Warnung: Illegal string offset 'type' in [path]/includes/class_postbit.php(293) : eval()'d code (Zeile 153)
Bağışla Beni Ey Şah-ı Merdan - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Serbest Dini Konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Serbest Dini Konular Güncel ve Özgün yazılar, Makaleler buraya

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 21.01.2008, 01:11   #1
Esengül
Yasaklı
NO AVATAR

Esengül Şuan Esengül isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.09.2010 00:31

Tecrübe Puanı: 0 Esengül BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart Bağışla Beni Ey Şah-ı Merdan

Bağışla Beni Ya Ali

Ya Ali, Ey Konuşan Kur'an,

Öyle bir devirdeyiz ki, seni sevenler bu gün, ne yazıkki yobazlıkla, gericilikle suçlanıyorlar ve hatta daha da ileri giderek "Ali bir Araptır biz Alevilerin Ali'yle uzaktan, yakından ilgileri yok" ve hatta daha da ileri giderek "Aleviler takıyye yapıyorlar" diyebiliyorlar.

Ya Ali,

Ben seni Şah-ı Velayet bilirim! Ben seni Hazreti Muhammed'ten sonra, hakkı yenilen mazlumlardan bilirim.

Ya Haydar-ı Kerrar Ali,

Ben seni Kabe'de doğan ve doğduğu zaman Mekke'yi sarsan yiğit bilirim! Ben seni elinde Zülfükar'ıyla münkirlerin korkulu rüyası olarak bilirim! Ben seni mazlumların, yetimlerin, gariplerin sahibi bilirim! Ben seni Allah'ın yer yüzündeki eli bilirim! Ben seni tüm peygamberlere gizli, Hz. Muhammed'e ise açıkça yardım eden Allah'ın dostu bilirim! Ben seni Ademin tövbesinin kabul sebebi,seni Musa'ya Kızıldeniz'i yaran, Nuh'un gemisini yüzdüren, İbrahim'i ateşten kurtaran, Davut'a ses olan, Süleyman'a mührü veren, İsa'yı çarmıhta müjdeleyen veli bilirim!

Ben seni Fatima'nın sadık eşi, Oniki İmamların atası bilirim! Ben seni Cebrail'in öğretmeni bilirim! Ben seni alemlerin sultanı; konuşan Kuran bilirim! Can bilirim, canan bilirim! Derde derman bilirim; senin sıfatlarının yanında kendimi aciz ve bilgisiz bilirim! Bu vesile ile senin üstün vasıflarını anlatacak kudrete sahip değilim.

Ya emr-ül Müminin,

Tüm kainat defter olsa, canlı cansız ne varsa yazıcı olsalar senin sıfatllarını yazmakla bitiremezler.

Ya Ali, Ey Yalnız İmam,

Beni bağışla terse dönmüş çarkı gördüm, çok kahırlandım ve sana yazma ihtiyacı duydum. Düne kadar seni çok sevdikleri için yobazlıkla suçlananların yanında bugün kimler var biliyor musun, çıkar ve menfaatleri için sözde Aleviler çıktı!

Sen demiştin ki "Beni kim herşeyden üstün görür ve çok severse mutlaka musibete uğrar" diye, bugün bu sözünü daha iyi anlıyorum! Seni sevenler bugün hepten musibetteler.

Ya Ali, Ey Şah-ı Merdan,

Son yaşanan olayları gördükçe sana yazma ihtiyacı duydum ve yazdım! Sana düne kadar "Ali Arap'tır, o bir katildir" diyen utanmazlar, bugün senin dilek ve temennilerinden ayrılmıyorlar!

Ya Ebu Turap,

Şayet seni sevmek Rafizilik, yobazlık, Kızılbaşlık, Kafirlik ise ben bunlardanım! Sana çamur atanlardan değilim! İki yüzlü olan ben değilim! Koltuk uğruna senin makamını kullananlardan hiç değilim! Haşa, ne şahsına ne de soyuna dil uzatanlardan değilim! "Bize ne Ali'den" demeye dilim varmaz! Şeklin ve şemalin üzerine yorum yapanlara lanet olsun!

Hz. Pir'in postuna oturup, başlarını secdeye koyanlar bile, bugün bir sessizlik içindeler! Demekki dünya bir menfaat dünyası olmaktan kurtulamıyor! Ben senin hakkında söylenenlerin hiç birine rağbet etmiyorum! Kendi sitemlerimle seni üzdüğüm için özür dilerim!

Bağışla beni ya Ali!ey Şanlı Sultanım olan Hz.Mehdinin Dedesi bağışla beni.

Alıntıdır
Esengül isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.01.2008, 15:41   #2
Esengül
Yasaklı
NO AVATAR

Standart Gökte Melek Yerde İnsan Ağladı

Gökte Melek, Yerde İnsan Ağladı

İmam Hüseyin'e olan zulumat
Gökte melek, yerde insan ağladı
Gidi kesti ellerini, doğradı

Elin kesti bir Allah’ın zalimi
O bilmedi ne olacak halini
Ay tutuldu, gün düşürdü nurunu

Bir su vermediler ol adil hana
İçtiler Yezitler hem kana kana
çok figan eyledi hem Fatma Ana

Dedem oğlu, bak Yezid'in kasdına
Askerini çekti gelir üstüne
Böyle zulüm mü olur Ali dostuna
Alt 21.01.2008, 15:52   #3
Esengül
Yasaklı
NO AVATAR

Standart Ehlibeytin Nuru İmam Hüseyin

Kerbela çölünde gelip duran
Toprağı koklayıp çadırın kuran
İnsanlık uğruna serini veren
Ehl-i Beyt'in nuru İmam Hüseyin

Yetmiş iki pare er şehit veren
Abbas'ın kolların kalemdir diyen
Ali Ekber'in şahadetini gören

Şahzede Kasım'ı yanında bulan
Kolundaki pazubendi okuyan
Vasiyet üzere kızını veren

İnsanlık uğruna meydana gelen
Hak için serini, sertacın veren
Kerbela çölünde mekanın kuran

Adil Ali böyle söyler gezersin
Hak uğruna kalem tutmuş yazarsın
Şah Hüseyin'in yüreğini ezersin
Alt 21.01.2008, 15:54   #4
Esengül
Yasaklı
NO AVATAR

Standart Ey Hüseyin

Ey Huseyn!
Nasıl anlatsam, kanının her damlasıyla nasıl bir tarih yazdığını? Ne desem de anlatabilsem o kurumuş, çatlamış, haktan yüz çevirmiş toprakları Ali Ekber'inin kanıyla nasıl suladığını? Kerbela'yı nasıl 'Aşk Sahrası' kıldığını.
Yorgun gönüllere, ışığı sönmüş gözlere, yalanın kanattığı dudaklara, dillere, esir düşmüş ruhlara, Ebulfazl'ın kollarıyla kıyam destanı yazdığını bu acizane sözlerimle, sınırlı, mahkum ifadelerimle nasıl anlatabilirim? Sen ki, âşıklarını kara yaşamdan kurtarmak için, kızıl ölümü izzet bilen; sen ki, Kasım'ı henüz on üç yaşında ölüme baldan tatlı diyen, sen ki; ruhunda vefanın vefasız kaldığı, utandığı, Abbas'ın Huseyn'isin! Ben senin-hakir-gözyaşı dökenin, bütün deryalar mürekkep, bütün dallar kalem olsa yine de yazamam ilahi kıyamını. Şehadetin lügatı, şehidin üstadı, vefanın iftiharı gözlerin yaşı, sabrın sabrı, aşkın maşuku sende ve senin ashabında can bulmuşken ben yalnızca, bu lahuti tablo karşısında hayret ve şaşkınlıkla sana ve ashabına , aşıklarına hayran olabilirim.
Ey Kevser'in evladı! Hangi ruh idrak eder Ali Ekber'ine baktığında gözlerinden akan sedef gözyaşlarını! Ya da Ali Asqar'ın haykırışları karşısında ruhunda açılan derin yaraları...? Zeynep'in ağıtlarını, Rubab'ın yanan yüreğini, Leyla'nın duyduğunda feryad ettiği Kerbela'nı hangimizin havsalası alır? Hangi ağızlardan dinlesem de anlayabilsem ya da hangi şekilde ifade etsem de anlatabilsem tek damla kanının bile gönüllerde, zilletin gözlerinin önünde İslam'ı nasıl yücelttiğini,nasıl unutulmaz kıldığını?
Ey Huseyn!
İsmini her andığımda yalnızlığın aklıma gelir. Alçaklığın en aşağı noktasındayken kendine insan sıfatını yakıştıran zilletin esirlerinin arasında kolsuz yatan Vefa'nı hatırlarım.. Ali Ekber'inin, o şebih-i peygamber'inin parçalanmış bedeni başında akıttığın gözyaşları gelir aklıma. Sen ki Ali Ekber'ine baktığında cenneti görürdün, peygambere benzeyen gözlerinde aşkı görürdün, o aşkta mest oluşun gelir aklıma, gelir de yanar yüreğim... Ve Zeynep'in... O’nun O karanlık gecede bir başına Rugeyye'nin cansız bedenini bağrına basıp çaresiz ağlayışı gelir....
Henüz bunları görmemişken, yalnızca birkaç kelime duymuşken, bir iki gözyaşı dökmüşken Kerbela'n böyle yakar benliğimi Ey Huseyn! Aşura'n beni divane eder! Kanınla kavrulan, aşkınla yanan Kerbela'na, gözyaşlarınla çağlayan Fırat'ına, Zeynep'in ağaran saçlarına muhtacız Huseyn! Bu kadar acizken karşında, izzetinle yazdığın bu kıyama aşığız Ey Ali'nin evladı! Zehra'nın dünyaya hediyesi! Şu karamsar ve kara ruhlarımıza ışığından bir katre yak! Bu ağlayan zavallı gözlerimize salihane gözyaşı nasib et! Ey Husey'in Rabbi şahid ol!
Selam Sana Ey Huseyn..Ve Evladına..Ve Ashabına..Ve Aşıklarına...
Alt 07.02.2008, 15:37   #5
Esengül
Yasaklı
NO AVATAR

Standart ALÇAKGÖNÜLLÜLÜK ( HACI BEKTAŞİ VELİ VE MEVLANA )

Bir adam kötü yoldan para kazanip bununla kendisine bir inek alır.
Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış
olmak için bunu Hacı Bektas Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister .
O zamanlar dergâhlar ayni zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı
Bektas Veli'ye anlatır ve Hacı Bektas Veli

- ' helal değildir ' diye bu kurbanı geri çevirir.
Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve ayni durumu Mevlana'ya anlatır.

Mevlana ise ; bu hediyeyi kabul eder.
Adam ayni şeyi Hacı Bektas Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul
etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana'ya bunun sebebini sorar.
Mevlana söyle der

- Biz bir karga isek Hacı Bektas Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz .
O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.
Adam üşenmez kalkar Hacı Bektas dergâhı'na gider ve Hacı Bektas Veli'ye,
Mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı
Bektas Veli'ye sorar.

Hacı Bektas da söyle der:

- Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana'nın gönlü okyanus gibidir.
Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez.

Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.

Böylesi tevazu ve incelikle, birbirlerini yermek yerine yüceltebilmeyi
becerebilen insanlar olmamız dileğiyle...
Alt 07.02.2008, 15:38   #6
Esengül
Yasaklı
NO AVATAR

Standart ELİNE BELİNE DİLİNE SAHİP OL ( HACI BEKTAŞİ VELİ )

(ELİNE, BELİNE, DİLİNE SAHİP OL)

Herhalde dünyada anlamı bu kadar derin ve kapsamlı olan ama aynı zamanda sadece üç sözcük olan başka bir kavram yoktur. Bazılarının onlarca kitaba, yüz binlerce sözcüğe sığdıramadığını Alevi önderi Hacı Bektaş Veli üç sözcükle anlatmış. ELİNE, BELİNE, DİLİNE SAHİP OL.

İnsanın bu üç organı toplumu ve insanı geliştirdiği, özgürleştirdiği gibi aynı zamanda insanı ve toplumu düşkünleştirir, yozlaştırır. Ulu Hünkâr bütün bu gerçeklikten yola çıkarak Alevi inancında sağlam bir ahlâk sistemi kurmuştur. Şimdi bu ahlâk sistemini biraz daha inceleyelim:

EL: İnsanın eli her türlü iyiliğin ve yine kötülüğün uygulayıcısıdır. İnsan eline sahip olmadı mı katil, hırsız olur. İnsan eline sahip oldu mu üretir. Üreten ve yaratan, çaba sarf eden, emek harcayan insanda güzel insandır. Güzel insanda kendisinden başlayarak topluma hizmet edendir. Toplumsal huzuru, barışı sağlayandır.

BEL: İnsan kendi hayvani cinsel güdülerine hâkim olmadı mı her türlü *****lığı yapar. *****lık, toplumsal çürümeye, ahlâksızlığa götürür. Bunun zıddı olan, yani insan cinselliği olumlu anlamda bir üreme aracı olarak değerlendirdiğinde sonuç yine toplumsal ve bireysel huzur olur. Yine insan doğan çocuğuna gereken ilgiyi göstermedi mi o çocuk toplumun başına belâ olur, her türlü zararlı olaya açık olur. Demek ki; insan eline, beline hâkim olmakla salt hayvani güdülerini dizginlemiyor. Bununla beraber oluşturduğu aile sistemiyle kendisinin vesile olduğu çocuğunu da eğitiyor.

DİL: Dil insanlar arasında iletişimi sağlayan organdır. Bir insan dilini iyilik için de kullanabilir kötülük için de. İnsan dilini yalandan, riyadan, sahtelikten korumalı ve yalana, sahteliğe alet etmemeli, yani diline sahip olmalı. Duyduğu olumsuzlukları düzeltmeli, yalandan kaçmalı, kilit vurmalı. Dilini iyi, güzel insanı ve dolayısıyla toplumu huzura kavuşturacak şekilde kullanmalı.

Ulu Hünkâr Hacı Bektaş Veli Makalat adlı kitabında şöyle sesleniyor insanlığa: "İnsanın üç iyi dostu vardır. Öldüğünde, bunlardan biri evde, öbürü yolda kalır. Üçüncüsü ise kendisiyle birlikte gider. Evde kalan malı, yolda kalan dostlarıdır. Kendisiyle giden ise iyiliğidir."

Bir insan Eline, Beline, Diline sahip olduğu müddetçe iyi bir insandır. Eline sahip olmakla; kendisini her türlü şiddetten, hırsızlıktan, cinayetten korumuş olur. Beline sahip olmakla; çocuğuna iyi bir baba, eşine ise iyi bir eş olur. Yoksa her türlü hayvani güdüyü tatmin etmek için ömrünü geçirir. Diline sahip olan ise kendisini her türlü yalandan, sahtelikten korumuş olur. Eğer insanlık bu ilkeleri asgari bir şekilde uygulasa her türlü yozluğun ve yobazlığın sonu gelir.
Alt 07.02.2008, 15:41   #7
özdemir
Usta Yiğido

özdemir - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

özdemir Şuan özdemir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.12.2014 16:25

Tecrübe Puanı: 701 özdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart --->: ALÇAKGÖNÜLLÜLÜK ( HACI BEKTAŞİ VELİ VE MEVLANA )

bunu daha öncede okumuştum. gerçekten çok etkileyici. inşallah bizlerde birbirimize böyle hoşgörülü oluruz
Alt 07.02.2008, 16:34   #8
ero
Tecrübeli Yiğido

ero - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ero Şuan ero isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.08.2012 02:57

Tecrübe Puanı: 638 ero FAZLA SÖZE GEREK YOKero FAZLA SÖZE GEREK YOKero FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart --->: ALÇAKGÖNÜLLÜLÜK ( HACI BEKTAŞİ VELİ VE MEVLANA )

çok gzl paylaşımlar için tşkkr...
ero isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 07.02.2008, 16:52   #9
CrSivaslim58
Usta Yiğido

CrSivaslim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CrSivaslim58 Şuan CrSivaslim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.12.2023 20:33
Autobahn Champion! Caravan Toss Champion! F/A-18 Hornet Champion! Happy Heks Champion! Kingdom Of Gold Champion! Sheep Pool Champion! Yeti Strikes Back Champion!
Tournaments Won: 2

Tecrübe Puanı: 841 CrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yokCrSivaslim58 Fazla söze gerek yok
Standart --->: ELİNE BELİNE DİLİNE SAHİP OL ( HACI BEKTAŞİ VELİ )

bir kelime hihihihhihihihihiihihhiihiihhi hihihi
CrSivaslim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 25.02.2009, 22:02   #10
...Kangallı...
Tecrübeli Yiğido

...Kangallı... - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

...Kangallı... Şuan ...Kangallı... isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2010 13:02

Tecrübe Puanı: 599 ...Kangallı... FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Bağışla Beni Ey Şah-ı Merdan

Alıntı:
Esengül Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bağışla Beni Ya Ali

Ya Ali, Ey Konuşan Kur'an,

Öyle bir devirdeyiz ki, seni sevenler bu gün, ne yazıkki yobazlıkla, gericilikle suçlanıyorlar ve hatta daha da ileri giderek "Ali bir Araptır biz Alevilerin Ali'yle uzaktan, yakından ilgileri yok" ve hatta daha da ileri giderek "Aleviler takıyye yapıyorlar" diyebiliyorlar.

Ya Ali,

Ben seni Şah-ı Velayet bilirim! Ben seni Hazreti Muhammed'ten sonra, hakkı yenilen mazlumlardan bilirim.

Ya Haydar-ı Kerrar Ali,

Ben seni Kabe'de doğan ve doğduğu zaman Mekke'yi sarsan yiğit bilirim! Ben seni elinde Zülfükar'ıyla münkirlerin korkulu rüyası olarak bilirim! Ben seni mazlumların, yetimlerin, gariplerin sahibi bilirim! Ben seni Allah'ın yer yüzündeki eli bilirim! Ben seni tüm peygamberlere gizli, Hz. Muhammed'e ise açıkça yardım eden Allah'ın dostu bilirim! Ben seni Ademin tövbesinin kabul sebebi,seni Musa'ya Kızıldeniz'i yaran, Nuh'un gemisini yüzdüren, İbrahim'i ateşten kurtaran, Davut'a ses olan, Süleyman'a mührü veren, İsa'yı çarmıhta müjdeleyen veli bilirim!

Ben seni Fatima'nın sadık eşi, Oniki İmamların atası bilirim! Ben seni Cebrail'in öğretmeni bilirim! Ben seni alemlerin sultanı; konuşan Kuran bilirim! Can bilirim, canan bilirim! Derde derman bilirim; senin sıfatlarının yanında kendimi aciz ve bilgisiz bilirim! Bu vesile ile senin üstün vasıflarını anlatacak kudrete sahip değilim.

Ya emr-ül Müminin,

Tüm kainat defter olsa, canlı cansız ne varsa yazıcı olsalar senin sıfatllarını yazmakla bitiremezler.

Ya Ali, Ey Yalnız İmam,

Beni bağışla terse dönmüş çarkı gördüm, çok kahırlandım ve sana yazma ihtiyacı duydum. Düne kadar seni çok sevdikleri için yobazlıkla suçlananların yanında bugün kimler var biliyor musun, çıkar ve menfaatleri için sözde Aleviler çıktı!

Sen demiştin ki "Beni kim herşeyden üstün görür ve çok severse mutlaka musibete uğrar" diye, bugün bu sözünü daha iyi anlıyorum! Seni sevenler bugün hepten musibetteler.

Ya Ali, Ey Şah-ı Merdan,

Son yaşanan olayları gördükçe sana yazma ihtiyacı duydum ve yazdım! Sana düne kadar "Ali Arap'tır, o bir katildir" diyen utanmazlar, bugün senin dilek ve temennilerinden ayrılmıyorlar!

Ya Ebu Turap,

Şayet seni sevmek Rafizilik, yobazlık, Kızılbaşlık, Kafirlik ise ben bunlardanım! Sana çamur atanlardan değilim! İki yüzlü olan ben değilim! Koltuk uğruna senin makamını kullananlardan hiç değilim! Haşa, ne şahsına ne de soyuna dil uzatanlardan değilim! "Bize ne Ali'den" demeye dilim varmaz! Şeklin ve şemalin üzerine yorum yapanlara lanet olsun!

Hz. Pir'in postuna oturup, başlarını secdeye koyanlar bile, bugün bir sessizlik içindeler! Demekki dünya bir menfaat dünyası olmaktan kurtulamıyor! Ben senin hakkında söylenenlerin hiç birine rağbet etmiyorum! Kendi sitemlerimle seni üzdüğüm için özür dilerim!

Bağışla beni ya Ali!ey Şanlı Sultanım olan Hz.Mehdinin Dedesi bağışla beni.

Alıntıdır

Sadece okurken ağladım.Yorumsuz.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
...Kangallı... isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil