Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > İslami Soru - Cevap
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

İslami Soru - Cevap (Hazır soru-cevaplar ve sizden gelen sorular)

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 09.05.2009, 12:30   #1
ayparcam
Usta Yiğido

ayparcam - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ayparcam Şuan ayparcam isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.10.2011 14:00

Tecrübe Puanı: 649 ayparcam FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Ayna ve vitrin karşısında namaz kılınabilinir mi?

Ayna ve vitrin karşısında namaz kılınabilinir mi?

Namaz esnasında mekruh sayılan birtakım hareketler vardır ki; bunlar her ne kadar namazı bozmasa da, namazın ruhu hükmünde olan masnevi haz ve zevkine gölge düşürür. Bunun için dikkat edilmesinde fayda vardır.

Genel kaide; namazdaki huşua zarar veren, yani namaza duran insanın dikkatini dağıtan, kendisini bütünüyle namaza vermesine engel olan şeyler mekruh sınıfına girer. Namaza durulduğunda insanın karşısına gelen ayna ve vitrin gibi şeyler ve birtakım manzaralar dikkatimizi dağıtıp, bizi kendisiyle meşgul ediyorsa, namazdaki huşua zarar veriyorsa şüphesiz bu hal de mekruh sınıfına girer. Dikkatimizi dağıtmıyorsa mekruh sayılmaz. (2)

(2)Aileye Özel Fetvalar, Mehmed
Alt 09.05.2009, 13:27   #2
barikat58
Usta Yiğido

barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 18:19

Tecrübe Puanı: 2175 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Ayna ve vitrin karşısında namaz kılınabilinir mi?

yararlı paylaşım için teşekkürler
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.05.2009, 13:47   #3
ofgurleyuk78
Usta Yiğido

ofgurleyuk78 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ofgurleyuk78 Şuan ofgurleyuk78 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.01.2010 17:58

Tecrübe Puanı: 732 ofgurleyuk78 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Namazını kılda nerede kılarsan kıl. Yüce yaradan kabul eder. Böyle teferruatlarla uğraşmamak lazım. Kuranı Kerimde ne yazıyorsa o.
Alt 09.05.2009, 13:50   #4
barikat58
Usta Yiğido

Alıntı:
ofgurleyuk78 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Namazını kılda nerede kılarsan kıl. Yüce yaradan kabul eder. Böyle teferruatlarla uğraşmamak lazım. Kuranı Kerimde ne yazıyorsa o.
teferruat dedigin olay mekruh bi durum.mekruh ise namazdan alınacak sevabın derecesini düşürür.bunun için namazı kılmak kadar tam manasıyla ona yönelmek dünyadan kopmak mekrhlardan kaçmakta önemlidir.
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.05.2009, 14:04   #5
ofgurleyuk78
Usta Yiğido

ofgurleyuk78 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ofgurleyuk78 Şuan ofgurleyuk78 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.01.2010 17:58

Tecrübe Puanı: 732 ofgurleyuk78 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
barikat58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
teferruat dedigin olay mekruh bi durum.mekruh ise namazdan alınacak sevabın derecesini düşürür.bunun için namazı kılmak kadar tam manasıyla ona yönelmek dünyadan kopmak mekrhlardan kaçmakta önemlidir.
Katılmamak mümkün değil. Doğru söylüyorsun da. Bunlar nerede yazıyor anlamadım. Kuranı defalarca okudum.(Türkçe) Benim dediğim Kuranı Kerim ne yazıyorsa o. Her din ulemasının söylediğini uygulamaya kalkarsak işimiz zor. Tekrar diyorum ki Namazını kıl da nerede kılarsan kıl. Yüce Rabbim sevabını eksiltmez. Kuranı kerimde şurada kıl, şurada kılma diye bir ayet yok. Namazın farzlarında da böyle bir şey yok. En önemlisi kılacağın yerin temiz olması. Kolay gelsin.
Alt 09.05.2009, 14:09   #6
barikat58
Usta Yiğido

Alıntı:
ofgurleyuk78 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Katılmamak mümkün değil. Doğru söylüyorsun da. Bunlar nerede yazıyor anlamadım. Kuranı defalarca okudum.(Türkçe) Benim dediğim Kuranı Kerim ne yazıyorsa o. Her din ulemasının söylediğini uygulamaya kalkarsak işimiz zor. Tekrar diyorum ki Namazını kıl da nerede kılarsan kıl. Yüce Rabbim sevabını eksiltmez. Kuranı kerimde şurada kıl, şurada kılma diye bir ayet yok. Namazın farzlarında da böyle bir şey yok. En önemlisi kılacağın yerin temiz olması. Kolay gelsin.
işte kur'an-ı kerimde bu yazmıyor belki ama kur'an-ı kerimde nasıl namaz kılınacagıda yazmıyor.onu peygamberimiz açıklıyor.bunun dışında namazdaki mekruh halleride peygamberimiz açıklıyor.yani kitabımızda bir çok yerde emirler var ve bu emirleri peygamberimiz açıklıyor.işte kişinin dikkatini dagıtan şeylerin mekruh oldugunu biliyoruz.aynada dagıtıyorsa oda namazdaki mekruh hallere girer.dagıtmıyorsa sorun yok demektir.
Alt 09.05.2009, 14:22   #7
ayparcam
Usta Yiğido

ayparcam - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ayparcam Şuan ayparcam isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.10.2011 14:00

Tecrübe Puanı: 649 ayparcam FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Boyle yerlerde kılınabilir, fakat huşu ve feyzimizide koruma şuurunda olmalıyız.
Alt 09.05.2009, 14:44   #8
drummer
Yeni Yiğido

drummer - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

drummer Şuan drummer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2009 18:26

Tecrübe Puanı: 0 drummer FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ÖNEMLİ OLAN İBADET İSE ONUDA NE ŞEKİLDE YAPARSAN YAP.ŞEKİL ÖNEMLİMİ.ALLAH SAMİMİ TÜM YAKARIŞLARI KABUL EDER.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil