Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

ULAŞ-Karasar - Sayfa 3 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Ulaş
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Ulaş Ulaş İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 10.01.2010, 09:28   #21
serapsu
Yeni Yiğido
NO AVATAR

serapsu Şuan serapsu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.01.2010 00:43

Tecrübe Puanı: 0 serapsu FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: ULAŞ-Karasar

Alıntı:
altuntas58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bahsi gecen her iki köyde Eskikarahisar,veYenikarahisar kangala bağlı değil Eskikarahisar çok önceleri bağlıydı ama sonradan Ulaş ilçesine bağlandı
Tesekürler, bilgi icin. Fakat bir önemli konu daha var. Ben kendimi Kürt olarak biliyordum (sünni)...karasarda kürt aileler varmi? Veya eskiden varmiyidi?
serapsu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı serapsu'e Teşekkür Ediyor...
Alt 10.01.2010, 10:28   #22
ayten58
Yasaklı
NO AVATAR

ayten58 Şuan ayten58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.03.2010 21:23

Tecrübe Puanı: 0 ayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOKayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOKayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

hayır kürt her iki karasardada yok yanlış bil edinmişinizve altuntaşda sizi yanlış biligilendiriyor sizin köy eski karasar ve haala kangala bağlı benim köyüm yani yeni karahisar eskiden kangala bağlıymış ama şimdi ulaşa bağlı ve sizin köyde tekrar söylüyorum kürtün k si bile yok kardeşim.
ayten58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı ayten58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 10.01.2010, 10:31   #23
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 21:24

Tecrübe Puanı: 4500 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Alıntı:
serapsu Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Tesekürler, bilgi icin. Fakat bir önemli konu daha var. Ben kendimi Kürt olarak biliyordum (sünni)...karasarda kürt aileler varmi? Veya eskiden varmiyidi?
ayten58

hayır kürt her iki karasardada yok yanlış bil edinmişinizve altuntaşda sizi yanlış biligilendiriyor sizin köy eski karasar ve haala kangala bağlı benim köyüm yani yeni karahisar eskiden kangala bağlıymış ama şimdi ulaşa bağlı ve sizin köyde tekrar söylüyorum kürtün k si bile yok kardeşim.

Not: Ayten hanım resmi evrakllarımı doğru söylüyor yoksa sizin dediğinizmi gecerli? kulaktan duyma laflarla insanları yanlış yönlendirmeyelim o sizin dediğiniz bundan 40-50 yıl önceydi sonradan sivasa bağlandı daha sonra ulaş ilçe olunca ulaşa bağlandıHangi köydensin konusunun 450. sırasına bakınca kimin kimi yanlış bilgilendirdiğini anlarsınız kafadan konuşmayı sevmem
Eskikarahisar, Ulaş
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Köyü, KAYE takımı olarak bilinen sülalenin (Koçtürk, Cesur, Hatip, Ünal) ataları Horasandan gelerek kurmuştur . Eski küçük bir hisar kalıntısından Karahisar adını almıştır. Yeni Karahisar köyünü kuranlar eski Karahisardan ayrılıp gelenler olduğu için iki köyde bulunan halk akrabalardır. Belde olan Karahisar "Kara Hisar-ı Cedid " ismi ile anılırdı. Eski Karahisar'da "Karahisar-ı Atik" olarak adlandırılırdı. Cumhuriyet döneminde "atik" ve "cedid" kelimeleri eski ve yeni tabirleri ile değiştirildi. Alimler yurdu olarak bilinir. Ali Kayeler köye yerleşen ilk ailedir. Köye ikici gelen aile Kocaimam'dır (kocaimam veya İmamgiller diye de bilinir). Bunlar Erzincan-Kuruçay-İslam köyü'nden Zara Tuzlagözü'ne gelmişlerdir.Orada bir müddet kaldıktan sonra Gezbel'den aşıp Eskikarahisar köyünü izlemiştir ve köye gelerek ikinci yerleşen kişi olmuştur. 9 oğlu ile birlikte köye yerleşen Kocaimam daha sonra oğullarının bir kısmı Tokat'a yerleşmiştir.Oradaki aile ise Tokat Merkez'e bağlı Gazi Osman Paşa Köyü'ne yerleşmişlerdir.Şu anda o köyde ise 45 aile vardır.CİVAN ailesi Köyün Tren istasyonuna 2 Km yukarısında ikamet etmektedir.Kurt Mustafa olarak köye yerleşmiş ve soyunu devam ettirmişlerdir. Çavuş Lakaplı Ahmet CİVAN köyün sayılan ve sevilen şahsiyetlerindendir. Kocaimamın soyundan gelen aileler şu soyadlarını taşımaktadır :Hizmetli,Kuvvetli,Dogan, Bahtiyar,Kip,Yıldız,Derviş,Dem irkan,Saydan,Kılıç,Bulut ve Tokat'takiler ise Yıldız soy ismini taşımaktadır. Köye gelerek yerleşen üçüncü aile bunlar Recepkayegil(muhit)ler diyede anılmaktadır. dördüncü aile Velioğullarının Şarkışla'dan geldiği bilinmektedir. Eskikarahisar köyüne dördüncü olarak gelen aile ise Şeyhlar'dır (bu aile müderrisler olarak ta bilinmektedir). Şeyhlar bu köye 22. ev olarak yerleşmişler ve İmranlı'nın Durucin köyünden gelmişlerdir. Şeyhların İmranlı-Durucin de kalan akrabaları "Sarıgül" soyadı ile anılmakta, Eskikarahisarda bulunanlar ise "Alim" soyadını almışlardır. Şeyhların aslı Azerbaycan-Bakü'ye dayanmakta ve Erzincan da bir müddet konakladıktan sonra (Erzincan'daki "Terzi Baba" isimli evliya bu soydandır) ailenin yarısı İmranlı ya gelerek yerleşmiştir. Köye gelen beşinci aile Deliceler'dir. Bu aile de İmranlı-Durucin Deliceler köyünden gelmişlerdir.Delicelerin birkısmının soyadlarıda Dolmuş olarak geçmektedir.Halen köyde ikamet edenlerden Halil ibrahim Dolmuş Kore gazisidir.Köye gelen altıncı aile Tokat-Zile'den gelmiş olduğundan "Zileliler" adıyla anılmaktadır. Daha sonra tamamı da Malatya-Hekimhan'dan Hanımoğlugil, Kızkapanlar, Sarıyusufgil, Köseler, Pangulotlar isimli aileler gelerek, köye yerleşmişlerdir.

Kültür

Köyde bilumum bulgur yemekleri,kulakli manti,icli kofte, kömbe, etli köfte, Loluk, hamur çorbası, madımak mıhlaması, ayran çorbası,karamuk hoşafı,kuşburnu hoşafı,hurma tatlısı, ve sulu köfte gibi yemekler ün kazanmıştır.

Coğrafya

Sivas iline 58.560 km, Ulaş ilçesine 20.050 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus [/color]m

Eskikarahisar benim baba köyüm ben sivas merkez doğumluyum ama büyüklerin anlattıklarını hatırlıyorum Eskikarahisar çok eski bir yerleşim yeri buraya malatyadan kürt ailelerin göctüğünü söylerlerdi dolayısıyla sizinde kürt olma ihtimaliniz var

Alt 10.01.2010, 10:45   #24
ayten58
Yasaklı
NO AVATAR

ayten58 Şuan ayten58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.03.2010 21:23

Tecrübe Puanı: 0 ayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOKayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOKayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

haa altuntaş abicim ona kalırsa bende kürdüm bende malatyadan gelmeyim hekimhandan ama biz kürtlükten çıkalı asır olmuş be abi kürtçeyi atalarımız bile bilmiyordu düşünün kürtlükmü kalır şimdiye
halısınız bu konudada kürtlük bizde biteli belki birbuçuk asır olmuştur.
ayten58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar ayten58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 10.01.2010, 11:16   #25
altuntas58
Usta Yiğido

Alıntı:
ayten58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
haa altuntaş abicim ona kalırsa bende kürdüm bende malatyadan gelmeyim hekimhandan ama biz kürtlükten çıkalı asır olmuş be abi kürtçeyi atalarımız bile bilmiyordu düşünün kürtlükmü kalır şimdiye
Burada konumuz kürtleri eleştirmek değil bunu baştan söyleyim bir soru soruldu onun için kürt konusu acıldı Sizinde itiraf ettiniz Soyunuzun çok eskidende olsa kürt olduğunu söylediniz Şimdi benmi yanlış yönlendiren konumundamıyım? yoksa sizmi yanlış yönlendiriyorsunuz.Eskikarasar konusuna gelince her şey ortada.Ulaşa bağlı dolayısıyla kimin kimi yanlış yönlendirdiği ortada bana bir özür borcunuz yokmu acaba?
Alt 10.01.2010, 11:22   #26
serapsu
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Alıntı:
peki alevilik olabilirmi bizde? wikipediada horasandan geldigimiz yazili. benim bildigim kadar türkmen aleviler horasandan geliyor...

haaa bir dakika simdi ampul yandi

demeki benim bildiklerim dogur,
bizim dedeler 1830 yillarinda karasardan sivas merkeze göcmüsler.
bizimkiler kurmanca bile bilirler halen, yani kürtler...bizim asirete drejan asireti derler ve bu asiretin merkezi Malatya Hekimhan. demeki malatyadan sivas karasar gelmisler ordan merkeze...

Konu serapsu tarafından (10.01.2010 Saat 11:22 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi. Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
serapsu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı serapsu'e Teşekkür Ediyor...
Alt 10.01.2010, 11:36   #27
altuntas58
Usta Yiğido

Alıntı:
serapsu Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
peki alevilik olabilirmi bizde? wikipediada horasandan geldigimiz yazili. benim bildigim kadar türkmen aleviler horasandan geliyor...

haaa bir dakika simdi ampul yandi

demeki benim bildiklerim dogur,
bizim dedeler 1830 yillarinda karasardan sivas merkeze göcmüsler.
bizimkiler kurmanca bile bilirler halen, yani kürtler...bizim asirete drejan asireti derler ve bu asiretin merkezi Malatya Hekimhan. demeki malatyadan sivas karasar gelmisler ordan merkeze...
Burada Türk,kürt alevi sünni konusundan ziyade sizi aydınlatmak istedim
Alt 10.01.2010, 12:01   #28
serapsu
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Alıntı:
yok kürtlükden cikali pek fazla asir olmamis...bizimkiler 1820 senelerinde daha karasardayken, bir cok aile demeki kürtce biliyorlardi, cünkü halen kürtce konusiyoruz biz...köyün simdiki durumu bilmiyorum tabi...
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı serapsu'e Teşekkür Ediyor...
Alt 19.04.2010, 00:14   #29
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 13:02

Tecrübe Puanı: 554 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Yenikarahisar köyünün mevkii olarak yeri incelendiğinde çok eskilere dayanan geçmişinin olduğu ortaya çıkıyor. Bu bölge 1703 yıllarında deliktaş derbent ağalığına bağlı ve oranın sınırları içerisinde idi. Geven çiftliği mezrası ve yeni karahısar bölgesinin eski ismi savaş gediği idi.Yenikarahisar da deliktaş derbent ağalarının üç tane konaklarının olduğu osmanlı arşivlerinde ve yakın zamanda yaşlı insanlar tarafından belgelenmektedir. dolaysıyla burada bir köy yok iken bu köy deliktaş derbent ağalarının tasarrufunda idi.Bu bölgenın eski ismi de savaş gediği olarak resmi kayıtlarda sabittir. Bu bölge osmanlı arşiv kayıtlarında hudutları şöyle tespit edilmiştir. Doğusu ağgeçitten gelen nehir (eskikarahisarın altkısmı) Kıble tarafı hacıömer adında adında bir hayırsahibinin yaptırdığı bir köprü. Batısı savaş gediği denilen yenikarahisar,geven çiftliği ve çevre köyler. Kuzeyi kurtkulağı pınarı.Kangala bağlı eski ismi mamaş köyüdür. Kurtkulağı (mamaşköyü deliktaş derbent ağalarının ilk baharda döl aldıkları yayları idi .Bu günkü bölgenin yaşlı insanları buranın tarıhini çok iyi bilirler. Bu bölgenin tamamı deliktaş derbent ağalarının tasarrufunda bulunmakta idi . 1703 yılından 1910 yılına kadar devam etti 1910 yılından sonra bölge jandarmaya teslim edildi. Derbentlikler lavedildi. Deliktaş derbent ağaliğinı konu alan bir çok kitaplar mevcuttur. Osmanlı arşiv belgelerinde kayıtları mevcuttur. Köy sitelerini inceliyorum kaynagı belli olmayan resmi kayıtları bilinmeyen araştırılması yapılmamış kulaktan dolma bilgilerle yakıştırılmış. ISKANLARIN başlamasından sonra ve zamanla bu köy göç almış dikkat edilirse geven çiftliği ile yenikarahisarın arazisi karışıktır. Deliktaş derbenti SALİH AĞA buradaki arazinin bir kısmını göçebe halka vermiş yerleşik düzene geçilmiş. Son yıllarda da yenikarahisarda bulunan deliktaş derbent ağalarına ait olan konakların bir kısmını köylü halka satmışlar bir kısmını da kendilerı sökmüşler. Zaman içerisinde köy taşradan çok göç almış .Kısmen çevre köylerden buraya terleşenler olmuş. Buranın eski ailelerinden Abbas kahyalar olarak bilinen aile bulunmaktadır. 1600-ve daha sonraki yıllarda oymak,aşiret ve cemaatler genelde konar göçer olarak yaşamakta idi . Bu bölgenin genelinde halep Türkmenleri mutatası bulunmaktaidi. Bunların vergi gelirleri İstanbul da üsküdar da bulunan toptaşı mevkiinde bulınan Valide atiksultan vakfında toplanırdı. Bu bölge incelendiğinde iki tane kuvvetli derbent teşkilatı göze çarpar. biri deliktaş derbent ağalığı biride Alacahan derbent ağaliği bu bölgenin tamamı iki derbent teşkilatının uhdesınde idi. Bu konu beni ilgilendirdiği için bir açıklık getirme ihtiyacı duydum. bilgilendirme amaçlı düşünülebilir yenikarahisarın tarihi 1700 yıllarına dayanmaktadır. Bende Deliktaş derbent ağalarının ailesine mensup olduğum için bu konuları çok araştırıyorum. Birçok belge ve bilgiye sahip olduğum için bilgilendirmek amaçlı bu konuya değindim saygılar Ağaoğulları.19/04/2010.
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...
Alt 19.04.2010, 00:56   #30
aysima58
Usta Yiğido

aysima58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aysima58 Şuan aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.12.2015 01:23

Tecrübe Puanı: 1760 aysima58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkür ederim ağaoğulları kardeşim ama altuntaş beyi anlamıyorum farz edelimki ulaşa değil kangala kangala değil ulaşa bağlı ne fark ediyor anlamadım iki ilçede bizim neyin kavgası neyin özürü sayın altuntaş artı sivasa maça elli defa gidip geliyosun bi zahmet in ulaşa git kaymakamlığa hangi karasarın nereye bağlı olduğunu söylesin sana bakalım kimin özür dilemesi gerekiyo öğrenelim ne olacaksa sanki madalyon takacaklar senle bana tamam sizi mi kıaracağım benim köyüm kangala bağlı olsun seninkide ulaşa bağlı olsun ne olacaksa al güle güle kullan ulaşı ben yeni karasarlı kendirlilerdenim bir tarafımda mehmet ali kayelerden baba tarafım malatya hekimhan anne tarafımda darende somuncu babanın torunudur bu kadar.
aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar aysima58'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil