Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Özel Günler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Özel Günler Burada Bayram ve Özel Günler Hakkında Paylaşımları Yapabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 05.06.2009, 09:50   #1
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 18:16

Tecrübe Puanı: 794 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt
Standart TEMİZ ÇEVRE-TEMİZ DOĞA

TEMİZ ÇEVRE - TEMİZ DOĞA
ÇEVRE KORUMA HAFTASINDA NELER YAPABİLİRİZ
5-11 HAZİRAN ÇEVRE KORUMA HAFTASIDIR

Doğal Çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplandı. Bu toplantıda çevre sorunları ele alındı. Çevre kirlenmesine karşı üye ülkeler ortak çözüm yolları aradılar. Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırıldı. Her yıl Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilir
Ülkemizde bu amaçla 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etti.
Ülkemizde ne yazık ki Çevremizi koruma konusunda hepimiz çoktan sınıfta kaldık. Acaba içimizden kaç kişi çevremizi koruma konusunda duyarlıyız. Oysa hepimizde çok iyi biliyoruz ki çevremizi korumadığımız takdirde hem kendimize, hem doğaya, havaya, suya ve toprağa zarar veririz. Yanı başımızdaki çoluk çocuk kola kutusuna ayağı ile basıp patlatmaktan zevk alıyor ama acaba bizler onu ,dizimizin dibine alıp çevre ile ilgili nasihatler ediyor muyuz.?
Çevre Koruma Haftasında neler yapabiliriz? Aslında çok şeyler gerçekleştirebiliriz. Hiç değilse bu süreçte bir fidan dikebiliriz, çevremizdeki atık maddeleri çöpe atanları uyarıp, geri dönüşüm kutusunu kullanmaları konusunda uyarabiliriz. Ailemizde bu konuyu gündeme getirip çocuklarımıza çevreyi koruma bilincini verebiliriz. Bence herkes evindeki poşet, plastik, pil, sprey. vs. gibi atıkları çöpe atmasa o bile güzel..
Yaşamamız için hava, su, toprak ve gürültü kirliliğini çoğaltan etkenleri yok etmek için mücadele etmek zorundayız..Zaten Fabrika, Termik Santraller, Konutlar, Motorlu taşıtlar,Kimyasal mücadele ve böcek ilaçları, Tarımsal sanayi atık suları, Kalitesiz kömür, her türlü spreyler,plastik eşyalar, toprağı yanlış gübreleme, piller, sigara izmaritleri daha saymakla bitmeyen her şey çevremizi kirletmeye ısrarla devam ediyor. Oysa kullanımı biten atıkları geri dönüşüm kutularına atsak hiç değilse hammadde olarak tekrar kullanılıp yeni üretimi için katkı sağlamış oluruz diye düşünüyorum. Hangimiz bir pikniğe gittiğimizde köfte yaptığımız mangalın külünü ve yiyecek atıklarımızı temizliyoruz. Hangimiz piknik yapılan o bölgede çevre temizliği yapıyoruz, sanırım böylesi duyarlı vatandaş parmakla gösterilir oldu.
Ben piknikte elime bir poşet alıp mıntıka temizliği yaptığımda çevremde yanımda olan bazı kişiler “ Canım onun bunun çöpünü toplamak sana mı düştü” dediklerinde ben ise onlara “Doğa ve çevre onun bunun ve bizim değil hepimizindir. Eğer çevremizi korumayı halen başaramıyorsak o zaman kendimizi ve gelecek kuşakları, yakın zamanda ya çaresiz bir hastalıkla baş başa, ya da soluk alınamayacak bir dünyada göreceğiz “diyorum. Ağaçlarımız bizim en büyük oksijen kaynağımız ama ne yazık ki onlarda acımasızca kesilip yok ediliyor, oysa tek bir ağaç kolay kolay büyümüyor. Keşke yılda bir kez olsun fidan dikebilsek diyoruz ama diğer taraftan her yapılan inşaatlar için binlerce ağaca kıyılıyor .
Dileğim hava, su, toprak, gürültü, doğadaki her türlü kirliliğine neden olan her şeye karşı daha duyarlı olup, çevremizin kirlenmesini engelleyip, bunu bir vatandaşlık görevimiz bilip, çevre bilinci ve sorumluluğu içinde çevremizi korumamızdır
TEMİZ ÇEVRE, TEMİZ DOĞADA YAŞAMAK UMUDUYLA, SAYGILAR

SABİHA SERİN
Şair Araştırmacı Yazar
SİVAS
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.06.2009, 09:55   #2
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt
Standart Cevap: TEMİZ ÇEVRE-TEMİZ DOĞA

çok güzel anlatmışınız ablacığım ama toplum olarak bunları uygulamakta çok gerilerdeyiz

yıllar önce bi arkadaşım anlatmıştı almanyada sokakta yürürken sigara izmaritini yere atıyor ve fazla uzaklaşmadan bi alman omuzuna dokunuyor onu al çöpe at diyor bizler hala çiğneyip geçiyoruz bi küçük örnek sadece bu zaten küçükten başlayabilsek herşey düzelecek ama malesef derim ancak
Alt 05.06.2009, 10:31   #3
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 18:16

Tecrübe Puanı: 794 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt

Alıntı:
deliktaşlısalim Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
çok güzel anlatmışınız ablacığım ama toplum olarak bunları uygulamakta çok gerilerdeyiz

yıllar önce bi arkadaşım anlatmıştı almanyada sokakta yürürken sigara izmaritini yere atıyor ve fazla uzaklaşmadan bi alman omuzuna dokunuyor onu al çöpe at diyor bizler hala çiğneyip geçiyoruz bi küçük örnek sadece bu zaten küçükten başlayabilsek herşey düzelecek ama malesef derim ancak
Saygıdeğer kardeşim

Sizi kutluyorum, çok haklısınız. Bizde uyarsak hemen dayılaşır ve " Sanane kardeşim atarımya" der eh artık dayak yemezseniz iyi. Yada izmariti ayakkabısı ile ezer vatandaş.Yahu yanında çöp kutusu var oraya atsan ölürmüsün?. Türk halkı olarak bu konuda elbette duyarlı vatandaşımız çomk ama parmakla gösterilir ne yazıkki. Piknikte, güncel yaşamda çevremiz hiç umurumuzda mı. Su veya meşrubat içtiğimiz pet şişeyi hareket halindeki arabanın penceresinden kim fırlatacak, biriktirip çöpe atsan ölürmüsün? Yada yanında bir boş poşet bulundurup çöpleri biriktirip atsan ne var yani. Etrafımızı temiz kullanmayıp, çevremizi pis tutarsak işte bir ayağımızda doktordan buı tarafa gelmez. Sağlıklı yaşamak istiyorsak temiz olmalıyız diyorum.
Evlerimizi nasıl kullanıyorsak sokakta da öyle olmalıyız. Yere tükürmek, eliyle burnunu sümkürmek zaten en çok alışkanlık edilen şey, eh insaf yani yanında küçük mendil taşısan ölürmüsün?Yok kardeşim yok. Sebze meyve yada her türlü yiyecek aldığınızda bazı satıcıların elllerinin kirine bakıyormusunuz? En son o eller acaba ne zaman su ve sabun görmüştür. Simitler bile yere düşüyor geri tepsiye diziliyor hadi güvende simit al... Bu ülkemizin insanlarının yarısı eğitimden,temizlikten,duyarlıl ıktan, görgüden sınıfta kalmıştır. Eğitim dedimde sakın eğitim diyince diploma aklınıza gelmesin ha..Ben ne diplomalı kişiler bilirim ki bunalaın hepsi onlarda aynen mevcuttur..
Diploma ile insan insan olmaz.İnsan dediğin kendini yetiştirir ,kurallara uyar ben bunu derim.
Eh işte bizlerde bunca pislikler karşısında sanırım tesadüfen yaşıyoruz diyorum.
Ne diyeyim daha temiz bir toplum, daha temiz bir çevre, ve daha güzel bir doğada güzel ve sağlıklı yaşamak dileklerimle saygılar...
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.06.2009, 10:36   #4
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

Alıntı:
Sabiha Serin Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Saygıdeğer kardeşim

Sizi kutluyorum, çok haklısınız. Bizde uyarsak hemen dayılaşır ve " Sanane kardeşim atarımya" der eh artık dayak yemezseniz iyi. Yada izmariti ayakkabısı ile ezer vatandaş.Yahu yanında çöp kutusu var oraya atsan ölürmüsün?. Türk halkı olarak bu konuda elbette duyarlı vatandaşımız çomk ama parmakla gösterilir ne yazıkki. Piknikte, güncel yaşamda çevremiz hiç umurumuzda mı. Su veya meşrubat içtiğimiz pet şişeyi hareket halindeki arabanın penceresinden kim fırlatacak, biriktirip çöpe atsan ölürmüsün? Yada yanında bir boş poşet bulundurup çöpleri biriktirip atsan ne var yani. Etrafımızı temiz kullanmayıp, çevremizi pis tutarsak işte bir ayağımızda doktordan buı tarafa gelmez. Sağlıklı yaşamak istiyorsak temiz olmalıyız diyorum.
Evlerimizi nasıl kullanıyorsak sokakta da öyle olmalıyız. Yere tükürmek, eliyle burnunu sümkürmek zaten en çok alışkanlık edilen şey, eh insaf yani yanında küçük mendil taşısan ölürmüsün?Yok kardeşim yok. Sebze meyve yada her türlü yiyecek aldığınızda bazı satıcıların elllerinin kirine bakıyormusunuz? En son o eller acaba ne zaman su ve sabun görmüştür. Simitler bile yere düşüyor geri tepsiye diziliyor hadi güvende simit al... Bu ülkemizin insanlarının yarısı eğitimden,temizlikten,duyarlıl ıktan, görgüden sınıfta kalmıştır. Eğitim dedimde sakın eğitim diyince diploma aklınıza gelmesin ha..Ben ne diplomalı kişiler bilirim ki bunalaın hepsi onlarda aynen mevcuttur..
Diploma ile insan insan olmaz.İnsan dediğin kendini yetiştirir ,kurallara uyar ben bunu derim.
Eh işte bizlerde bunca pislikler karşısında sanırım tesadüfen yaşıyoruz diyorum.
Ne diyeyim daha temiz bir toplum, daha temiz bir çevre, ve daha güzel bir doğada güzel ve sağlıklı yaşamak dileklerimle saygılar...

sağol ablacığım bana anlatacak bişey bırakmamışsın ama bunları yapmamız zor toplum olarak çok gerilerdeyiz güzel anlatımın için sağol ablacığım ellerine kalemine sağlık
Alt 05.06.2009, 10:37   #5
Klimasuyu
Usta Yiğido

Klimasuyu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Klimasuyu Şuan Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1407 Klimasuyu isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

evet haklısınız ama önce kendimizden başlamalıyız,örneğin sokakta çikolata yedikten sonra onu yere atmak yerine bir çöp arasak.
bunun gibi bi kaç basit işler yaparak çevremizi daha temiz daha derli toplu tutabiliriz...
Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil