme süresi vardır, -bu biraz geniş bir konu- bu bekleme süreleri derinliğe göre azalır yada artar, eğer sen bu metrelerde bekleme sürelerini gerçekleştirmezsen vurgun yersiniz... Onun haricinde 24 saat öncesinden alkollü bir içki içip dalış yaparsanız yine vurgun yersiniz, çünkü bu sefer normal dalış esnasında harcayacağın azotun çok daha fazlası vücudunda olur ve neredeyse 5 metrede bile vurgun yeme durumu ortaya çıkar. Kurallara uyduğunuz ve limitlerinizi bildiğiniz sürece dekompresyon hastalığı riski çok azdır.

Dalış malzemelerinin fiyatları nelerdir?
Malzemeler oldukça çeşitlidir, marka olarak da birçok çeşidi bulunmaktadır. Dalışa ilk başlarken size önerim yukarıda ABC diye nitelendirdiğim malzemeleri temin etmenizdir (Palet, maske ve şnorkel) Bunların da markasına göre fiyatları değişmektedir. ama benim dalış okulunda palet(patikle beraber), maske ve şnorkelin satış fiyatı 85 Euro... Tabi dalışlarınız ve tecrübeniz arttıkça dilerseniz diğer malzemeleri de alabilirsiniz, bu tamamiyle size kalmış birşeydir...

Dalış yapmaya nasıl gidilir ve dalış fiyatları nelerdir?
Dalış yapmak için oturduğunuz yerin önemi büyüktür. Mesela benim gibi ankarada (denizi olmayan bir yerde) oturuyorsanız bu biraz tuzlu olabilir. Ben grubumla dalışa hafta sonları gidiyorum ve 2 gün dalış yapıyoruz. 1 günde en fazla 2 gündüz ve 1 gece dalışı yapılır. dalış paketi olarak nitelendirdiğimiz paketin içinde herşey dahil sistemi uygulanıyor (Gidiş-geliş, konaklama, yemekler, dalış ekipmanlarının kirası) ve fiyatı 250 YTL. Tabi bu bölgeden bölgeye, dalış merkezinden dalış merkezine değişiklik gösterir. Mesela denize kıyısı olan bir yerde oturuyorsanız sisizn için yol, konaklama ve yemek masrafı olmayacaktır
EyüphanAydın isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.02.2008, 16:33   #2
Serd@r
Usta Yiğido

Serd@r - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Serd@r Şuan Serd@r isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.03.2023 15:27

Tecrübe Puanı: 888 Serd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer Anblick
Standart -->: Dalgıçlık Nedir?

Sertifikasını almak biraz yorucu yani sınavları için İstanbula gitmek falan gerekiyor yoksa çoktan alırdım,denize dair almadığım tek belge bu kaldı heralde...
Alt 28.02.2008, 17:56   #3
asitane3458
Usta Yiğido

asitane3458 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

asitane3458 Şuan asitane3458 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.02.2010 13:59

Tecrübe Puanı: 662 asitane3458 FAZLA SÖZE GEREK YOKasitane3458 FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart --->: Dalgıçlık Nedir?

valla dalgıç olmayı çok isterdım zevkli bir uğraş olsa gerek
asitane3458 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 10.03.2008, 10:33   #4
gly
Yeni Yiğido
NO AVATAR

gly Şuan gly isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.10.2010 03:07

Tecrübe Puanı: 0 gly FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

evet zevklidir kesin bunu bide annelere sorun:(
Alt 10.03.2008, 10:56   #5
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 21:24

Tecrübe Puanı: 4500 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Ausrufezeichen --->: Dalgıçlık Nedir?

Dalgıclık zevkli olabilir ama risklide olabilir onun için benim hiç ilgi alanıma girmiyor
Alt 21.06.2008, 22:47   #6
köyüm
Yiğido

köyüm - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

köyüm Şuan köyüm isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.07.2011 15:54

Tecrübe Puanı: 592 köyüm FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
gly Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
evet zevklidir kesin bunu bide annelere sorun:(
evet canım birde annelere sorun kızım broveli dalgıç birde bana sorun ilk önce benden gizli başladı o dalmaya gidiyor benim ömrüm gidiyor çok tehlikeli bir spor ama yapacak bir şeyim yok kocaman aklı başında kültürlü bir kızım var ama onu dalmaktan vazgeçiremedim çünkü ben denizden çok korkuyorum ALLAHA EMANET ediyorum....
köyüm isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.06.2008, 00:04   #7
HaYLaZ
Usta Yiğido

HaYLaZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaYLaZ Şuan HaYLaZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.01.2010 23:12

Tecrübe Puanı: 672 HaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Bilgi İcin Saol..
Eline Emegine Saglık..
Alt 30.06.2008, 11:42   #8
gly
Yeni Yiğido
NO AVATAR

gly Şuan gly isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.10.2010 03:07

Tecrübe Puanı: 0 gly FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
köyüm Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
evet canım birde annelere sorun kızım broveli dalgıç birde bana sorun ilk önce benden gizli başladı o dalmaya gidiyor benim ömrüm gidiyor çok tehlikeli bir spor ama yapacak bir şeyim yok kocaman aklı başında kültürlü bir kızım var ama onu dalmaktan vazgeçiremedim çünkü ben denizden çok korkuyorum ALLAHA EMANET ediyorum....
:(
artık Allaha emanet diyoruz.............

Konu gly tarafından (30.06.2008 Saat 11:57 ) değiştirilmiştir..
gly isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.06.2008, 11:57   #9
Veli Bircan
Yiğido

Veli Bircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Veli Bircan Şuan Veli Bircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.11.2011 01:28

Tecrübe Puanı: 643 Veli Bircan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

eyüpcüm sivasta deniz yok nereye dalcak bu millet...neyse yinede bilgiler için teşekkürler bakarsın bi gün köyün barajına dalarız
Veli Bircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 29.06.2009, 01:42   #10
Klimasuyu
Usta Yiğido

Klimasuyu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Klimasuyu Şuan Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1405 Klimasuyu isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: Dalgıçlık Nedir?

Bu konuyu Betüş58*e sormak lazım...
Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil