Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

KimlikSorgusu ve Özgürlük - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Serbest Kürsü
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Serbest Kürsü Serbest Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 24.04.2012, 21:00   #1
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 05:48

Tecrübe Puanı: 683 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart KimlikSorgusu ve Özgürlük

Alıntı:
Mansur Nickli Üyeden Al?nt?
Sen kimsin diye sorduğumda:
Aslında bu soruya cevap vermeyecektim. Zira böyle bir soruyu(kimlik sorgusu) ancak kafatasçılar sorar. Bu zihniyetler artık orta çağda kaldı. Günümüz dünyasında bu tip gözlükten bakanlar şovenist kabul ediliyorlar. Karşımdaki insan sa yeterlidir benim için.

Ancak, forumda yeni olduğum için dünya görüşümü diğer arkadaşlarla da paylaşmak amacıyla bunları yazmıştım.

Ben humanistim(insan seven, insancıl)
Ben Atatürkçüyüm,
Ben Cumhuriyetçiyim,
Ben Laikim,
Ben Anti-emperyalistim.
Ben Özgürlükçüyüm.
Ben Bağımsız Türkiye’den yanayım.
Ben insan hakları savunucusuyum.
Ben terörün karşısındayım.
Ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım.

Ama sana yetmedi tekrar bu soruyu soruyorsun.

Alıntı:
Sen müslümanmısın değilmisin?
Demek ki yeteri kadar tatmin olmadın. Ona da cevap vermiş; "inançlıyım ama inanç ahlakım inancımı Allah'la kendi aramda yaşamamı söyler" demiştim.

Elbette tatmin olmazsın. Zira sen inançlılığı, sermaye ve tribünler için kullanılan bir olgu sanıyorsun. Böyle bir inanç aslında inançsızlıktır.

Forum admini konuları kapatırken, burada herkes kişiselleştirmeden, ÖZGÜRCE istediği her konuyu yazar/tartışır demişti.

Seninle kişiselleştirmeden ÖZGÜRLÜK konusunu tartışmak istiyorum. Var mısın?
Alt 24.04.2012, 21:25   #2
ÖnceVatan_58
Usta Yiğido

ÖnceVatan_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ÖnceVatan_58 Şuan ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.07.2012 08:54

Tecrübe Puanı: 945 ÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOKÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: KimlikSorgusu ve Özgürlük

İnsan her ne dinden,dilden,ırktan,soydan olursa olsun "önce insan" olacak. Bu özelliğini asla unutmayacak, yitirmeyecek.
Kısaca özetim budur.
ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı ÖnceVatan_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 24.04.2012, 21:40   #3
mansur58
Usta Yiğido

mansur58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

mansur58 Şuan mansur58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.07.2014 05:38

Tecrübe Puanı: 643 mansur58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
sivaslınet Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster

Ben Atatürkçüyüm,
Ben Cumhuriyetçiyim,
Ben Laikim,
Ben Anti-emperyalistim.
Ben Özgürlükçüyüm.

Ama sana yetmedi tekrar bu soruyu soruyorsun.

Demek ki yeteri kadar tatmin olmadın. Ona da cevap vermiş; "inançlıyım ama inanç ahlakım inancımı Allah'la kendi aramda yaşamamı söyler" demiştim.

Elbette tatmin olmazsın. Zira sen inançlılığı, sermaye ve tribünler için kullanılan bir olgu sanıyorsun. Böyle bir inanç aslında inançsızlıktır.

Forum admini konuları kapatırken, burada herkes kişiselleştirmeden, ÖZGÜRCE istediği her konuyu yazar/tartışır demişti.

Seninle kişiselleştirmeden ÖZGÜRLÜK konusunu tartışmak istiyorum. Var mısın?
Kişiselleştirme değil tartışma muhatabaının kimliğini bilmek ve ona göre tartışmaktır.

Alıntı:

Hala itham ediyorsun sermaye, tribün, kullanmak...

Alıntı:
Ben Atatürkçüyüm,
Ben Cumhuriyetçiyim,
Ben Laikim,
Ben Anti-emperyalistim.
Ben Özgürlükçüyüm.
Bunlar o kadar göreceli aidiyetler ki siyasi yelpazede yer alan herkes kendi anlayışına göre bunları söyleyebiliyor.

Allah'a inandığını söylüyorsun. Ateist olmadığını anlıyoruz. Ama açıkça müslüman olduğunu söyleyemediğine göre sen deist olabilirsin, hristiyan olablirisin, yahudi olabilirsin... çünki onlarda Allah'a inanıyorlar.

Ayrıca İslam açıkça yaşanan bir dindir. 1400 yıldır cumhuriyet dönemindeki bir ara dönem hariç ezanlar açıktan okunmuş camiler açık olmuş ve müslümanlar saklanmadan gizlenmeden gerek evinde gerek camilerde gerekse namaz vaktinin dolduğu her yerde namazını kılmış, orucunu tutmuş ve diğer ibadetlerini açıkça yerine getirmiştir. Soranlara da göğsünü gere gere Elhamdülillah ben Müslümanım demiştir.

Ben sana nufus memuru anlayışıyla bir kimlik sorgusu yapmıyorum. Bilakis neyi kiminle tartıştığımı bilmek istiyorum. Foruma katılanların da bunu bilmeye hakkı var diye düşünüyorum. Örneğin ben Müslümanım ve savunduğum her şey İslam referanslıdır. İşte bu noktada seni bilmek istiyorum. Referansın nedir ve ne olacaktır.

Diğer taraftan bu forumda İslam'a ve onun değerlerine saldırılarla dolu olduğu halde paylaşılan köşe yazısını kınama erdeminde bulunacaksan seninle istediğin konuda tartışırım.

Aksi halde seni inandırıcı bulmam.
mansur58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı mansur58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 24.04.2012, 22:15   #4
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
Kişiselleştirme değil tartışma muhatabaının kimliğini bilmek ve ona göre tartışmaktır.
Kişiselleştirme kişiler üzerinden tartışmaktır. Ben "ÖZGÜRLÜK" konusunu Mansur üzerinden tartışmam. Sen de Sivaslınet üzerinden tartışmayacaksın. Kimliğim de seni asla ilgilendirmez. Beni insan olarak bil yeter. Kendimi sana değil(zira sen kimlikçisin) ortaya tanıttım(paylaşım). Sen değil bir başkası da benim kimliğimle ilgilenemez.

Alıntı:
Allah'a inandığını söylüyorsun. Ateist olmadığını anlıyoruz. Ama açıkça müslüman olduğunu söyleyemediğine göre sen deist olabilirsin, hristiyan olablirisin, yahudi olabilirsin... çünki onlarda Allah'a inanıyorlar.
Hala inanç ile ilgileniyorsun. Kimsenin inancı seni ilgilendirmez.

Alıntı:
Ayrıca İslam açıkça yaşanan bir dindir. 1400 yıldır cumhuriyet dönemindeki bir ara dönem hariç ezanlar açıktan okunmuş camiler açık olmuş ve müslümanlar saklanmadan gizlenmeden gerek evinde gerek camilerde gerekse namaz vaktinin dolduğu her yerde namazını kılmış, orucunu tutmuş ve diğer ibadetlerini açıkça yerine getirmiştir. Soranlara da göğsünü gere gere Elhamdülillah ben Müslümanım demiştir.
İnancımı sadece Allah'la kendi aramda yaşarım. İnancıma ait ayrıntıları öğrenmeye hakkının olmadığını düşünüyorum. Bu konuda kimseye değil, bir tek Allah'a sorumluyum.

Alıntı:
Ben sana nufus memuru anlayışıyla bir kimlik sorgusu yapmıyorum. Bilakis neyi kiminle tartıştığımı bilmek istiyorum. Foruma katılanların da bunu bilmeye hakkı var diye düşünüyorum. Örneğin ben Müslümanım ve savunduğum her şey İslam referanslıdır. İşte bu noktada seni bilmek istiyorum. Referansın nedir ve ne olacaktır.
Yanılıyorsun ve yanlış. Hiç kimsenin benim ne olduğumu bilmeye hakkı yoktur. İnsan olduğumu bilsin yeter. Referansım mantıktır. Bu senin için kafi değil mi?

Alıntı:
Diğer taraftan bu forumda İslam'a ve onun değerlerine saldırılarla dolu olduğu halde paylaşılan köşe yazısını kınama erdeminde bulunacaksan seninle istediğin konuda tartışırım.
Ben sadece kişi(ye)lere verilen fiziksel ve ruhsal zararı kınarım. Herkes fikrini tartışmakta serbesttir. Yeter ki kişi üzerinden tartışmasın, kişiler aşağılamasın. Bir o yazıyı oku, bir de aşağılanmanın anlamıyla(biliyorsan) karşılaştır. Eğer var ise kınayalım.

Alıntı:
Aksi halde seni inandırıcı bulmam.
Beni inandırıcı bulup bulmaman önemli değil. Madem Antropologsun insanlar için 1. önem arzeden ÖZGÜRLÜK konusundaki fikirlerini alalım. Sen inandırıcı ol. Sosyal(kültürel) antropoloji ile hiç ilgilendin mi? Bilgilerinden yararlanalım. Paylaşılmayan bilgi bilgi değildir.
Alt 24.04.2012, 22:27   #5
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
Bunlar o kadar göreceli aidiyetler ki siyasi yelpazede yer alan herkes bunları söyleyebiliyor.
Yukarda belirtilen dünya görüşlerinin hiç birisi göreceli değildir. Göreceli olmanın anlamını bilmek gerek.

İnsan yararına olan hiç bir şey göreceli olmaz. Zira tüm insanlar için mutluluk getirecek temel ilkelerdir. Hepsi ÖZGÜRLÜK olgusuna içkindir.

Not: Sadece Atatürk'çülüğe göreceli diyebilirsin. Bana göre o da değil. Tartışırız.
Alt 24.04.2012, 22:45   #6
mansur58
Usta Yiğido

Alıntı:
Kişiselleştirme kişiler üzerinden tartışmaktır. Ben "ÖZGÜRLÜK" konusunu Mansur üzerinden tartışmam. Sen de Sivaslınet üzerinden tartışmayacaksın. Kimliğim de seni asla ilgilendirmez. Beni insan olarak bil yeter. Kendimi sana değil(zira sen kimlikçisin) ortaya tanıttım(paylaşım). Sen değil bir başkası da benim kimliğimle ilgilenemez.

Hala inanç ile ilgileniyorsun. Kimsenin inancı seni ilgilendirmez.
İnancımı sadece Allah'la kendi aramda yaşarım. İnancıma ait ayrıntıları öğrenmeye hakkının olmadığını düşünüyorum. Bu konuda kimseye değil, bir tek Allah'a sorumluyum.
İnsanlık tarihi boyunca insan üzerinde inançların etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Ayrıca İnanmamak da bir inançtır. Kimlikler de inançlara göre şekillenir. O yüzden tartışacağım insanın kimliği benim için önemlidir. Kiminli tartışıyorum.

Bu konuda yine topu taça atmışsın

Alıntı:
Ben sadece kişi(ye)lere verilen fiziksel ve ruhsal zararı kınarım. Herkes fikrini tartışmakta serbesttir. Yeter ki kişi üzerinden tartışmasın, kişiler aşağılamasın. Bir o yazıyı oku, bir de aşağılanmanın anlamıyla(biliyorsan) karşılaştır. Eğer var ise kınayalım.
İnsan sevgisinden bahseden sivaslınet hala söyleminle eylemin çelişiyor. Bu konuda da topu taça atmışsın.

Alıntı:
Beni inandırıcı bulup bulmaman önemli değil. Madem Antropologsun insanlar için 1. önem arzeden ÖZGÜRLÜK konusundaki fikirlerini alalım. Sen inandırıcı ol. Sosyal(kültürel) antropoloji ile hiç ilgilendin mi? Bilgilerinden yararlanalım. Paylaşılmayan bilgi bilgi değildir.
Sen sorularıma ve taleplerime cevap vermediğin için bu konuda konuşmanın hiç anlamı yoktur.

Sonuç :

Kimlik yok
kınama yok
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı mansur58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 25.04.2012, 11:50   #7
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
mansur58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
İnsanlık tarihi boyunca insan üzerinde inançların etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Ayrıca İnanmamak da bir inançtır. Kimlikler de inançlara göre şekillenir. O yüzden tartışacağım insanın kimliği benim için önemlidir. Kiminle tartışıyorum.
Bu konuda yine topu taça atmışsın
Kimlik sadece inanç değildir. Bilmiyorsun. Kimlik= Din, dil, etnisite(milliyet, ırk), kültür dür.

Topu taca atmanın anlamını da bilmiyorsun. Topu taca atmak demek, "top saha içinde durmasın gol tehlikesi olabilir" demektir. Eş anlamı ise, "farklı kimlikle tartışamam mat olabilirim" demektir. Kendi kimliğiyle tartışmayı herkes becerir. Önemli olan rakiple tartışmaktır.

Halbuki sen de insansın bende. İnsan tartışır. "Kimliğin değişik, sen doğru düşünemezsin" dersen. Aynı yakıştırmayı benim de sana kullanma hakkım doğar mı? Doğar. Bu bir mantık denklemidir.

Bana göre kimliğimin değişik olması, kültürümüzün farklı olmasıdır. Sen kimliğini kullanarak insanları ötekileştiriyorsun. Ben ise kimlik ayırımını insanları ötekileştirmek olarak görüyor, onu düşman ilan ediyorum. Farkımız bu.

Halbuki en büyük antropolg Hz. Mevlana, hiç bir ayrım olmaksızın "ne olursan ol gel" diyor. Senin gibi, "kimlik benim için önemlidir" demiyor.

Alıntı:
İnsan sevgisinden bahseden sivaslınet hala söyleminle eylemin çelişiyor. Bu konuda da topu taça atmışsın.
Sen söylediklerimi anlamıyorsan suç benim mi? Herkes anladı.

Bak çok açık söylüyorum. Yazıda insana ruhen ve fiziken zarar veren bir argüman bul, yazıyı kınayacağım söz. Evrensel hukuk dahi, ruhen ve fiziken zararın dışında suç kabul etmez. Fikir'i suç kabul etmek sizin alışkanlığınız.
Alıntı:
Sen sorularıma ve taleplerime cevap vermediğin için bu konuda konuşmanın hiç anlamı yoktur.
Kimlik konusunda Mevlana gibi düşünüyorum. Kınama konusunuda ise yukarda söylediklerim geçerli. Evet ÖZGÜRLÜK konusundaki fikirlerini bekliyorum sn. Antropolog. Top sende. Topu saha içinde tut.

Not: Kimlik konusunda antropolojinin tam tersini açıklıyorsun. İlerde madde madde açıklayacağım.

Konu sivaslınet tarafından (25.04.2012 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir..
sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 25.04.2012, 13:51   #8
mansur58
Usta Yiğido

Bu yazıya gülüp geçiyorum. Yazdıkça traji komik duruma düşüyorsun. Bence sen önce kendinle tartış. Kimlik burhanından da kurtul. Öyle işine geldiğinde Mevlana ayaklarına yatmak felanda durumunu açıklamaya yetmiyor.

Tekrar tavsiyem kendinle tartışmayı dene.
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı mansur58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 25.04.2012, 16:20   #9
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
mansur58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bu yazıya gülüp geçiyorum.
Tribünlere oynayanların en son söyleyecekleri söz budur. Yani, "Sözün bittiği yer" derler.

Bu son yazışmalarımızdan şunu anladım ki; polemikten başka hiç bir bilgiye sahip değilsin. Sadece, polemikle taraftar toplamaya çalışıyorsun.
Alt 25.04.2012, 17:07   #10
Cley
Moderator

Cley - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cley Şuan Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Cley isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Sen şöylesin ben böyleyim tartışmasından bıkmadınız mı? Kişisel tartışmaları bırakın lütfen.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil