Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Anketler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anketler Burada anketleri bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: Cochineal Nedir?
Giysi 5 1,87%
Meyve 9 3,36%
Bir çeşit hayvan 186 69,40%
Yabancı bir Fiil 1 0,37%
Duydum ama ne olduğunu bilmiyorum 13 4,85%
Hiç duymadım. İlkdefa duyuyorum 54 20,15%
Katılımcı sayısı: 268. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Seçenekler Arama Stil
Alt 03.02.2008, 13:44   #1
Efe Cemil Şeker
Yiğido

Efe Cemil Şeker - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Efe Cemil Şeker Şuan Efe Cemil Şeker isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.10.2009 12:25

Tecrübe Puanı: 611 Efe Cemil Şeker FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cochineal Nedir?

Cochineal kelimesini belki ilk defa duyuyorsunuz. Bu kelime bize baya yabancı geliyor. Belkide biz ona çok yabancı gibi bakıyoruz ama o bizi pekte yabancı görmüyor. Tabi söylenenler doğruysa. Eeee! O zaman vatandaştan gizli saklı iş yapmayacaksın be kardeşim. Yani şeffaf olacaksın. Şeffaf...

Daha ne söyleyim ki; siz şimdi söyleyeceksiniz bu adam da ne söylüyor. Gelin siz şu sunumu iyimi bir izleyin. Sonra neler söylediğimi bir görün.

Not1: (Sunum tarafımca yapılmamıştır. Kamuoyunda son zamanlarda çıkan haberlerden derlenmiştir.)
Not2: (Amacım bir kurumu veya bir şirketi zor duruma düşürmek değil. Sadece şeffaf olmaya yaklaştırmaktır.)
Not3:Sunum dosyasını aşağıda ki linkten indirebilirsiniz. Mesaj pover point sunusudur.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Alt 03.02.2008, 20:26   #2
arikarinkuchi
Usta Yiğido
NO AVATAR

arikarinkuchi Şuan arikarinkuchi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.09.2015 23:05

Tecrübe Puanı: 1066 arikarinkuchi FAZLA SÖZE GEREK YOKarikarinkuchi FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart --->: Cochineal Nedir?

ne olduğu hakkında çeşitli söylentiler var
susmayı tercih ediyorum
A nasına Bacısına Saygı Duyan
S ivaslı Yigidolarız Biz..!!!
arikarinkuchi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.02.2008, 12:02   #3
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart -->: Cochineal Nedir?

Bir böcek türüdür ve söylenenlere göre Cola'ya katılıyormuş.
Alt 28.02.2008, 15:23   #4
sonbahar5803
Usta Yiğido

sonbahar5803 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sonbahar5803 Şuan sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.09.2009 13:57

Tecrübe Puanı: 791 sonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISI

Yıllarca çevremdekilere anlatmaya çalıştım şu cola'yı içmeyin diye.

Ona verilen her para Filistin'deki kardeşlerimize kurşun olarak dönüyor.

Ama anlatamadım, ta ki bu gerçekleri gösterene dek. Şimdi vazgeçtiler.

Demekki bazıları insanlık adına kılını kıpırdatmıyor; sadece kendi midelerini düşünüyor!

Bu arada Wikipedia örneği geçiyor. Bu konuda da aydınlatılmamız lazım. Belki duymadınız ama wikipedia'nın İngilizce, Hollandaca, Almanca ve daha nice yabancı formatlarında Peygamber Efendi'mizin timsali resimleri yayınlanmakta. Müslümanların tepki gösterip kaldırılmasını rica etmelerine rağmen bu istek reddedildi.

Kim dost kim düşman bilin, tercihlerinizi ona göre yapın.

Önemli değil diyorsanız bu siteye prim yaptırmaya devam edersiniz.

İnsan yaklaştığınca yaklaştığından ayrı
Belli ki, yakınımız yoktur ALLAH’tan gayrı...
sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 28.02.2008, 16:45   #5
asitane3458
Usta Yiğido

asitane3458 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

asitane3458 Şuan asitane3458 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.02.2010 12:59

Tecrübe Puanı: 665 asitane3458 FAZLA SÖZE GEREK YOKasitane3458 FAZLA SÖZE GEREK YOK

walla bu kelımeyı ılk defa duydum .....
asitane3458 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 28.02.2008, 17:47   #6
fertelliyim
Usta Yiğido

fertelliyim - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

fertelliyim Şuan fertelliyim isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.10.2011 17:21

Tecrübe Puanı: 725 fertelliyim BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Elde edilmesi
Bir kilogram boya elde etmek için birkaç milyonun üzerinde böcek kullanılır. Yumurtlama zamanlarında bu böcekler parlak kırmızı renge dönerler. Dişi böceklerin kabukları kurutulur ve sonra bir eriticide (solventte) eritilir ve böceklerin parçaları filitre edilerek dışarıya atılır. Su ile muameleden çıkartılan karmin, karminik asit, proteinler ve az miktarlarda çesitli tuzlardan oluşur

Kullanımı
Böcekten elde edilen karmin maddesi gıda renklendirme ajani olarak kozmetiklerde, ilaç sanayiinde ve boyacılıkta kullanılmaktadır. Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı ürünleri de içine alan geniş bir gıda ürününde kullanılan karmin meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, jelatinli tatlılarda, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde ve süt ürünlerinde de doğal renklendirici olarak bulunabilir.

Kozmetiklerde ise saç ve cilt bakım ürünlerinde, rujlarda, yüz pudralarında, allıklarda kullanılmaktadır

Sağlığa zararı ve yan etkileri
Doğal olduğu için yan etkileri çok azdır, toksik veya kanserojen değildir. Bununla birlikte, çok nadiren bazı duyarlı kişilerde anafilaktik şok tepkisine sebeb olabilir

Cochineal; Kanarya adalarında ve Meksikada yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir..

Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür..

Bir Cochineal böceği tarlası...

Bu böcekler ve larvaları Meksikalı köylüler tarafından toplanır..

Pazarlama aşamasındaki cochineal..

Cochineal kurutulmuş hali..

Ne kadar ilginç değilmi

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
fertelliyim isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.03.2008, 21:07   #7
tekniker58
Tecrübeli Yiğido

tekniker58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tekniker58 Şuan tekniker58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.08.2014 17:40

Tecrübe Puanı: 662 tekniker58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

hiç duymayan da var. bilende var nedir acaba.
tekniker58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 13.03.2008, 14:06   #8
Ertugrul
Genel Koordinatör

Ertugrul - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ertugrul Şuan Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.01.2013 13:22

Tecrübe Puanı: 10 Ertugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende Zukunft

Epey bir zaman önce kola içmeyi bırakmıştım,bir kaç yıl önce El Ezher Üniversitesi Fetva
kurulu kola için Haramdır Fetvası yayınlamıştı. Birde kolaya rengini ve tadını verenin bir çeşit
böcek olduğunu öğrenmek çok acı,keşke hiç içmez olaydım bu mereti...

Ertuğrul Özdemir

Kötülere Acımak İyilere Zulümdür !
Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 13.03.2008, 14:29   #9
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4503 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Pfeil --->: Cochineal Nedir?

Çok iğrenc bir karışımı insanlara içirilmesini kabullenmek zor neden ambalajına böcek karışımı vardır diye yazmazlarki zaten uzun senelerdir bu içeceği içmiyordum bu böcek olayından sonra içenlerede mani olmaya calışacağım
Alt 22.03.2008, 13:12   #10
sivaslı_gız
Tecrübeli Yiğido

sivaslı_gız - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslı_gız Şuan sivaslı_gız isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.08.2009 13:56

Tecrübe Puanı: 645 sivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDIsivaslı_gız TAM BIR BEYEFENDI

coca colanın gizli formülü olduğu söylenior.bir slaytta izledim ayrıca kolanın içine katılan meyan köklerinin içinde fare bulunuyormuş ve onları ayıklamadan presliyorlarmış ve farelerin miğde özütleri kolaya karışıyormuş ben böyle oldğunu biliorum ama gerisi size kalmış
sivaslı_gız isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)