Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Hertelden
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Hertelden Her Telden Muhabbet Burada

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 15.06.2008, 18:51   #1
elif58
Yiğido

elif58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

elif58 Şuan elif58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.06.2008 18:51

Tecrübe Puanı: 598 elif58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Sivastan Göçler

Sivas’ta göç devam ediyor. Okullar bir bir kapanıyor.
725 köyde bayrağımız dalgalanmıyor

Sivas’ta göçün nelere etken olduğu Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı 725 köy okulunun kapatılması ile bir kez daha ortaya çıktı.
Sivas Nüfus İdaresi’ne kayıtlı ve kaydını almış Sivaslı sayısı 6 milyonu geçerken Sivas topraklarında yaşayan Sivaslı sayısı 757 bin dolayında.
Türkiye genelinde 1950’li yıllarda başlayan göç olgusu günden güne artmış ve son 25 yılda devam eden göç nedeniyle Sivas ve ilçelerine bağlı 725 köy okulunun kapanması ile hafta sonlarında bile olsa şu anda 725 köyümüzde maalesef Türk Bayrağı dalgalanmıyor.
Sivas’ta göç olayının devam etmesi bu şekilde sürecek olursa önümüzdeki 10 yılda en az 300 köy okulu daha kapanma ile karşı karşıya kalacak demektir.
Sivas Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yolcu, “Göç okullarımızın kapanmasına neden olurken şehir merkezlerinde yeni okul ihtiyacını da beraberinde getirmektedir” dedi.
Yolcu, “Sivas ve ilçelerine bağlı bin 291 köyden 76’sına hiç okul yapılmamış, okul yapılan bin 215 köyümüzdeki okullardan 725 köy okulu son 25 yılda meydana gelen göç nedeniyle kapanırken Sivas ve ilçelerine bağlı 490 köyde eğitim ve öğretim sürdürülmektedir. Ayrıca 355 köyden 4 bin 919 öğrenci taşımalı eğitime tabi tutulurken 4 bin 90 öğrenci ise YİBO ve PİO’larda eğitime tabi tutulmakta ve 17 köy merkezine topladığımız öğrencilere 87 branş öğretmenini götürerek köylere branş öğretmeni gitmesini de sağlamış olduk” dedi.
Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yolcu, şu anda Sivas genelinde 135 bin ilk ve orta dereceli okul öğrencisi bulunduğunu ve 8 bin 500 öğretmenle eğitim verildiğini de belirtti.

GÖÇÜN ORTAYA
KOYDUĞU ACI
GERÇEK
Sivas ve ilçelerine bağlı köylerde göç olgusunun ortaya koyduğu acı gerçek, 725 köy okulunun kapatılması yanında çoğu köylerde bir kaç hane kalması ile bu köylere yapılan yol, içmesuyu, okul, cami, sağlıkevi gibi tesislerin de hizmet dışı kalması ile milli servet heba olmaya yüz tutmasıdır.
Ama son iki yılda Sivas’ta Köy Hizmetleri kapandı kapanacak, yaptık yapacağız lafları ile iki yıl heba edildiği gibi 2006’da heba edilirse daha çok köy boşalır ve o zaman yönetim daha da kolay olur herhalde!
Geçmişle günümüzü kıyaslayacak olursak bazı ilçelerin köylerinin yüzde 95’i boşalmış veya okulu kapatılmış durumda. Buna örnek Gölova, Doğanşar, Hafik, Zara, İmranlı ve Divriği gösterilebilir.
Köylüyü köyünde tutabilmek için yeterli altyapı ve hizmet gitmeyince zincir halkası gibi şehre giden bir daha köye dönmemekte, köye dönmeyi düşünende yeterli hizmeti görmeyince vazgeçmekte böylece köyler kaderine terk edilmektedir.
Bu sorun küçük bir sorun olmadığı gibi bana ne demekle de olmuyor bunun gerek ekonomik. gerek sosyal ve gerekse psikolojik yönden araştırılması ve etkin tedbirlerin zaman geçirilmeden alınması bu insanların oylarını alan siyasilerin ve bizleri yönetenlerin görevi olsa gerek.
elif58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 15.06.2008, 19:21   #2
FatihCan
Usta Yiğido

FatihCan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

FatihCan Şuan FatihCan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.07.2009 14:15

Tecrübe Puanı: 740 FatihCan COK SEVILEN BIR KISIFatihCan COK SEVILEN BIR KISIFatihCan COK SEVILEN BIR KISI
Standart --->: Sivastan Göçler

Bu çok üzücü ama gerçek maalesef....

Ben sitede bunu anlatmaya çalışırken bazı arkadaşlar tarafında fitneci ilan edildim hatta sivas düşmanı ilan edildim
Alt 15.06.2008, 19:32   #3
HaYLaZ
Usta Yiğido

HaYLaZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaYLaZ Şuan HaYLaZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.01.2010 22:12

Tecrübe Puanı: 674 HaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaYLaZ SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
FatihCan Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bu çok üzücü ama gerçek maalesef....

Ben sitede bunu anlatmaya çalışırken bazı arkadaşlar tarafında fitneci ilan edildim hatta sivas düşmanı ilan edildim
Sen Kim Bilir Sivasa Nasıl Hakaret Etmissindirki Öyle Bir Muamaleyle Karsılasmıssındır..
Alt 15.06.2008, 19:40   #4
yakamozz
Tecrübeli Yiğido

yakamozz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yakamozz Şuan yakamozz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.08.2016 14:43

Tecrübe Puanı: 619 yakamozz BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Yaw arkadaşlar köyün göç vermesi olağan birşey değil mi bu sivasın aksine geliştiğinin kanıtı ne yani Türkiye de 1950 lerden bu yana kırsal kesim kente göç ediyor 1950 lerde kırsal nüfus %70 iken şimdi %30 a indi yani burada Türkiye göç veriyor mu diyecez.Yani bunlar normal şeyler bu rakamlar sivasın gelişmediği göç verdiği anlamına gelmez aksine geliştiği sanayileştiği anlamına gelir...
yakamozz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 15.06.2008, 19:42   #5
FatihCan
Usta Yiğido

FatihCan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

FatihCan Şuan FatihCan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.07.2009 14:15

Tecrübe Puanı: 740 FatihCan COK SEVILEN BIR KISIFatihCan COK SEVILEN BIR KISIFatihCan COK SEVILEN BIR KISI

Alıntı:
HaYLaZ Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Sen Kim Bilir Sivasa Nasıl Hakaret Etmissindirki Öyle Bir Muamaleyle Karsılasmıssındır..

Hayır aslanım hayırr...

kimse Sivasımızı benim kadar sevmez diye düşünüyorum....

Sivasta yaşamayıpta Sivas hakkında yorum yapanlar.. biizim bire bir yaşlayıp gördüğümüz şeyleri söylediğimiz zaman hopluyorlar.... bu onların bana aldığı tavırlardı bende zaten fazla iplemiyorum herşey ortada.....
Alt 15.06.2008, 19:58   #6
ilyas zeki
Yeni Yiğido
NO AVATAR

ilyas zeki Şuan ilyas zeki isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.02.2010 09:28

Tecrübe Puanı: 0 ilyas zeki FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ben sivasdan ayrıldıgımda iki kişiydim şimdi sekiz kişi oldum.ulaş ilçesi şenyurt köylüyüm saglık ocagı olmayışı yollarının düzgün olmayışı ve kış şartları ile iş imkanının olmaması göç için en büyük neden.taşımalı egitimin başlamasıda geliri olmayan aileler için sorun teşkil ettiginde dönmek istemeyenlerin çogu bu isteklerinden vazgeçmektedirler
ilyas zeki isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 15.06.2008, 19:58   #7
yakamozz
Tecrübeli Yiğido

Alıntı:
FatihCan Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Hayır aslanım hayırr...

kimse Sivasımızı benim kadar sevmez diye düşünüyorum....

Sivasta yaşamayıpta Sivas hakkında yorum yapanlar.. biizim bire bir yaşlayıp gördüğümüz şeyleri söylediğimiz zaman hopluyorlar.... bu onların bana aldığı tavırlardı bende zaten fazla iplemiyorum herşey ortada.....
Fatihcan ben sivasta yaşıyorum ve şunu da biliyorum ki sivas son yıllarda büyük bir gelişim içerisinde sen ister kabul et ister etme...
yakamozz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 15.06.2008, 21:26   #8
Pusula_58
Usta Yiğido

Pusula_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Pusula_58 Şuan Pusula_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.08.2013 14:51

Tecrübe Puanı: 734 Pusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz sein

Sivas milletvekili sayısı kaçtı kaça indirildi, buna bir cevap verebilirmisiniz?
Pusula_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 16.06.2008, 01:28   #9
yakamozz
Tecrübeli Yiğido

Pusula 58, ben de sana bir soru sorayım, sivas merkez nüfusu kaçtı kaça çıktı?
Alt 16.06.2008, 10:50   #10
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.03.2016 23:42

Tecrübe Puanı: 859 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK

Beyler bazı arkadaşlar göç normal bir şey demiş ama Sivas Türkiyenin toprak bakımından en büyük 2. ili ama nufusu 650.000 istanbulun bir semti kadar nufusu var.Bakınız Kayseri Sivasın kazasıydı ama nerdeyse merkezinde Sivasın nufsunun tamamı kadar nufusu var.Sivas kalkınıyor yalanlarıyla bizi çok oyaladılar hep laf hep laf paso fabrikalar kapanıyor.Böylemi kalkınacak koca il.Köylerde kimse kalmadı.He birde Sivas gelişiyor diyorlar sadece merkeze, iki onu bunu yaparak, yani görünüm değiştirerek bir şey değişmez.Hem ben geçen yaz Sivastaydım hiçbir gelişmişlik göremedim, Çifte Minareli medreseye gittim kaldırım taşları bile kırık oranın.Bumu güzellik.Arkadaşlar Sivaslıyız diye konuşmayalım neler yapacagımızı konuşalım.Boş laflarlada avunmayalım....
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil