Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Yarışmalar ve Aktiviteler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Yarışmalar ve Aktiviteler Sivaslilar.net te yapılan yarışmaları burda bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 05.02.2009, 10:42   #1
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 18:16

Tecrübe Puanı: 796 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt
Standart KAYSERİ ŞAİRLER BULUŞMASI

KAYSERİ ŞAİRLER BULUŞMASI

Üyesi olduğum [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] kültür, sanat, şiir sitesinin düzenlediği Kayseri Şairler Buluşması toplantısına katılıp katılmama konusunda zor karar verdim. İyi ki gitmişim.
Kayseri'yi ve insanlarını biraz daha yakından tanıma fırsatı buldum. Kayserili aşıklar ozanlar şairler şiir yorumcuları ve Türkiye'nin değişik illerinden gelen şiir dostlarıyla şiir ortamlarında beraber oldum.
31 Ocak -1 Şubat 2009 tarihinde Edipler Kahvesi Kayseri Şairler Buluşması'nı organize eden, bizlerin Kayseri'ye gelmemize, Kayseri'deki olağanüstü güzellikleri yaşamamıza vesile olan Edipler Kahvesi yöneticilerimiz Leyla Görkem, Erkan Çamurlu ve Temel Ata'ya sonsuz teşekkür ediyorum.
Kayseri, Sivas'ın en yakın komşusu. Halk kültürümüz, Kayseri halkının yüreği, hemen hemen Sivas'a çok yakın.
Kayseri'yi tanımadan önce bana çok farklı tanıtılmıştı. ''Kayseri'nin tek sevdiği paradır, her şey paraya göredir '' denmişti. Oysa bu şekilde düşünenler nasıl yanılmışlar. Böyle düşünenler mutlaka Kayseri'ye gelmeli, Kayseri'de bir gün de olsa soluk almalı. İlk gittiğim günden itibaren Kayseri bende olağanüstü olumlu izlenimler bıraktı.
Kayseri Sivas'ın en yakın komşusu. Halk kültürümüz, Kayseri halkının yüreği, hemen hemen Sivas'a çok yakın. Kayseri'yi tanımadan önce bana çok farklı tanıtılmıştı. Kayserinin tek sevdiği paradır, her şey paraya göredir denmişti. Oysa bu şekilde düşünenler nasılda yanılmışlar. Böyle düşünenler mutlaka Kayseri'ye gelmeli, Kayseri'de bir günde olsa soluk almalı diyorum. İlk gittiğim günden itibaren Kayseri bende olağanüstü olumlu izlenimler bıraktı. Neden mi? Her şey den önce Sivas'tan Kayseri otogarına indiğimde Metro nun servisini kaçırdım ama Metro yazıhanesi sadece tek yolcu ben olduğum halde bana ayrı servis tahsis edip, üstelikte eşyalarım olduğu için beni kalacağım yerin kapısına kadar ulaştırdı. Şimdi soruyorum bu hizmeti yapmak zorundalar mıydı ? "Servisimiz gitti, taksi ile gidin " diyebilirlerdi ama demediler. Kayseri Metro yetkilileri gecenin bu saatinde tek bayana elbette yardımcı olacağız dedi ve bana yardımcı oldular. Sivas'tan Kayseri'ye gelirken ve Kayserî'den Sivas'a dönmem için ve her yolculuğumda, otobüste yer bulmam konusunda yardımcı olan, yolculuk esnasında yaşadığım sorunlar ile yakından ilgilenen , özverili ve çalışkan hemşerim Sivas Metro Bölge Müdürü Suha Tan beye ve Kayseri Metro yetkilisi ve çalışanlarına destekleri için ayrı ayrı teşekkür ederim
Kayseri'ye indiğim dakikadan sonra Kayseri'ye sevgim başlamıştı zaten. Şiir toplantımız 31 Ocak 2009 tarihinde idi ama beni haftalar öncesinden KAY TV de Öngün Yıldırım hanım 30 Ocak 2009 günü sabah saat 10.00 da programına canlı yayın konuğu olarak davet etmişti. Bu nedenle bir gün önceden geldim. Programa katıldım, KAY TV izleyenleri ile şiirlerimi paylaştım. Kay tv Şiir Proğramları ve Sabah proğramları yapımcısı yönetmeni ve sunucusu Şair, Şiir Yorumcusu Öngün Yıldırım hanımın gülen yüzü ile hazırladığı sıcak çayını yudumladım. Ongün hanım o kadar cana yakın misafirperverdi ki o an içimden meğer Kayseri halkı da Sivas halkı gibi sıcak ve candanmış dedim. Daha toplantı günü gelmeden Kayseri'yi kucakladım, ısındım, sevdim
Aynı gün akşamı Öngün Yıldırım hanım kaldığım yere kadar gelip beni aldı ve birlikte Kayseri Şiir Akşamları'nın olduğu mekana gittik. Salona girdiğimizde bizlere gösterilen sıcak ilgi ile karşılaştım.
Kayserili aşık ozan şair ve şiir yorumcuları ile Edipler Kahvesi toplantısına gelen şair arkadaşlarım da orada idi. Türkiye'nin birçok farklı illerinden gelen şair arkadaşlarım ile birlikte Kayseri'de oturan aşık ozan ve şairlerin şiirlerini kendi seslerinden ya da şiir yorumcusu ustaların sesinden dinledik. Ancak yoldan henüz yeni gelen arkadaşlarımız yorgun olduğundan erken ayrılmak zorunda kaldılar. Keşke şiirlerimizi okumak için misafir olarak bizlere öncelik tanınsaydı.
Ben şiirlerin okunmasını sonuna kadar heyecanla bekledim. Her Cuma akşamı haftada bir Kayseri Şiir Akşamlarını gerçekleştiren tüm yöneticiler ile tertip komitesi üyelerini şiir yüklü duygularla kutluyorum. Keşke her ilde bu güzellik yaşanabilse, yaşatılabilse, her ilin yetkilileri aşıklara ozanlara şairlere ve şiir yorumcularına teşvik kredileriyle üst kadrolarda istihdam olanaklarıyla destek olma erdemliliğini gösterebilse.
Kayseri Şiir Akşamları'nın gerçekleşmesini sağlayan yetkililer, Türkiye'deki tüm illerdeki yetkililere örnek olsun. Aşıklar ve ozanlar kenti Sivas'ta bu tür etkinliklerin az olması beni bir kez daha yaraladı. Her ilin yetkililerine diyorum ki: Lütfen bir hafta sonu Kayseri'ye gidip her hafta Cuma akşamları Kayseri Şiir Akşamları etkinliklerine bir kez olsun katılın. Dileğim aşıklar, ozanlar, şairler şehri Sivasımızda da hiç değilse ayda bir Sivas Şiir Akşamları etkinliğinin gerçekleşmesidir.
31.Ocak 2009 günü Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans salonunda şiirlerimizi paylaştık. Ama salondaki koltuklar tıklım tıklım dolu değildi, Şiirlerimizi çok az sayıda Kayserili ile paylaştığımız için üzgünüm. Şiirimi okuduktan sonra Sivas'a olan onca sevdama rağmen ilk kez bir itirafta bulundum ve salondaki herkesin huzurunda "Günün birinde Sivas'tan ayrılırsam bu ilin Kayseri olmasını isterdim" dedim. Bu tamamen içtendi ve yüreğimden geçen duygularımı özgürce belirttim. Gerek köşe yazılarımda, gerek tüm makalelerimde ve gerekse tüm şiirlerimde her zaman içimden ne geliyorsa özgürce yazarım, kalemime asla set çekmem. Kayseri konusunda da gözlemlediğim olumlu ve olumsuz düşüncelerimi özgürce anlatmaya çalıştım,
Aynı gün akşamı yemekten sonra Talas'taki Osmanlı evinde hepimiz daha çok kaynaştık ve içimizden ne geliyorsa şiir, türkü, fıkra paylaştık. Sıcak çayların buğusunda sıcak yürekler daha bir başka kucaklaştı.Orada Sivas şivesi ile Sivas fıkrasını anlattım ve CANIM SİVASIM adlı şiirimi okudum.Sivas’ımızı onurla temsil ettim ve Sivas’ı burcu burcu koklattım.
Ertesi gün 1 Şubat 2009 Pazar günü ERCİYES e çıktık. Türkiye’nin farklı illerinden gelen 80 adet şair arkadaşlarımız ile çocukluğumuz yıllarına döndük ve karlar arasında kartopu oynadık. Sivas'ta her yıl kar görüyorum ama ben Erciyes'te dünyaya bedel olacak karın özelliğini ve güzelliğini yaşadım. Hepimiz orada sıcak ve samimi ortamda kim daha çok karlar arasında kalacak diyen adeta yarış halinde idik. O an hastalanmak, üşümek umurumuzda değildi bile. Herkes kardeşçe, dostça kaynaşıp Erciyes' i ve yumuşacık karlarını doya doya yaşadık.
Daha sonra Hisarcık Belediye'sinin ve ÇAYKUR un katkıları ile Karizma Restaurant'ta odun ateşindeki ocakta ve mangalda pişen sucuk ekmek ve çaylar ile ısındık. Erciyes'in Tepesi'nde Kayseri şiirleri okuduk. Ben de Kayseri'li Aşık Mahrumi'nin Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri Türkiye Sevdası'nda yayınlanan ''Kayseri'' isimli şiirini okudum.
Hisarcık Belediye Başkanı Ali Veral Bey'in ezbere olarak muhteşem yorumlarıyla dillendirdiği şiirler sayesinde Erciyes bir başka oldu. Ali Veral beyi ayrıca yürekten kutluyorum. Erciyes'ten sonra bütün arkadaşlarımla vedalaşıp, kalbimin yarısını Kayseri'de bırakarak Sivas'a döndüm. Bu organizasyonda emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara sonsuz teşekkür ederim.
"Edipler Kahvesi Sitesi '' adına şiir dinletisine katkıda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekteri Mustafa Yalçın, Kocasinan Belediye Başkan Yardımcısı Esat Öztürk, Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Talas Belediye başkanı Rıfat Yıldırım,Hisarcık Belediye Başkanı Ali Veral, Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şube Başkanı Hüseyin Türkmen, Hakimiyet Gazetesi Kültür Sanat Muhabiri Yüksel Kalkan,
KayTV Sabah Proğramları Yapımcısı Yönetmeni ve Sunucusu Öngün Yıldırım, Ali Peker, Kayseri Meydan Gazetesi Köşe yazarı ve ERŞADER Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Dengiz Şimşek, İHA Tensilcisi M.Fatih Kaymaz, Ayşe Konur, As Mobilya Yetkilisi Ziya Yıldız, ÇAYKUR Kayseri Bölge Müdürlüğü yetkililerine, Kayseri'deki tüm yazılı ve görsel bütün medya kuruluşlarına teşekkür ediyorum.
Ayrıca bizlere olağanüstü ev sahipliği yapan, şiir etkinliğimizin başından sonuna kadar büyük özveri ile aylarca bu organizasyonun kusursuz gerçekleşmesi için her türlü zor koşullarında emek veren edipler Kahvesi sitesi üyelerinden Kayseri'de oturan Osman Türkaslan ve Ferhat Aslan'a, ellerinden geldiği kadar sıcak davranışları ile bizlerle ilgilenen Sergül ve Mevlüt Vural ailesine,İsmail Adil Şahin ve ailesine, KAYŞAT Başkanı Türkmenoğlu Aşık Mahrumi ( Zeki Yıldırım) , Sivaslı ama Kayseri'de yaşayan şair hemşerilerimden Ömer Tural , Duran Tamer, Aşık Cefai ve bu etkinlikte isimlerini yazamadıklarım lütfen beni bağışlasınlar daha bir çok hemşerilerime, tüm Kayseri halkına , kişi, ve kuruluşlara ayrı ayrı teşekkür ederim.
İnşallah başka zaman başka bir etkinlikte Kayseri'ye gelmem kısmet olur. Ben şimdiden çevremdeki herkese Kayseri ve Erciyes'i anlatmaya başladım bile.
Cumhuriyet, kültür sanat ve ozanlar diyarı Sivas'tan kucak dolusu selam, sevgi ve saygılarımla..

SABİHA SERİN
Şair Araştırmacı Yazar-SİVAS
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)