Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Dünya ve Türkiye'den Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dünya ve Türkiye'den Haberler Dünya ve Türkiye'deki tüm haberleri burada bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 18.08.2009, 13:13   #1
SarkiSLa`
Yiğido

SarkiSLa` - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SarkiSLa` Şuan SarkiSLa` isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.08.2012 14:02

Tecrübe Puanı: 558 SarkiSLa` FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Orucu ne bozar ne bozmaz?

Ramazan’a üç gün kala Din İşleri Yüksek Kurulu oruç rehberi yayınladı

Ramazan’a üç gün kala Din İşleri Yüksek Kurulu oruç rehberi yayınladı. Buna göre anjiyografi, dil altı hapı oruç bozmuyor, diyalizde bozuluyor...

Din İşleri Yüksek Kuruluna göre, diş fırçalamak oruç bozmazken, diş macunu veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozuluyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu, ramazan ayı dolayısıyla oruç ibadetiyle ilgili genel bilgileri içeren bir yazı hazırladı. Yazıda, sahurda, yemek yiyen kişinin ezan okunmuş olsun olmasın imsak vaktinin girmesiyle yemeye ve içmeye son vermesi gerektiği belirtilerek, Ramazan Bayramı’-nın birinci gününde, Kurban Bayramı’nın 4. gününde ve cuma günleri oruç tutmanın mekruh olduğu vurgulandı.

ORUCU NE BOZAR NE BOZMAZ?

Hamileler: Hamileler sütünün kesilmesi, kendilerine veya çocuklarına zarar vermesi halinde oruç tutmayabilir.

Ağır işlerde şart değil: Bir zorunluluk olarak ağır işte çalışanlar, oruçlu çalışmaları halinde sağlıkları risk altında kalacaksa, ramazanda tutamadıkları oruçlarını uygun bir zamanda kaza eder.

Yaşlılarda şart değil: İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimselerin oruç tutamadığı her gün için fidye ödemesi gerekir.

Cinsellik: Oruçluyken rüyada ihtilam (cinsel düş) olmak orucu bozmaz. Cünup olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez. Ancak, zorunlu olmadıkça kalkınca hemen boy abdesti alınmalıdır.

Diş fırçalamak: Orucu bozmaz ancak diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali nedeniyle dişler imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanmalıdır.

İlaçlar: Sağlık problemleri çerçevesinde astım hastalarının kullandıkları spreyler, göz ve burun damlaları, kalp hastalarının dil altı hapları ve fitil oruç bozmaz.

Kulak yıkama: Kulak zarının delik olması durumunda, kulak yıkattırılırken suyun mideye ulaşması halinde oruç bozuluyor. Ancak kulağa damlatılan ilaç veya kulağın yıkattırılması orucu bozmuyor.

Gıda ve keyfi olmayan enjeksiyon: Yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmayan tedaviler arasında sayılıyor. Hastaya serum veya kan verilmesinde de aynı hüküm geçerlidir.

Dializ: Hastaya herhangi bir sıvı maddesi verilmeden gerçekleştirilen hemodiyalizde oruç bozulmuyor. Diğer diyaliz çeşitlerinde ise vücuda gıda içerikli sıvı verildiği için oruç bozuluyor.

Anjiyografi: Bu operasyonda, biyopside, kan aldırmada, akupunktur tedavilerinde, merhem ve yapıştırılan ilaçlı bant kullanımında oruç bozulmuyor.

Diş Tedavisi: Morfinli veya morfinsiz diş çektirilmesi de orucu bozmaz.

Regl: Kadınlar regl iken oruç tutmaz.

Kaynak : Vatan Gazetesi.
Alt 18.08.2009, 15:47   #2
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2155 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart Cevap: Orucu ne bozar ne bozmaz?

Bu bilgilerinin diş fırçalarken nasıl suyu kaçırmazlarki elbette kaçıyordur ama dişinizi ilaki fırçalamak istiyorsanız iftar dan sonra bide sahurda yedikten sonra fırçalanabilir diye biliyorum ama boğaza su kaçırmıyorum diyen birisi oldumu bilmiyorum ama ilaki tükürünüzde macunun tadı kalıyor onuda istemeyerekte olsa yutuyorsunuz bu tad orucu bozuyor en iyisi iftardan sonra ve sahurdan sonra olabilir diye düşünüyorum....

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)