Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Öğrenci yurdu camiden önemli - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 02.02.2010, 00:23   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 895 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Öğrenci yurdu camiden önemli

İl Müftüsü Yusuf Şahin, “Lütfen kimse yanlış anlamasın. Bugün bir öğrenci yurdu camiden, bir cami yapmaktan çok çok önemli.

Biz namazımızı her yerde kılabiliriz. Sokakta da kılarız yeri geldiğinde. Ama bizim gencimiz sokakta kalırsa, bizim gencimiz sıcak bir çorba içemezse, bizim gencimiz rahat bir ortamda ders çalışamazsa, yarına güvenle çıkamayız” dedi.

3 ay gibi kısa bir süre önce Sivas'ta göreve başlayan İl Müftüsü Yusuf Şahin, kent ile ilgili izlenimlerini ve kısa dönemde hayata geçirmeyi planladığı çalışmaları gazetemize açıkladı.
Şahin, “Sivas'ın Türkiye'mizin en güzide illerinden birisi olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Bu güzideliğin ana sebeplerinden bir tanesi birlik ve beraberlik. Geçmiş zamanlarda Sivas halkımız için biçilen senaryonun Sivas halkını hak etmediğini çok net gördüm" dedi.
Göreve başladığı günden itibaren halkla iç içe bir yönetim anlayışı sergileyen İl Müftüsü Yusuf Şahin, kentte görev yaptığı 3 aylık süre zarfında kent merkezinde 100'ün üzerinde cami, 40'ın üzerinde ise köyü ziyaret ederek halkla bir araya geldiğini söyledi.
Göreve başlayalı kısa bir süre olmasına rağmen, kentte eksikliği hissedilen ve yapılmasına ihtiyaç duyulan bir takım yatırımların gerçekleşmesi için çaba harcayan Şahin, kısa dönemde Sivas'a bir öğrenci yurdu yaptırmak ve Kılavuz Mahallesi'ndeki yatılı Kur'an Kursu binasının bir bölümünü de erkek öğrenci yurduna dönüştürmeyi hedefliyor.

YURT CAMİDEN DAHA ÖNEMLİ!
Sivas'a bir öğrenci yurdu kazandırmak konusunda oldukça kararlı olduğu görülen Müftü Şahin, yurt için bazı girişimlerde bulunduklarını, bu konuyu ciddiyetle takip ettiklerini dile getirdi.
Şahin bu konuda Sivas halkının da en iyi şekilde destek vereceğine inandıklarını dile getirerek önemli mesajlar verdi.
Şahin; “Lütfen kimse yanlış anlamasın. Bugün bir öğrenci yurdu camiden, bir cami yapmaktan çok çok önemli. Biz namazımızı her yerde kılabiliriz. Sokakta da kılarız yeri geldiğinde, ama bizim gencimiz sokakta kalırsa, bizim gencimiz sıcak bir çorba içemezse, bizim gencimiz rahat bir ortamda ders çalışamazsa, yarına güvenle çıkamayız." İfadelerini kullandı.

ÖNCELİKLİ ARZUM SİVAS'A BİR ÖĞRENCİ YURDU YAPILMASI
Sivas'a gelmeden önce kenti tanımak ve bilgi edinmek için internet üzerinden bir araştırma yaptığını dile getiren İl Müftüsü Yusuf Şahin, Cumhuriyet Üniversitesi'ne önemli bir öğrenci nüfusu bulunduğunu belirterek, öncelikli arzusunun Sivas'a öğrenci yurdu yapılması olduğunu söyledi.
Şahin şu şekilde konuştu:
“Sivas'a gelmeden önce 17 Eylül'de çıkan kararnamenin ardından internet ortamında Sivas'ı inceledim. Sivas, bir Cumhuriyet Üniversitesi'ne sahip. Son haftada aldığım bilgiye göre 26 binin üzerinde öğrencimiz var. Bu gençlerin barınmaları, huzurlu bir ortamda yaşamaları ve derslerine var gücü ile zihinleri ile eğilebilmeleri için sıcak bir ortamın oluşması son derece elzem. Bunu ne yapıp yapıp Sivas'ımıza kazandırmak istiyoruz. Bu bağlamda öncelikli arzum, Sivas'a bir öğrenci yurdu yapılması. Bunun içinde çalışmalara karınca kararınca başladık.
Benden önceki Müftü Efendi bu konuda Üniversitemizin bulunduğu bölgedeki bir yerin alınması yönünde çalışma başlatmış, fakat bu girişim sonuçsuz bir kararla bitmiş. Yani o yer alınamıyor.
Yer için takasa girilmiş 900 küsur bin liraya, yani neredeyse 1 trilyon civarında bir meblağla. Bu para bulunamayacağı için yazışmalar 'olmaz' şeklinde ile intikal edip o iş bitmiş. Şuanda biz bir yer arayışı içerisindeyiz. Bu konuda Üniversite yetkililerimizle olsun, devlet yetkililerimizle olsun görüşmelerimiz birkaç kez oldu ve devam edecek. Eğer yer sağlayabilirsek biz Türkiye Diyanet Vakfı Sivas Şubesi öncülüğünde Sivaslı değerli hemşerilerimizin katkıları ile, sıkıştığımız zaman Diyanet İşleri Başkanlığımızı rahatsız edip, komşu illerden de yardım alabilecek şekilde bir çalışmayı şuanda planlıyoruz. İnşallah ona düşmeyiz çünkü Sivas bu konuda son derece duyarlı. Sivaslı olup dışarıda çalışan bir çok iş adamlarımız var. Bunların böyle bir yurda sıcak bakacaklarına inanıyorum. Yeter ki bir önce olabilsin, bir işe başlanabilsin. Bunun içinde Sivas'ta bizim acilen bir 10 bin metrekare bir yer bulabilirsek hemen projelendirerek yurt binasının inşaatını başlatmak arzusundayız. Tabi bu biraz zaman alacak. Giden Müftümüz 3 yıl bir çaba sarf etmişler sağolsunlar. Ama dediğim gibi bir sonuç alınamamış. Şimdi bunu yeniden başlattık, bu konuda bir iki ışık almış durumdayım. Üniversite kampusumuz civarında ve içerisinde 5-10 bin metrekarelik bir yer bulabilirsek hemen başlamayı planlıyoruz, paramız olmasa bile. Ben 35 yıllık din hizmeti hayatımda hayır yönünden millete matuf hizmetler düşünülerek başlanılan hiçbir işin yarım kaldığını görmedim. Belki erken bitmez ama geç biter, ama biter. Biz bir başlayalım, Allah'ın izniyle onun sonucu gelecektir."

"YURT CAMİDEN DAHA ÖNEMLİ"
Öğrenci yurdunu bir müftü olarak oldukça önemsediğini dile getiren İl Müftüsü Yusuf Şahin, sözlerinin yanlış anlaşılmamasını isteyerek, "Bugün bir öğrenci yurdu camiden, bir cami yapmaktan çok çok önemli" dedi.
Şahin sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Yurt meselesi bana göre çok çok önemli. Lütfen kimse yanlış anlamasın. Bugün bir öğrenci yurdu camiden, bir cami yapmaktan çok çok önemli. Biz namazımızı her yerde kılabiliriz. Sokakta da kılarız yeri geldiğinde, ama bizim gencimiz sokakta kalırsa, bizim gencimiz sıcak bir çorba içemezse, bizim gencimiz rahat bir ortamda ders çalışamazsa, yarına güvenle çıkamayız.
Eğer gerçek yatırım istiyorsanız, gençliğe yatırım yapmalısınız. Eğitime yatırım yapacaksınız. Yarın bu ülkenin her türlü yükünü omuzlayacak. Bugünün gencidir. Dün bizler çocuktuk ve geldik ülkenin bir yerinde karınca kararınca hizmet ediyoruz. Yarın bizler olmayacağız, bizim gençlerimiz gelecek, çocuklarımız gelecek.
Ben yine ısrarla söylüyorum ve tekrar halkımızın yanlış anlamamasını rica ediyorum. Bugün Sivas'ımızda camiden çok daha önemli ve önde gelen yatırım yurttur. İnşallah Mevla niyetimiz halis buna bizi muaffak kılacaktır."

KILAVUZ'DAKİ KUR'AN KURSU!
Kılavuz Mahallesi'ndeki yatılı Kur'an Kursu binasına yönelik bir takım düşüncelerinin olduğunu dile getiren İl Müftüsü Şahin, bu binanın bir bölümünü de öğrenci yurduna dönüştürmek istediklerini söyledi.
Şahin; "Sivas'ımızda diğer bir önemli ve şuanda önümde duran bir konu var. Bizim şuanda yatılı Kur'an Kursu olarak kullanılan, benden önceki müftümüzün de kamuoyuna eğitim merkezi olarak kamuoyuna deklare ettiği bir yer var, Kılavuz Mahallesi'nde.
Metruk halde uzun yıllar kalan ve şuanda birinci katında Kur'an eğitimi yapılıyor. Kalan 3 katımız orada boş bekliyor. Orayı da yurda çevirmeyi düşünüyoruz. Çünkü Diyanet İşleri Başkanımız eğitim merkezinin burada rantabl olmayacağını, ekonomik kayba sebebiyet vereceğini düşünüyor. 12 Kasım'da Sayın Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Ali Bardakoğlu teşrif ettiklerinde, 'Eğitim merkezi olamaz anacak siz kendi imkânlarımızla kendi personelinizin eğitim için kullanırsanız bizim için uygundur' dedi. Bu da şunu bana hissettirdi, başkanlık burada bir eğitim merkezi açılmasını düşünmüyor.
Dolayısıyla biz o binayı da çok süratli bir şekilde tadilatını yaparak bir bölümünü Kur'an kursu kalan bir bölümünü de erkek öğrenci yurdu olarak düşünüyoruz.
Kış döneminde yurt olarak kullanırız, çocuklarımızın tatil olduğu dönemde de kendi personelimizin bilgi ve becerisini daha üst seviyelerde çekebilmek için bir eğitim müessesi olarak kullanmayı düşünüyorum ve bunun için Sivaslı hemşerilerimin katkılarını bekliyorum" dedi.

"SİVAS GÜZİDE BİR ŞEHİR"

Sivas ve Sivas halkı ile ilgili izlenimlerini de gazetemize açıklayan İl Müftüsü Yusuf
Şahin, Sivas halkının oldukça cömert ve yardım sever bir yapıya sahip olduğunu söyledi.
Sivas'ın geçmişte biçilen bir takım senaryoları hak etmediğini de çok net bir şekilde gördüğünü dile getiren Şahin, "28 Ekim 2009'da göreve başladım yani 3 ayı doldurup 4. aya girdik. Bu zaman diliminde Sivas benim için son derece olumlu ve vatandaşın birlik beraberlik içinde hayat sürdüğü, teşkilatıma çok yakından ilgi gösterdiğini net bir şekilde görmüş bulunuyorum. Bundan da son derece mutluyum. Sivas Türkiye'mizin en güzide illerinden birisi olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Bu güzideliğin ana sebeplerinden bir tanesi birlik ve beraberlik. Geçmiş zamanlarda Sivas halkımız için biçilen senaryonun Sivas halkını hak etmediğini çok net gördüm. Onun için bu milletin birliğine, huzuruna, olumsuz katkıda bulunanlara Mevla doğruyu görmelerinin nasip etsin derim.
Bu millet tarih içerisinde birlikten, huzurdan hep istifade etmiştir. Tefrikadan, bölücülükten hiçbir zaman hiç kimse bir yarar elde etmemiştir, etmesi de mümkün değildir.
Sivas'ta bu birlik ve beraberliği çok net gördüm ve bu ilin müftüsü olarak çok sevindim.
Bunu bu üç aylık zaman içerisinde nasıl gördünüz? Diyecek olursanız, geldiğim günden beri Cuma günleri Paşa Camii'nde Aralık ayındaki 25 günlük izin hariç hep kürsüdeyim. Halkıma nasihatte bulundum ve her Cuma halkın teveccühü beni kendilerine hizmet etme noktasında yeniden kamçılamakta. Bunun yanı sıra ilimizin 180 mabedi var bu 180 mabedin bugün itibariyle 100'den fazlasına bizzat gittim. Bilhassa Sabah Namazlarından sonra ve Yatsı Namazlarından sonra her gittiğim camide cemaatle bir 15-20 dakikalık sohbet yapmaktayım. Bu sohbetlerde de vatandaşın gerçekten bizim hizmetlerimize büyük iştiyak duyduğunu ve artarak bu hizmetin devam etmesine dair taleplerini de net gördüm. Bununla birlikte birlik ve beraberlikten bahsedilen her sohbette bunun tekrarını ve bunun çok isabetli olduğunu yine değerli ve şerefli hemşerilerimden duymak beni ziyadesiyle mutlu etti.
Bu 3 aylık zamanın 65-70 günlük süresinde 40'ın üzerinde köye ulaştım. Vakit namazlarının üzerine gittiğim zamanlarda cemaatimle sohbet ettim.
Vakitlerin arasında köylere uğradığımda köyün muhtarı, imamı ve cemaati ile görüşebildiğim kişilerle de yaptığım görüşme ve sohbetler son derece olumlu ve hizmette her bir kardeşimizin memnuniyetini net görmüş bulunuyorum. Sivas'taki izlenimim çok çok müspet" şeklinde konuştu.

"KEŞKE 20 YIL ÖNCE GELEBİLSEYDİM"
Sivas'a geldiğinde sürekli batı illerini tercih etmelerinin nekadar büyük bir hata olduğunu da anladığını dile getiren Müftü Şahin, "Keşke 20 yıl önce Anadolu'ya müftü olarak gelebilseydim. Çünkü biz hep batıyı tercih ettik. Bunda da çok büyük hata yaptığımızı net gördüm. Batıda eğitim almış genç kardeşlerimin biran önce Anadolu'ya ve doğu illerimize giderek bu vatandaşlarımızın sevgisi ile muhabbeti ile sıcak karşılaması ile yüz yüze gelmelerini ve görmelerini isterim" dedi.

"ÇALIŞANA DESTEK VAR"
Sivas halkının her zaman bu kente hizmet edenin ve hizmet etmek için çalışanın yanında olduğunu dile getiren İl Müftüsü Yusuf Şahin, bu durumun kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.
Şahin sözlerini şu şekilde noktaladı:
"Sivas halkımızın sahavet duyguları gerçekten çok ileri seviyelerde. Sivas halkında şunu gördüm. Çalışmak isteyen insanımıza maddi manevi katkıyı sağlama arzusu duyan, bu ilde taş taş üstüne koyma heyecanını yaşayan herkese büyük destek olduğunu ve daima yanlarında olduğunu, köstek olmaya yönelik düşüncelerinin olmadığını gördüm. Bu da beni mutlu etti.
Buna bir misal gerekirse, benden önceki il müftümüz Sayın Mustafa Balık hocamız ilimize güzel hizmet etmiş. Bilhassa müftülüğümüzün yanındaki bu Kur'an Kursu'nu 3 yıl gibi kısa bir zamanda devlet-millet işbirliği ile, Sivas'ımızın hüsnüteveccühü ile bu bina inşa edilmiş. Bugün 106 tane öğrencimiz orada eğitim görmekte.
Bunun yanında müftülük personelinin de ikametine yarayabilecek 3 lojman ve bir Kur'an Kuru öğreticisinin de ikamet edeceği bir imkân sağlanmış.
Bu imkân çok öyle basit bir imkân değil. Bu millet bu imkânı çok iyi sağlamıştır. Buradan kalan borçlar vardı. Vatandaşlarımız bu borç konusunda da çok duyarlı davrandı. Müftülük için, bu borcu ödemiyor diye düşünmedi. Hizmetin yapıldığını gördüğü için o borcun doğal olduğuna inandı.
Geldiğimiz günden bu yana 3 kez Kur'an Kursu adına para topladık. Ayda 1 kez Kur'an Kursu adına para toplamayı düşünüyoruz. Bunun dışında ben Sivas'taki yatılı Kur'an Kursları adına para toplamayı düşünmüyorum.
Geçtiğimiz Cuma günü bu amaçla 22 bin 800 küsur lira para toplandı. Bu ekonomik kriz içinde bu para küçümsenecek bir para değil. Bu da gösteriyor ki, bu millet kendisine dönecek olan hizmeti takdir ediyor ve katkıyı esirgemiyor. Yani dişinden tırnağından artırdığını hayır için de vermeyi çok rahatlıkla göze alıyor. Bu millet şunu iyi biliyor, "ben bugün bir kuruş bir hayır yaparsam o bir kuruş mahşer günü katlanarak benim önüme gelecek" İnancını bu millet çok iyi kavramış."

Ersan Arslan / Sivasın Sesi
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 02.02.2010, 14:55   #2
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 10:55

Tecrübe Puanı: 1012 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI
Standart Cevap: Öğrenci yurdu camiden önemli

hocam işler iyi bayağı bir bağış almışsınız ilim irfan yolunda harcanacağına şüphe yok , hayırlı olsun yurt sivasımıza, inşallah fen ilim ahlak yolunda kullanılıp gelecek aydınlık nesiller için kız erkek ayrımı yapılmadan gericiliği ortadan kaldıracak aydınlık açık fikirli din adamları yetiştirmeniz dileğiyle , kolay gelsin tüm iyi niyetli çabalarınız
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar abircan'e Teşekkür Ediyor...
Alt 02.02.2010, 21:58   #3
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 19:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Yurt sorunu büyük bir sorun, ünüversite var fakat öğrencinin kalacak yeri yok, devlet bu konuda daha ciddi adımlar atmalı.
Alt 03.02.2010, 01:59   #4
akademik
Yiğido
NO AVATAR

akademik Şuan akademik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 22.02.2010 15:28

Tecrübe Puanı: 681 akademik FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Sivasta camiden ve kahvehaneden bol ne var.Camiler boş kahvehaneler hınca hınç dolu.Okulumun karşısında bile 4 eylül sanayi esnafı ve hızarcı esnafı sırf birbirlerine nisbet olsun diye 150metre mesafe ile Paşa Camiinden büyük cami yaptırmıyorlar mı? Şimdi bu camilerde kim ibadet edecek? saat 9 da 10 da gözlerini ovuştura ovuştura dükkan açan sanayi esnafı mı? sanmam ama demiş olsaydık ki bu insanlara ,gelin kardeşim vaz geçin bu işten bu bağışlarla öğrenci okutalım burs verelim en büyük düşman biz olurduk bundan adım gibi eminim.İşin garip tarafı bu camilerin ikiside şimdi para yokluğundan yapılamıyor inşaatları tamamlanamıyor.Tamamlandığı günde Cumaları hariç safları dolmayacak.
akademik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı akademik'e Teşekkür Ediyor...
Alt 03.02.2010, 12:55   #5
abircan
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1012 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

Alıntı:
akademik Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Sivasta camiden ve kahvehaneden bol ne var.Camiler boş kahvehaneler hınca hınç dolu.Okulumun karşısında bile 4 eylül sanayi esnafı ve hızarcı esnafı sırf birbirlerine nisbet olsun diye 150metre mesafe ile Paşa Camiinden büyük cami yaptırmıyorlar mı? Şimdi bu camilerde kim ibadet edecek? saat 9 da 10 da gözlerini ovuştura ovuştura dükkan açan sanayi esnafı mı? sanmam ama demiş olsaydık ki bu insanlara ,gelin kardeşim vaz geçin bu işten bu bağışlarla öğrenci okutalım burs verelim en büyük düşman biz olurduk bundan adım gibi eminim.İşin garip tarafı bu camilerin ikiside şimdi para yokluğundan yapılamıyor inşaatları tamamlanamıyor.Tamamlandığı günde Cumaları hariç safları dolmayacak.
benzer atıl cami o kadar çokki
okul kreş yurt yapalım desen kimseden ses çıkmaz ama millet olmayan ahlakının zekatını verip günahından arınmak için böyle işlere desinlere balıklama atlarlar, iyiniyetli olanları tenzih ediyorum, ama başka bir gerçekte çay ocağı tuvalet ve bir ikide dükkan yaptınmıydı en muhteşem işi yapmış oluyosun böyle birde işadamı imam dernek yöneticisi tipler çok uyanık açıkgöz geçine din tacirleri var malesef ülkemizde
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı abircan'e Teşekkür Ediyor...
Alt 03.02.2010, 13:17   #6
abircan
Usta Yiğido

DİYANET VAKFI’NDAN ‘TEFECİLİK’
Haberi Paylaş | 14:42 02 Şubat 2010

Ardahan Merkez Camii önünde bulunana işyerlerini yıllık 3 Bin 720 TL ye kiraya veren Türkiye Diyanet Vakfı Ardahan Şubesi, kiraların ödemeyen işyeri sahipleri için Ardahan İcram Müdürlüğü aracılığıyla ödeme emri gönderdi. İşyerlerinin gecikmiş kira bedelleri için aylık yüzde 10 gecikme faizi isteyen vakıf hakkında işletme sahipleri Tefeci faizi uygulandığı gerekçesiyle itirazda bulundular.
“Camilerden bize ‘faiz haramdır’ diye seslenen vakfın bu yaptığına çok şaşırdık” diyen ve yasal faizlerin yıllık yüzde 9 olduğunu belirten işletme sahipleri kanunların belirlediği oranın 10 katı fazla bir paranın kendilerinden talep edildiğini söyleyerek yasal haklarını sonunu kadar arayacaklarını belirttiler. Bir yıllık gecikmiş olan 3,750 TL kira için 2,790 TL işlenmiş faiz talep eden Türkiye Diyanet Vakfı Ardahan İcra Müdürlüğü aracılığıyla işletmelere ödeme emri çıkararak kira bedellerini tahsil etmeye çalışıyor.
Ardahan İl Müftüsü Emrullah Kaya ise Yapılan işlemin doğru olduğunu belirterek uygulamanın yasal olduğunu söyledi.
İşletmeler kiraya verilirken ödemelerin gecikmesi halinde aylık yüzde 10 gecikme faizi uygulanacağının sözleşmede olduğunu

bu daha yeni bugünkü haberr
maliye bakanlığı dev diyanetin bütçesine yetişemezken birde kayıtdışı böyle bir diyanet vakfı ekonomisi oluştu, önlem için dinayte bağlı tüm vakıf ve cami dernekleri işyerleri kiralarını maliyeye akıtmak için kanun hazırladı ama cesaret edip geçiremiyorlar
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar abircan'e Teşekkür Ediyor...
Alt 03.02.2010, 23:12   #7
şah ismail
Yeni Yiğido
NO AVATAR

şah ismail Şuan şah ismail isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.02.2010 20:48

Tecrübe Puanı: 0 şah ismail FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Şükür Allaha ki böyle cumhuriyet müftüleri de varmış! Selam olsun müftümize...
şah ismail isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı şah ismail'e Teşekkür Ediyor...
Alt 03.02.2010, 23:53   #8
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 21:24

Tecrübe Puanı: 4500 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Her şeyin yeri ayrı ilimize yeterince camide lazım yeterince yurt ve okulda lazım hiç bir şeyin aşırısına kacmamak lazım

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil