Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Menkıbeler & Dini Hikayeler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Menkıbeler & Dini Hikayeler (Menkıbeler & Dini hikayeler burada)

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 22.09.2008, 12:53   #1
Abdurrahman 58
Usta Yiğido

Abdurrahman 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Abdurrahman 58 Şuan Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.06.2016 17:24

Tecrübe Puanı: 1077 Abdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekannt
Standart ALLAH Rızası

Vakti zamanında odunculukla geçinen, çalışkan, dürüst, dindar bir adam vardı. O zamanda yaşayan bazı insanlar, yakın bir çevrede bulunan ve nadir yetişen bir ağaca kutsallık izafe etmişlerdi. Adaklarını, dileklerini o ağaç aracılığıyla yapıyorlardı.

Bu oduncu anılan ağacı şirk (Allah'a ortak koşma) sebebi olarak görüyordu ve bunun için kesmeye karar verdi. O zamana kadar kimse buna cesaret edememişti. Oduncu bir gün baltasını aldı ve verdiği kararı uygulamak üzere yola koyuldu. Yolda karşısına acayip görünüşlü, insana güven vermeyen biri çıktı.

Oduncu "sen kimsin?" diye sordu, o da "Ben şeytanım" diye cevap verdi.

Oduncu "Vay alçak vay hain demek insanları yoldan çıkaran sensin, şimdi seni geberteyim" diye söylenip üstüne çullandı.

Bir anda şeytanı altına alıp boğazına abandı :

- "Demek ki insanları kandırıp o ağacı kutsallaştıran da sensin alçak herif" dedi.

Şeytan, "Boşuna uğraşma, çabalama, beni öldüremezsin, çünkü Allah tarafından kıyamete kadar insanları saptırmak için bana mühlet verildi. Sen o ağacı kesmekten vazgeç sana bir öneride bulunacağım" diye karşılık verdi.

Oduncu : "Kabule şayan ne önerin olabilir muzır herif?" diye çıkıştı. Şeytan şu öneride bulundu:

- Sen o ağacı kesmekten vazgeçersen sana her sabah bir altın getirir yastığının altına koyarım. Böylece seni geçindirmeye bile yetmeyen odunculuktan kurtulmuş olursun.

Oduncu biraz yumuşar gibi oldu ve sordu:

- Peki vadettiğin bir altını getirmezsen ne olacak?

- O zaman bana dilediğini yap...

Oduncu öneriyi, kabul etti, ağacı kesmeden geri döndü. O gece yattı. Sabah olunca yastığının altına baktı ve gerçekten bir altın konmuştu. Buna çok memnun oldu. Merakla ertesi günü bekledi. Ertesi gün oldu ama yastığının altına para konmamıştı. Belki başka bir yere koymuştur diye her yanı alt üst etti yine altın çıkmadı. Buna çok içerleyen oduncu hemen bıçağını baltasını alıp şeytanı bulup öldürmek üzere yollandı.

Aynı yerde şeytanla yine karşılaştılar. Oduncu şeytanı görür görmez hemen üzerine atıldı. Ama önceki nin tersine şeytan kendisini bir un çuvalı gibi savurdu. Adam kalktı, şeytanın üzerine yeni bir hamle yaptı. Ama elini bile süremedi. Artık insiyatif şeytana geçmişti. Şöyle dedi: [/b]

"Boşuna uğraşma arkadaş, sen geçen sefer beni neredeyse haklıyordun, çünkü o zaman Allah rızası için yola çıkmıştın. Şimdi ise bana kızgınlığın kendi nefsin için... Bundan dolayı artık bana gücünü geçiremezsin, aksine sen mağlup olursun..."
Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.09.2008, 12:54   #2
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

gul-i_ahmer - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gul-i_ahmer Şuan gul-i_ahmer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.08.2010 15:43

Tecrübe Puanı: 644 gul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: ALLAH Rızası

HEP ALLAH RAZI OLSUN DERİZ ACABA BU SÖZÜN ANLAMINI BİLİYORMUIYUZ ARKADAŞLAR ???YORUMULAIRNIZI BEKLİYORUM BU KONUDA
gul-i_ahmer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.09.2008, 14:08   #3
burcum
Yiğido

burcum - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

burcum Şuan burcum isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.12.2008 00:13

Tecrübe Puanı: 685 burcum FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: ALLAH Rızası

"Boşuna uğraşma arkadaş, sen geçen sefer beni neredeyse haklıyordun, çünkü o zaman Allah rızası için yola çıkmıştın. Şimdi ise bana kızgınlığın kendi nefsin için... Bundan dolayı artık bana gücünü geçiremezsin, aksine sen mağlup olursun..."

Bu menkıbeyi ne zaman okusam tüylerim
diken diken oluyor ...

Bu menkıbede hayırla iyi bi niyetle yaklaşdığında oduncu
Nerdeyse şeytanı alt ediyordu ama nefsi girince araya şeytanın esiri oldu !!!

Gerçi orda anlatmış Allah Rızasını ama ;

Rabbimizi hayata indirgediğimizde yani hayatımıza nakşettiğimizde neyi yaparsak Allah'ı hoşnut edebiliriz daha doğrusu Seveceği , hoşnut olacağını düşünürek yaşamak halidir
benim anlaığım mana bu ...

Tabi ne kadar yapabiliyoruz orası meçhul !!!
Rabbim
Habibini habibim eyle
Muhabbet bulmasın muhabbetim ulaşmayacaksa Muhammedine(s.a.v.)

/S-S-S-Ç-Ö-E/
burcum isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.09.2008, 15:40   #4
haythuyt
Usta Yiğido

haythuyt - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

haythuyt Şuan haythuyt isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.08.2012 13:55

Tecrübe Puanı: 762 haythuyt isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

GARDAS PAYLASIM ICIN TEŞEKKURLER..............

MEKANIN CENNET OLSUN REİS
haythuyt isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.09.2008, 15:48   #5
fatoş_yvz
Usta Yiğido

fatoş_yvz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

fatoş_yvz Şuan fatoş_yvz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.05.2010 14:19

Tecrübe Puanı: 730 fatoş_yvz FAZLA SÖZE GEREK YOKfatoş_yvz FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: ALLAH Rızası

bunun fiLmi bile vardı payLaşım içiN teşk......................

hayaT Ne qaRip b!R vaRsıN bir yok......
fatoş_yvz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.09.2008, 15:49   #6
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 644 gul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: --->: ALLAH Rızası

Alıntı:
burcum Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster

Bu menkıbeyi ne zaman okusam tüylerim
diken diken oluyor ...

Bu menkıbede hayırla iyi bi niyetle yaklaşdığında oduncu
Nerdeyse şeytanı alt ediyordu ama nefsi girince araya şeytanın esiri oldu !!!

Gerçi orda anlatmış Allah Rızasını ama ;

Rabbimizi hayata indirgediğimizde yani hayatımıza nakşettiğimizde neyi yaparsak Allah'ı hoşnut edebiliriz daha doğrusu Seveceği , hoşnut olacağını düşünürek yaşamak halidir
benim anlaığım mana bu ...

Tabi ne kadar yapabiliyoruz orası meçhul !!!

peki sen ALLAH'u tealadan razımısın????
gul-i_ahmer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.09.2008, 15:50   #7
sibelYILMAZ
Usta Yiğido

sibelYILMAZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sibelYILMAZ Şuan sibelYILMAZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.09.2014 09:55

Tecrübe Puanı: 894 sibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOK

teşekkür ederim çok güzel bir paylaşım ALLAH cümlemizden razı olsun......
Alt 22.09.2008, 16:17   #8
burcum
Yiğido

burcum - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

burcum Şuan burcum isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.12.2008 00:13

Tecrübe Puanı: 685 burcum FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: Cevap: --->: ALLAH Rızası

Alıntı:
gul-i_ahmer Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
peki sen ALLAH'u tealadan razımısın????
Tabiki razıyım... böyle bişey haddime bile düşmez
Rabbim
Habibini habibim eyle
Muhabbet bulmasın muhabbetim ulaşmayacaksa Muhammedine(s.a.v.)

/S-S-S-Ç-Ö-E/
burcum isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.09.2008, 16:22   #9
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

Standart Cevap: --->: Cevap: --->: ALLAH Rızası

Alıntı:
burcum Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Tabiki razıyım... böyle bişey haddime bile düşmez
ALLAH RAZI OLSUN demek şudur:
Sen Allahtan gelen herşeye amenna diyebiliyorsan en ufak şikayetin bile olmuyorsa sen Allahu Tealadan razısın demektir bu durumda Allahu tealda senden razıdır ama sen bir hastalık geldiğinde nerden çıktı bu falan gibi şikayetlerin oluyorsa yada bugun hava çok sıcak diyerek Allah vergsine vs gibi.. şikayet edebiliyorsan sen Allahu tealadan razı değilsin O da senden razı değildir..

Evet arkadaşlar Allahu tealanın sizden ne kadar razı olduğuna baklmak için önce biz ne kadar razıyız ona bakalım
Alt 22.09.2008, 16:26   #10
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

Standart Cevap: --->: Cevap: --->: ALLAH Rızası

Alıntı:
gul-i_ahmer Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
ALLAH RAZI OLSUN demek şudur:
Sen Allahtan gelen herşeye amenna diyebiliyorsan en ufak şikayetin bile olmuyorsa sen Allahu Tealadan razısın demektir bu durumda Allahu tealda senden razıdır ama sen bir hastalık geldiğinde nerden çıktı bu falan gibi şikayetlerin oluyorsa yada bugun hava çok sıcak diyerek Allah vergsine vs gibi.. şikayet edebiliyorsan sen Allahu tealadan razı değilsin O da senden razı değildir..

Evet arkadaşlar Allahu tealanın sizden ne kadar razı olduğuna baklmak için önce biz ne kadar razıyız ona bakalım
ve bizler burcu arkadaşımızn dediği gibi haddimize düşmeyen bir sürü şikayetler ediyoruz......

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)