Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivas ' ımız Hakkında - Sivas Paylaşım > Yemekler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Yemekler Yöresel ve Ulusal yemekler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 27.08.2008, 12:28   #1
kronik
Alt Forum Yöneticisi
NO AVATAR

kronik Şuan kronik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.12.2020 17:41

Tecrübe Puanı: 1339 kronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz sein
Standart ramazan hazırlığı

son günlerde haberlerde bir ramazan hazırlığıdır gidiyor. Haberi seyrettikçe ‘nedir bu ramazan hazırlığı’ diye düşünüyorum Ramazan hazırlığı ne olabilir ki.Sanki diğer günler evde yemek yenmiyormuş gibi çılgın ve görgüsüzce alışverişler.
Kıtlık olacakmışçasına erzak depolamalar falan. Anlayamıyorum doğrusu. Ramazanın özü amacı unutuldu ne yazıkki. Artık Ramazan ayı görgüsüz insanların, körlerle sağırlar misali birbirlerini davet ettiği şaşaalı iftar davetleri ve özünü unutmuş sözde müslümanların ben ondan daha çok çeşit yaptım muhabbetleriyle anılır oldu.
Ramazan hazırlığı medyanın insanları hareketlendirmek için çıkarttığı bir vesvesedir. Sadece alışveriş duygusunu arttırmaya ve para harcatmaya yarar.
ramazana hazırlanmak tabiki manevi olmalıdır Oruç; insan ruhuna incelik, asalet, adalet ve merhamet gibi güzel duygular kazandırır, insana sabrı, nefse hakim olmayı öğretir; şükür ilham eder; iradeyi kuvvetlendirir; bedeni zindeleştirir, insan zihnini saflaştırır. Dolayısıyla insanın, özellikle ahlaken yücelmesini sağlar.

oruç tutmak sadece aç ve susuz kalmak demek değildir.yalnızca Allah’ın emri olduğu için tutulmalıdır. Çünkü ibadetler yalnız Allah’ın rızasını kazanmak için yapılırGelecek Ramazan’ın tüm islam alemine hayırlar getirmesini dilerim
Alt 27.08.2008, 12:38   #2
sivaslı_gız
Tecrübeli Yiğido

sivaslı_gız - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslı_gız Şuan sivaslı_gız isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.08.2009 13:56

Tecrübe Puanı: 644 sivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDI
Standart --->: ramazan hazırlığı

çok haklısın (da sakin relaks bacım)
ramazan ayının ve oruç tutmanın maneviyatı unutuldu bencede silkelenmek lazım....

ARTIK FARKINA VARSAN DİYORUM!!
sivaslı_gız isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.08.2008, 12:40   #3
kronik
Alt Forum Yöneticisi
NO AVATAR

Tecrübe Puanı: 1339 kronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz seinkronik kann auf vieles stolz sein

Alıntı:
sivaslı_gız Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
çok haklısın (da sakin relaks bacım)
ramazan ayının ve oruç tutmanın maneviyatı unutuldu bencede silkelenmek lazım....
neden sinirli olduğum kanısına vardın ki gayet sakinim
Alt 27.08.2008, 12:49   #4
sivaslı_gız
Tecrübeli Yiğido

sivaslı_gız - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslı_gız Şuan sivaslı_gız isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.08.2009 13:56

Tecrübe Puanı: 644 sivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDI

ne bilim eleştirin sert geldi azcuk

ARTIK FARKINA VARSAN DİYORUM!!
sivaslı_gız isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.08.2008, 13:00   #5
tatli-dilli
Usta Yiğido

tatli-dilli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tatli-dilli Şuan tatli-dilli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 23.10.2009 23:37

Tecrübe Puanı: 845 tatli-dilli BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

ablacim valla esasen konuyu ciddi anlamda ele aldiginda yerden göge kadar haklisin, ama asil niyet elbette bu degil.

bence cok güzel bir zaman insanlari davet etmek icin, biz davet ederken dikkat ettigimiz bir konu var hani burda kimsenin pek okadar ihtiyaci yok bu yüzden hayir kurumlarina vermek ya da bu iftari daha iyi sekillerde kullanabilecek insanlara vermek en güzeli. hem bunlari yapabilmek hem de ayni zamanda evinde misafir agirlamak cok cok güzel birsey. herkes evine misafir cagirdigi zaman elinden ne geliyorsa yapmak ve bütün marifetlerini sergilemek istiyor ve bu yüzden onlarca cesit yemek yapiliyor. yine bol olsun cesitler ama azar azar tadimlik, cünki zaten hic birsey yenmiyor nerdeyse.

ben bu zamani cok seviyorum, manevi huzurumun tavan yaptigi bir dönemdir. o bereket icinde israf etmemye de özen gösteriyorum.

annem burda olsa idi mutlaka ögrencileri davet ederdi, her yil yapar türkiyeden vs buraya gelen ögrencileri davet eder, sonra bekarlari kiz ya da erkekleri eder ya da ne bilim bir sürü daveti hak eden insanlari.
tatli-dilli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.08.2008, 13:08   #6
GuNaY
Super-Moderator

GuNaY - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

GuNaY Şuan GuNaY isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.11.2013 23:42
Pool Jam Champion!
Tecrübe Puanı: 10 GuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende Zukunft

Yazında çok haklısın, yavaş yavaş iftar davetleri sadece akrabalar yada çok yakın aileler arasında olmaya başladı. Tabiki bundaki bir sebepte komşularımızı ve çevremizde yaşayanları tanımamamızdan kaynaklanıyor. (Özellikle İstanbul için söylüyorum) Çevremizde kimin ihtiyacı var, kimi mutlu edebiliriz hiç bilmiyoruz.
tatlı-dilli'ninde söylediği gibi büyük şehirlerde yardım kuruluşları bu eksikliğimize bir nebze olsun çare olmakta. Ancak ihtiyaç sahipleriyle yapılan iftarın tadını almak çok çok başka tabiki.

Konuyla tam bağlantılı olmamakla birlikte iftar için sizlerden yemek tarifleri ve menüleri rica etsek olur mu acaba? Malum daha ziyade bayan üyelerimiz bu işe vakıf.

Alır Götürür Seni Bilinmeyen Derinliklere.

Sevda Mavidir, Mavi ise Umut,

Sen Yüreğini Hep MAVİ Tut...
GuNaY isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.08.2008, 13:14   #7
kronik
Alt Forum Yöneticisi
NO AVATAR

Alıntı:
GuNaY Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Yazında çok haklısın, yavaş yavaş iftar davetleri sadece akrabalar yada çok yakın aileler arasında olmaya başladı. Tabiki bundaki bir sebepte komşularımızı ve çevremizde yaşayanları tanımamamızdan kaynaklanıyor. (Özellikle İstanbul için söylüyorum) Çevremizde kimin ihtiyacı var, kimi mutlu edebiliriz hiç bilmiyoruz.
tatlı-dilli'ninde söylediği gibi büyük şehirlerde yardım kuruluşları bu eksikliğimize bir nebze olsun çare olmakta. Ancak ihtiyaç sahipleriyle yapılan iftarın tadını almak çok çok başka tabiki.

Konuyla tam bağlantılı olmamakla birlikte iftar için sizlerden yemek tarifleri ve menüleri rica etsek olur mu acaba? Malum daha ziyade bayan üyelerimiz bu işe vakıf.
tabi ki zaten ilerleyen günlerde böyle bir başlık açılmasını rica edecektim sizden çünkü bayan üyelerimiz az da olsa yinede paylaşmak benim hoşuma gider
Alt 27.08.2008, 13:44   #8
tatli-dilli
Usta Yiğido

tatli-dilli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tatli-dilli Şuan tatli-dilli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 23.10.2009 23:37

Tecrübe Puanı: 845 tatli-dilli BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

siz benden cok yasayacaksiniz vallahi, ayni düsünce simdi benimde aklimdan geciyordu. cok da severim böyle konulari zira yemek yapmasini cok cok cok severim...
tatli-dilli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.08.2008, 15:23   #9
GuNaY
Super-Moderator

GuNaY - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

GuNaY Şuan GuNaY isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.11.2013 23:42
Pool Jam Champion!
Tecrübe Puanı: 10 GuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende ZukunftGuNaY hat eine strahlende Zukunft

Alıntı:
kronick Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
tabi ki zaten ilerleyen günlerde böyle bir başlık açılmasını rica edecektim sizden çünkü bayan üyelerimiz az da olsa yinede paylaşmak benim hoşuma gider
işin ehli sizler olduğunuzdan sizlerden birisinin açması daha uygun olur sanki?

Alır Götürür Seni Bilinmeyen Derinliklere.

Sevda Mavidir, Mavi ise Umut,

Sen Yüreğini Hep MAVİ Tut...
GuNaY isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.08.2008, 16:05   #10
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4502 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart -->: ramazan hazırlığı

Allah,Kuran`da Ramazan ayı ile ilgili olarak;Bakara 185 te "Ramazan o aydır ki; insanlara kılavuz olan ,iyi-kötü ayrımı ile hidayetten kanıtlar getiren Kuran onda indirilmiştir.O halde bu aya ulaşanınız onu oruçlu geçirsin..."der.Ayrıca en övülen gece olan Kadir gecesinin Ramazan ayının içinde olduğu Allah tarafından bildirilmiştir.(Kadir gecesinin Ramazan da hangi gün olduğu Kuran`da belirtilmemiştir,geleneğe göre hareket etmeyin!!)
Türk insanıda,normal zamanda yapmadığı ibadetleri Ramazan ayında yapar.Oruç ibadeti zor bir ibadet olmasına rağmen çoğu insan (Allahaşükür)oruç tutar,normalde namaza üşenen insanlar farz olunan namazlar haricindekileri bile kılarlar.Oruçlu olan ve namazı kılan insan haliyle normal zamanlardan daha fazla Allah`ı anar,O`nunla ve dinle ilgili sohbetler yapar.11 ay dine hiçbir katkısı olmayan medya bile reyting uğruna dine daha çok eğilir hatta dinle ilgili ilaveler verir.İnsanların dinle ilgili meşguliyeti artar.Halkın dinle bu kadar ilgilendiği Ramazandan yararlanalım.Dine ısındırmak istediğimiz hatta dinle alakası olmayan insanlarla bile konuşalım,bu ayda bunları konuşmak ve dini sohbetler açmak çok daha kolay oluyor.Bu tip insanlarla beraber iftar,sahur programları yapın.Çoğu insan normal zamanda konuşmak isteyipte konuşamadığı dini konuları kendiliğinden açar.Ramazan ayının böyle bir özelliği ve güzelliğide vardır.Bunlardan yararlanalım,insanlara dinin gerçeğini anlatalım,Kuran okumalarına destek olalım,ibadetleri gösterelim,kulaktan dolma bilgilerden kurtaralım.Aslında çoğu insanın gerçek dini öğrenmek istediğni

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)