Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Kangal
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Kangal Kangal İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 27.03.2008, 17:02   #11
muratmdp
Yeni Yiğido

muratmdp - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

muratmdp Şuan muratmdp isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.06.2009 21:16

Tecrübe Puanı: 0 muratmdp FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: KANGAL-Bozarmut

[IMG] [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...][/IMG]

Konu muratmdp tarafından (27.03.2008 Saat 17:09 ) değiştirilmiştir..
muratmdp isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.03.2008, 17:14   #12
muratmdp
Yeni Yiğido

[IMG][Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] [/IMG]
muratmdp isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 29.04.2008, 22:39   #13
sametismihan
Yeni Yiğido

sametismihan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sametismihan Şuan sametismihan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 16.11.2008 19:07

Tecrübe Puanı: 0 sametismihan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Bozarmut köyü muhtarı sayın nihat beye sevgiler saygılar

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

sametismihan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 29.04.2008, 22:43   #14
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4502 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart -->: KANGAL-Bozarmut

Bu köye birkac sefer gittim kangalın en yakın köyü diyebiliriz bozarmutlulara selamlar saygılar
Alt 18.09.2008, 20:07   #15
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2152 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Vardım cehreliğe içtim suyunu ağnı yurda saldım kara koyunu , Bilirmisin köyümün huyunu , yinede gözümden gitmez Bozarmut , yinede dilimden düşmez Bozarmut...Vardım köye bülbüller ötmez , gülleri solmuş , pacalar tütmez... Şu ozan Yılmazın değri bilinmez...Yinede dilimden düşmez Bozarmut , kuşlar küsmüş köyün üstünden uçmaz...Ahpaplar dostlar hatırımı sormaz...Fanidir dünya kimseye kalmaz yinede gözümden gitmez..BOZARMUT Söz :Yılmaz DÖNMEZ

Bozarmut köyü eski bir yerleşim yeridir.Bu bulgular tarlalarda herk yapılırken büyük küpler içinde neoletik döneme ait küp mezarlar bulunmuştur.İznik müzesinde segilenen neoletik döneme ait küp mezarlalrla aynı şekli almaktadır. Bozarmut köyü yapılan araştırmalar sonucu Osmanlıdan günümüze 480 yıllık bir tarihi vardır.Geçmişe dönük yerleşik yapısında Ermeniler,Türkler ve Rumlar uzun yıllar bir arada yaşamıştır.Köyde geçmiş döneme ait Surp Sarkis kilisesi vardır. Bugün sadece kilisenin yeri bilinmektedir.1870 doğumlu olan tüm insanlar Türkü ve Ermenisi hem Türkçe hem Ermenice konuşurlardı.

Bozarmut köyünün en geleneksel düğün yemekleri Etli Bulgur Pilavı , İçli Köfte , Lıllı Köfte ( Yoğurtlu Köfte ) bunun dışında en ekonomik ve en güzel yemeği LOLUKTUR Bahar mevsiminde ise Madımak yemeğinin Mıhlaması , Madımak Aşı , Pastırmalı Madımak, köyün güzel yemekleri arasındadır.Yolunuz Bozarmut Köyü'ne düşerse Telice loluğunu yemenizi tavsiye ederiz , tabiki yanında koyun yoğurdundan yapılmış ayranıda unutmayın...

Bozarmut Köyü Doğusunda Zerk Köyü , Batısında Halbiyen Köyü , Kuzeyinde Mamaş Köyü Güneyinde Yortan köyü vardır.Kangal'a uzaklığı 8 km'dir... 2 tane büyük ve küçük olmak üzere ırmağı vardır.Zengin yer altı su kaynakları mevcuttur. 2006 da bitirilen orta büyüklükte bir sulama barajı vardır

Köyün iklimi karasal iklimdir.Kışları çok soğuk , Yazları gündüz sıcak gece ise soğuktur. köye yapılan sulama barajından sonra iklim birazdaha ılımıştır.

Köyün ekonomik yapısı geçmişte büyük oranda küçük ve büyük baş hayvancılığa dayanmaktadır.1800 lü yıllarda yogun bir küçük ve büyük baş hayvan besiciligi yapılan bozarmutta son 50 yılda büyük bir göç vererek hayvancılık iyice küçülmüş.Meraların büyük kısmı tarıma açılmış ülkemizin her yerinde olduğu gibi hayvancılık çökmüştür. Tarımda ezbere ve susuzluga dayanan yapı bozarmut göletinin yapılması ile çok küçük orandada olsa sulu tarıma geçilmiştir.Bilimsel ve teknik konularda yetersiz olan köylü bilinçsizce kullanılan suyun toprağın başına geleceklerden habersizdir..

Köyde, ilköğretim okulu yoktur.cocuklar yatılı bölege okulunda sürünmektedir yararlanılmaktadır2007 / 2008 Eğitim - Öğretim Yılı itibariyle köydeki öğrenciler baya bir sorunlu olmasına rağmen bölge yatılı okuluna gitmek zorunda kalmışlardır. ) Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 13.02.2009, 11:03   #16
mehmet cof
Yeni Yiğido
NO AVATAR

mehmet cof Şuan mehmet cof isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.04.2009 14:43

Tecrübe Puanı: 0 mehmet cof FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: KANGAL-Bozarmut

1981 SİVAS KANGAL BOZARMUT KÖYÜ DOĞUMLUYUM ÖNCELİKLE SİVASSPORA GÖSTERMİŞ OLDUGU ÜSTÜN PERFORMANSINDAN DOLAYI MUTLUYUM .BABAM 198-81-82 YILLARINDA (BAHRİ COF) ÖĞRETMENLİŞK YAPMIŞTIR TÜM SİVAS BOZARMUT KÖYLÜLERİNİ BEKLİYORUM EMAİL ADRESİM: mehmetcof81@hotmail.com
mehmet cof isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.04.2009, 12:55   #17
tokatlı_sivaslı
Yeni Yiğido
NO AVATAR

tokatlı_sivaslı Şuan tokatlı_sivaslı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.05.2009 18:41

Tecrübe Puanı: 0 tokatlı_sivaslı FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

slm ben tokatta yalıyorum atalarımın tokata bozarmutköyünden geldiğini tahminediyorum ozamanlar sanırım bize sığırcıoğlulları deniyor muş bukonuda bilgisiolan arkadaşlarla görüşmek istiyorum saygılarımla
tokatlı_sivaslı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.04.2009, 12:58   #18
barikat58
Usta Yiğido

barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 17:19

Tecrübe Puanı: 2177 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ne maçlar yapardık köyler arası az yenmedik bozarmutlu hemşerilerimizi tabi azda yenilmedik
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.04.2009, 14:14   #19
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2152 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Alıntı:
barikat58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
ne maçlar yapardık köyler arası az yenmedik bozarmutlu hemşerilerimizi tabi azda yenilmedik
sen ne kadar gol atarsın

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 10.06.2009, 21:15   #20
muratmdp
Yeni Yiğido

yakında Bozarmut köyü internet sitesi açılacaktır duyurulur
murat58kangal@hotmail.com

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil