Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Gürün İlçesi - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Gürün
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Gürün Gürün İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.04.2007, 16:57   #1
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 21:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Beitrag Gürün İlçesi

Coğrafi Konum :

Gürün Sivas ilinin güneyinde Sivas-Malatya yolu üzerinde kurulmuştur.140 km'lik bir karayoluyla Sivas'a ulaşır. İlçenin güneydoğusunda Malatya, batısında Kayseri, güneydoğusunda Kahramanmaraş, kuzeyinde Kangal ilçesi yer almaktadır. Rakımı 1250 m. yüzölçümü 3080 km2, arazisi dalgalı bir ilçedir. Karasal iklimin tesiri altındadır.

İlçenin Tarihçesi :

İlçenin tarihi çok eskidir. M.Ö. 2000 yıllarına kadar iner. Mevcut mağaralar, Gürün' ün ilk çağ tarihini yaşadığını göstermektedir. Etilerin bu bölgeye medeniyet kurdukları bulunan eserlerden anlaşılmaktadır.

Şuğul bölgesindeki kayalar üzerindeki Etilere ait yazılar bunu göstermektedir. "Tegerama" yani Gürün bölgenin en güçlü kalesi durumundaydı.

Anadolu İslamiyet’inin hakimiyeti altına 8irince Gürün, Malatya Beyliğine bağlı bir kasaba oldu. Daha sonra burada Danişmentliler ve Selçuklular hakimiyeti sürdüler. Bir ara Kadı Burhaneddin'de kendi beyliğine bağladı. Yıldırım Beyazıd devriyle Osmanlı topraklarına katıldı.1858 yılında ilçe olmuştur.

Tarihi Değerleri :

Ulu Camii : Asıl ibadet alanı üzeri alanını örten kubbe, dört sütun üzerine oturmaktadır. Yanları çapraz tonozludur. Minber mihrap merkezindedir.

Kilise : Kesme taşlarla inşa edilmiş dikdörtgen planlıdır. İçine girilememiştir.

Mozaik Kalıntısı : Tepecik köyünde bir vatandaşın ahırının tabanında Roma dönemine ait mozaikler bulunmuştur. Karşılıklı kuş resimleri işlenmiştir.

İlçe Halk Kütüphane Binası : Kesme taştan iki katlı olarak inşa edilmiştir.

Yeşil Kale Köyü Kalesi : Aynı isimle anılan köyün güneyindedir. Doğu yönünde kesme blok taşlar hala görülmektedir. Kuzey yönünde kayalara oyulmuş bir dehliz Uludere Çayına inmektedir. Ayrıca ilçe çevresinde Göbeören Kalesi, Karacaören Kalesi ve birçok höyük bulunmaktadır.
Alt 29.08.2007, 12:26   #2
HaYKoLiK
Yeni Yiğido
NO AVATAR

HaYKoLiK Şuan HaYKoLiK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.02.2008 17:11

Tecrübe Puanı: 611 HaYKoLiK Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.
Standart --->: Gürün İlçesi

bence ilçelerdeki tabii güzelliklerden de bahsetmelisiniz mesela gökpınar hafik gölü tödürge gölü vs vs resimli anlatım olursa daha dikkat çeker
HaYKoLiK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.10.2007, 01:54   #3
caksurlu
Yeni Yiğido

caksurlu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

caksurlu Şuan caksurlu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.11.2008 23:14

Tecrübe Puanı: 0 caksurlu FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

güzel gürünüm benim resimleri aklayacağim inşallah
Alt 17.02.2008, 22:40   #4
caksurlu
Yeni Yiğido

caksurlu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

caksurlu Şuan caksurlu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.11.2008 23:14

Tecrübe Puanı: 0 caksurlu FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

gecen tesadüfen gördüm gökpınardan bir video

+ [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
ERROR: If you can see this, then [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] is down or you don't have Flash installed.
Alt 26.10.2008, 23:33   #5
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Gökpınar Gölü; Gürün’ün Yelken Köyü ve Karahisar Köyü sınırları içerisinde bulunan Gökpınar Gölü, ve SUGUL Vadisi, Türkiye’nin sayılır doğal güzelliklerinden birisidir. Bu göl günümüze kadar, kirletilmeden korunabilmiş,ender göllerden birisidir. Bu gölden doğan, Gökpınar suyu milyonlarca yıl içerisinde, kendisi tarafından santim, santim aşındırakrak oluşturmuş olduğu, yaklaşık 20 Km uzunluğunda olan Gökpınar Vadisi içerisinde kıvrılarak akar ve Karahisar Köyü sınırları içerisinden geçerek Suçatı Beldesi’nde, Gürün İlçesinden gelen Tohma Nehri ile birleşerek Darende İlçesi sınırları içerisinden de geçerek, Malatya da ki Karakaya Barajına dökülür.Vede gökpınar gölün balık tutma yarışması yapılmaktadır

Gökpınar Çayı, Tohma nehri ile birleşmeden önce geçtiği yerlerde, insanlar tarafından içme suyu olarak kullanılır. Bu su billur gibi berrak ve zemzem suyu kadar tatlı ve soğuk bir sudur. Çay üzerinde kurulan alabalık çiftlikleri insanların geçim kaynağını oluşturmaktadır. Gökpınar Vadisinde yetişen meyve ve sebzelerin tadına doyum olmaz. Ancak günümüze kadar tanıtımı yapılamamış olan bu göl, Karahisar köyü sınırları içerisinde oluşturmuş olduğu vadi ve vadinin kenarındaki dik kayalar ile bu kayaların üzerindeki mağaralar gerçekten görülmeye değer doğa harikası yerlerdir. Gökpınar Gölü’nde doğan Gökpınar Çayı, Malatya İlinde ki Karakaya Barajına ulaşana kadar 150 Km lik yol kat eder. Rafting sporu ile ilgilenen insanlar için görülmeye değer harika bir yerdir. Ancak bu güne kadar keşfedilememiş ve tanıtımı yapılamamış bu yöreler, çevreci, doğa dostu ve doğa sporları ile ilgilenen güzel insanların ilgisini beklemektedir

GökpınarGölünün alanı 3000 metrekaredir. Doğal bir akvaryum görünümündedir. Suyu çok tatlı olup ve soğuktur. Gölün rengi mavi-gök renginden olduğu için bu adı almıştır. Biri büyük ve küçük olmak üzere iki tane göl mevcuttur. Gökpınar Gölü iç ve dış turizme hizmet vermektedir. Gökpınar Gölü ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Yolu ise çyaboyu Mahallesinde Kayseri-Malatya yolundan ayrılmakta ve Tohma Suyu üzerine yappılan 1973’deki bir köprüyle Elbistan-Gürün yolu üzerinde olması sebebiyle önemini bir kat daha artıran bu göle giden yol 1987 yılında asfaltlanmıştır.

Gökpınar Gölünün suyunun çok soğuk ve berrak olması sebebiyle çok iyi ve tatlı alabalık yetişmektedir. Ve devlet tarafından da yapılan suni alabalık üretim tesisleri kurulmuştur.

Gökpınar Gölünün suyu güneş ışıklarını günün çeşitli saatlerinde çok güzel bir şekilde yansıtmakta olduğu için tabii özelliğini ve güzelliğini daha da artırmaktadır. Gökpınar Gölü Sivas iline146 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Gökpınar Gölünün içindeki kaynakta su kabarcıkları gözle görülecek şekilde bellidir. Gölün suyunun debisi 6.3 olduğu tahmin edilmiştir.

Gökpınar Gölünün Suyu Tohma Suyuyla Suçatı Kasabasının hemen başlangıcında birleşmektedir. Tohma Suyu ile Gökpınar Suyu arasındaki yükseklik veya seviye farkı 160 metredir. Bu durumda Gökpınar Suyunun değerlendirilmesiyle bilhassa da çayboyu Mahallesi başta olmak üzere Gürün arazisinin büyük bir bölümü sulanabilir hale getirilebilir. Ayrıca alabalık üretiminin daha da teşvik edilmesiyle bu üretim daha da artacaktır. Ayrıca iç ve dış turizmin artması için gerekli ilanatın ve reklamların yapılması da çok önemlidir. Burada bulunan motel daha da hizmet verilecek bir hale getirilebilir. Gürün ilçesi çayboyu Mahallesi Gökpınar mezrası içerisinde ilçe merkezine 10 km. uzaklıkta bulunan ve rakım olarak deniz seviyesinde 1350-1400 metre yükseklikte bulunan ve turizm açısından da önemli bir mevkiiye sahip olan gölün suyunun mavi (GÖK) renginden olması sebebiyle bu ad verilmiştir. Biri küçük ve diğeri büyük olmak üzere iki tane göl mevcuttur. Gölün etrafı 3000 metrekaredir. Alabalığı meşhurdur. Halen burada Alabalık üretim merkezi bulunmaktadır. Gökpınar’ın kuzeybatı yönleri kalkerli, güneyi ise granit kaya tabakası ile kaplıdır.

Gökpınar Gölünün bazı yerlerinin derinliği 30 metreyi bulmaktadır. 1971 yılında karayolları tarafından yapılan köprü ve 1987 yılında da 10 km.’lik tüm bölümünün de asfaltlanmasıyla buraya ulaşım daha da iyi hale getirilmiş bulunmaktadır. Elbistan-Gürün yolu üzerinde bulunması da Gökpınar Gölüne ayrı bir önem kazandırmaktadır. Gökpınar Gölünün suyu çok soğuk ve berraktır. Kireç oranı ise çok düşüktür. Gökpınar Gölü tabii bir akvaryum gibidir. Güneşin bütün ışıklarını yansıtmasıyla da ayrı bir özellik ve güzelliğe sahiptir. Etrafında ise kayısı ağaçları ve diğer ağaçlarla kaplı bulunmaktadır. Gölün kıyısında bir motel bulunmaktadır. Mesire yeri olarak bulunmaz bir güzelliktedir. Gökpınar Gölünde küçük bir kayık bulunmaktadır. Gökpınar Gölünün öneminin artması Güründe kaymakamlık yapmış olan Galip Demirelin ilgili çalışmalarıyla başlamıştır. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Su Ürünleri Kürsüsü Direktörü Prof. Zihni Erinci’nin ilgi ve alakasıyla Sivas Özel İdare Müdürlüğü İşbirliğiyle Gökpınarda Alabalık üretimine geçildi. Gökpınar Suyu ile Tohma Suyuna karıştığı mevkiinin arasında 160 metre seviye farkı vardır ki bu su kullanılmıştır.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 26.10.2008, 23:34   #6
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Bir yaz evsimindesiniz,Güründesiniz acaba bu ay nsıl gececek diye düşünmeyin o zaman. İsterseniz size biraz fikir verelim.

1 Kesinlikle, hısmın, akrabanın, arkadaşın ve de komşunun birdüğünü vardır. Bu 3 gününüzü alır
2 Cenaze denk gelecektir 1 gününüzü bu alır.
3 Ayrı ayrı gidebeleceğiniz ve hergününüzü doyasıya yasayabileceğiniz 11 yer var. Sayıyorum,
a) Gökpınar burada balık tutma yasağı vardır ama yinede oltanızı yanınza alın çünkü bide balık tutulabilir bölge vardır bide balık tutma yarışı denk gelirseniz,
b) Suğul ilkbahar hariç balık tutulabilir yazın balık o kadar çoktur ki ele bile tutulur ama yinede oltaları hazır edin,
c) Sarıca Köyü-Terelik,
d) Akdere Köyü,
e) Sularbaşı Köyü-Baraj,
f) Suçatı kasabası,
g) Uyuzpınar - Karaören Köyü,
h) SomuncuBaba ve Kudret Havuzu,
ı) Kangal-Balıklı Çermik,
i) Bazlambaç-Karaören Köyü
4 Festival zamanı gelirsiniz artık ve buda tam 3 gününüzü alır
5 Bu arada bi kaç gün de dinlenirsiniz cocuklarla oynarsınız..
6 Rahatlıkla 1 hafta akraba ve arkadaş ziyaretleri sürer.
7 Gece mangallarının tadına doyum olmak
8 Bazlamaçta piknik yapmak,ırmakta yüzmek ve balık tutmak
9 Akşam güneş batarken köye dönmek ve garajın önünde firik ütüp o doyumsuz güneşin batışını seyretmek
Şuanda bile 1 ayı gecti.

Gürünün doyulmuyor sana.

Yeşilliğin bigüzel,bozkırın ayrı bir güzel

Sarı saçlı,Yeşil elbiseli,Mavi Gözlü Gürünüm

ilçemizin en kapsamlı internet sitesi ise [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] tur İlçeyi de kapsayan haber sitesi ise [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] tir

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 30.08.2009, 14:15   #7
hesnamix
Yeni Yiğido
NO AVATAR

hesnamix Şuan hesnamix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.08.2009 19:28

Tecrübe Puanı: 0 hesnamix FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Gürün İlçesi

ben gurunde okudum arkadaslar zaten sivaslıyım ama istanbulda yasıyorum ve gurunu cok seviyorum tekrardan oraya gitmek orda yasamak istiyorum ama nasıl gidicem nasıl yasıcam orda bilmiyorum en buyuk hayalım orda yasamak bence cokk guzel bi yer
hesnamix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar hesnamix'e Teşekkür Ediyor...
Alt 30.08.2009, 15:32   #8
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 21:24

Tecrübe Puanı: 4500 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Sivasımızın yeşil ve şirin ilçesi gürün ben bu güzel ilçemize bir çok defa gittim harika bir ilçe bu ilçede yaşayan insanlar çok şanslı olmalılar
Alt 17.08.2010, 15:53   #9
dizdar
Yeni Yiğido

dizdar - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dizdar Şuan dizdar isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 26.08.2010 21:12

Tecrübe Puanı: 0 dizdar FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ben anadan babadan gürünlüyüm ama hiçgörmedim memleketemi inşallah bu site sayesinde tanıycam gürünü
dizdar isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar dizdar'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil