Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Atatürk ve Sivas
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Atatürk ve Sivas Atattürk ve Sivas

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 06.12.2009, 14:44   #11
OSMAN ECE
Usta Yiğido

OSMAN ECE - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

OSMAN ECE Şuan OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2018 15:36

Tecrübe Puanı: 3305 OSMAN ECE FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Neyzen Tevfik'ten Atamıza Müthiş Şiir

barikat 58 verdiginiz anlamlı ve güzel cevaplar için teşekkür
ediyorum tam yerinde bir cevap sakın yanlış anlaşılmasın
atatürkü canım kadar severim
OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 06.12.2009, 14:45   #12
besyo_cu
Usta Yiğido

besyo_cu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

besyo_cu Şuan besyo_cu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.11.2015 23:13

Tecrübe Puanı: 979 besyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Arkadaşlar bu şiiri özelliklede Neyzen Tevfik'i anlamak için diğer şiirlerini , Hicivlerini bilmek gerekir. Adamın tarzı, şiir biçimi böyle. Son zamanlarda hoş olmayan bazı şiirlerde Neyzen'e ait diye gösterilmektesede bu şaair hayranı binlerce kişi vardır.

Neyzen Tevfik in küfür ile ilgili olayı benım en begendığim hıkayalerdendir foruma yazmak olmaz merak eden olursa özel mesaj ile anlatırım

Sonuçta milyonlarca şiirden bir tanesi begenmek begenmemek sizlerin elinde herkes beğenicek diye bir kaaide yok.
Alt 06.12.2009, 15:07   #13
OSMAN ECE
Usta Yiğido

şiirin atamızla uzaktan yakından alakası yok
bu yadıgımız konular atayı sevmiyoruz anlamında deyil
atamıza 20 yıl önce yazdıgım şiirin son kıtasını yazayım size

aşık diyari baba bir garip yolcu
kimi sagcı olmuş kimisi solcu
kaçakcı mal satıyor görmüyor kolcu
adalet masası kur atam yetiş
OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 06.12.2009, 15:27   #14
OSMAN ECE
Usta Yiğido

eline yüregine diline saglık arif bey gözlerimi yaşarttın
binlerce teşekkür ederim kadeşim
Alt 06.12.2009, 15:58   #15
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 19:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Alıntı:
OSMAN ECE Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
eline yüregine diline saglık arif bey gözlerimi yaşarttın
binlerce teşekkür ederim kadeşim
Osman abi özür dilerim,
Bu şiirle bir yarışmaya katıldım, daha sonuçlanmadı, başka yerde yayınlanması yasakmış bilmiyordum o yüzden kaldırdım. Sonuçlansın tekrar eklerim. Tşk. ederim.
Alt 19.12.2009, 00:18   #16
goramaz
Usta Yiğido

goramaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

goramaz Şuan goramaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.08.2022 02:47

Tecrübe Puanı: 1307 goramaz BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

siz de böyle şiirlere şöyle güzel böyle güzel deyip duruyorsunuz.

sonra çocuklar soruyor Atatürk dinsiz miydi?Dine karşı tavır alanlar Atatürk'ü araya sokmuyor mu ? Deliriyorum. dindar kesim Atatürk ü kötüler dinsiz kesim Atatürk ü yüceltir.bunun ortası yok mudur?
Alt 31.12.2009, 01:28   #17
Urumçi
Usta Yiğido

Urumçi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Urumçi Şuan Urumçi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.06.2011 16:22

Tecrübe Puanı: 631 Urumçi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
barikat58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Ne ararsın Tanrı ile aramda?
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda,
Başı açığa neden türban sorarsın?

Başı açığa türban sorana hiç rastlamadık neyzen ağa ne zaman rastlamış ? Başı sarıklıya şapka soruldu lakin açığa türban sorulmadı ! Bu kıta düzmece !!!!

Rakı, şarap içiyorsam sana ne.
Yoksa sana bir zararım içerim.
İkimiz de gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Sarhoşken nasıl geçiyorsun insanlar yıllarca ibadet ediyor dua ediyor ben köprüden gecerim demiyor sen dürüstsem kıldan köprüden geçerim diyorsun.Dürüst olan dürüstsem demez zaten dürüsttür ! Ayrıca imanlı abdestli namazlı olanlar bile o gün günahlarının cezasını çekecek sen hayat boyu içeceksin sonra dürüstlükle köprüden geçeceksin.Bu kıta pek masalsı ve hayal ürünü...

Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden,
Dininden de soğuyacak bu millet.

Esir iken mümkünmüdür bir önceki kıtada bahsettiğin içmek ? Kendinle çelişiyorsun ağa ! Dini benimseyen insan dinden soğumaz.Din soğulacak bir konu degildir.Ya dini yaşarsın yada yaşamazsın dinden soğudum gibi bir söz olamaz.Dinden soğudum yada dinden soğuyacağız gibi cümleleri dini yaşayan söylemez zaten.Bu kıta dinden bi haber ...

İşgaldeki hali sakın unutma,
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
Sen anandan yine çıkardın amma,
Baban kimdi bilemezdin ********...

Kaza ve kader vardır dinimizde.Kadere göre kişiler anne ve babalarını,cinsiyetlerini,doğa cak zamanlarını kendileri seçemez.Birisinin babası ahmet,mehmet,hüseyin olacaksa bunu kimse belirleyemez bu Allah'ın takdiridir.Bu kıtada imanın şartlarından kaza ve kadere iman hususuna oldukça zıt....
imdi sevgili barikat bu şiir o dönemde bazı şahsiyetlerin sürekli olarak bir şeyleri yermesi neticesinde tepki olarak yazılmış bir şiir...

Vakti zamanında bu ülkede başı açığa türban soruldu, günümüzde de makam mevkiler peşkeş çekilirken milletin karısının kızının türbanı sorulmuyor değil mi? İkinci hadise ile islam fıkıhında ve felsefesinde türban'ın bir gayesi vardır. Nedir o gaye cezbetme hususu. Eğer saç cezbetiyorsa ve tahrike mesul oluyorsa kapatılmalı. Bugün en şaşalı saçlardan bile tahrik olmuyorsak kendi açımızdan sorun yok isteyen kapansın istemeyen kapanmasın, haa saçtan tahrik olan bir sapık varsa tez zamanda en acı bir biçimde gebere inşallah...

ikinci kıt'a da peygamber efendimizin alkolü yasaklamasına sebebiyet veren badireyi anımsatırım. Evet alkol haramdır ama bu haram işleyen kişinin kendisinedir. Burada neyzen alkol içmeyi övmüyor, dürüstlüğü övüyor. Oturup sana alkol iç demiyor ben içerim, hesabını ben veririm eğer dürüst değilsem bunu söyle diyerek o dönemdeki alkol içenlerin üzerine gazapla giden ve bu vesileyle Atatürk'e hamaset bulaştırmaya çalışanlara cevap veren bir tepki sevgili kardeşim...

üçüncü kıt'a da esir milletlerin dilediğince alkol ve uyuşturucu kullanmalarına bir afyon görevi görsünde milletin aklı ve bedeni uyuşsun diye izin verilir, ancak dini ve kültürel değerleri yokedilmelidirki esir halkın etrafında toplanacağı bir şey kalmamalı o yüzden esir ülkelerde alkol tüketimi daha fazladır... Şu da bir gerçek dini bir şeylere alet edenler yüzünden, bu alet edilmişliğin farkına varanlar dinden soğuyup uzaklaşabiliyor. Mesela şugün akp iktidarının yobazca dini alet etmesi, hatta alet ederken de din adına bir şey yapmaması milleti yavaş yavaş dininden uzaklaştırmakta ya da taassubi bir şekilde tapınmaya itelemekte...

dördüncü kıt'a da Peygamber Efendimiz Kaza'ya ve Kader'e inanırken tedbiri elden bırakmamak gerektiğini zira tedbirin ihtiyatlı olduğunu ve kaza ve kaderimiz belliyken bunu oluşturacak şeyin yaptıklarımız neticesinde şekilleneceğini, her nasılsa daha önceden yazılmış dahi olsa o yüzden ihtiyatlı davranıp tedbirli olmamız gerektiğini açıklar... Oradaki de bir teşbihtir zira malumunuzdurki kaderinde bu ülkenin kurtuluş savaşı neticesinde özgürlüğünü kazanmak olmasa idi ne hallerde olacağımız vahimdi...

Ben bu şiiri ne severim ne de bu şiirden nefret ederim ilginç tespitleri vardır ve bir tepki neticesinde oluştuğu aşikardır, üstelik daha vahimdir ki burada din ulemalığı yapan bizlerden din hususunda daha bilgili olduğu açıktır neyzenin zira eğitimi ve daha sonraki eğilimi önce islami sonra tasavvufidir. Kendisi mevlevi'dir.

Saygılar...
Alt 31.12.2009, 02:29   #18
ismail 58
Usta Yiğido

ismail 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ismail 58 Şuan ismail 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.01.2016 00:55

Tecrübe Puanı: 1033 ismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz sein

Değerli hemşerim şiiri "tefsir" etmişsin.
ismail 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil