Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini Bilgiler > Muhtelif konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 27.05.2008, 20:00   #1
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart GENÇLİĞİMİZE DİNİ EĞİTM

Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”

“Küçük yaşta ilim öğrenmek taşa kazıyarak yazmak gibidir.”

“İlim kilit gibidir. Soru onun anahtarıdır. Küçük yaşta bilgi elde edemeyen, büyüdüğünde elde edemez.”

“Ana babama dua etmeden önce Üstadım Hammad’a dua ederim. Çünkü benim ağzıma ilk Allah’ın zikrini açan ve beni Allah’a yaklaştıran o olmuştur.” (İmam-ı Azam”

“Hiçbir din ilme ve alimlere bu kadar önem vermemiştir.”

“Yaratan Rabbinin adıyla oku, ki o insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku Rabbin nihâyetsiz kerem sahibidir., ki ilimle öğreten odur.”

“İki günü eşit olan zarardadır, ziyandadır.”

“Kıyamet gününde şehitlerin kanları ile alimlerin mürekkepleri tartılır. Hiç biri diğerinden ağır gelmez.” (Hadis)

“İlim yolunda geçen bir saat Allah katında yüz saatten daha hayırlıdır.”

“Ümmetimin helaki iki şeydindir. İlmi terketmek ve mal toplamak”

“Her kadın ve erkek müslümana ilim öğrenmek farzdıır.”

“İlim Çin’de de olsa gidin öğrenin.”

“Beşikten mezara kadar ilim öğrenin.”

“Hikmetli söz mü’minin yitiğidir. Onu nerede bulursan ona sahip olursun.”

“Ardlarından bir nesil gelir ve onlar namazlarını terkeder ve şehvetlerine tabî olurlar. Elbette onlar “Ğayya” Cehennemine atılacaklardır.”

“Bedenin gıdası, yiyecek ve içecektir. Akıl ve ruhun gıdası ise ilim ve hikmettir.” (İmam Gazali)

“Gençliğini eğlenmekle geçiren, yaşlılığını ağlamakla geçirir.”

“Gençlik tutulmaz elle, geçirme boş emelle.”(F. N. Çamlıbel)

“Yadında mı, doğduğun zamanlar, Sen ağlardın millet gülerdi. Öyle bir hayat sür ki, öldüğün zaman da sen sevin, millet ağlasın, (Sadi Şirazi)

“Ey benim kabrimi ziyaret eden kimse, benim halimden ibret aldın mı? Dün ben de senin gibi idim, Yarın sen de benim gibi olacaksın.”

“Gençlik hatalar, olgunluk savaşlar, yaşlılık ise pişmanlıklarla doludur.” “Gençlikte günler kısa, yıllar uzun, İhtiyarlıkta ise, günler uzun yıllar kısadır.” (Kant)

“Keşke gençlik, birgün geri dönseydi de, ihtiyarlığın bana yaptığını ona anlatsaydım.”

“Gençliğin kıymeti bilinse ihtiyarlığın şikayeti az olur.” (Hz. Ali)

“Baharda ekilmeyen, yazın olmaz, güzün biçilmez, kışın yenilmez.”; “Eken biçer, konan göçer.”

“Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.” “Ana kucağı terbiye ocağı”

“Dal ufakken eğilir. “Ağaç yaşken eğilir.”

“Cahil, mal, akılllı kemâl ister.”

“Bir gün bir köylü kaza müftüsüne gider ve oğlunu şikayet eder: “Sayın hocam, dün oğlum beni tarlada dövdü. Elindeki öküzleri sürdüğümüz övendire ile vurdu. Canım yandı, ağladım ben bunun için mi evlat büyüttüm, ben şimdi bu ihtiyar halimle ne yapacağım, sana geldim, bana bir yol göster, akıl ver ne yapacağımı şaşırdım. Yalvarırım sana bana yardım et, ” Müftü çok şaşırır, evlat yaşlı bir babaya nasıl el kaldırır nasıl döver. Ayette, “öf bile denilemeyeceği” beyan edilmişken, bu çocuk böyle bir şeyi nasıl yapar. Yaşlı adama sorar.

“Baba, sen oğluna dinin emirlerini öğretmedin mi? Öğrenebileceği bir yere göndermedin mi? Ana babanın büyüklüğünü ona anlatmadılar mı? Ahlak ve terbiye görmedi mi? Köylü ihtiyar, der ki:

“Müftü Bey haklısınız ama, Köy halini bilirsiniz. Öğretemedim ve de öğrenmek için bir yerlere de gönderemedim. Köy yerinde iş var. Güç var, hayvanlar güdülmek ister, çift var, Odun var, Bunlar yapılması gereken işler. Diyerek ağlar. Müftü adama bakar ve der ki:

“O halde, ihtiyar baba, sen oğlunun kusuruna bakma, o hangi şeyin ne kadar kıymetli olduğunu öğrenememiş, Seni de çift sürdüğü öküzleri zannetmiş, Çünkü o seni ile öküzler arasında pek bir fark görememiş, bilememiş, Çünkü oğluna baba kadrini kıymetini öğretmemişsin. Yoksa bir oğul, babaya el kaldıramaz.” Diyerek, kişiye zamanında dini eğitimin verilmesi gerektiğini anlatmıştır. Demek ki dini eğitimi olmayan kişiden fayda gelmez. İslam dini eğitime çok büyük bir önem vermiştir. Bir millet ancak eğitimle yücelir, yükselir. Bir devletin bekası ve geleceği ise yeni nesillerdir. Yeni nesilleri nasıl yetiştirirsek, geleceğe o şekilde bir yön çizmiş oluruz. İslam aleminin müreffeh geleceği gençlere verdiğimiz dini eğitimin ölçüsüyle doğru orantılı olacaktır.

“İyi edep ve güzel terbiye, bir neslin bütün kötülüklerini örter.”

“Fazilet ancak ilim ve edep iledir. Soy sop ile değildir.” (Aristo)

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.05.2008, 22:07   #2
sonbahar5803
Usta Yiğido

sonbahar5803 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sonbahar5803 Şuan sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.09.2009 14:57

Tecrübe Puanı: 788 sonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISI
Standart --->: GENÇLİĞİMİZE DİNİ EĞİTM

Ağaç yaş iken eğilir.

Küçük yaşta ne verilirse o alınır. Belirli bir yaştan sonra artık zor olmaya başlar.

İnsan yaklaştığınca yaklaştığından ayrı
Belli ki, yakınımız yoktur ALLAH’tan gayrı...
sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 04.06.2008, 00:32   #3
Abdurrahman 58
Usta Yiğido

Abdurrahman 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Abdurrahman 58 Şuan Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.06.2016 18:24

Tecrübe Puanı: 1074 Abdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekannt
Standart -->: --->: GENÇLİĞİMİZE DİNİ EĞİTM

Alıntı:
sonbahar5803 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Ağaç yaş iken eğilir.

Küçük yaşta ne verilirse o alınır. Belirli bir yaştan sonra artık zor olmaya başlar.
katılıyorum.
küçüklerimizi 7 yaşından itibaren kuran kurslarına yönlendirelim.elinden tutup götürelm lütfen.devir değişti kötü alışkanlıklara başlamanın yaşı 12 lere kadar düştü.anlatmak istediğim;ipi başından sıkı tutalım ALLAH RIZASI İÇİN...

EZAN DİNMEZ DİYEN,BAYRAK İNMEZ DİYEN,ŞEHİT ÖLMEZ DİYEN BİRİLERİ VAR ...!!!
Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.08.2008, 12:56   #4
ayparcam
Usta Yiğido

ayparcam - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ayparcam Şuan ayparcam isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.10.2011 14:00

Tecrübe Puanı: 649 ayparcam FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: GENÇLİĞİMİZE DİNİ EĞİTM

Gençlik hatalar, olgunluk savaşlar, yaşlılık ise pişmanlıklarla doludur.” “Gençlikte günler kısa, yıllar uzun, İhtiyarlıkta ise, günler uzun yıllar kısadır.” (Kant)

“Keşke gençlik, birgün geri dönseydi de, ihtiyarlığın bana yaptığını ona anlatsaydım.”

“Baharda ekilmeyen, yazın olmaz, güzün biçilmez, kışın yenilmez.”; “Eken biçer, konan göçer.”

ALLAH razi olsun hepimizin ilgilenmesi gereken cok guzel ve cok onemli bir paylasimdi
Alt 17.08.2008, 18:34   #5
Abdurrahman 58
Usta Yiğido

Abdurrahman 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Abdurrahman 58 Şuan Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.06.2016 18:24

Tecrübe Puanı: 1074 Abdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekanntAbdurrahman 58 ist jedem bekannt
Standart -->: --->: GENÇLİĞİMİZE DİNİ EĞİTM

Alıntı:
ayparcam Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Gençlik hatalar, olgunluk savaşlar, yaşlılık ise pişmanlıklarla doludur.” “Gençlikte günler kısa, yıllar uzun, İhtiyarlıkta ise, günler uzun yıllar kısadır.” (Kant)

ALLAH razi olsun hepimizin ilgilenmesi gereken cok guzel ve cok onemli bir paylasimdi
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER...-.-*.-.-.-.--.-.-.-.-.-
Abdurrahman 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil