Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Ulaş
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Ulaş Ulaş İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.05.2007, 16:27   #1
SivasLady
Editör

SivasLady - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SivasLady Şuan SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 SivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz sein
Standart ULAŞ-Başçayır

Sivas iline 57 km, Ulaş ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Sadece Susmak İstiyorum...
Yalan İnsanları Kaale Almadan...
Haklıyken Haksız Gözüksem Bile Kendimi Savunmadan...
HUZUR Bulmak İstiyorum Gözlerimi Kapayıp Kimseyi Anmadan...
Sessizliği Dinlemek İstiyorum,Yüzüme Gülüp Arkamdan Konuşulanları Duymadan...

SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 20.09.2008, 22:54   #2
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2155 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart --->: ULAŞ-Başçayır

Zamanla 20 haneye kadar çıkan Başçayır köyü, ülkemizde 90'lı yıllarda ortaya çıkan köyden kente göç dalgasıyla birlikte boşaldı. Günümüzde kış aylarında köyde çok az kişi bulunurken, şehir hayatından sıkılan eski köy sakinlerinin bir kısmı yaz aylarında köye gelmektedir.

Köy halkı rahatına çok düşkündür. Hemen hemen hepsi emeklidir. Rahatına düşkünlüğünden dolayı emekliler bile köye gitmemekte, şehrin o gürültülü kirli yorucu hayatını çekmektedir.

Sahipsizliğinden dolayı köye hırsız dadanmıştır. Ancak köy halkı bekçi tutmuştur. Ayrıca bekçiye ait 14 adet Kangal köpeği bulunmaktdadır. Bekçinin gözü karadır yaklaşanı vurmaktadır

En ünlü yemeği Omaçtır. Yağla kavrulan yufka ekmekten yapılır.Karamık,yemlik,karagöz ,madımak meşhurdur.Köyün diğer yemekleri şunlardır:mantı,hengel,haside, bulgur pilavı,bulama çorbası,içli köfte,herle,madımak aşı,mıhla,ayranlı köfte,gilik.ayrıca karamığın en çok bulunduğu yer kosenin gölü kömesidir.en iyi karamığı ümmühan şahin toplayıp kurutmaktadır.ancak damın üstüne serdiği karamığın üçte biri köydeki çocuklar tarafından pers edilmektedir.

Sivas iline 57 km, Ulaş ilçesine 15 km uzaklıktadır. Komşu köyler Deliktaş, Kayapınar, Eskikarahisar, Gürpınar dır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları çok sert geçer. Yazları ise gündüz sıcak akşam serindir. Püfür püfür eser.haziran ayında bile kar yağma ihtimali olan köyde şimdiye kadar ısınan görülmemiştir.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçimlerde sürekli kavga çıkmakta köy sakinleri muhtarlığı paylaşamamaktadır. En son seçimde kavgalı gruplar mevcut muhtarın grubu ve ismail ağa grubudur. Kemal Şahin'in arabulucu olması ile şimdilik muhtarlık kavgası atlatılmıştır. Ancak gelecek seçimde ne olacağı bilinmemektedir. İşin ilginç tarafı ise muhtar olmak için çok istekli olan kişilerin muhtar olduklarında "lanet olsun bir daha muhtarlığa aday olursam" demeleri ve her ne hikmetse tekrar aday olmalarıdır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Şahin
1999 - Mahmut Şahin
1994 - Mahmut Şahin
1989 - İsmail Şahin
1984 - Turan Şahin

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)