Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Köşe Yazıları
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Köşe Yazıları Köşe Yazarlarının Yazıları

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 01.02.2008, 12:30   #1
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1014 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI
Beitrag BİRCAN'DAN KÖŞE YAZILARI

Değerli hemşerilerim zaman zaman buraya sevdiğim köşe yazılarını aktaracağım, yorum , cevap yazmak zorunda değilsiniz, katılır katılmazsınız, saygı duyarım, ama kendimce önemli bulduklarımı aktarmak istiyorum.
saygılarımla
Alt 01.02.2008, 12:38   #2
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4502 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Pfeil -->: BİRCAN'DAN KÖŞE YAZILARI

Alıntı:
abircan Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Değerli hemşerilerim zaman zaman buraya sevdiğim köşe yazılarını aktaracağım, yorum , cevap yazmak zorunda değilsiniz, katılır katılmazsınız, saygı duyarım, ama kendimce önemli bulduklarımı aktarmak istiyorum.
saygılarımla
Sevgili kardeşim sevdiğiniz köşe yazılarınızı sabırsızla bekliyorum
Alt 01.02.2008, 12:49   #3
özdemir
Usta Yiğido

özdemir - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

özdemir Şuan özdemir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.12.2014 15:25

Tecrübe Puanı: 703 özdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart --->: BİRCAN'DAN KÖŞE YAZILARI

başarılar dilerim. elimizden gelip dilimizin döndüğünce yorum yaparız inşallah.
Alt 01.02.2008, 13:36   #4
abircan
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1014 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

Yiğit Bulut ybulut@gazetevatan.com 01.02.2008

Milliyetçilik ülkeyi soydurmamak değil mi?

Son günlerde kamuoyunda çok ilginç tartışmalara şahit olmaya başladık. Herkes birbirine girdi. TUSİAD, laiklik konusunda “çok sert şekilde” yerini belli etti ve hükümet ile türban konusundaki destekçisi MHP’yi hedef aldı. Hükümet, “hem TÜSİAD’ı”, hem muhalefeti hem de “olmamalı” diyen herkesi “eleştiri” oklarına boğdu. Meydanlarda “hükümeti” ip atacak kadar ileri örneklemeler ile eleştiren MHP, bu sefer TUSİAD’a döndü ve işi “milliyetçilikleri sadece akçeli işlerde” diyecek kadar sert bir noktaya vardı. “Bir vatandaş olarak” soralım; kim haklı? Algıladıklarımı maddeler halinde ele almak istiyorum;

1- TÜSİAD’ın “laiklik konusundaki tespitlerine”, gizli ajanda uyarısına ve “Cumhuriyeti koruma yolunda” her türlü açıklamayı yaparız tavrına sonuna kadar katılıyorum.

2- TÜSİAD’ın AB yolundan kopmakla ilgili cümlesine sonuna kadar karşıyım. Türban yolunda atılan “var olan yapıyı zedeleyebilecek adımlar” ne kadar tehlikeliyse; bana göre “olmayan AB adına yapılan düzenlemeler” de en az o kadar tehlikeli.

3- Devlet Bahçeli’nin “Türk milliyetçiliğini” koruma adına yaptığı açıklamaları paylaşıyorum ama “başkalarını milliyetçi olmamakla” suçlayan Bahçeli’nin, hükümet olduğu dönemde “Avrupa ve Amerika’nın” isteği ile Derviş’in 15 yasasına neden “en fazla milletvekiline sahip” olmasına rağmen, destek olduğunu anlayabilmiş değilim. Yine aynı dönemde “Telekom’u satmayalım” diyen Enis Öksüz’ü, Derviş istiyor diye neden “yediğini” de unutamadım.

4- Hükümetin “genç kızlara okuma hakkı” demesine tarafım ama “AB” maskesi altında “var olan yapıyı bozma teşebbüsleri” gibi; “girilen yolu suiistimal” etmesine karşıyım. Bu noktada TÜSİAD’ın “gizli gündemleri var” eleştirisine daha yakınım.

Sevgili dostlar, bu “gürültü” içinde gerçek olan bir gerçek var; laiklik ve Cumhuriyet kavramlarını “aşındırmak isteyenler” kızlarımıza okul hakkı örtüsü altında yola çıkmışlar, yolları bir noktada onlarla ortak olanlar “bilerek veya saflık içinde” onlara destek oluyorlar ve olan yine bu ülkeye oluyor! “Bütün bu efendilere” sesleniyorum; aşağıdaki gerçeklere bir bakın ve “ülkeyi birileri yerken” nasıl olup da “milliyetçi” olduğunuzu bize bir anlatın!

1- Bir ülke dünya üzerindeki en yüksek nominal faizi ödüyor ve düşen kurla birlikte “içeriden-dışarıdan” bozulan dolarlar; “yıllık yüzde 35-42” dolar bazında getiri sağlıyorsa,

2- Sıcak paranın sağladığı getiri, bir ülkenin “vatandaşına harcanması gereken sağlık, eğitim, savunma, yatırım” harcamalarından kesilerek “aktarılıyorsa”,

3- Konsolide bütçe rakamlarının neredeyse yarısı “sıcakçılara” sunuluyorsa,

4- Sıcak para “finansal sonuçları” değiştiriyor, ama arkasında “makro dengeler” tarihte görülmemiş bir “bozulma” gösteriyorsa,

5- “Reel sektör” kuruluşları, bankaları, telekom şirketleri, limanları, yer altı kaynakları kontrolsüz bir “özelleştirme” politikasıyla “yabancıların kontrolüne” geçiyorsa,

6- Sıcak paranın yarattığı sonuçlar “makro ekonomik bozuklukların” orta ve uzun vadeli “enkazın” sorgulanmasını engelliyorsa,

7- “Daha önce yaratılan finansal kriz” döneminde gönderilen “sıcakçıların Derviş’inin” kurduğu sistemde “dolar kurunun kontrolü” dışarıdan gelen “para” eline geçmiş ve “kura basarak” kârını katlama şansını “elde etmişse”, o ülke artık “kontrol alına” alınmış ve “halkın her sektörde çalışarak” yarattığı “katma değer” sıcak para tarafından “finansal pozisyonlar” aracılığıyla transfer edilebilir hale gelmiş demektir...

Son söz: Sıcak para, ülkenin iliğini-kemiğini 57. Hükümet ve sonrası kurulan yapı içinde, o günden bugüne kadar, tam tabiriyle “emiyor”. Bunu görmeyenler veya “aracı” olanlar, “gizli ajandalarını” uygulamaya çalışıyorlar... Ve en kötüsü yaptıklarını eleştirenlere de “milliyetçilik” dersi veriyorlar! Ben size gördüğümü söyleyeyim; ülkemiz ”maddi-manevi” her alanda yıpranıyor ve bu yıpranma yakında ”rendelenmeye” dönüşecek!
Alt 01.02.2008, 14:03   #5
abircan
Usta Yiğido

Tufan TÜRENÇ
tturenc@hurriyet.com.tr

Arı kovanına çomak soktular

KARŞIMDAKİ işadamı çok endişeliydi.

Ciddi bir korku içindeydi "Ben, karım, çocuklarım hatta torunlarım önemli değil. Türkiye gidiyor" dedi.

Belli ki son gelişmeler insanları iyice tedirgin etmiş.

İşadamı artık AKP iktidarının demokrasiyi kullanarak Türkiye’yi Ortadoğu karanlığına sürüklediğine inanıyordu.

Artık diyorum, çünkü beş yıldan beri bir araya her gelişimizde yaptığım uyarılara fazla kulak asmamıştı.

"Canım abartıyorsun. Türkiye’yi kimse bir Ortadoğu ülkesi yapamaz. Rejim oturmuştur" demişti.

Hiç anlaşamazdık.

Zaman zaman da sert tartışmalarla biterdi konuşmamız.

Şimdi söyledikleri aynen şöyle:

"Ben sana kızardım. Hatta önyargılı olduğuna inanırdım. Ama şimdi ben de senin gibi düşünüyorum. Gidişi hiç iyi görmüyorum."

* * *

Bütün sıkıntısı duygularını, düşüncelerini bir işadamı olarak açıklayamamaktı.

Kendisini bir cendere içinde hissediyor, susmayı içine sindiremiyordu.

Onu kahreden ruh durumunu şöyle açıklıyordu:

"Konuşmaya, görüşlerimi açıklamaya korkuyorum. Üç müfettiş gelir, bir kulp takarlar ve beni götürürler."

Bunu söylerken ellerini birbirinin üzerine koyup bilekleri kelepçelenmiş gibi yapıyordu.

AKP’nin Türkiye’yi ne hale getirdiğini görüyor musunuz?

Bugün korku içinde olanlar yasadışı tek işi olmayan, vergisini kuruşuna kadar ödeyen, yalan, dolan, talandan uzak duran, namuslu, onurlu insanlar.

Ama AKP için bu nitelikler önemli değil.

Onlar uygar ve çağdaş insanları sevmiyorlar.

Çünkü sevmedikleri bu insanlar laik, demokratik cumhuriyetten ve değerlerinden yanalar.

Atatürk ve devrimlerine sahip çıkıyorlar.

* * *

Tutucu-otoriter ittifakın tek amacı türbanı üniversitelere sokmak.

AKP, ülkenin geleceğini teslim edeceğimiz gençleri yetiştiren kurumları tarikatlara teslim etmek istiyor.

Arkasından da türbanı ortaöğretime, ilköğretime ve kamuya yaymak.

Gözleri başka bir şeyi görmüyor.

MHP de buna destek oluyor.

Rektörler günlerdir uyarıyorlar:

"Türban üniversiteleri cadı kazanına döndürür. Ne huzur kalır, ne düzen. Bu değişiklik yapılırsa kurumlarımızdaki huzur biter. Çıkacak kargaşaya hákim olamayız."

Ama aldıran yok.

* * *

Bundan sonra neler olacağını söyleyelim:

Üniversitelere her türlü kıyafet girecek.

Çarşaf, peçe, potur, sarık...

Rektörlerin bunları engelleyebilmesi söz konusu değil.

Başı açık öğrenciler, özellikle taşra üniversitelerinde yoğun bir baskıya uğrayacak.

Bir süre sonra onlar da örtünmek zorunda kalacaklar.

Üniversitelerde yasaların değil, tarikatların söyledikleri olacak.

Tayyip Erdoğan arı kovanına öyle bir çomak soktu ki...

Bu iş en fazla onun başını ağrıtacak.
Alt 01.02.2008, 14:12   #6
abircan
Usta Yiğido

1 Şubat 2008

Yılmaz ÖZDİL
yozdil@hurriyet.com.tr

Kazan bu...

Doğurduğuna

inanıyorsan

patladığına da

inanacaksın!

İşyeri, ruhsatsız.

İşçi, sigortasız.

Maaş, kayıtdışı.

Vergi, kaçak.

Elektrik, arak.

Üretim, belirsiz.

Kazan, denetimsiz.

Bina, çürük.

*

Netice?

20 insanımız daha gitti.

*

Vali’ye soruyorlar...

Neden patladı?

"Henüz bilmiyoruz."

Neresi patladı?

"Henüz bilmiyoruz."

Ne üretiyorlarmış?

"Henüz bilmiyoruz."

Kaç kişi çalışıyormuş?

"Henüz bilmiyoruz."

*

Korktum bi an için.

"Siz ne iş yaparsınız" diye sorsalar...

Vali, "Henüz bilmiyoruz" diyecek!

*

Mayıs 2005...

Zeytinburnu’nda bina çöktü.

Şubat 2006...

Kasım 2006...

Dün...

Zeytinburnu’nda bina patladı, çöktü.

*

Zeytinburnu Belediye Başkanı, üç dönemdir oturuyor o koltukta.

Son seçime baktım...

Yüzde 52.5 almış.

Necidir kendisi?

İmam.

Büyükşehir Başkanı?

O da imam.

*

E sonra ne oluyor?

Tren uçtu...

"Contadan."

Bina patladı...

"Kazandan."

Bu şartlarda nasıl yaşayabiliyoruz hálá?

Allah’tan.
Alt 01.02.2008, 14:23   #7
abircan
Usta Yiğido

1 Şubat 2008

Yalçın DOĞAN

Ya bizdensin ya düşman

1995’te kuruluyor. 1995’ten AKP’nin iktidara geldiği 2002’ye kadar, yedi yılda üye sayısı sadece 41 bin.

AKP iktidara geliyor, 2002 ile 2007 sonuna kadar, beş yılda üye sayısı tam altı kat artarak, 249 bin 725’e ulaşıyor.

Kısaca Memur-Sen, açılınca Memur Sendikaları Konfederasyonu az zamanda büyük işler başarıyor. AKP ile birlikte büyük sıçrama. Türkiye’de toplam sendikalı sayısı azalırken, Memur Sen üye sayısı kat kat artıyor.

Bu rakamlar Çalışma Bakanlığı’nın resmi verileri.

MASADA TASFİYE

Memur Sen AKP’nin gözdesi. Aynı alanda diğer sendikal örgüt KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) AKP’den darbe üstüne darbe alıyor.

İş yerlerinde şu memurun terfi sırası mı var, önce sendikal siciline bakılıyor, KESK’e mi üye, o zaman terfi biraz sıkıntılı.

Yok, Memur Sen üyesi ise, "ha o mu, o bizden" muamelesiyle, her türlü terfi elden takip, iş bitiyor.

KESK üvey evlat, pratik hayat devreye giriyor, sıradan memur kendi geleceği için, Memur Sen’i seçmek zorunda bırakılıyor.

AKP memurlar arasında sadece atamalarla değil, sendikal örgütlenme yoluyla da, kuşatma harekatı içinde.

O kadar belli ki, toplu sözleşmelerde, adı üstünde sözleşme, yani iki tarafın buluşacağı makul bir nokta, AKP, KESK’in önerilerini hiç dikkate almıyor. AKP’nin önerisini masaya Memur Sen getirmiş oluyor.

Seçim yoluyla tasfiye edemediğini masa başında tasfiye. Ama, AKP’ye sorarsanız, "bu sendikal rekabet" gibi, masum bir gerekçe.

SON ÖRNEK

Toplumu kuşatmada son bir örnek var.

Bir yasa taslağı dolaşıyor ortada. Sırada Serbest Muhasebeciler Ve Mali Müşavirler Odası var. Bu örgütün 75 bin üyesi var ve AKP’li değil.

Bu örgütü ele geçirmek mümkün olmayınca, onu tasfiye için hazırlık yapılıyor. Yine seçim yoluyla tasfiye edemediğini, siyasal gücüne dayanarak, yasalarla ele geçirmek hırsının son örneği. Tam bir kuşatma.

Türbanı serbest bırakma, bu kuşatmanın en tepedeki dayatması. Üniversite ile sınırlıymış, zerre kadar inanmıyorum.

Her alanda, Cumhuriyet tarihinin en tehlikeli kamplaşmalarından birini yaşıyoruz. Toplumu her alanda ele geçirme harekatı. Son derece fütursuz.

Aşılanan duygu, "ya bizdensin ya düşman" gibi, uçurumun kenarında bir yer.

Daha bir cümle yazamıyorlar

GÖBEKLERİ çatlıyor üniversitelerde türbanı serbest bırakmak için, üstelik AKP ve MHP’de o kadar hukukçu var, ama makul ve geçerli bir Anayasa değişiklik metni bile yazamıyorlar.

Ya bunlar kötü hukukçu ya da türban yasağını kaldırmak Cumhuriyet’in temelleriyle oynamak olduğu için, çok zor. Ya da, ikisi birden.

Yazılan metin, ertesi gün bozuluyor. Bir ve birden çok hukukçunun yazdığı metin, başka bir ve birden çok hukukçu tarafından eleştiriliyor. Bunun üzerine, o metin yeniden bozuluyor, yeniden yazılıyor. Her yaz-boz işlemi, hukuk çerçevesinde gibi komik açıklamalarla, çaptan iyice düşüyor.

Daha şimdiden, ortaya "bu Anayasa Mahkemesi’nden döner" tezleri çıkıyor. Çok erken tezler. Hukuk açısından döner, dönmez, bunu bilmek zor.

Ama bilinen bir şey var, AKP yağdanlıkları, hele de bir zamanların solcuları, bugünden Anayasa Mahkemesi’ni etkilemeye çalışıyor. Demokrasi etiketi altında.

Bunlar Brecht’in rahipleri, yok bir şey olmaz gafleti. Değilse, el üstünde tutulmak peşrevi.
Alt 01.02.2008, 14:25   #8
abircan
Usta Yiğido

1 Şubat 2008

Bekir COŞKUN
bcoskun@hurriyet.com.tr

Kültür Başkenti’nde patlama...

"Kültür Başkenti"ndeki patlamadan sonra, kentin valisi, kendi kendine "Koş..." dedi:

"Koş Muammer, bir şey patladı..."

Patlayıcı maytap, havai fişek malzemeleri ile ateşli buharlı kazanlar yan yanaydı.

Eğilip uzun uzun baktılar:

Niye patladı?..

Dünyanın her yerinde patlayıcılar ile ateş yan yanayken patlama olmaması durumunda koşup bakarlar; niye patlamadı?... "Kültür Başkenti"nin adamları ise eğilmiş bakıyorlar; patlayıcı ile ateş bir araya gelince niye patladı?..

"Kültür Başkenti" ilginç bir yerdir.

Misal "Kültür Başkenti"nin valisi enteresan bir haber verdi:

"68 yaralıdan 40’ı ambulans ile taşınmıştır..."

Oooooo...

Bu iyi bir şey.

Demek ki ambulans ile yaralılar denk gelebildi.

Peki 40’tan geri kalan 28 yaralı ya da 20 ölü?..

Vali onları bulmak için kendi kendine şöyle dedi:

"Koş Muammer..."

*

"Kültür Başkenti"nde boya atölyeleri, iplikçiler, çorap imalathaneleri, ilaç depoları, naylon işleme fabrikaları, lastikçiler, petrol tankları, fişek-maytap yapıcıları, kuş yemi satıcıları, tavuk kesimhaneleri, tenekeciler, borucular, plastikçiler, káğıtçılar... Saymakla bitmez, tümü iç içe, kentin içindedir.

Kentin yüzde 60’ı ruhsatsız, kaçak, izinsiz...

Zaten burayı "Kültür Başkenti" yapmaya kalkan Başbakan, Bizans kalıntısı antik yapılara daha geçen gün "Harabe..." dedi. Ve o tarihin kentin üzerine betonarme otel yapılmasına karşı çıkanlara kızdı.

"Kültür Başkenti" böyle bir yer.

Gerçi "Kültür Başkenti" kendine dünyada itibarlı bir yer arıyor aramasına... Diyelim ki maytap-havai fişekler ile ateş kazanlarının bir arada olduğu o patlayan binanın adı ne:

"Prestij..."

Vali de eğilmiş bakıyor:

Niye patladı?..

Bakarken birisi bağırıyor "Kültür Başkenti"nde:

"Yine patlayacak, kaçın..."

"Kültür Başkenti"nin valisi söyleniyor:

"Koş Muammer..."
Alt 01.02.2008, 15:01   #9
özdemir
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 703 özdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

BAŞÖRTÜSÜ VE DİNOZOR ÖZGÜRLÜĞÜ

Başörtüsünün serbest olması, Türkiye’de özgürlüğe aykırıdır. Daha da ileri gideyim...

“Başörtüsü özgür Türkiye için bir tehdittir”

Başörtüsünün serbest olması, Türkiye’de özgürlüğe aykırıdır. Daha da ileri gideyim, başörtülü bir öğrenci, özgür Türkiye için gerçek bir tehdittir.

Tabi insan hakları ya da inanç özgürlüğü yerine dinozor haklarına ve özgürlüğüne inananlar ve Türkiye’de dinozor özgürlüğünü hakim kılmaya çalışanların Türkiye’si için tehdittir başörtüsü.

İşin aslına gelince: Bu ülkede nüfusun en az yüzde 80’i (*) öğrencilerin sırf başörtüsünden dolayı üniversite kapılarından dönmelerini hiçbir zaman içine sindiremedi. Modern ve özgür bir Türkiye’ye de yakıştıramadı.

Yüzde 80’lik dilimin dışında kalanların bir bölümü de başörtüsü serbest olsun ya da olmasın umursamıyor. Kalburun üstünde ise, oran olarak toplumun mini minnacık kısmını oluşturan ama gürültüleriyle dinozorları aratmayan bir kitle kalıyor. Bunların kim olduğunu merak ediyorsanız gazetelere televizyonlara bakmanız yeterli. Ki zaten biliyorsunuz.

Bu bir avuç ama gürültücü kitlenin bugünlerde işi gerçekten zor. Ne yapacaklarını, başörtüsüyle ilgili millet iradesini ortaya koyan siyasi partilere karşı ne tür söylemler geliştireceklerini şaşırmış durumdalar. Yıllardır “Millete rağmen” ama millete hoş görünerek ortaya koydukları politikaları, şimdi daha yüksek perdeden ve militanca seslendiriyorlar.

Peki başörtüsünün serbest olmasından niye bu kadar rahatsızlar?

BAŞÖRTÜSÜ, SİMGE DİYENLERİN “ZAFER SİMGESİ”YDİ

Evet başörtüsü bugüne kadar hep bir simgeydi. Ama başına bağlayanların değil, onu yasaklayanların simgesi. Yani “Türkiye’de bizim dediğimiz olur, bu ülke “millete rağmen” bizimdir” diyenlerin zafer göstergesiydi başörtüsü yasağı. Bugün başörtüsü serbest olursa, hayalini kurdukları, kendileri gibi inanan (daha doğrusu inanmayan) kendileri gibi düşünen, kendileri gibi yaşayan insanlardan oluşan bir ülke rüyasının bir türlü gerçekleşmediği gerçeği gözlerine batacak.

Şimdi hep birlikte yasağı nasıl savunduklarına bir bakalım.

TÜRKİYE İÇİN ÇOK BÜYÜK GERİ ADIM OLURMUŞ.

Eski Yargıtay Başkanı Vural Savaş’a göre başörtüsü Anayasaya girerse Türkiye için büyük bir geri adım olurmuş.

Peki ama niye?

Kızların okumasının, devletin üniversitelerine gidip, yine YÖK’ün belirlediği eğitim programına göre kendilerini yetiştirmelerinin kime ne zararı olabilir, Türkiye’yi nasıl geriye götürebilir?

Bu soruya cevap bulmaya çalışmayın, onların cevapları hep hazır. Zaten yıllardır vatandaş anlamasın diye allayıp pullayıp muallaktan alıp yine oraya astıkları kalıplaşmış cümleleri var.“Yasalar, hukuk, laiklik, modernleşme başörtüsünden zarar görür.” Bu açıklamalarda söylenmeyen şey ne? Gerçekten geriye giden yasalar, hukuk, laiklik kısacası özgür Türkiye mi? Tabii ki hayır. Sadece, gizli diktanın Türkiye’ye biçtiği azınlık iktidarının başörtüsüne tahammülü yok.

BİR NUMARALI DİNOZOR ÖZGÜRLÜĞÜ SAVUNUCULARI

Şu başörtüsü tartışmaları çıktı çıkalı ilim, bilim ve teknolojik araştırmalar kenarda bekliyor. (Tabi kenara bırakacak araştırmalar varsa.) Rektörler bugünlerde çok yoğunlar. Millet iradesine karşı kurtuluş savaşı başlatmaya çalışıyorlar. Savaş da nereden çıktı diyen var mı? Buyurun üniversite çevrelerinin ve rektörlerin açıklamalarına bir göz gezdirin. Başörtüsü yasağını savunmak için yasaları ve hukuku ortaya sürenler yasaları çiğneyeceklerini nasıl da şimdiden bas bas bağırıyorlar.

Bakın deprem Profesörü Cemal Şengör neler söylüyor.“ Yasal olarak kabul edilse bile türban kabul edilemez. Türbanı taktın mı şeriat istiyorum demektir... Ordu gayet tabii ki darbe yapabilir. Niye yapmasın? Ordunun görevi memleketi korumaktır..."

Prof. Şengör’ün vazife biçtiği ordu, milletine karşı mı darbe yapacak? Ya da bu ordu milletin ordusu değil de Şengör’ün ordusu mu, diye sormaya kalkmayın. Sadece kabul edin. Yasa eğer onlar koyarsa yasa olur, oyunun kuralı onlar yazarsa kural olur. Yoksa yasama organı çoğunluğun oluruyla evet demiş, yasa çıkmış onlar için önemli değil.

Dinozor özgürlüğünün bir başka savunucusu İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu da aynı perdeden konuşuyor. Neymiş: Sayın rektör, TBMM'nin en büyük irade olduğunu kabul etmiyormuş, burası Kasımpaşa Cumhuriyeti değil; Türkiye Cumhuriyeti’ymiş.

Sahi biz de; bir devlet memuru millete, yasalara ve meclise karşı kin ve kan kusan açıklamalar yapana kadar öyle biliyorduk. İyi ki hatırlattınız evet burası Jurassic Park değil, “TÜRKİYE CUMHURİYETİ.”

Nadir KILIÇ

*(Başörtüsüne karşı çıkan CHP’nin yüzde 21 oy aldığını ve CHP’liler arasında da başörtüsüne evet diyenlerin olduğu gerçeğini hesaba katarsak, bu oran daha da büyüyor)
Alt 01.02.2008, 16:10   #10
özdemir
Usta Yiğido

Yedi sülalemde başörtülü yok dedi ve 'O' can alıcı soruyu sordu...

Başörtülüleri yakalım mı?
Manşethaber'den Erkan Tan, başörtüsünü sorun olarak görenlere can alıcı bir soru sordu.

Başörtüsü ya da türban takan ve hayatını bu şekilde geçirmek isteyen hanımefendiler milletin en büyük derdiydiler, şimdi iyice gündeme geldiler.

Türkiye’nin yıllardır enerjisini harcadığı, birbiriyle tartıştığı, bir türlü üzerinde görüş birliğine varamadığı ve en sonunda kabız olduğu en sancılı mesele.

Şimdi bu işi nasıl çözeceğiz diye kıvranıyoruz.

Başını örterek yaşamak isteyen, buna inanan, bu vaziyette gezen, dolaşan ve bunun doğru olduğunu düşünen hanımlarımız var mı?

Evet var!

Beğenirsin ya da beğenmezsin. Düşüncelerine katılırsın ya da katılmazsın. İnancını paylaşırsın veya paylaşmazsın ama var böyle insanlar.

Bizim insanlarımız bu hanımlar. Beraber ağlıyoruz, beraber seviniyoruz, hastane kapılarında beraber sıra bekliyoruz, çocuklarımızı askere beraber gönderiyoruz. Sev ya da sevme aynı vatanda birlikte yaşıyoruz. Aynı milletin fertleriyiz.

Öyle mi ? Değil mi?

Fakat bazılarımız bu hanımları feci halde rejim düşmanı, Atatürk ilke ve devrimlerinin karşıtı, kendi doğrularına ve yaşam biçimlerine tehdit olarak görüyorlar.

Doğru olabilir...! Küçümsemiyorum...! Reddetmiyorum...! Onları da anlamaya çalışıyorum...!

Ama bir ve beraberiz...!

Bazen başörtülüler yok diye kiralıyoruz ama karşı daireyi de onlar kiraladıkları için aynı apartmanda karşı komşumuz oluveriyorlar.

Kimi zaman iş yerimizde en sevdiğimiz ve güvendiğimiz arkadaşımızın kızkardeşinin de başının örtülü olduğunu öğreniveriyoruz.

Yalan mı...?!

Ya da üniversitede çok iyi anlaştığımız, beraber ders çalışıp, birlikte kopya çektiğimiz kız ya da erkek arkadaşımızın annesinin de başının örtülü olduğunu hatırlayıveriyoruz.

Daha da ilginç olanı, böyle yaşamak isteyen, uzak yada yakın kendi akrabalarımız gözümüzün önüne geliveriyor.

Nasıl olacak peki...?!

Bu sorunu nasıl çözeceksiniz...?!

Bu hanımlardan ve onların yaşam biçimlerinden rahatsızlık duyanlar, korkanlar size soruyorum.

Öneriniz nedir ?

Ancak ben çok iyi biliyorum ki sizin kesinllikle karşı olduğunuz tek konu bu hanımların üniversitelere başörtüleriyle girmeleri değil.

Sizler bu hanımlar hiç olmasın istiyorsunuz. Bu hanımları aynı milletin fertleri olarak görmüyorsunuz. Bu hanımlara, böyle hanımlarla evlendikleri için kocalarına ,onlardan doğdukları için çocuklarına da karşısınız. Nefret geliştirmişsiniz.

Onlar içimize girmeye çalıştıkça ürküyorsunuz. Aramıza karıştıkça korkuyorsunuz. Adeta bir ve beraber olalım istemiyorsunuz. Onlar size doğru geldikçe siz kendinizi çekiyorsunuz.

Anlaşmak değil görüşmek bile istemiyorsunuz. Görüşmek değil konuşmak bile istemiyorsunuz. Konuşmak değil karşılaşmak bile istemiyorsunuz.

Ne istiyorsunuz?!

Bu insanları, tren vagonlarına doldurup, Silopi’ye kadar götürüp Habur sınır kapısından dışarı mı atalım?

Ya da bu hanımları, onların çoluk çocuğunu, sizin gözünüz görmesin diye vagonlara doldurup yakalım mı?

Veya başörtüsü mangaları, SS (simgelerle savaşanlar) tugayları kurup, başörtüsü türban kullananların başlarından zorla örtülerini mi çıkartalım?

Toplumsal barış böyle mi zedelenmez...?!

Bu yazıyı tarafgir bulup, anlamını azaltmaya çalışmak isteyenler için haykırıyorum.

Annem, kızkardeşim, teyzem, halam, anneannem, babaannem, bunların gelinleri ve yedi sülalem içindeki hiçbir kadın, dayılarımın ve amcalarımın hanımları başörtülü ya da türbanlı ya da tülbentli ya da çarşaflı ya da burkalı değildir.

Karımı zaten herkes biliyor.

MANŞETHABER.COM/ERKAN TAN-(TV8 ANKARA PROGRAM MÜDÜRÜ)

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil