Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 01.07.2008, 21:20   #11
izmirliyiğido
Usta Yiğido

izmirliyiğido - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

izmirliyiğido Şuan izmirliyiğido isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.03.2013 14:23

Tecrübe Puanı: 685 izmirliyiğido BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart --->: TAHRİKLERE KAPILMAYIN

BİRKAÇ DENGESİZ KENDİNİ BİLMEZ VE DE NERELİ OLDUKLARI BELLİ OLMAYAN KİŞİLERCE YAPILAN BU EYLEMİ SİVASA MAAL ETMELERİNİ KINIYORUM BU OLAY BELKİ TÜRKİYEMİZİN BAŞKA BİR VİLAYETİNDE DE OLABİLİRDİ LÜTFEN KIŞKIRTMALARA GELMEYELİM
YILLARDIR ANADOLUDA MEDENİYETBAŞKENTLİĞİ YAPMIŞ BİR VİLAYETİN BU OLAYLARALA ANILIP SİVASI VE SİVASLILARI KARALAYANLARI KINIYORUM.
--------------------------------------------------------------------------------
TÜRKÜ,LAZI,ÇERKEZİ,ALEVİSİ,SÜN NİSİ,KÜRDÜ,EGELİSİ,AKDENİZLİSİ GÜNEYDOĞULUSU,DOĞULUSU,KARADEN İZLİSİ,MARMARALISI,ANADOLU HEPİMİZ TÜRKÜZ MÜSLÜMANIZ VE DE BİZ BİR BÜTÜNÜZ BÖLÜNMEYİZ
izmirliyiğido isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 01.07.2008, 21:30   #12
ero
Tecrübeli Yiğido

ero - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ero Şuan ero isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.08.2012 01:57

Tecrübe Puanı: 643 ero FAZLA SÖZE GEREK YOKero FAZLA SÖZE GEREK YOKero FAZLA SÖZE GEREK YOK

Ya bırakın Allah aşkına...ne vicdansız insanlarsınız...orda 37 insanı haince pusu kurup yakıyolar...hala bu utanç verici tablodan övgü dolu sözlerle bahsediyolar....bu insanları kınıyoruz....Müslümanım diyo İnsan katletmekten haz duyuyor.....Bi de katliam denince sinir oluyomuş hadi yaaa.....Bazı şeylerin hala adını koymaya yüzünüz tutmuyo.....neyse yine başımı ağrıtmak istemek.....anlayışsız insanlar için

DEĞERLİ aydın canlarımızı yürekten ancağız
Onlar unutmadık....UNUTMAYACAĞIZ..
Alt 01.07.2008, 21:53   #13
kasparix
Usta Yiğido

kasparix - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kasparix Şuan kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.07.2011 16:53

Tecrübe Puanı: 707 kasparix FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

YA NOLUR ARTIK ÜZERİMİZDE OYNANAN SENARYOLARI GÖRELİM PİRİNCİN İÇİNDEKİ KARA TAŞI TEMİZLEMEK KOLAYDIR AK TAŞI TEMİZLEMEK DAHA DİKKAT ÖZEN İSTER PİSLİKLER İŞDE SIZMIŞLAR İÇLERİMİZE SUNNİYİZ ALEVİYİZ DEYİP PRAVAKASYONLAR YAPIOLAR .YAPMIŞLAR ..AMA GÜN GELECEK HEPSİ TEMİZLENECEK İNŞ...MEMLEKEİM ÜLKEM SAHİP OLDUĞU KONUMA GELECEK ALEVİSİYLE SUNNİSİYLE....
kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 01.07.2008, 22:02   #14
haythuyt
Usta Yiğido

haythuyt - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

haythuyt Şuan haythuyt isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.08.2012 13:55

Tecrübe Puanı: 764 haythuyt isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

BEN SAHSEN SIVAS DISINA CIKTIGIMDA BANA NERELI OLDUGUMU SORDUKLARINDAN SONRA ''YANANLARDANMI YAKANLARDANMISIN'' DIYE BIR SORU YONELTMELREINDEN SIKILDIM...............UTANIYO RUM OYLE SORU SORULDUGUNDA
ACABA BU SORU SIZE SORULSA NE DUSUNUR CEVAP VERIRISINIZ???

MEKANIN CENNET OLSUN REİS
haythuyt isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 01.07.2008, 22:46   #15
kasparix
Usta Yiğido

kasparix - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kasparix Şuan kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.07.2011 16:53

Tecrübe Puanı: 707 kasparix FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

SİVASLI YİĞİDOLARIZ BİZ ..O KADAR....
kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 01.07.2008, 23:16   #16
amet_58
Tecrübeli Yiğido

amet_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

amet_58 Şuan amet_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.04.2015 15:33

Tecrübe Puanı: 671 amet_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

SİVAS'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin yakılmasıyla meydana gelen olaylarını, o dönem gazetecilik yapan sosyolog Soner Doğan 'Sivas 2 Temmuz 1993' adlı kitabında anlattı.

14 yıl önce Milliyet Gazetesinin Taşra muhabirliğini yaptığı sırada 2 Temmuz 1993 yılında meydana gelen ve 37 kişinin hayatını kaybettiği olayda Sivas Olaylarını yaşayan eski gazeteci ve Sosyolog Soner Doğan Sivas olaylarla ilgili 'Sivas 2 Temmuz 1993' isimli bir kitap hazırladı. Ekim Yayınları'ndan çıkan kitapta olaylar saatleriyle ve fotoğraflarla anlatıldı. Sultan Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısında Sivas olaylarının yaşandığı günü anlatan Soner Doğan bu kitabı yazarken amacının bir zümreyi, bir grubu ya da Sivas'ı aklamak olmadığını, amacının olayı tarafsız, doğru ve yansız bir şekilde anlatmak olduğunu ifade etti. Soner Doğan kitabını Sivas Olayları'nın hemen sonrasında yazdığını ancak olayın mahkeme sürecinin devam etmesi nedeniyle yayınlamadığını dile getirdi. Son günlerde Türkiye üzerine yeni oyunlar oynanmaya başlandığını görmesi üzerine kitabı yayınlamaya karar verdiğini söyleyen Soner Doğan şöyle konuştu:

''Olayları ben tamamen canlı olarak bire bir yaşadım. İki nedenle bu olayların içerisindeyidim. Birincisi gazeteci olarak, ikincisi ise etkinliklerin içerisinde panelist olmam nedeniyle. Bu kitabı yazarken amacım Sivas halkını aklamak, bir grubu, bir zümreyi ya da bir partiyi aklamak değil. Amacım doğruyu tarafsız doğru ve yansız bir şekilde anlatmaktı. İnsanlara öyle bir anlatılmış ki Sivas yaşanmaz bir şehir. Sivas insanları yakan öldüren bir şehir. Susmak kabullenmek demektir. İnsanlara doğruları anlatmanız gerekir. Kitapta iki nokta var. İlki ben bu kitabı Sivas olaylarını yaşadıktan sonra çok taze bilgilerle kalema aldım. Ancak askere gitmem ve mahkeme sürecinin başlaması nedeniyle yayınlayamadım. Ve kitap küllendi. Ancak baktım ki mahkeme bir türlü bitmedi. Bu yıl baktık ki ortalıkta yine bir tür provake olaylar var. Son dönemde yine kaşımaya başladılar.Türkiye üzerine oyunlar oynanmaya başlandı.Kitapta ben şunu yaptım yorumumu fazla veremdim. Ben fotoğrafın tamamını parça parça koydum. Burada bir fotoğraf var. Son parçasını okuyuculara bıraktım.''

Olayda Pir Sultan Abdal Şenliklerine çağırılan Aziz Nesin'in konuşma metninin tahrik edici bulanlar olduğunu belirten Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aziz Nesin konuşma yaptığı zaman ben yanındaydım. Aziz Nesin'in konuşmasında tahrik edici zerre kadar bir şey yoktu. Bunu zaten kendisi itiraf etti. 'Ben Sivas'a geliyorum ama Pir Sultan Abdal hakkında her hangi bir bilgim yok' dedi. Ayrıca Aziz Nesin'in konuşma metnini biz ertesi gün yayınladık. Aziz Nesin'in konuşması tahrik edici değildi. Ancak Nesin'in Sivas'a gelişi bir tahrik olabilir. Çünkü o dönemde Aziz Nesin'e çok büyük bir tepki vardı.''

Sivas Olayları'ndan sonra Sivas'ın çöktüğünü dile getiren Soner Doğan, ''Sivas bu badireyi atlattı. Ancak sonrasında Sivas ekonomisi çöktü. Sivas'ı öldürdüler. Sivas olaylarında 37 cana kıyıldı. Ancak Sivas halkında toplu kıyım yapıldı. Sivas'ı bitirdiler. Herkes biliyor ki oteldeki kişiler yakıldı. Kötü bir deyim aslında. Orada dumandan zehirlenerek boğulma şekli olmuştur. Bu otopsi raporlanırda da belirtilmiştir. Ben otopsiye giderek bire bir gördüm. Sivas'ta kimse yakılmadı. Olayda 37 kişi öldü. 33'ü bu etkinliklere katılan kişilerdi. 2 tanesi otel görevlisi, 2 tanesi de dışarda silah ile vurularak öldürülmüştür. Misilleme olarak da Başbağlar'da, Alevi köylerinin içinde bulunan tek bir Sünni köyünde 33 kişi camiye doldurularak yakılıyor. Ancak bu olayı kimse hatırlamıyor. Kitapta güzel şifreler var bizim amacımız Sivas olaylarını kaşımak değil. Ancak bilinmesi gereken bir çok şey var. Şunu bilmemiz gerekir ki, Sivas basınının ve Aziz Nesin'in konuşmasının bu olayda hiç bir etkisi yoktur'' dedi.

Dönem Valisi Ahmet Karabilgin'in basit bir olay olarak görüğünü belirten Doğan, ''Vali ilk valiliği olması nedeniyle acemiyidi. Vali bu olayı üst makamlara aksetirmeden halederim sandı. Ve üstünü kapatmaya çalıştı'' dedi. Gelişmekte olan bu olan ülkelerda bu tür olayların yaşanabileceğini belirten Doğan, ''Bu olaylarda Sivas kurban seçilmiştir'' diye konuştu.

alıntı..
amet_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 01.07.2008, 23:59   #17
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4505 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt
Standart -->: TAHRİKLERE KAPILMAYIN

yasanmis kötü bir olay, umarim gercek suclular biran önce bulunur ve garibanlar serbest kalir, lütfen germeyelim, Allah herkese sabir versin.
sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 02.07.2008, 07:59   #18
mesocan
Yeni Yiğido

mesocan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

mesocan Şuan mesocan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.07.2009 15:14

Tecrübe Puanı: 0 mesocan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

"marjinal gruplar.."

bu siteye haber eklerken seçilen kaynakların bağımsız olmasına özen gösterilmiyor heralde..
Alt 02.07.2008, 08:08   #19
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1017 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

Alıntı:
berat.demir Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
şu nickini değiştir milleti kışkırtma. sivas ne zaman kızıl oldu. kızıl bayrak sivasta yerin dibine sokuldu. sivas milliyetçiliğin muhafazakarlığın kalesidir. sultan şehirdir. yiğit şehirdir.

nickini değiştir ne yazıyorsan yaz.

berat istersen kızılırmak'a yeni bir ad bul
kızıl sultana mesala, yeni ad bul
Alt 02.07.2008, 08:11   #20
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1017 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

Alıntı:
berat.demir Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
BİR DE İDEOLOJİK SOL KESİM TUTTURMUŞ MADIMAK MÜZE OLSUN DİYE. MADIMAK MÜZE OLAMAZ. MADIMAĞIN MÜZE OLMASINI İSTEYENLER SİVASLI OLAMAZ.

SİVAS SAHİPSİZ DEĞİL. 3 5 PROVAKATÖRÜN YAPTIĞI BİR OLAY YÜZÜNDEN MADIMAĞIN MÜZE OLARAK AÇILMASI SİVAS I KARALAMAK DEMEKTİR.

MADIMAK MÜZE OLAMAZ.
lütfen siz ve sizin gibiler baskı yapmasa sivaslı orayı çoktan müze yapmıştı zaten
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)