Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 10.04.2011, 21:42   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 900 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Kaş yapayım derken göz mü çıkarıldı

Fiziki yetersizlik nedeniyle istenilen düzeyde eğitim veremeyen ve kapasitesinin üzerinde öğrenci kabul edemeyen Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin ikincisinin Karşıyaka Mahallesi'ne yapılmasına veliler tepkili. “Kızımı oraya göndermem” diyen çok sayıda veli, “Devlet okul yaptı ama nereye? Bu yatırım hesapsız ve mantıksız bir eğitim yatırımıdır” görüşünde.

Kent merkezindeki Kız Teknik ve Meslek Lisesi'ndeki öğrenci yoğunluğunu azaltmak ve daha fazla öğrenci kabul etmek için Karşıyaka Mahallesi'nde açılan 2. Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin akıbeti merak ediliyor.
Özellikle kız öğrencilerin eğitim göreceği bir okulun kent merkezine oldukça uzak bir noktaya yapılması öğrencilerin tercihlerini de etkileyeceğe benziyor. Bu konuda ailelerin de nasıl bir tutum sergileyeceği merak konusu.
Özellikle Kılavuz TOKİ, Doğukent, İşhan TOKİ, Fatih Mahallesi, Türk-İş Blokları, Esentepe gibi kent merkezine uzak noktalarda ikamet eden öğrencilerin, Karşıyaka'daki Kız Meslek Lisesi'ne gitmesi oldukça zor.
Aileler çocuklarını okula göndermek için ya servis tutmak zorunda kalacak yada öğrenciler okullarına otobüsle gidecek. Kent merkezine uzak noktalarda ikamet eden öğrenciler okullarına gidip gelebilmek için günde 4 kez otobüse binmek zorunda kalacak. Bu da bir öğrenci için aylık yaklaşık 100 TL ulaşım masrafı anlamına geliyor.
EN ÇOK TERCİH EDİLEN BÖLÜM NEDEN TAŞINDI?
Edinilen bilgiye göre 2. Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Anadolu Kız Meslek Lisesi program türünde; Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı, Bilişim Teknolojileri Alanı, Kız Meslek Lisesi program türünde ise Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı, Bilişim Teknolojileri Alanı ve Eğlence Hizmetleri alanında eğitim-öğretim veriyor.
Şuanda okul 11 öğretmen ile 200 civarında öğrenciye eğitim veriyor.
VELİLER TEPKİLİ
Sivas'ta en çok tercih edilen bu bölümün Karşıyaka'daki 2. Kız Teknik ve Meslek Lisesi'ne taşınması dikkat çekerken, bu gelişmenin bölüme olan ilginin azalmasına neden olacağı tahmin ediliyor.
Kent merkezindeki Kız Teknik ve Meslek Lisesi önümüzdeki eğitim öğretim döneminde en çok tercih edilen Çocuk Gelişimi ve Eğitim bölümüne öğrenci almayacak olması ve yeni dönemde Karşıyaka Mahallesi'ne yapılan 2. Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde öğrenci kabul edilecek olması velilerin de tepkisini topluyor.
Şehir merkezine oldukça uzak bir noktaya yapılan Kız Teknik ve Meslek Lisesi'ne veliler sıcak bakmıyor. Kız öğrencilerin eğitim-öğretim göreceği bir okulun bu kadar uzak bir yere yapılmasına tepki gösteren çok sayıda öğrenci velisi çocuklarını bu bölümü tercih etmekten vazgeçirmeye çalışıyor.
Ailelerin bu tepkisindeki birinci neden, okulun çok uzak olması, ikincisi ise güvenlik endişesi. Veliler, bu mesafedeki bir okulda öğrenci okutmanın eğitim maliyetini ikiye katlayacağı görüşünde.
Bu konudaki planlamanın yanlış yapıldığını düşünen veliler, “ilgili makamları biran önce bu yanlıştan dönmeye davet ediyoruz” diyor.
VELİLER EYLEM HAZIRLIĞINDA MI?
Merkezdeki okulda eğitim gören öğrencilerin de yeni eğitim öğretim döneminde Karşıyaka'daki 2. Kız Meslek Lisesi'ne gitmek zorunda olması nedeniyle bu uygulamadan vazgeçilmemesi halinde veli ve öğrencilerin eylem yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.
Veliler daha önce okuldaki yoğunluk nedeniyle ikili eğitim yapılmasına tepki göstermiş, buna biran önce bir çözüm bulunmasını istemişti.
Bulunan çözüm velileri memnun etmediği gibi, daha fazla tepki göstermelerine neden olmaya başladı.
Konuyla ilgili olarak gazetemize ulaşarak tepkilerini dile getiren öğrenci velileri, “Kız öğrencilerin eğitim göreceği bir okulun bu kadar uzak bir noktaya yapılması en başında büyük bir hataydı. Bu kadar uzak bir noktaya kimsenin çocuğunu kolay kolay göndereceğini sanmıyoruz. Neden böyle bir planlama yapıldı, hangi mantığa göre yapıldı bilmiyoruz. Maddi durumu iyi olmayan insanlar çocuklarını bu okula nasıl gönderecek. Birçok veli çocuklarının bu okula gitmesini istemeyecektir. Bu da ister istemez çocuk ile anne-babalar arasında sorunlara neden olacaktır. Çocuk gitmek isteyecek anne baba razı olmayacak, ya da çocukta uzak olduğu için bu bölüme gitmekten vazgeçecek. Bölüm bir tarafa, bir Kız Meslek Lisesi'nin kent merkezine bu kadar uzak bir noktaya yapılması mantık işi değil. İlgililerin biran önce bu yanlıştan vazgeçmesi, oraya yapılan okulu farklı bir şekilde değerlendirmesi en doğru karar olacaktır” dedi.

Ersan Arslan / Sivasın Sesi
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 10.04.2011, 22:51   #2
tavarih
Yiğido
NO AVATAR

tavarih Şuan tavarih isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.07.2014 12:21

Tecrübe Puanı: 571 tavarih FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Kaş yapayım derken göz mü çıkarıldı

Gerçekten çok uzak bir bölge. Hem de kız öğrenciler. Her türlü problem çıkabilir orda. Serpincik Göleti falan yakın. Pikniğe falan gitseler bir sürü sorun çıkar. Okullar Bölgesi'nde bile bir sürü sorun çıkıyor.

Bu karar iyi düşünülmeli. O okul mümkünse farklı bir okul olarak tahsis edilmeli. Genel lise olsa sanıyorum Karşıyaka'dan okul mevcudu karşılanabilir.
tavarih isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.04.2011, 15:31   #3
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1017 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

Alıntı:
tavarih Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Gerçekten çok uzak bir bölge. Hem de kız öğrenciler. Her türlü problem çıkabilir orda. Serpincik Göleti falan yakın. Pikniğe falan gitseler bir sürü sorun çıkar. Okullar Bölgesi'nde bile bir sürü sorun çıkıyor.

Bu karar iyi düşünülmeli. O okul mümkünse farklı bir okul olarak tahsis edilmeli. Genel lise olsa sanıyorum Karşıyaka'dan okul mevcudu karşılanabilir.
niye bu kadar güvensizlik bu halka , her zaman herşeye kefilsiniz ama konu kadın meselesine gelince kimseye kefil olmuyorsunuz neden acaba ?
Alt 14.04.2011, 20:00   #4
tavarih
Yiğido
NO AVATAR

tavarih Şuan tavarih isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.07.2014 12:21

Tecrübe Puanı: 571 tavarih FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
abircan Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
niye bu kadar güvensizlik bu halka , her zaman herşeye kefilsiniz ama konu kadın meselesine gelince kimseye kefil olmuyorsunuz neden acaba ?
Bu saatte yapılan espriler beni güldürüyor gerçekten

Yukarıdaki ifademde kadınlara güvensizlik anlamını nasıl çıkarabildiniz ?
tavarih isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)