Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

''Bir annenin hastanenin normal doğum ısrarıyla felç olduğu - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Sağlık
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Sağlık Sağlımıza dair bilgiler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 08.02.2011, 01:34   #1
adildr
Yeni Yiğido
NO AVATAR

adildr Şuan adildr isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.02.2011 19:41

Tecrübe Puanı: 0 adildr FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart ''Bir annenin hastanenin normal doğum ısrarıyla felç olduğu

Sağlık Bakanlığı, ''Bir annenin hastanenin normal doğum ısrarıyla felç olduğu iddiası''na ilişkin olarak, vakada sezaryen gerekliliği bulunmadığını, vakaya müdahale eden hekimleri yaklaşımı ve uygulamasının doğru olduğunu ve herhangi bir hatanın söz konusu olmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yer alan ''Hastanenin normal doğum ısrarıyla felç olan anneden dava'' başlıklı haberin eksik bilgiler içerdiği ve kamuoyunu yanıltıcı nitelikler taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, haberde adı geçen hastanın gebelik öncesi dönemde hipertansiyonu ve diyabeti bulunduğu ifade edilerek, hastanın gebeliği sırasında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde, kronik hipertansiyon ve gebelik şeker hastalığı nedeniyle 1 ay süreyle yattığı, kan şekeri ve tansiyonunun düzenlendiği belirtildi.

Klinikte yatarken 38. haftada annenin doğum sancılarının başladığı ve normal vajinal yoldan doğumun gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Ancak, doğum sırasında nadir görülen komplikasyonlardan biri olan 'omuz takılması' meydana gelmiş, gerekli müdahale yapılarak doğum sağlanmış, bebeğin kolunda geçici felç oluşmuştur. Bebek, şu anda fizik tedavi almakta olup, felcinin kalıcı olup olmadığı kesin değildir.

Bununla beraber anne 6 gün hastanede yatırıldıktan sonra şifa ile taburcu edilmiş, daha sonra baş ağrısı şikayeti ile aynı hastanenin dahiliye ve nöroloji kliniğine yatırılarak tetkik ve tedavisi yapılmıştır. Annenin beyin damarlarıyla ilgili hastalığı mevcut olup, bunun doğumla alakası yoktur.

Bu vakada, sezaryen gerekliliği bulunmamaktadır. Annenin de tedavisi aynı hastanede devam etmektedir. Vakaya müdahale eden hekimlerin yaklaşımı ve uygulaması doğru olup, herhangi bir hata söz konusu değildir. Anne ve bebeğin durumu bakanlığımız ve adı geçen üniversite tarafından takip edilmektedir.''

http://www.tibbiyeli.net/tiptan-haberler-f10/bir-annenin-hastanenin-normal-dogum-israriyla-felc-oldugu-t8197.html
adildr isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı adildr'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.02.2011, 01:38   #2
adildr
Yeni Yiğido
NO AVATAR

adildr Şuan adildr isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.02.2011 19:41

Tecrübe Puanı: 0 adildr FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: ''Bir annenin hastanenin normal doğum ısrarıyla felç olduğu

MErhaba dostlar, ben bir doktor olarak bu tarz haberlerin halk tarafından yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.
Yukarıdaki vakada doktorların herhangi bir suçu yok sonuçta ortaya çıkan felç sezaryen olsa yine olabilirdi, burada sezaryen kararını almamızı sağlayak hiç bir yargı yok...
Yani sezaryene almadı diye doktora uzatılan bu suçlama tamamen gereksizdir...
adildr isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı adildr'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.02.2011, 02:10   #3
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 21:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Bir sağçıklı olarak, halkın gerçekten bazı konularda bizleri yanlış anladığına inanıyorum. Hiç bir sağlık çalışanı bir insanı tehlikeye atacak bir durumu bile bile yapmaz. Yukardaki olayda olduğu gibi suç doktora itilmeye çalışılmış. Fakat Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklama olayı yeterince açıklıyor.
Alt 24.07.2011, 17:52   #4
aktassa
Usta Yiğido

aktassa - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aktassa Şuan aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.04.2016 21:30

Tecrübe Puanı: 611 aktassa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Peki bu tarz durumlarda acaba gerekli olan açıklama TAM olarak hastalara yapılıp, doktor önerisi yazılı olarak hasta yakınlarına sunuluyor mu?
Son kararın ne olacağına ilişkin hasta veya yakınından yazılı belge alınıyor mu?
Böyle olsa sanırım itiraz etme ve yanlış anlaşılmalar da olmayacaktır diye düşünüyorum.
Görevlerinizde başarılar dilerim.
Alt 24.07.2011, 20:50   #5
_DuMaN_58
Navigator

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Kesinlikle TAM açıklama yapılıyor hastaya ama ne hikmetse bir kulaktan girip diğerinden çıkıyor. Basit bir örnek vereyim, ben hastaya diyorum ki "filminizi biz doktorun bilgisayarına gönderiyoruz 5 dkya ulaşır. siz direk yukarı çıkabilirsiniz" aradan 10-15 dk geçiyor hasta; " bizim filim hala çıkmadı mı?". Ben daha ne yapıyım.

Her türlü ameliyatta hastaya yada yakınına neyse, mutlaka yazılı belge imzalattırılır. Öyle doktor kafasına göre hareket etmez. Hastaya yapılması gerekeni söyler hasta kabul eder yada etmez. Bazı hastalar uyanıklık yapıyor. Olabilecek tehlikeler anlatılsa bile, olay bittikten sonra "bize kimse birşey söylemedi ki " demeye başlarlar.
Alt 24.07.2011, 23:34   #6
aktassa
Usta Yiğido

aktassa - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aktassa Şuan aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.04.2016 21:30

Tecrübe Puanı: 611 aktassa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Bende diyorum ki;
Eğer bil belge imzalatılmış olsa,
oluşacak bir sorunda kimse doktoru suçlayamaz, bakanlık da soruşturma başlatmaz.
En azından 6 yıl telel tıp eğitimi + uzmanlık eğitimi almış birisi bunu bilir.

Neden bu polemik? Eksiklik nerede o zaman?
Alt 24.07.2011, 23:38   #7
KAOS
Usta Yiğido

KAOS - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KAOS Şuan KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.06.2016 14:31

Tecrübe Puanı: 683 KAOS FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Aydınlatılmış onam belgesi her zaman alınmalıdır. Akıllı doktor ve hastane bunu yapar. Kendi kliniğimde bu rutin bir işlemdir.
KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 25.07.2011, 00:29   #8
_DuMaN_58
Navigator

Alıntı:
aktassa Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bende diyorum ki;
Eğer bil belge imzalatılmış olsa,
oluşacak bir sorunda kimse doktoru suçlayamaz, bakanlık da soruşturma başlatmaz.
En azından 6 yıl telel tıp eğitimi + uzmanlık eğitimi almış birisi bunu bilir.

Neden bu polemik? Eksiklik nerede o zaman?
Hastane belgeyi imzalatır. Hasta da "bana böyle bir bilgi vermediler" diye şikayette bulunur. Sağlık Bakanlığıda gerçekten hasta doğru söylüyor mu söylemiyor mu diye araştırır. Sonrasında belgenin imzalandığını görür. Doktoru haklı bulur. Olay bu kadar basit.

Ben bunu yukarda ki haber için söylemiyorum. Hasta bu şikayet edebilir. Sağlık bakanlığıda gerekli araştırmayı yapar. Normal birşey bu.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil